Vykání mladým lidem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Akitaken
4960 příspěvků 15.8.12 19:52

Asi budu v menšině, ale pamatuju si, že mi na střední přišlo dost ujeté, že nám někteří učitelé vykají. Do dospělosti jsme totiž měli sakra daleko.. :-) Já mám tu hranici posunutou, vykala bych nejspíš až od osmnácti.. což je, alespoň v našich luzích a hájích bráno jako vstup do „dospělosti“..

Oficiální dokument je něco jiného, ovšem taky záleží, o co jde. „Jaký máte názor na vanilkový Pribináček“ vs. „Jaký máš názor na vanilkový Pribináček“

llolla
2102 příspěvků 15.8.12 20:05

Pokud se jedná o nějakou oficiální žáležitost, tak bych asi vykala, jsou to sice věkově skoro ještě děti, ale vykání jim dodá pocit důležitosti a budou svědomitěji spolupracovat. Navíc, pokud byste jim chtěla tykat, tak jak je oslovíte: Milé děti? Milá mláděži? Ještě teď- je mi 21- sice někdy dospělým říkám, aby mi tykali ( vypadám na 15 a hlavně je mi trapné, když mi někdo vyká, nevím proč), pokud se to hodí.

Agrafína
251 příspěvků 15.8.12 20:33

Taky hlasuju pro vykání. Rozhodně to nikoho neurazí a ti 15letí si můžou začít pomalu zvykat :)Nedávno jsem jako studentka pajdáku měla praxi na gymnáziu a přišlo mi trochu nezvyklé lidem mladším jen o pár let než já vykat, ale striktně jsem to dodržovala. Myslím, že to je takovej signál „beru vás vážně a automaticky očekávám slušné chování“. Legrační bylo, že když jsem o jedné přestávce seděla za učitelským stolem a se studenty si povídala tak jedna z profesorek vtrhla do třídy a zvýeným hlasem se mě ptala: Co děláš za tím stolem? A čí jsou ty igeliťáky? (měla jsem v nich přípravy na hodinu)a já jí v tu chvíli s pocitem studentky chycené při nepravosti popravdě odpověděla, že igeliťáky jsou moje a za stolem svačím. Profesorka jen zvedla oči v sloup, zamrmlala si něco o drzounech a šla pryč :D

Bugatti
4086 příspěvků 15.8.12 20:54

@Agrafína Moc jste mne pobavila. Vzpomněla jsem si na své první místo po promoci. Nastupovala jsem o pár týdnů později, někdy v polovině září. Ze školského úřadu jsem se přišla představit řediteli a ihned po vstupu do školy mne seřval budoucí kolega, prý jak to, že jdu pozdě, co dělám na chodbě, vždyť už přece zvonilo a kde mám přezůvky. A to byla víceméně chlapecká škola, některé třídy byly pouze chlapecké, v jiných bylo jen pár dívek.

razorblade
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 21:04

@Bugatti ja kdyz jsem nucena obcas s mladymi lidmi spolupracovat, tak jim vetsinou tykam (ale taky chci, aby tykali oni me)… je to i z duvodu, ze jsem v jejich veku nesnasela, kdyz mi nekdo vykal… nejhorsi to bylo, ze od mych osmnacti mi treba zacala vykat moje zubarka nebo byvala vychovatelka v druzine, ktere mi do te doby tykaly… :)

Eirean
244 příspěvků 15.8.12 22:07

@Bugatti Pobavila mne Vámi nastíněná představa, že do mne někdo neomaleně na ulici strčí a já mu začnu nadávat,,Vy vole..! " :D

MP Janka
681 příspěvků 15.8.12 22:21

Mě je 22, jsem ve věku, kdy už nevím jestli mám lidem, které mi představí kamarádi tykat nebo už vykat. Zatím volím tykání.
Sama mám divný pocit, když mi ve škole vyká cvičící a neuvěřitelně trapně, nebo jak ten pocit popsat, si připadám, když mi vyká vedoucí bakalářky, který mě už vede 2 roky, je to velmi chytrý člověk a já si neprijdu hodna toho, aby mi vykal. Na SŠ jsem měla většinou lepsí vztah s učitelem, který mi týkal než s tím, co vykat. Ti tykací byli většinou přátelštější a ochotnější pomoct a poradit.
Obecně to mám tak, že asi od 12 let mi začali cizí lidé vykat a po 16.-17. roce se vrátili k tykání a teď po mě chtějí občanku.

V psaných dokumentech bych ale asi opravdu uvítala vykání.

Bugatti
4086 příspěvků 15.8.12 22:29

@Eirean Mně se v kontaktu s nezdvořilými lidmi většinou vyplatilo reagovat přemrštěnou zdvořilostí. Ti lidé za to většinou nemohou, že takoví jsou; kdo ví, v jakém prostředí vyrůstali a žijí a jak je s nimi zacházeno. Většinou to své chování považují za běžný standard Když jsem já přemrštěně zdvořilá a zcela asertivní, jsou z toho překvapení a většinou jim nezbyde, než reagovat v rámci svých možností také slušně. Ale možná mne také považují za výstřední starou babku. ;-)

Mahtiel
443 příspěvků 15.8.12 22:47
Vykat...

Spadám věkem do Vámi oslovované skupiny, a osobně bych se určitě přikláněla k vykání…ačkoliv…Chodím na osmileté gymnázium a profesoři mi vykají už od 12 let…Což možná není dobře, jelikož už ve třinácti mě uráželo, když mi někdo cizí tykal (nemluvím o přátelích rodičů a pár dalších vyjímkách..). A uznávám jsem zkažená…ale dokument psaný „dítěti“ bych nebrala nějak extrémě vážně, neviděla bych tam tu rovnost obou stran, jestli mi rozumíte…

Bugatti
4086 příspěvků 15.8.12 22:57

@Mahtiel Díky za názor. Cítím to podobně.

eliza93
84 příspěvků 15.8.12 23:58

Vykat.. osobně si myslím, že vykání je na místě minimálně od doby, kdy je člověk plnoletý a pokud si někdo není jist, je lepší, když spíš vyká než tyká (Vyjma zasloužilé učitelky a potenciální tchyně). Nedávno jsem se našeho souseda (potkáváme se jen chvíli) ptala, proč mi vlastně tyká a on odvětil, že proto, že jsem přece mladší (ačkoliv ne o tolik). Tak jsem mu! slušně! řekla, že si to nepřeju a dodržuje to. Možná to vypadá nafrněně, ale vezměte si.. kdyby pána obsluhovala např. prodavačka nebo servírka (jsou takové) v mém věku (19) tak jí přece také nebude tykat.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.8.12 00:29

No nevim u učitelů jsem moc nevnímala, jestli mi vyká, či tyká, protože jsem to vnímala, jako že autorita si mě může oslovovat, jak chce. Ale vždycky jsem byla pro tykání, i když si ráda udržuju určitej odstup.
Pokud se jedná ale o nějakou práci, tak vykat. I když kdybych já dělala na nějakej práci, tak bych jim stejně tykala, protože jsem jim věkově blíž, než vám Bugatti a lépe bych navodila přátelštější a uvolněnější atmosféru, která by mohla usnadnit práci. S výrazným věkovým rozdílem je to něco jiného. Někdy mě taky zaráží, když mi starší paní tak kolem 50tky, která prodává v SH, začne tykat stylem „Koukej to se mi líbí já tak miluju lebky čím větší, tím lepší“ (Dnešní a včerejší zkušenost v hrabárně) ale nevadí mi to. Nejdřív bych však vykala.

Ayla
33 příspěvků 16.8.12 13:57
@seznam.mih píše:
No nevim u učitelů jsem moc nevnímala, jestli mi vyká, či tyká, protože jsem to vnímala, jako že autorita si mě může oslovovat, jak chce. Ale vždycky jsem byla pro tykání, i když si ráda udržuju určitej odstup.
Pokud se jedná ale o nějakou práci, tak vykat. I když kdybych já dělala na nějakej práci, tak bych jim stejně tykala, protože jsem jim věkově blíž, než vám Bugatti a lépe bych navodila přátelštější a uvolněnější atmosféru, která by mohla usnadnit práci. S výrazným věkovým rozdílem je to něco jiného. Někdy mě taky zaráží, když mi starší paní tak kolem 50tky, která prodává v SH, začne tykat stylem „Koukej to se mi líbí já tak miluju lebky čím větší, tím lepší“ (Dnešní a včerejší zkušenost v hrabárně) ale nevadí mi to. Nejdřív bych však vykala.

Vím, že to OT, ale nebyla jste v hrabárně v Solní v Plzni? Já tam totiž včera zažila s lebkami naprosto totéž :D

any2
246 příspěvků 16.8.12 14:49

@eliza93
Tohle znám, je mi 20 a nesnáším, když mi někdo cizí začne jen tak tykat. Na ulici, v obchodě a to nemusí být ani lidi výrazně starší. Vadí mi to o to víc, když mi na škole vykají lidé, co mají tři tituly za jmeném a tři před jménem. Docenti vám vykají a oslovují kolegyně/slečno a na nákupu mi někdo řekne: „Hele, podej mi ten košík.“ Trochu paradox.

V psaném dokumentu určitě vykat, nic tykacího mi nikdy ani nepřišlo.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.8.12 15:53

Cizím lidem od cca patnácti zásadně vykám, u starších je to samozřejmost, u mladších zase nechci vyvolávat takový ten dojem nadřazenosti z pozice věku. Takže mě pak vždycky poněkud překvapí, když mi právě ti mladší při oslovení automaticky tykají, jakobychom spolu husy pásli…

Eirean
244 příspěvků 16.8.12 16:54

@any2 Na takové impertinence se vyplatí recesisticky odpovědět,,Nepásli jsme spolu slony, tak mi prosím netykejte." (s vážným výrazem ve tváři) :D

Calis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.8.12 21:21

Na gymnáziu jsme měli učitelku, která nám vykala od 6. třídy. Už tehdy to byla paní ve věku mé babičky. Vykala prostě všem a nenechala si to vymluvit. To bylo poněkud zvláštní. Na střední škole to bylo tak 50:50 vykání/tykání ze strany učitelů. Osobně raději vykám. Ne vždy jsem schopná odhadnout věk, zejména u dívek, které ve 13 vypadají na 18.
Jednou jsem v tramvaji pouštěla sednout pána v letech. Je mi 23 let, jsem hodně drobná, štíhlá. Byla zima, měla jsem teplou čepici, tlustý kabát, vysoké kozačky. On mi odpověděl: „Jen seď, díky ti.“ :D

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.8.12 23:20

@Ayla Jo byla jsem tam. Ta ženská to snad říká každýmu :D

veveru
400 příspěvků 22.8.12 17:59

@seznam.mih @Ayla Taky OT, ale nedá mi to, musím se podělit :-D
Dneska jsem tam byla taky, chtěla jsem si zkoušet tričko a paní mě pobídla, ať si ho zkusím přímo tam před zrcadlem, že jsme tam samý ženský, tak se nemusím stydět. Jenže já jsem měla na sobě šaty, tak jsem musela úplně do spodního prádla… Paní mě povzbuzovala slovy „na Boleváku ukazujou mladý holky kozy každou chvíli, nestyďte se“ a sama si pak vyhrnula tričko, aby mně a druhé nakupující paní předvedla, že je naostro. No rychle jsem sbalila triko a mazala jsem pryč :-D

z_dediny
1114 příspěvků 22.8.12 18:38

Vykám skoro každému, kdo vypadá na 15 a víc. Tykám jen těm, které jsem znala jako malé děti. Nepátrám po tom, jestli se jim to líbí nebo ne, prostě jim tím říkám, že od nich očekávám, že se budou chovat dospěle. I když se s ohledem na můj pokročilý věk stává, že mi některý s kolegů řekne, ať mu tykám, tak to nedělám. Buď si tykáme oboustranně nebo si oboustranně vykáme. I při vykání může být člověk přátelský, i při tykání může být odtažitý. Záleží na tónu.
V oficiálním dopisu bych klidně i mladšímu patnácti let.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.12 20:38

@veveru Jo jsem taky přistihla jednu paní, aby se normálně před zrcadlem slíkla, že se nemusí stydět, že tam jsme samý ženský a my jsme zabraný do hrabání, že nemáme čas okoukávat lidi okolo :D Paní se docela styděla a já se jí nedivím. Není nad soukromí zkoušení trika :)

firefly
527 příspěvků 22.8.12 20:57

Hodně záleží, o jaký jde konkrétně dokument. pravděpodobně bych asi vykala. Mě v té době vykali téměř všichni (vypadala jsem možná o něco starší, uznávám) a když mi někdo cizí starší zatykal, drhlo mi to a brala jsem to jako nezdvořilé. Až časem jsem pochopila, že obzvlášť někteří nerudní důchodci v MHD a neurvalé pokladní v pochybných supermarketech mi budou tykat asi až do doby, než se začnu kolem vláčet s kočárkem, nebo stařeckou holí.
Jinak ale, pokud jsem pracovala v obchodě či ve službách, a přišel mi zákazník/zákaznice, vykala jsem vždy, když jsem měla pocit, že ta osůbka se cítí dospěle. Takže jsem často vykala i jedenáctiletým holkám, když přišly načinčané s kamarádkami nakupovat.

MP Janka
681 příspěvků 22.8.12 22:19

Ale teď jsem si vzpomněla, co ohledně vykání nesnáším. Když mi někdo, kdo mě zná od mala nebo od dětství/puberty vždycky tykal a já jako slušně vychované dítě vykal, nejdnou úderem 18. narozenin začne vykat.

Lenil
12 příspěvků 22.8.12 22:52

Jednoznačně vykat. Jak už tady někdo psal, tykání může v lidech evokovat pocit, že je s nimi jednáno jako s malými dětmi. Mám s tím sama bohaté zkušenosti. Nikdy jsem neměla ráda situace, výjma snad střední školy, kdy mně bylo tykáno a já musela vykat. Vždycky jsem si díky tomu připadala tak nějak méněcenně než ta druhá osoba, která si výsostně nechala vykat. Je fakt, že v poslední době se s tímto jevem už téměř nesetkávám, snad proto, že patřím do kategorie 20+. Ovšem málem bych zapomněla na česrtvou zkušenost z tohoto týdne. Byla jsem asi po roce u lékařky, která mi vždycky vykala a najednou mi začala tykat, jak kdyby se nechumelilo. Podotýkám, že mě zná až od dospělosti. Hleděla jsem na ni jak puk, a musím říct, že mě to až urazilo. Vedle tykání se mnou jednala jak s malým děckem, poslouchat od někoho „tam zavoláš a pak tam půjdeš“ navíc s tonem, jako bych byla pod zákonem opravdu nemám zapotřebí. Abych to shrnula. Kde vykám, tam očekávám, že mi bude vykáno a naopak. Cca od těch 17-ti až 18-ti let.

aailyyn
809 příspěvků 23.8.12 16:46

V oficiálním dokumentu určitě vykat. Když to náhodou někomu nebude sedět, určitě se jich dotknete méně, než sedmnáctiletému člověku, který si na to potrpí, začít tykat. Na střední škole jsme taky chtěli, aby nám učitelky tykaly, vykání mi ještě přišlo takové zvláštní. (Mám spíš tu zkušenost, že vykání od učitele na střední škole znamenalo, že dotyčný vůči vám bude mít odstup a bude pekelně nepříjemný. Na VŠ je to zas něco jiného, to už vím, že vůči mně vyjadřují jistý respekt.) Tykání od cizích lidí mi začalo vadit někdy tak kolem osmnácti. Je mi teda dvaadvacet a jsou taky případy, kdy váhám, jestli ještě tykat (nejen, jak tu slečna napsala, když jí kamarádi někoho představí, ale i třeba ve škole, když mám oslovit někoho ze studentů, koho neznám a potřebuju se ho na něco zeptat), ale zatím tykání volím a nevadí mi to ani směrem ke mně, jde-li o vrstevníky. Důsledně svým vrstevníkům teda vykám v případě zmíněné prodavačky nebo servírky. Cizí lidi, kteří jsou výrazně starší, než já a myslí si, že je proto v pořádku mi začít tykat, jsou na nakopání.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek