Vše o pletení a háčkování

Fotoalbum tématu (159) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
xSx
1025 příspěvků 3.2.21 15:12

@květušína on ten svetr není pro mě, což věc trochu komplikuje. Myslela jsem si, že s dotyčnou nemáme zas tak rozdílnou postavu a když jsem ji viděla si tu rozpletenou věc zkoušet, tak mi došlo, jak hluboce jsem se mýlila. Bojim se, že na menších jehlicích to prostě bude malé a už takhle dělám hodně velkou velikost… (350 oček). A jako velikostně je to ok, jen ta pletenina se mi prostě tolik nelíbí, možná to bude i tím, jak se ta alpaka chová (moje neznalost). Tak nevím. Možná opravdu zkusím nahodit znovu na menších jehlicích (ale zase dilema, jestli jít do 4mm nebo rovnou 3,5). Ach jo.
Nějak přestávám chápat, jak jsem mohla vyšvihnout ten svetr se stromama bez vzorku a bez návodu :D

ajatar
696 příspěvků 3.2.21 15:35

@xSx Ja som s Punou plietla na 3mm, vypletaný vzor na 3,5mm ihliciach. Na 4,5mm si to vôbec neviem predstaviť, ale ja pletiem asi dosť voľne, na všetko beriem minimálne o pol čísla menšie, než je doporučenie.
Môj vzťah k nej (ako každej 100% alpake) je komplikovaný :-D alpaka ako prímes je fajn, ale 100% alpaku si už asi nikdy nekúpim. Ja mám rada taký úhľadný, sporiadaný úplet a alpaka je proste trošičku na môj vkus „divoká“. Ale to zmenšenie ihlíc teda nakoniec pomohlo. Uplietla som z nej 3 svetre teda, 2 som poslala ďalej a ten jeden čo mám aj tak moc nenosím :-D

Všimla som si inak, že tie odtiene čo sú označené ako natural (napríklad šedá, béžová, smotanová), sú chlpatejšie, divokejšie, tvoria menej úhľadný úplet. Odtiene Uni Colour (fialová, ružová…) sú naopak hladšie, tvoria úhľadnejší úplet, lepšie sa s nimi pracuje.

Pre ilustráciu fotka jednoho svetru, čo som plietla, na tých pruhoch je trochu vidieť ten rozdiel.

takvselijak
340 příspěvků 3.2.21 21:32

@xSx Upleťte si malý vzorek, namočte, vyblokujte a porovnejte, co vypadá nejlépe. Já jsem Punu pletla na 4 mm jehlicích. Na 3 mm by z toho v mém podání pravděpodobně vyšla rohožka :D

xSx
1025 příspěvků 3.2.21 23:27

@ajatar @takvselijak díky moc za zkusenosti. Ja jsem prave prekvapena hodne tim materialem, ma to hrozne velky drape, nevim, jak to rict cesky, proste je to hodne splyvave. 4mm mi vypadaji temer stejne, jako ta 4.5. Asi to tak necham, v nejhorsim to nabidnu nekomu jinemu, nebo tady :D a asi si cistou alpaku uz taky neporidim (mozna na nejaky letni prehoz, maximalne)

xSx
1025 příspěvků 3.2.21 23:31

Tu k tomu obrazek

květušína
643 příspěvků 4.2.21 09:27

@xSx máte to moc krásné. To je zase další Jennifer Steingass, že?
Já tedy alpaku miluju, právě protože, je tak lehká a splývavá a krásně měkká. Teď mám těsně před dokončením vypasovaný svetřík z Drops Alpaca a vypletla jsem na něj při velikosti L jen cca 300 gramů, takže je krásně lehoučký. Pravda je, že jsem z Puna pletla jen tento struturovaný svetr, je na jehlicích č. 4. (Je focený na dceři, takže je jí velký.)
Z čeho já už nebudu plést, je bavlna, dopletu zásoby a končím. Zjistila jsem, že mi nevyhovuje při pletení, jak je tvrdá a nepružná, a při nošení, jak je těžká a dokonce až s nechutí doplétám jednu halenku, která se mi dříve moc líbila.

Příspěvek upraven 04.02.21 v 09:53

xSx
1025 příspěvků 4.2.21 09:52

@květušína Ano, dalsi :D tentokrat ale ne pro me. Jako mam z toho smisenen pocity, nejak jsem spis necekala, ze se to bude takhle chovat, tak jsem z toho vykolejena. Navic na ty dvoubarevne vzory to opravdu je celkem zvlastni. Asi snad fakt nahodim na 4mm a uvidim, jeslti to nebude lepsi.
Ten svetr mate fakt krasny (a presne ten typ, na ktery si alpaku dokazu predstavit).

ajatar
696 příspěvků 4.2.21 11:34

@xSx Ten vyzerá náhodou skvele, ja tam dôvod párať nevidím! Ale je mi jasné, že fotka nezachytí všetko a naživo ten pocit môže byť iný.

Temperance
3042 příspěvků 4.2.21 20:52

@květušína Vaše dcera má nádherné vlasy :-) (o svetru nemluvě).

květušína
643 příspěvků 5.2.21 12:02

@Temperance děkuji. Naštěstí nepodědila vlasy po mně. :)

Sided
68 příspěvků 5.2.21 19:24

Dnes mi přišla Drops Air dceři na vestu. A trošku jste mě s alpakou tady vyděsily :-D (Air je tedy 75% alpaka). Já z ní pletla jednou (to byla směs alpaky s hedvábím) - mamince šál k pětasedmdesátinám, nemám zkušenosti, jak se chová na svetru. Hodně utahuju, raději plést volněji? Tzn. větší jehlice než uvádějí? Já mám ráda pevnou pravidelnou pleteninu, ale aby to pak nebylo úplně tuhé. Asi poprvé vyperu vzorek, abych pak nevyhodila celou vestu :-D.

takvselijak
340 příspěvků 5.2.21 23:34

@Sided Alpaka naopak více visí, vlna vytváří pevnější úplet. S Air zrovna zkušenost nemám, ale myslím si, že ten polyamid by mohl pomáhat držet tvar. Nicméně na větších jehlicích vám výsledná pletenina bude viset více, protože bude řidší.
PS: Neděste se, alpaka je super :D

xSx
1025 příspěvků 6.2.21 11:35

@Sided neee, vubec se nedeste, alpaca je krasna, ja jsem jenom byla konfrontovana realitou vs me vlastni predstavy :D Air je prave s polyamidem a plete se z ni nadherne! Asi moje nejoblibenejsi prize. Pletla jsem z ni na 6mm a i na 4mm a obě pleteniny byly pěkné (ale šla bych teď tak do 5mm, co doporučujou, to je ideální imho).

LorelaiH.
3386 příspěvků 17.2.21 09:54
Průkrčník

Milé dámy, potřebovala bych poradit, jak pokračovat. Jestli průkrčník plést pomocí nahození očí ve výstřihu, anebo upletením zvlášť a pak našít.
Z obrázku, podle kterého jsem pletla, to není moc patrné.
(PS: Mamka mi radí, že ho mám nahodit)

MenthaPiperita
112 příspěvků 17.2.21 10:11

@LorelaiH. Rozhodně nahodit. Šitý šev míň pruží a je s ním mnohem větší práce.

Sided
68 příspěvků 17.2.21 11:22

@LorelaiH. Také bych nahodila. Omlouvám se, pokud radím zbytečně, ale nahazuji pomocí háčku, jde to mnohem lépe.

DanielaS
5245 příspěvků 17.2.21 11:40

Ja upletla vsehovsudy tri svetry v zivte, ale prukrcnik jsem nahazovala. Pripada mi, ze se mnohem lip zrovnomerni mezery mezi oky v sikmych castech.

LorelaiH.
3386 příspěvků 17.2.21 12:23

@MenthaPiperita @Sided @DanielaS
Děkuju všem!

bao-baba
1564 příspěvků 17.2.21 14:48
@Sided píše:
@LorelaiH. Také bych nahodila. Omlouvám se, pokud radím zbytečně, ale nahazuji pomocí háčku, jde to mnohem lépe.

Nejsem taková úžasná (myslím to vážně, ne ironicky) pletařka jako zdejší přispěvatelky, ale vždycky jsem si dávala záležet na dokončovacích pracích - lemy u průkrčníků jsem nejdříve obšila řetízkovým stehem a pak teprve nabrala oka do jednotlivých ušitých oček. Okraj lemu je pak rovný a polovina šitého očka, která vykukuje dobře vypadá.

Sided
68 příspěvků 17.2.21 15:15

@bao-baba S tím háčkem to jde rychleji a dokončení vypadá velmi dobře. Na rovných usecích protáhnu přízi přímo daným okem a navléknu na jehlici, takže lem je vlastně pokračování bez přechodu, protáhnu každým okem, takže velikost přesně sedí. Na kulatých nebo šikmých částech je to trošku o cviku, ale pokud se dodrží pravidelný rozestup a bere se za přízi oka, tak je přechod na rantl téměř neznatelný. Když to chci mít echt hezké, dělám na kulatých jehlicích, někdy jsem líná, sešiju jedno rameno a naberu na rovné oba díly naráz a pak sešiju druhé rameno i s rantlem. A je tam zásadní jedna věc - nenabírá se to zakončení, tzn. poslední řada, nabírá se o řadu níž, ta poslední řada nebývá úplně pravidelná.
A možná znáte - italské uzavírání, tam to ukončení vypadá jako pokračování rantlu (nevzniknou tam hladká oka jako u klasického zavírání). Tento typ zavírání to i trošku stáhne, tak ten lem u krku hezky drží tvar. Dá se ale použít jen u lemů, kde se stříd hl/obr po jednom.

zwedavka
1265 příspěvků 17.2.21 15:35

Já si na jediném svetříku, co jsem upletla, místo uzavření sejmula oko na pomocnou jehlici.

bao-baba
1564 příspěvků 17.2.21 20:58

@Sided Fotka možného řešení

LorelaiH.
3386 příspěvků 18.2.21 09:30

@bao-baba o tom obháčkování jsem taky našla video. Ale pozdě :D Každopádně už upleteno, jdu sešívat! :)

MilkaKo
44 příspěvků 9 inzerátů 18.2.21 18:20

Už jste mi zde několikrát pomohly, jdu znovu na radu. Existuje nějaký fígl na stejnoměrná očka při pletení? Už jsem něco napletla, ale pořád se mi zdá, že to není ono. Když vidím i zde, některé dokonalé práce… jenom tiše závidím :-) chtěla bych toho také časem dosáhnout. Děkuji :-)

xSx
1025 příspěvků 18.2.21 20:23

@MilkaKo strašně záleží na vlně. Některé se pletou krásně samy, některé potřebují blokování (to opravdu dokáže zázraky). Stačí dílo namočit a vyrovnat. Jinak bych řekla, že to nejvíc ovlivňuje, jak jste schopná držet napětí nitě na stejné úrovni. A to chce prostě praxi.

Stránka:  « Předchozí 1 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek