Vykání mladým lidem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4
Betty J.
2031 příspěvků 29.1.13 08:45

Lidem, se kterými si nepotykám, zásadně vykám, bez ohledu na to, zda se s nimi setkávám v reálném nebo virtuálním světě. Rozhodně se u mne nejdená o projev hnutí mysli, nadřazenosti nebo nutnosti přidat někomu či sobě na důležitosti, dělám to celý život, protože jsem tak prostě vychovaná.

wednessday
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.1.13 14:54

Pokud je mladý člověk vyšší nebo stejně vysoký jako já (160 cm) a neznám ho, tak mu vykám, tedy pokud za sebou netahá kačenku na provázku :-). Z vlastní zkušenosti mám pocit, že když si lidé vykají, tak si kolem sebe vytvoří příjemný odstup a nedovolí si tolik.

stric
762 příspěvků 29.1.13 19:52

@wednessday :-) to je podobná logika jako u jedné mé známé, která byla kdysi přesvědčená, že musím být starší, protože jsem vyšší. Ve věku přes dvacet. Mimochodem byla jsem asi o dva roky mladší.

Audrey.Piper
412 příspěvků 29.1.13 20:12

Nám vykají od doby, co jsem přestoupila na osmileté gymnázium, tedy od 6. třídy. Kromě tedy tř. učitelek a některých učitelů, co jsme měli častěji nebo s námi byli na výletě. Ty nám tykají dodnes (a nevadí mi to), ale ostatní nejen učitelé (knihovnice, sekretářky, školnice…) nám vykají. Já jsem si zvykla rychle a když mi teď nějaká cizí osoba (např. prodavačka) tyká, cítím se degradovaná :D

Olinka
2582 příspěvků 29.1.13 20:13

Mně se třeba strašně líbí to anglické nerozlišování mezi vykáním a tykáním, popř. islandské tykání. Ne že bych neměla ráda vykání, právě naopak - spíš mi jde o vyhnutí se těm situacím, kdy se rozhodujete tykat/vykat. Navíc úcta se dá vyjádřit i jinak než oslovením.
Přestože mi už táhne na čtvrtstoletí, připadám si jak malá holka a tak radši všem bez rozdílu vykám - navíc někdy je trochu problém rozlišit mezi starším studentem a mladším docentem :-)

MarlaSinger
98 příspěvků 29.1.13 21:03

Na podzim u nás na gymnáziu suplovala důchodkyně-asi pětasedmdesátiletá profesorka, která je zvyklá všem studentům automaticky vykat. Bylo vidět, jak někteří spolužáci hned o kousek povyrostli :D

ofeliet
429 příspěvků 29.1.13 21:31

Určitě vykat! Když s někým jednám jako s dospělým, tj. dávám mu dokument, který má on podepsat, určitě bych mu vykala. Já vykám všem ccca nad 15, raději vykám než tykám. Protože situace, kdy já někomu tykám a on mi vyká, to prostě nesnáším (pokud nejde vyloženě o dítě), připadá mi to takové soudružské. Když potkám své bývalé žáky, kterým jsem na ZŠ tykala a dnes jsou dospělí, automaticky přejdu na vykání.

Nyxx
512 příspěvků 29.1.13 21:41

@modra_kocka @blacken Já bych na tomto fóru klidně tykala, ale při komunikaci pouze písmem se bojím, že si to daná osoba přebere jinak, než bylo myšleno (chvála emotikonům). Navíc se ve své práci setkávám se spoustou lidí, kterým, ač třeba mladším, jsem povinna vykat. Takže vykám už tak nějak spontánně.

MaM7
177 příspěvků 31.1.13 00:30

Já vykám všem ponevadž nemám ráda když mi něko tyká.

Caralina
916 příspěvků 31.1.13 11:22

V oficiálních dokumentech se vyká, pokud nejsou určeny vysloveně pro děti.
Jasně, Angličtina to neřeší, gramaticky, ale o to těžší je to pak rozlišovat v reálu. Proto je to taky samý pane a madam.

Caralina
916 příspěvků 31.1.13 11:29

Ještě mě napadlo jedna s tématem související příhoda. Jela jsem tuhle domů poměrně hodně pozdním autobusem, řidiči jsem řekla dobrý den, prosím jeden lístek tam a tam a on na to, doslova, ženská zachrápni a zbudíš se v Lounech…chvíli jsem zírala a pak říkám tak mě kdyžtak vzbuď. Nějak mu ztuhly rysy :-). Podotýkám, je mi 35, ne 18 :-)

Sára
34 příspěvků 31.1.13 20:23
@durduin píše:
Vykám všem. Klidně i třináctiletým dívkám, pokud k nim přistupuju jako ke klientkám. Naopak, mám problém lidem, kteří jsou starší než já, tykat. A to i tehdy, když mě o to požádají.

Mám to úplně stejně, jak s tím vykáním mladým lidem tak s tykáním starším, především když jsem byla např. zvyklá dlouho dobu vykat a pak mám přejít na tykání nebo si toho člověka - většinou staršího vážím natolik, že mu prostě tykat nemohu a nechici, nejde mi to prostě přes pusu v tom případě mu ráda nabídnu ať mi klidně tyká ale já zůstanu u zdvořilého vykání.
Moje maminka svým rodičům vykala tedy lépe řečeno onikala, v době kdy už se o babičku starala tak nám to přišlo srandovní když na ní do ložnice volala " už jste mamko snědli ten oběd?" my jako vnoučata jsme babičce i dědečkovi už tykali.

Nixe Lulu
344 příspěvků 1.2.13 09:45

U nás na gymnáziu bylo zvykem, že učitelé studentům tykali; nejsem si jistá, jestli to je obvyklé ne většině středních škol, řekla bych, že dnes asi jo. Na VŠ pak už to bylo vždy vykání.
Taky by se mi líbilo, kdyby to bylo jako v angličtině a nemuselo se tohle řešit, to by hned bylo leccos jednodušší. I když tam to oslovování taky rozlišujou (jestli křestním jménem nebo paní XY).
A na českých internetových diskusích jsem zvyklá tykat, tady už je to zavedené jinak, ale taky mi to nijak zásadně nevadí (protože jsem si sem chodila číst a vypozorovala tenhle zvyk už dlouho předtím, než jsem se zaregistrovala).

Sára
34 příspěvků 2.2.13 10:01

Ano, na internetových diskuzích se tyká, pokud mi někdo v sz vyká tak vykám taky, jinak je celkem paradox, že když si s někým na internetu půl roku tykám a pak se třeba náhodou potkáme v reálu tak tykání automaticky nepředpokládám v žádném případě a vykám, pokud se domluvíme na tykání tak v pohodě, pokud zůstaneme u vykání tak většinou přejdeme i k vykání na internetu, protože už nejsme pro sebe anonymní a přijde mi to tak nějak samozřejmé, pokud by mi bylo 17 tak by to byla samozřejmě jiná situace.
Všimla jsem si tohoto i tady v jedné situaci a to když se Barbucha objevila u Krause, v diskuze kde se psalo o jejím účinkovaní ji spousta lidí začala oslovovat vykáním - stačilo ji prostě vidět jako člověka, vystoupila z anonymity a to mělo za následek, že si okamžitě zasloužila u některých vykání.

Sára
34 příspěvků 2.2.13 10:12
@MaM7 píše:
Já vykám všem ponevadž nemám ráda když mi něko tyká.

Taky tak, pokud mi začne někdo jen tak tykat tak to považuji celkem za buranství dotyčného člověka a vadí mi to (pokud mu tedy není kolem 90 let, v tom případě beru, že jsem jednou tak mladší), taky mi přijde srandovní, když mi lidi říkají v mém věku slečno ale zase to trošku pozvedne sebevědomí, akorát když pak člověk koukne na obal svých kontaktních čoček a tam je napsáno - vhodné pro stařeckou vetchozrakost tak je sebevědomí v háji :)
Ještě jsem si všimla, že chlapi to vykání mezi sebou tolik neřeší a jsou si schopni začít tykat okamžitě bez toho aby si zdvořilostně potykali hlavně když je spojuje nějaká společná činnost.

Maralom
1 příspěvek 21.4.20 21:36
Odpověď

Dobrý den, mně osobně je 13 let, a když jsem ležel v nemocnici se slepákem, tak mi sestra normálně vykala, a až budu velkej (20 -40 let), tak rozhodně budu od 13 - 15 let vykat.

Příspěvek upraven 19.05.20 v 16:03

Pocit chladu
182 příspěvků 22.4.20 08:52

To by si ale nemal, chlapce, podla etikety sa ma vykat ludom od 15 rokov.
13 rocni su este deti.

giuliettka
7716 příspěvků 22.4.20 08:55

@Pocit chladu Ani v jeho prípadesa nemože urobiť výnimka? Evidentne počuje hlasy v hlave a je ich v skupine jeho tela, tak aspoň 12. On by mal mať výnimku. :-D

zwedavka
1167 příspěvků 22.4.20 09:14

Myslím, že vykání je jenom forma. Chovat se k mladým lidem (větším dětem) tak, jako bychom si přáli, aby se okolí chovalo k nám, lze s tykáním i vykáním. Chovat se k nim jako k méněcenným taky.
Ano, vykám mladým lidem (pokud si s nimu nepotykám), ale fakt to není to podstatné.

Eleanor Rigby
663 příspěvků 22.4.20 16:15

Vykám každému, od koho čekám, že bude vykat mně. Na singulár majestaticus jsem nikdy nikomu zvědavá nebyla, a sama ho taky uplatňovat nehodlám. Většinou se ale stejně pohybuju spíš v kruzích, kde se automaticky tyká, ať je komu deset anebo sedumdesát.

Paris1789
5052 příspěvků 22.4.20 16:37

Vykat třináctiletým mi přijde ok. Já to tak teda dělám.

Pocit chladu
182 příspěvků 22.4.20 21:46

@Paris1789 robite sprostost. V spolocenskom styku vystupuju ludia od 15 rokov.
Deti do 15 rokov by nemali mat ani svoje vizitky a pouzivaju vizitku rodicov:-)

Koniec skolenia z etikety

Aby sme sa z tych deti neposrali…niekedy to bola len lacna pracovna sila..zlate casy

Paris1789
5052 příspěvků 23.4.20 10:03

@Pocit chladu ale samozřejmě, já se z dětí posírám ráda, baví mě to :-)

Čírina
372 příspěvků 23.4.20 10:29

@Paris1789 Jako někdy jsem se přistihla u vykání dětem i mladším, když jsem dělala na prodeji. Jednou mi tam přišel tak desetiletý klučina, který zcela vážně zařizoval internetové připojení včetně nákupu a výběru modemu, kabelů a notebooku za několik desítek tisíc, protože byl v rodině jediný, kdo umí česky, tak jsem mu vykala.
(rodiče stáli před krámem, došli jen platit)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek