Vytřídění šatníku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
monicka
566 příspěvků 05.06.12 12:25

Já se věcí zbavuju strašně těžko. Když třídím, tak všechno ze skříní a prádelníků vyházím na podlahu a vyrobím z toho čtyři hromádky - „nechat si“ „možná“ „darovat nebo prodat“ „vyhodit“. Bohužel se většina věcí nachází na prvních dvou hromádkách, protože „Co kdybych do toho zhubla?“ „Co kdyby se to vrátilo do módy?“ „Co kdybych jednou měla děti a pro ty by se tohle určitě hodilo.“ atd., ačkoliv vím, že o tři velikosti nezhubnu, že batikované džíny mrkváče so do módy nevrátí, a že moje případné děti by si dvacet let starou sukni divného střihu vzaly jen za trest. Jsem prostě takový hromadič zbytečností, což se bohužel netýká jen oblečení :).

Lachenauerin
544 příspěvků 05.06.12 13:01
Ještě jsem si na něco vzpomněla,

jak to zde čtu: Když před pár lety běžel pořad Nahá jsi krásná (možná jste to někdo viděl), jak tam Libor Šula dělal těm ženám probírku šatníku. Pominu, co v těch skříních měly, ale fascinovalo mě, kolik tam toho měly. Většinou šíleně moc, ty skříně a prádelníky byly silně přecpané; druhá věc je, že spoustu z toho stejně dávno nenosily, ale stejně mě to zaujalo.

Bugatti
4086 příspěvků 05.06.12 13:14

V podstatě jde o to, aby se tam kousky, které nebudeme nosit, vůbec nedostaly. Nekupovat věci, které jsou velmi těsné s tím, že dvě kila zhubnu, nekupovat oblečení, které se nehodí k tomu, co už v šatníku mám. Mám někde knihu o oblékání a tam autorka radí při nákupu se zamyslet nad tím, zda se mi daná věc hodí ke 3 věcem, které mám ve skříni, zda se hodí pro tři různé příležitosti a zda ji mohu nosit ve třech ročních obdobích. Také radí zásadně NEKUPOVAT VĚCI, které jsou levné, JENOM PROTO, ŽE JSOU LEVNÉ. Dobré je mít pár nadčasových kvalitních kousků a doplňovat je podle potřeby levnějšími věcmi. Ale ono se to dobře říká mně, když je mi skoro šedesát; mladá žena k tomu závěru musí dospět sama (a prohrabat se těmi zásobami náhodně, výhodně a nevhodně nakoupených zbytečností).

cibetka1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.12 13:44

Ještě dodám, že bych se ráda přiblížila konceptu mého muže. Ten dvakrát za rok probere šatník, nekompromisně vyhází vše, včetně i nenošených věcí a v několika dalších dnech vyjede na nákup, vleze do první slušný prodejny /ne u nás/ tam zakoupí naprosto všechno, od obleků až po ponožky tím stylem, že vyzkouší jednu věc a poručí si jí pětkrát někdy i ve stejné barvě. V nejbližší obuvi ukáže úlovek, oni mu snesou vhodné botky a do hodiny má zase na půlrok, někdy i rok pokoj. Hrozně se diví, že já to tak nedělám, ale mne by za a) kleplo při placení, když to rozložím, tak to není tak vidět, b) kouzlo hledání by bylo fuč, i když uznávám, že často nic nenajdu a pak nadávám na ztrátu času a energie.
Ovšem jako kontrast je, že si nenechá sahnout na např. příšerné zahradní patnáctileté tričko nebo pyžamo, které z něj asi spadne. No každý ma něco.

daniela11
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.12 14:07
vytřídění šatníku

Mne se podaří nejhůře nakoupit zbytečnosti a blbosti,když si jdu něco koupit jen proto,že mi je smutno.A nejlépe když nic nepotřebuju ,ale líbí se mi to tak,že si to koupím.To pak nosím nejvíc.

Bugatti
4086 příspěvků 05.06.12 14:29

@daniela11 Tak nějak to je. Nejhůř nakoupím, když něco NEZBYTNĚ NUTNĚ potřebuju. Třeba černé sako na pohřeb, který je pozítří nebo nové lodičky na středním podpatku, protože zítra odjíždím na služební cestu a staré jsou odřené. Pak v rychlosti koupím něco, co bych nikdy nekoupila, kdybych mohla pár týdnů počkat. Proto je dobré mít zásobu nadčasových kousků, kvalitně ušitých věcí typu „nenadchne - neurazí“, které lze doplňky doladit podle příležitosti a nálady a které se dají vzít téměř všude. Mně kupříkladu nesluší černá a dlouho jsem neměla žádný černý vršek. Když mi zemřel otec, koupila jsem si narychlo černý kostýmek, který jsem už potom nikdy neoblékla. Nosím sukni zvlášť a sako občas k tričku nějaké výrazné barvy. Každá žena ve věku 25+ by prostě měla mít v šatníku „basics“, které tam vydrží mnoho let, aby nemusela řešit nastalé situace nevhodným oblečením nebo neuváženým nákupem.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.12 14:39

@Bugatti s tou zásobou nadčasových kúskov súhlasím. Ale ja som si na pohreb narýchlo kúpila kostým v prvom obchode na ktorý som narazila po príchode do rodného mesta,keď som sa nečakane dozvedela že o 2 hodiny je pohreb a mne parte prišlo domov pred odchodom,takže som o tom nevedela. A ten kostým som potom skutočne unosila,bol ako keby mi ho šili na mieru. Ak by som necestovala na dovolenku,tak by som samozrejme vhodné oblečenie na pohreb mala,toto bola jedinná kúpa narýchlo,ale mne fakt vyšla.

Bugatti
4086 příspěvků 05.06.12 14:54

@gulietta Já jsem předtím nosila na pohřby tmavěmodrou, která mi sluší, ale zdálo se mi, že „do první řady“ se nic jiného než černá nehodí. Po této zkušenosti jsem si pořídila černý kalhotový kostým, který se dá vzít od jednání a služebních cest přes koncerty a divadla až po pohřeb; Různými doplňky doladím podle potřeby a u obličeje prosvětlím košilovým límcem/světlým rolákem/hedvábným šátkem/výraznou broží.

ooola
129 příspěvků 05.06.12 15:40
@Bugatti píše:
Mám někde knihu o oblékání a tam autorka radí při nákupu se zamyslet nad tím, zda se mi daná věc hodí ke 3 věcem, které mám ve skříni, zda se hodí pro tři různé příležitosti a zda ji mohu nosit ve třech ročních obdobích.

To je super pravidlo, zkusím si na něj při příštím nakupování vzpomenout:-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 05.06.12 16:04
@DanielaS píše:
Tricka a ponozky, ktere uz nejsou ani na praci, vyperu a pouziju jako jednorazove hadry. Dost lidi to zjisteni sokuje. Me zase sokuje, ze se V OBCHODE PRODAVAJI ZA PENIZE HADRY. A nekdo uspinene hadry pere a pouziva dal. Lide jsou ruzne.
:-O proč šokuje? my taky doma stříháme :) i ručníky, staré noční košile…přece to nevyhodím je tak, když s tím můžu ještě pěkně umýt okna, utřít psovi nohy, vytřít mastnou troubu… teprve pak to s klidem a vědomím, že už to fakt na nic není, vyhodit :)
Bugatti
4086 příspěvků 05.06.12 16:14

@Jiná Realita Nesnáším staré hadry ve dřezu na otírání stolu a hrnců, tam mám houbičku, ale jinak také používám veškeré odrbané ručníky, stará bavlněná trička a vše, co dobře saje, na mytí. Moje babička dokonce z flekatého ubrusu, který už nechtěla dávat na stůl, ušila čtyři utěrky tím, že to zaobroubila na stroji a pak je normálně používala v kuchyni, ale na to jsem asi příliš líná. Nicméně z povlečení, které se v rožcích drbalo, ale jinak bylo ještě dobré, jsem ušila patchworkové polštářky, které používáme v létě na zahradě.

Příspěvek upraven 05.06.12 v 22:14

DanielaS
4910 příspěvků 05.06.12 16:39
@Jiná Realita píše: :-O proč šokuje? my taky doma stříháme :) i ručníky, staré noční košile…přece to nevyhodím je tak, když s tím můžu ještě pěkně umýt okna, utřít psovi nohy, vytřít mastnou troubu… teprve pak to s klidem a vědomím, že už to fakt na nic není, vyhodit :)

Ja jsem tak zvykla z domu, ale kdyz to lidi vidi, krouti hlavou nad mou lakotou, prehnanym setrenim nebo jak bych to rekla.

Jiná Realita
13791 příspěvků 05.06.12 16:44
@DanielaS píše:
Ja jsem tak zvykla z domu, ale kdyz to lidi vidi, krouti hlavou nad mou lakotou, prehnanym setrenim nebo jak bych to rekla.

no to jsou leda hloupí. lidstvo je strašně plýtvačné. kdyby každý takhle recykloval, bude o třetinu míň odpadu. vměťte jim do tváře životní prostředí! :)

cibetka1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.12 17:14

Já myslela, že je normální savá a měkká trička, která by už nikdo zřejmě nechtěl, použít na hadry. Také to tak dělám, mám je naskládané v komoře v šuplíku, čistím s nima třeba sklo od krbu a rovnou pak vyhodím, někdy dokonce ze sebe sundám zahradní triko, které už dosloužilo, rovnou s ním setřu prach kde právě jdu a šup s ním do popelnice. Všechno se má dělat ekonomicky, přece nepůjdu extra pro jiný hadr. A fakt přísahám, že na prach mám spešl utěrky a na nádobí taky.

Moncicanda
46 příspěvků 05.06.12 18:00
hadry

Na extra špinavou práci, kdy hadru potom vyhodím, je určitě lepší použít stará trička a jiné zbytky textilu. Ale na běžný úklid (podlaha, okna, koupelna..) mám speciální hadry a vyhovuje mi to tedy víc. Přeci jen, to mikrovlákno leští lépe než bavlna, nezánehcává vlákénka, podlaha jde vytřít téměř dosucha a pod. A jsou také hezčí, tak je mi úklid hned příjemnější :) Moc drahé mi to nepřijde, kupuji to v obchodech typu vše za 39, nebo podobných, a ceny jsou kolem 15 - 30 Kč za hadru, která vydrží několik let (samozřejmně ji pravidelně peru).

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 06.06.12 00:42

Jednorázové hadry, jako třeba nepotřebná bavlněná trička nebo děravé utěrky použiju např. v autě, na zahradě aj, setřu špínu či prach a vyhodím do popelnice. Na tom asi není nic šokujícího. Běžně používám „koupené hadry“ aka tzv. švédské utěrky z mikrovlákna (za 39,– kus), které po každém použití (čištění oken, kuchyně, koupelny, mytí podlahy aj.) házím do pračky na 60-90°C. Nepouštějí nitě, dobře sají, vydrží léta. Poměr cena/užitek je skvělý, vyhovuje mi to. S hrůzou vzpomínám na tácy v jídelně, které paní kuchařka opucovala starou smrdutou hadrou a pak se naservírované jídlo nedalo tím pádem vůbec pozřít, zápach se šířil celou jídelnou.
Nerada bych se jednou dopracovala k tomu, abych jako nejmenovaná příbuzná používala opotřevvované silonové bombarďáky k otírání tu nábytku, tu podlahy, leštění sklenic a po „přemáchnutí“ v umyvadle zase znovu. Čímž nechci předjímat že to tak děláte, to dozajista ne. Ale ty „koupené hadry“ mají asi svůj účel.

Jiná Realita
13791 příspěvků 06.06.12 00:50

@viktorka_od splavu
Věřím, že každá z nás hadrářek má doma i švédskou utěrku :) ale utřít do ní psovi nohy po výletě v bahenním království by mi asi bylo líto, na to se hodí právě ta stará ponožka!

A radši už nebuďme OT, nebo nás zavřou :-/

continuity
5853 příspěvků 06.06.12 07:16

ja taky tridila, nejlip mi to slo, kdyz jsem se stehovala (do mensiho), rozchazela, menila praci. ted je to docela mazac protoze po tehotenstvich mam cca 10kg navic, nez co jsem mela predtim a doufam, ze uz takhle nezustanu.

takze vysledek byl napraskane skrine a ja jsem nemela co na sebe, protoze jsem se do niceho nevesla. uplatnit pravidlo, co jsem nemela rok, uz nepotrebuju taky moc neslo.
zatim je to pat - veci, do kterych se uz nemam sanci vejit, jsem rozdala - to byly treba hezke neonosene kostymy, kalhoty, trika. a ted mam nejake svrsky, ktere neumim rozhodnou, jestli mi jeste kdy budou v kracich v sklepe. ty prijdou na radu tak za rok - az dokojim a ustali se mi vaha - a hlavne obvod hrudniku.

blby, fakt blby je to financne. ono je hezke vyhazet pulku satniku a z ty dalsi pulky tretinu strcit do krabic, ale kdyz tam bylo pet kvalitnich kostymu, je to smutny - hadry jsem nikdy nevedla. ted to resim prechodne sekaci a tim, ze kostymky nenosim, ale co mela zas ten efekt, ze jsem musela hodne zmenit styl oblekani - no diky za peklo i se svetrikem to jde.

jo uterky mam i prave svedske, z dob, kdy napodobeniny nebyly tak bezne - je jim uz deset let a krome, ze uz nejsou tak nacechrane, jim nic neni. a stare trika a pliny uzijeme taky - chlap je kutil, furt neco barvi, lepi natira, prinejhorsim voskuje bezky - to mame hadru spis nedostatek nez prebytek.

Olive Oyl
197 příspěvků 06.06.12 09:05

já když třídím oblečení, trpím jako zvíře. nejvíc se mi osvědčilo, když jsem pozvala mámu a ségru a otevřela flašku. byla to sranda, za hodinu a půl bylo hotovo a hlavně se na ty věci dívaly bez emocionální zaslepenosti(„tohle triko že je úžasný? nebejvalo růžový?“)
dost mi taky při přetřiďování pomáhá vědomí, že to nejde do popelnice. v práci máme velkou papírovou krabici, kam každý odhazuje, co doma vytřídil a komu se to hodí, ten si to vezme.

AniMoo
41 příspěvků 06.06.12 15:19

Já krátká trička začala řešit Hippsy pásy - jsou různě barevné a zabraňují právě tomu koukání špeků. Bylo mi líto se všech těch triček zbavovat :)
Jinak jsem si stáhla program na databázi šatníku a chystám se víkend věnovat nafocení a uložení všech věcí - fajn je, že se do poznámek dá napsat, kdy naposledy jste měly co na sobě, takže třeba za rok je třídění hračka. :)

Zoe
316 příspěvků 07.06.12 13:52
pro DanielaS

Nejste lakotná, ale máte ekologické cítění. Stejně jako všichni, kdo probírají šatníky a třídí, rozdávají nebo odvážejí nepotřebné do charity. Vyhazovat do popelnice umí každý…

mulen
870 příspěvků 08.06.12 08:00

Mě třídění oblečení baví. Občas objevím i nějaký zapomenutý pěkný kousek. Ale taky se mi třeba stane, že něco hodně dlouho nenošeného vyhodím a za pár měsíců mi to chybí.

A k těm impulsivním nákupům. Letos jsem si den před plesem koupila šaty a doteď toho lituju. Jsou krátké, mají vínovou barvu, ve které si připadám stará mladá a navíc jsem si je musela upravit. Já vážně nevím, kde byl v té chvíli můj rozum.

Calis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.12 21:37

Všechna stará/děravá/malá/vytahaná bavlněná trička přenechávám mamce, která má čím leštit zrcadla a okna :D.

FoxInTheBox
278 příspěvků 05.09.12 11:20

Probírám před každým bazárkem (akcí s vyměňováním vyřazeného oblečení), abych tam měla co donést. Protože na nich vždycky popadnu všechno, co se mi zalíbí (abych měla s čím experimentovat), tak se mi spousta věcí v šatníku neohřeje, přinesu - párkrát si s tím pohraju - pošlu dál. Co mi dobře sedí, nechávám do rozpadnutí, co se mi líbí a nesedí, přešívám. Je to celé hra :-)

„Zásoba kvalitních nadčasových kousků“ - nemáme, nevedeme, jsem ráda, že se mi šatník pořád mění a skoro nic mě to nestojí :-D Šaty na ples, promoci a do divadla v něm ale jsou. Dokonce jsem byla na obhajobách jediná v šatech delších než mini a jiných než „batikovaný letní hábit“.

Curlygirl
1901 příspěvků 05.09.12 11:24

K věcem, ke kterým nemám žádný citový vztah jsem naprosto neúprosná, musím vyřazovat věci, není kam dávat nové. Držím se hesla, co jsi rok něměla na sobě, už nevezmeš.. (neplatí teda pro oblečení na speciální příležitosti, sporty atd.)
Vytřízené věci buď vyhodím, použiju jako hadr, dám na podědění, do charity atd. dle charakteru a stavu věci.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek