Vykání mladým lidem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Bugatti
4086 příspěvků 23.8.12 16:50

Tak jsem si to dnes ověřila v praxi, byla jsem nakupovat a v restauraci s patnáctiletým synovcem. V obchodech i v restauraci mu všude vykali.

MP Lisbeth
85 příspěvků 23.8.12 20:09

Já teda určitě vykám, připadá mně to jako slušnost, tím spíš, pokud toho člověka neznám

durduin
21 příspěvků 24.8.12 12:43

Vykám všem. Klidně i třináctiletým dívkám, pokud k nim přistupuju jako ke klientkám. Naopak, mám problém lidem, kteří jsou starší než já, tykat. A to i tehdy, když mě o to požádají.

anedez
12 příspěvků 31.8.12 12:43
určitě vykat

Pokud požadujete podpis pod informovaným souhlasem (jedná se o klinickou studii), určitě vykejte.
Na střední škole nám učitelé vykali. Tehdy mi to lichotilo. Myslím, že to i zlepšilo naše chování. Chtěli jsme být „na úrovni“. Vykání souvisí i s vyšší zodpovědností.

Sibyla
2646 příspěvků 31.8.12 13:04

@anedez Také jsem měla takový pocit, on je rozdíl, když progesor řekne: Procházka, pocem! nebo Procházko, pojďte sem. Nejlepší byl starý profesor, který nám říkal i pane a slečno.
Historka Dominika Pecky: Profesor prochází třídou a vykládá, když si všimne primána, zaujatého nějakou činností pod lavicí. Blíží se k němu za výkladu: „Arzén je prudce jedovatý, tudíž… tudíž…TUDÍŽ…“ Kluk popleteně vyskočí.
„Prosím, já netudím!“
„Tak ty netudíž, darebo?“
„Ne, prosím, to ne já, to on.“
O přestávce vyprávěl pro obveselení kolegů ve sborovně. Jeden namítl:
„Ovšem, kdybyste, pane kolego, primánům vykal, jak je zvykem, nemohlo dojít k podobnému omylu.“ Profesor opáčil:
„Může-li kluk tuditi, mohu já tykati.“

divokytymian
68 příspěvků 1.9.12 10:02

15 - 17 podle mě vykat, dokument tím získá vyšší vážnost
v běžném hovoru jim vykám, pokud nechci, aby tykali oni mě

divokytymian
68 příspěvků 1.9.12 10:08
@aailyyn
@aailyyn píše:
Cizí lidi, kteří jsou výrazně starší, než já a myslí si, že je proto v pořádku mi začít tykat, jsou na nakopání.

Absolutně souhlasím! Nedávno jsem byla u táty a byl tam nějaký kolohnát (jeho kamarád), který mi bez představení a bez podání ruky začal tykat. Tykala jsem mu taky a když odešel tak mi táta říká, jak je možné že Mílovi tykám. Řekla jsem, že on mi taky tyká. Tátovi se to nelíbilo s odůvodněním, že Mílovi je 60. Opravdu mě to naštvalo a tátovi jsem řekla, že je dost zvláštní, že mu vadí, že tykám jeho známýmu, ale že nějaký šedesátiletý chlápek svévolně tyká jeho dceři ho nepobouří, brrrrrr.

Bellusa
1 příspěvek 12.9.12 21:20

Tak sice s týdenním zpožděním, ale musím se vyjádřit taky! Protože toto téma mě vždycky rozčílí. Já bych volila rozhodně vykání. Už na střední škole nám učitelé vykali a podle mě je to správný přístup. Dáte těm dospívajícím jedincům pocit, že už nejsou malé děti a víte, že se s nimi dá rozumně komunikovat. Mně osobně je 21 a už kolikrát se mi stalo, že jsem přišla do obchodu a prodavačka na mě sputila: co si dáš? tak jsem měla sto chutí odpovědět: dej mi půlku chleba. Vím, že nevypadám na 21,spíš právě na těch 17 - 18,ale tohle by si dovolit určitě neměla…a ne jenom prodavačka:)

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.12 21:25
@Bellusa píše:
Tak sice s týdenním zpožděním, ale musím se vyjádřit taky!

Od 15.8 do 12.9 uplynul týždeň. Hm asi preto vyzeráte na 17 vo veku 21, lebo Vám čas plynie pomalšie ako ostatným. :-D

Kitina1987
27 příspěvků 1.11.12 13:25

Poprvé mi začala VYKAT paní profesorka na gymplu…bylo mi tehdy asi 12 roků…a ano, bylo to strašně divné…vykali nám všichni profesoři, ale člověk si rychle přivyknul a později, když mi bylo kolem těch 17 nebo i víc a někdo mi jen tak tyknul, tak jsem ho taktně upozornila, že si nepřeji, aby mi jako cizí člověk tykal a víceméně mě to trošičku urazilo…
Vykání přece jen evokuje jakousi dospělost a s ní spojenou zodpovědnost a samostatnost…a navíc je slušné. :)
Parties a zábavy se do toho nepočítají, protože tam je jasná tykačka :)

Grossularia
3204 příspěvků 1.11.12 13:46

Vykám všem mladým lidem, se kterými přijdu poprvé do kontaktu. Tykám jen dětem max. do cca 12 let. Ale občas vykám i těm mladším, pokud se ke mně dostanou v rámci skupiny těch zhruba patnáctiletých. Ćasto se posléze domluvíme na přechodu na tykání, ale automatické tykání bych ze své strany považovala za hrubost.

Někdy je možná trochu potíž rozlišit „dítě“ od „dospívajícího“, ale většinou je to poznat celkem dobře, jakmile se děti začnou cítít dospěle, dají to najevo svým chováním, oblečením apod. A když si náhodou nejsem jista, tak vždy raději začnu vykat i dítěti, maximálně ho to trochu pobaví, což je rozhodně lepší, než abych urazila někoho dospělejšího s mladistvým výzorem.
Stalo se mi to docela nedávno, na exkurzi se mi vyskytla devítiletá dívčina, ale tak neobyčejná, že působila duševně zcela dospěle (pracuju s nadanými, akže tam takové bývají celkem často). Vzájemně jsme si vykaly a žádná potíž z toho nepošla.

Marionette
40 příspěvků 1.11.12 19:58
@divokytymian píše:
15 - 17 podle mě vykat, dokument tím získá vyšší vážnost
v běžném hovoru jim vykám, pokud nechci, aby tykali oni mě

A ze to nekteri delaji radi, nejlepsi obranou je utok. Mne kamaradi rodicu tykaji taky, reakce byva taky otazkou jak si dovoluju tykat jim, ze oni mi muzou, kdyz mi je 18, ale ja jim preci ne. Nasrat :)

Anittko
21 příspěvků 1.11.12 22:52

Me je jednadvacet let a jeste do ted se setkavam s tykanim. NEUVERITELNE!

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.12 22:54

Mně (17) nevlastní babička mého přítele (kterému je 23) o víkendu řekla doslova „Ty jsi vlastně ještě malý dítě, tobě budu tykat.“… byla jsem naprosto mimo, utěšila se v duchu tím, že ji uvidím párkrát do roka a v rámci dobrých vztahů mlčela :D.

Mahtiel
443 příspěvků 2.11.12 14:38

@Marionette Ty kamarádi mají zjevně profil MP :D Už tam máte ramínko :D
Jinak já tim, že mi tykaj ve škole od dvanácti taky trpim…Když mi v obchodě řeknou „A co chceš ještě?“ Mám chuť vraždit!!!

Marionette
40 příspěvků 3.11.12 14:41

@Mahtiel
Zrejme, nebot mam uz vypestovano tolik drzosti, ze mi nedela problem se jich optat jestli se zname :D
Jinak s tim ale problem nemam, vzdycky jsem vypadala o hodne starsi nez jsem

natyska123
62 příspěvků 3.11.12 15:13

Na gymnáziu nám někteří učitelé vykali, někteří zůstali u tykání..co si pamatuji, tak to vykání nám přišlo nepatřičné, neřekla bych, že nám to dodalo pocit dospělosti, někdy jsme se za to i styděli - protože naše chování tomu neodpovídalo…nejhorší mi přišlo, že nám vykala i moje profesorka na angličtinu, kterou jsem znala od dětství, dobře se znala s mými rodiči, vždy mi tykala a najednou taková změna…ale když jsem pak nastoupila do zaměstnání, tak jsem byla překvapená, že mi starší kolegové a kolegyně tykali - hele, ty seš jak moje dcera, já ti budu tykat, ale zpětně to nenavrhli…to se mi moc nelíbilo, ale nebyli takoví všichni, někteří automaticky chtěli tykání vzájemné…jinak mezi muži je to jiné, tam si hodně rovnou tykají, aniž by se na tom dohodli…když jsem bydlela v Praze, tak jsem tam také zaznamenala, že se mi začalo tykat, protože se očekávalo, že se zachovám stejně…nejvíce mne to asi zaráželo ve styku s muži, kteří nepočkali, až jim to nabídnu…ale časem jsem si na to zvykla, musím ale říct, že se jednalo o styk s přáteli mého muže, nestávalo se mi to na úřadech nebo podobně, to samozřejmě ne…moje dcera 12 let vypadá mnohem starší, takže jí všude v obchodech a restauracích vykají snad od 9, 10 let..ani nemusím říkat, jak je na to pyšná…třeba moje mamka vždycky všem mým spolužačkám tykala, a i když je třeba léta neviděla a potkala je po letech, tak jim tykala dál, protože si to holky přály, hned jí upozornily, aby jí ani nenapadlo jim vykat..a já mám nyní problém se sousedkou, která je maminkou mé spolužačky, chodila jsem k nim v dětství na návštěvy, s dcerou jsem byla kamarádka a ona dneska na mě přes plot volá paní blablabla, kde jste byla minulý týden…vždy mám chuť na ní zavolat, že snad můžeme zůstat u starých zvyků, je mi to trapné, že mi vyká, chtěla bych, aby mi říkala křestním jménem, jako když mi jako děcku dělala ty zmrzlinové poháry…

Eset
127 příspěvků 3.11.12 17:48

Já obecně lidem vykám, pokud je dobře neznám či jsme se nedohodli na tykání, byť jsou příležitosti, kdy automaticky tykám, aniž bych dotyčné dobře znala (např. spolužáci ve škole, lidé na party, hodně malé děti atp.). Tykání cizím lidem nepovažuji za slušné.

WildOrchid
12 příspěvků 28.1.13 22:59

Chtela jsem zalozit tema, jestli tady na foru mam tykat nebo vykat, ale jak to tak ctu, asi bude lepsi vykani, coz uvita vetsina.
Na ostatnich forech kam chodim jsem se teda s vykanim nesetkala, a je jedno jestli si pisu s 60ti letym panem nebo 15 letou holkou, na forech se proste tyka. Proto me to tady prekvapilo, ale budu to respektovat.

Ja jsem asi vas pravej opak, protoze me docela vadi vykani. Chapu to kdyz jdu vyrizovat neco uredniho, nebo kdyz se hlasim o praci, ale kdyz mi vykali ve skole ucitelky, prodavacky, nebo kdokoliv na ulici, prislo mi to neosobni, odtazity, jako by chteli at uz jsem pryc. Proto vzdycky kdyz jde o delsi setkani hned rikam, at mi druha strana tyka.

Lanevra
371 příspěvků 28.1.13 23:15

Tak mě vykali lidé už od třinácti, což bylo smutné, protože jsem se většinou vzápětí dozvěděla, že mi hádají dvacet. Naštěstí mi stále hádají dvacet, takže je to dobré.
U oficiálního dokumentu určeného pro osoby 15+ bych jim určitě už vykala.

modra_kocka
903 příspěvků 29.1.13 00:18

@WildOrchid nevím, jestli vykání na tomhle foru uvítá většina. Z nějakého stupidního důvodu se ho tady pár lidí pokouší zavést - někdo se přizpůsobil, někdo tuhle kravinu zcela ignoruje. Na internetových forech se prostě tyká, přesně jak říkáš. Ale holt si asi někdo potřeboval přidat na důležitosti, tak začal vyžadovat vykání, někomu jinému to přišlo strašně kůl, tak se přidal… a už se to vezlo :) S tímhle bych si na tvém místě fakt nedělala těžkou hlavu. Normální lidi se zdravým sebevědomím tykání na foru neuráží :)

indyka
625 příspěvků 29.1.13 00:39

Někdy mám problém tykat kamarádům mojí mámy, byť mi to sami navrhnout. Stále se přeříkávám a když na „jestli můžete“ se začnou dívat kolem sebe a říkat „kdo? já jsem tady sám“, přijdu si za blbce. Ale je mi prostě nepřirozené lidem o generaci starším najednout tykat, byť oni se možná cítí, že tykáním s dvacítkou o chlup omládli :-D Pak si na to nakonec stejně zvyknu, ale chvíli si připadám fakt jak drzoun.

blacken
2464 příspěvků 29.1.13 00:42

Taky nechápu, proč se tady vyká… a mám tak trochu pocit, že ti, co to vyžadovali už sem nechodí :-D

V reálu mi ale dost vadí, když mi někdo tyká. U vyučujících to beru, ale když mi tyká cizí člověk a ještě použije nějaké oslovení jako „kočičko“ „holčičko“ „děvče“, tak bych vraždila. Myslím, že vykáním se dá zkazit podstatně méně než tykáním.

TinkaH
920 příspěvků 29.1.13 08:20

@blacken tím oslovení jste mi připomněla oslovení starých lidí „dědo, babi“ to by mě mohl šlak trefit, když jdu s babičkou na vyšetření k lékaři a doktora co ji vidí poprvé v životě ji řekne „babi odložte si“ Za prvé je to moje babi ne její a navíc má nějaké jméno a proto že je stará, nemusí se k ní nikdo chovat nezdvořile. Těhotná kamarádka se setkala s prodavačkou, která ji oslovila „maminko co to bude“, nebylo z toho nic a kamarádka měla zkažený celý den.

Matka Vlčice
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.1.13 08:31

Asi záleží na situaci. Nedávno se nás můj učitel angličtiny ptal, protože ho přijali jako učitele na vysokou školu, jestli se u nás studentům tyká (má tam učit matiku, kdyby šlo o AJ, tak se samozřejmě neptá), tak jsme mu řekli, že by měl zcela určitě vykat, protože se jedná o akademické prostředí a vykání je dobrým zvykem už na střední škole. Ale třeba můj manžel provozuje autoškolu a tam žákům do 30 normálně tyká a to z toho důvodu, aby byl „důraznější“, aby se jim to, co jim říká vrylo pořádně do hlavy, protože na silnici jim jde o život.
Kolikrát se na ně musí i lehce (i pořádně) zařvat, např. v situaci, kdy nepokládají za vhodné dát z vedlejší silnice přednost rozjetému kamionu :-)

Takže asi budete muset vybírat podle tématu. Pokud budete chtít působit jako „kamarádka“ tak můžete tykat, ale já bych použila vykání.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek