Vzdělanost a školství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 00:10
Vzdělanost a školství

Chtěla bych rozšířit tuto téma z disuze De-erotizující módní styl, protože tohle téma je pro mě zajímavé a možná částečně mě se bude jednou týkat.
Takže Jaké školy a jaké obory si myslíte, že se dneska VYPLATÍ studovat? Jaké uplatnění má vysoká umělecká škola? a co různé rekvalifikační kurzy? Může to být lepší volba, než VŠ? Myslíte si, že si může dneska vydělat víc peněz „obyčejný“ řemeslník, nebo někdo, kdo má jen výuční list oproti vyskoškolákovi?
prosím vynechte to klišé o tom, že to záleží na jedinci, jak moc se dokáže prorazit na trhu. Kdo je ukecanej a sympatickej širokému okolí, ten má spoustu známejch, který ho dokáží prorvat na skvělé pozice… a co pak ti neukecaní? :))

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:
skylor
166 příspěvků 13.9.12 00:27

Podle statistik je dlouhodobá poptávka po absolventech technických oborů. Humanitní vědy asi nikdy nebudou hitparáda, tam už to opravdu záleží na osobní snaze a ochotě vzdělávat se dále dále mimo absolvovaný obor (aneb kolik absolventů estetiky se bude estetikou také živit?)

Jistě, i řemeslník je schopen vydělávat více než vysokoškolák, ale i tady záleží na oboru - například instalatéři a automechanici budou mít poptávku vždy, kdežto nábytkáři vlivem vpádu velkých nábytkářských obchodů na trh jsou na tom nyní hůře.

A i když jste to nechtěla slyšet, stejně nejvíce záleží na osobním přístupu. Můj spolužák vystudoval hned dvě vejšky, ale o práci nemohl rok zavadit a to ne kvůli převzdělanosti, ale kvůli tomu, že za celý svůj život nebyl v životě na brigádě (zaměstnavatelům se všeobecně nechce vtloukat zaměstnancům pracovní návyky, potřebují od nich, aby se rovnou vrhli do práce) a také zpočátku hleděl na hodně vysoké posty. Také je nutné mít ochotu se učit, a to se týká i řemeslníků, kteří musejí sledovat změny v legislativě (např. DPH, odvody na pojistném apod.).

pehot
713 příspěvků 13.9.12 00:38
Prosím vynechte to klišé o tom, že to záleží na jedinci, jak moc se dokáže prorazit na trhu.


Dle mého se nejedná o klišé, ale o fakt. Znám spoustu VŠ (všech možných i nemožných směrů), kteří jsou vůbec rádi, když se jim na výplatnici objeví částka alespoň se blížící průměrné mzdě v ČR. Dost často také měli/ mají vůbec problém sehnat práci v oboru. Naproti tomu znám dost lidí (především tedy mužů) pouze s maturitou a přesto dělají to, co je baví za několikanásobně větší peníz.
Dřív mi přišlo, že na VŠ šel ten, kdo o to vzdělání opravdu stál, případně bez něj nemohl vykonávat vysněnou práci. Dnes kdo náhodou nejde na výšku, tak je považován minimálně za podivína a za chvíli si ani např. uklízečka bez titulu neškrtne.

Samozřejmě je to především o přístupu. To, že jsem chodila o 5 let dýl do školy, ze mě ještě inteligenta a kandidáta na skvělou práci za hodně peněz nedělá. Je potřeba vyvinout i další úsilí a přiznejme si - je to i o štěstí.

Kateřina
246 příspěvků 13.9.12 00:39

Podle mého profesora na VŠ, pana Jana Kellera (aspoň zhruba zasvěcení sociologii budou vědět) se vyplatí studovat VŠ už tak zhruba jen naší generaci a naše děti máme poslat na učňák, že si vydělají stejně nebo i více jako my.
Ale myslím, že se to už dost projevuje teď. Moje učitelka ze střední školy nám vyprávěla, jak potkala svého bývalého studenta (učila předtím na učňáku) a ten si vydělával víc než ona. Že učitelky moc peněz nemají je samozřejmě známá věc.
Co jsem tak poslední dobou slyšela je, že hodně peněz si může člověk vydělat se svářečským kurzem. A v mém oboru - Sociální práce a politika je nástupní plat Mgr. asi tak 13 000,– čistého (a na 20 000,– se to samozřejmě podaří zvednout nějaké menšině). Přijde mi neskutečně směšné, že by si vysokoškolák měl vydělávat tolik jako člověk vyučený. Tím nijak nesnižuji řemeslo, ale podle mé představy by mělo vzdělání odpovídat ohodnocení. Ale smůla, platy se celkově nezvyšují, jen se ty vysokoškolské snižují.
Tolik o tom, že už teď v určitých oborech a za pár let asi ve většině bude studium na VŠ už pouze o pocitu poslání…

Lachenauerin
544 příspěvků 13.9.12 01:00

Možná to vypadá idealisticky, ale je to kupodivu postřeh z reálného života: Vyplatí se (byť zdaleka ne nutně na nějaké extra zbohatnutí) dělat něco, co člověk opravdu dělat chce a k čemu má objektivně nějaké předpoklady, protože pak to zpravidla taky dělá pořádně, se zápalem a sám od sebe se v daném oboru zdokonaluje, což se nakonec nějak pozitivně projeví.

Já vím, že spousta mladých lidí přistupuje dnes k volbě povolání až překvapivě zodpovědně, tak, aby je uživilo. Ale na druhou stranu mi v útlém věku taková pragmatičnost přijde až smutná. Kde jsou sakra ty proslulé ideály mládí? Nehledě k tomu, že je tu i druhá možnost - ne vybrat si povolání, které mě uživí, ale vybrat si takové povolání, které mě bude těšit, a dělat ho tak, aby mě uživilo. Nadto nemyslím, že by existoval obor, v němž budete prosperovat s naprostou zárukou. To je stejná utopie jako flinkat se pět let na totálně nemožném oboru a čekat, že všichni padnou, až zamávám diplomem.

Člověk by si asi neměl moc dělat násilí - prací trávíme obrovskou spoustu času a je hrozně snadné být z ní nešťastný, když jednomu nesedí, byť ji je nakrásně schopen vykonávat.

Olinka
2582 příspěvků 13.9.12 01:24

Osobně samozřejmě nemůžu říci, co se vyplatí studovat, protože se v tom až tak neorientuji - vím jen to, co se někde dočtu, takže můžu souhlasit se @skylor a dodat, že boom IT specialistů a ekonomů už opravdu odezněl (kamarád na ekonomce mi to sám říkal, že pochybuje, že práci v oboru najde). Prý je dobré, když mají lidi vystudované dva odlišné obory, které se v praxi dobře propojují (třeba co mě teď docela bere je farmakoekonomika - tudíž k farmačce přidat ještě nějakou tu ekonomku:-). Kamarád má třeba vystudovaný obor biomedicína, což mi taky připadá jako velmi progresivní a slibný obor. A nebo do třetice bych zmínila bioinformatiku.
Když jsem se rozhodovala, na jakou VŠ jít (že bych nešla na žádnou pro mě absolutně nepřicházelo v úvahu), uvažovala jsem i nad přihláškou na kunsthistorii nebo průmyslový design na FaVU (což bych ty příjimačky asi stejně nedala, přestože jsme v té době kreslila hodně a ráda a navíc mi to přišlo z výtvarných oborů jako nejpoužitelnější do praxe). Když jsem se nad tím ovšem zamyslela, uvědomila jsem si, že výtvarné umění sice miluju, ale nežiji jím - mám ho jako koníček, relax, věnovat se mu 24/7 by mi ho nejspíš záhy znechutilo. Proto jsme nakonec šla (docela zajímavou shodou okolností) na farmacii a bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. I když většinou lidi po oznámení, jaký obor studuju, reagují slovy „no jo, tam jsou prachy“ nebo podobně, peníze nebyly mojí hlavní motivací - nicméně přiznávám, že jsem věděla, že jako farmaceut se vždycky někde nějak uživím (a doufám, že se mi to potvrdí i v reálu!). Hlavně mě ovšem můj obor nesmírně baví, dokonce stále víc a víc (někteří spolužáci už jsou po těch letech školou docela znechuceni a těší se, až vypadnou. Studium totiž lehké není a zkouškové bývá fakt záhul - ale musím píchnout do vlastních řad a přiznat, že bych se nebránila, kdyby bylo ještě těžší - taky nám přibývá studentů s každým ročníkem a učitelé občas neví, jestli s esmát, nebo brečet po tom, co z některých za koniny vypadne při státnicích).

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 07:45

Studujte terriculologii - to má hodně blízko k módě :)

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 07:47

Už jsme zjistila, že s módou se fakt neuživím.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 08:10

@Kateřina Jakkoli si Kellera nesmírně vážím, tohle vypadá na jeden z jeho bonmotů, které člověk nemůže brát tak moc doslova a musí si je vydělit přinejmenším dvěma. Studovat VŠ se u nás moc „nevyplatilo“ ani za komunistů, takže to není žádná novinka, ale snad rozumný člověk nevolí studium jen jako přímou cestu k lepšímu materiálnímu zabezpečení, ne? Jde spíš o rozšíření vědomostí v oboru, který ho zajímá, možnost výzkumu, a vyplatí se to přinejmenším v tom smyslu, že si pocvičíte hlavu, což se vždycky hodí. Jen bude dneska asi trochu potíž vybrat si školu, která si zachovává slušnou úroveň.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 08:27

Mě by třeba zajímalo, jak v budoucnu to vyřeší moje spolubydlící.
Ona spolubydlící nedávno dodělala bakaláře z oboru, jehož název si nepamatuji. Nějakej druh geologie tuším. dala si s tím hodně práce a v termínu bakaláře byla jen doma a studovala a učila se. Jednou mě zajímalo, co že to vlastně dělá za školu a tak mi popisovala, co všechno možného se učí. Když sem se jí zeptala, kde se s tím může uplatnit, tak vlastně ani nevěděla a řekla, že v tomhle stádiu tak možná učitelku zeměpisu, ale jako že chce magisterskej titul tak bude ve studicích pokračovat dál. Protože nechce skončit někde u pásu za málo peněz se spoustou dřiny. Ale co by chtěla dělat v budoucnu to jsem nějak nezjistila. Hlavně že bude mít školu.
Naproti tomu její přítel - rovněž spolubydlící - To on se na školu vybodl (a že by to byl užitečnej obor) za pomocí svojí rodiny dostal práci v Německu, kam dojíždí každý den za slušnej peníz a s vyhlídkou na vlastní bydlení, rodinu, děti a tak pracuje.
Ale jako nemyslím si, že by byla ona blbá nebo líná, že studuje školu, pro kterou postrádám logiku. Málokdy bývají doma a ona je většinou na brigádě a když je doma, tak se učí. Nefláká se a není líná je pracovitá. jen doufám, že se školou, kterou chce studovat si najde uplatnění.

Sibyla
2646 příspěvků 13.9.12 08:38

Přidám zkušenost z oboru výtvarnického: neuživí. Ba je velmi pravděpodobné, že budete donuceni k vedlejšáku, který se postupně stane hlavňákem. Co já vím, z naší školy se výtvarničinou uživíme snad čtyři (z těch čtyř, pěti tříd, které pamatuji) - někdo to dělá jako koníčka, někdo se dávno přeorientoval. A je to živobytí značně nestabilní, leckdy na hraně chudoby, protože zákazníky vám nikdo nezajistí. Ostatně - nemá cenu se o výtvarnou VŠ vůbec pokoušet: na každý obor na Umprum nebo AVU se bere 1-2 studenti ročně a příval je ohromný. Kdo kreslí, myslím opravdu kreslí od dětství a má tlačenku, se tam možná na třetí, čtvrtý pokus dostane. Ale budoucnost mu to nezajistí. V jistém ohledu to prý bylo za komunistů snazší: byly státní zakázky, a hlavně: Svaz výtvarníků mezi sebe nepustil nikoho než právě absolventy VŠ, což bylo tak 10 lidí ročně. No, a to omezené stádečko se na našich omezených luzích napáslo - navíc, naše ceny byly tak nízké, že byl zájem ze zahraničí. Kdo nebyl ve Svazu, nesměl prodávat, to bylo na paragraf. Dnes výtvarničí kdekdo, a se strašidlem krize jsou umělecké předměty to první, co lidé přestanou kupovat.

kacenka.smile
428 příspěvků 13.9.12 08:42

Podle mě se vyplatí spíše technické obory. Já vystudovala stavební průmyslovku a z lidí, co nešli na VŠ, nikdo neměl problém sehnat práci v oboru. Bohužel, samozřejmě se v tomto oboru pohybují platy pro muže o dost výše než platy žen, ale to zase souvisí s konkrétním místem a s tím, že kolikrát není pro ženu úplně vhodné. Já sama studuji architekturu, spousta přátel stavební inženýrství a obvykle nikdo nemá se získáním zaměstnání výraznější problémy. Spousta lidí už ke konci školy pracuje na menší úvazek u nějaké firmy, která je později zaměstná.

Jinak si myslím, že velmi dobře se dnes uživí lidé s řemeslem, např. zedníci, truhláři, kosmetičky, kadeřnice apod.

Sibyla
2646 příspěvků 13.9.12 08:47
@seznam.mih píše:
Mě by třeba zajímalo, jak v budoucnu to vyřeší moje spolubydlící.
Ona spolubydlící nedávno dodělala bakaláře z oboru, jehož název si nepamatuji. Nějakej druh geologie tuším.

Mám známou, která promovala summa cum laude na etnografii. Dnes příležitostně překládá (nikoliv v oboru), a pravidelný příjem jí zajišťuje prodávání lístků v pražských pamětihodnostech.
Zní to všechno strašně pesimisticky, ale možná bychom se k tomu měli postavit podobně jako vlastenečtí studenti v době obrození. Nikoliv co mě nejvíc baví, čím se nejlépe uživím, ale kde mě drahá vlast potřebuje nejvíce? Teď cituji skutečný případ: hoch chtěl šířit český jazyk jako učitel. Zkušený starý pán mu řekl: „Dnes už máme učitelů nadbytek, ale co náš lid potřebuje, je elektrifikace.“ Kluk šel na techniku a úspěšně elektrifikoval pohraničí, nemluvě o tom, že zbohatl. Čili: nevidět v realističnosti vypočítavost, ale požadavek doby.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 08:52

@Sibyla No jo…a co teď vlastně lid potřebuje?

Sibyla
2646 příspěvků 13.9.12 09:04

Netuším - kdybych tušila, nenakupuji na Aukru ale v Pařížské.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 09:08

@Sibyla No nevím, kdyby teď lid potřeboval zas ty elektrikáře a já bych se pokusila požadavek doby osobně uspokojit, asi bych brzy nakupovala přinejlepším na onom světě :)

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 09:10

No, myslím, že platové hodnocení vysokoškoláku se snižuje, protože dneska udělá výšku každý. Nechci tím nikoho urazit, sama jsem vysokoškolák, ale když vidim, jací lidé mají stejný titul jako já, dělá se mi zle. Možná to zní povýšeně, ale dneska má titul téměř každej a jenom opravdu lenoch se nedokáže proflákat lehčí vejškou.

razorblade
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 09:18

Ono je hezke se zamyslet, co republika a svet potrebuje, a jit to studovat… ovsem musi k tomu byt i talent. ja bych treba taky milerada sla studovat treba medicinu - ale opravdu si neumim predstavit, ze bych ji byla schopna vystudovat se svym mozkem, kterej se sice byl schopen obstojne naucit tri cizi jazyky a vetsinu hlavnich mest sveta (zemepis je muj konicek), ale jediny, co si pamatuje z chemie, je benzenove jadro, a s biologii to ma v bledemodrem.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 09:19

No já když sleduju nabídky práce, tak se vesměs jedná hlavně o technické obory, kde chtějí, aby uměl v programu AutoCAD nebo jak se to nazývá. Problém je, že já a technika, matematika, fyzika a jim podobné jsem tupá. Hlavně ta matika. S tím jsem vždycky zápasila a taky jsem si vybrala takovej obor, kde jsem matiku měla dva roky. V druhém jsem byla ráda, že jsem nepropadla. Dále jsem málem propadla z ekonomie, protože sem tomu naprosto ale naprosto vůbec nerozuměla. Zkusila jsem si práci za barem, když kdysi kamarádka měla vlastní bar a dopadlo do šíleně. To jsem měla pět lidí, co tam přišli a nestíhala jsem vůbec to spočítat a jednalo se jen o pár piv.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.12 09:21

@razorblade Každej umí něco jiného. Problém je v tom, pokud je zrovna ten talent ve společnosti nepotřebnej :D

Kay_Adams
1614 příspěvků 13.9.12 09:27

@seznam.mih
„Nepotrebný“ je silné slovo.

Skor finančne slabšie ohodnotený? ;)

V preklade - darmo vyštudujem históriu a mediteránne štúdiá, keď reálne uplatnenie, aspoň matne príbuzné vyštudovanému odboru, nájdem možno tak v archíve, ako sprievodca po pamiatkach a pod.

Prosto treba počítať s tým, že síce mám talent na jazyky a bavia ma dejiny a súvislosti, ale aktuálne to patrí medzi odbory, kde nadpriemerné zárobky nemožno očakávať. A zmieriť sa s tým faktom.

z_dediny
1127 příspěvků 13.9.12 09:30

Myslím si, že nejdůležitější je dělat takovou práci, na jakou má člověk schopnosti a která ho aspoň trochu bude bavit. A taky ho uživí. Inteligentní a pracovitý řemeslník se uživí lépe než neinteligentní a líný vysokoškolák. Hlavně děvčata mají sklony jít studovat to, co je baví, aniž by přemýšlela, z čeho budou žít. A tak máme hodně humanitně vzdělaných vysokoškolaček, které se zlobí, že mají menší příjem než zedník. Jenže práce není ohodnocena podle toho, jak dlouho na ni člověk studoval, ale jak moc ji lidé k životu potřebují, resp. kolik jsou ochotni za nějakou službu zaplatit. Např. historik umění musí být hodně dobrý, aby se tím uživil, jinak je to obor dobrý jen jako koníček pro ženu bohatého muže. Byť význam tohoto oboru nesnižuji, přece jen víc potřebuji popeláře či instalatéra. :-)

Sibyla
2646 příspěvků 13.9.12 09:31

@Kay_Adams Ba. Já dělám celý život to, co mě baví - a cena za to je, že se protloukám všelijak. Ale při představě, že bych seděla osm hodin denně v bance za průměrný plat, nebo tamtéž pracovala na smlouvách dvanáct hodin denně za plat nadprůměrný, při té představě na mě jdou malé mdloby. Radši to Aukro a svoboda.

Kay_Adams
1614 příspěvků 13.9.12 09:32

@Sibyla
No, a nie je tá sloboda voľby krásna vec? :)

top topic
967 příspěvků 13.9.12 09:33

@Pavučinec plyšový: hm, no já bych postavila otázku jinak: co vlastně potřebuju já (financovat)? a podle toho bych vybírala školu;-)

Dělám si srandu, ale občas si vzpomenu na jednu učitelku, která tak poslouchala v druháku naše představy, co by kdo chtěl dělat. To byla samá antropologie, historie, dějiny umění a ták. A ona říká: no to je všechno pěkné, a čím se budete živit?

Tehdy jsme si mysleli, že je hrozně konzumní, přízemní a blablabla.

Asi tak.

Kdybych si zpětně mohla vybrat, tak fakt nevím, co bych dělala. Mám představu jednoho z řemesel, ale už tehdy mě děsilo osazenstvo učňáků, které s námi jezdilo vlakem a děsí mě i dnes, když někdy jedu mhd s bandou učňů u jednoho nastupující. A neberte to prosím jako nějaké pohrdání učněma, někdy fakt nevím, co je horší, jestli poslouchat přisprostlé pindy učňů nebo rádoby filozofické kecy gympláků:-D
Nutno dodat, že jsem již uvažovala nad uděláním výučního listu v tom oboru, kde bych se chtěla realizovat. Ale případné výdělky za dělání od rána do večera by byly nižší než to, co si vydělám jako „kancelářská krysa“ za cca 8-9 hodin denně v průměru. Fakt obdivuju lidi, co šli do rizika dělat na živnostňák. Já na to nemám tu odvahu. Hlavně vím, že mám ráda tip ťop práci a snad bych nebyla s to nic prodat, protože by to pořád nebylo dokonalé dle mých představ a taky vím, že by to nebylo jen to samotné řemeslo, ale i ty papíry okolo, vlastní zaměstnanci, vyžadovalo by to splnění nějakých zákonných norem a to už jde trochu mimo mě. Mě by prostě bavila jen ta tvůrčí práce, s tím zbytkem nechci mít nic společného. Čím víc do oboru člověk vidí a víc toho ví, tím víc je mu jasné, že to není jen o tom, že něco vyrobím a rodina a známí nad tím dostatečně nadšeně áchají. Takže nadále zůstanu nadšeným amatérem, který se bude realizovat sice jen ve volném čase, ale zas nebude žít od výplaty k výplatě. Nevylučuji, že se jednou v zaměstnání tak vytočím, že s tím seknu a stejně se na to vrhnu:-)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek