Vztahové vlákno

Fotoalbum tématu (20) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
JarkaJ
1050 příspěvků 17.4.20 09:02

@bao-baba S tím souhlasím, ale tak jsem to nemyslela, ze by to měla zamlcovat a dusit v sobě. Vypovídani se a smíření jsou fáze, kterými by člověk měl samozřejmě projít.

Femur
286 příspěvků 17.4.20 09:25

@Ophelie Oni asi ti adolescenti, co říkají můj mladej/moje mladá pak hodlají přejít na můj starej/ moje stará. Jen nevím, kdy přijde ten předěl. :-) Po svatbě?
A taky jsem znala pána, který rozlišoval označení svých synů. Ten starší byl „náš Honza“ a ten mladší byl „náš mladej“. To bylo divný. Připadalo mi to, že toho mladšího nemá tak rád. Ale po dlouhé době mi došlo, že ten mladší měl stejné jméno jako otec sám. Tak mu asi proto v rodině říkali „náš mladej“, aby se to odlišilo od otce.

Ghost B.C.
3904 příspěvků 17.4.20 09:47

Mám jednoho kolegu, který o svojí manželce - je to moc hezká, milá a veselá dáma - mluví jako o „pani“. Ač ji my všichni ostatní známe osobně (čiliže křestní jméno bychom bývali pochopili), je to vždycky jenom „pani“. Jsem byl s pani na dovolený. Pani pro mně přijede. Volá mi pani. Hrozně mě to vytáčí. Párkrát už ze mne i vylítlo, že to zní děsně, ale v další konverzaci zase přijde s pani.

benyka
8320 příspěvků 17.4.20 10:05

Ono je to s tou identifikací těžké, člověk se musí pořád rozhodovat, jestli a s kým o kom z rodiny bude mluvit jako o dědečkovi, tátovi, synovi, Honzovi, manželovi, strýci, tchánovi atd. Když se sejde rodina a známí na nějakou oslavu (a doufám, že se ještě někdy sejde), je to někdy docela náročné.

EmilyG.
1691 příspěvků 17.4.20 10:34

@Ghost B.C. tady se to taky říká, je to běžné.
Mě zas šokovalo když jsem na Moravě slyšela " moja „.
Nebo " ona“, to už je ale úplně strašlivé.

Ghost B.C.
3904 příspěvků 17.4.20 10:52

@EmilyG. No jestli je to nějaká krajová specialita, tak budiž, ale „tady“ (jihočeský kraj) je fakt asi jediný, koho jsem takhle slyšela označovat svojí manželku. Všichni ostatní používají normální moje žena, se ženou, s (mojí) Danou/Janou/Boženkou.
Je fakt, že mi to přijde lepší než moje stará, ale asi jen tak o jeden stupeň.

giuliettka
6710 příspěvků 17.4.20 10:58

@EmilyG. „Moja“ sa vraví aj na východe Slovenska, v niektorých častiach. Je to však bez hanlivého prívlastku, mne to divné pripadá tiež. Mama a oco vždy o tom druhom hovorili krstným menom. Ale aj tak si neviem predstaviť, že by mama po smrti otca povedala, ten moj nebohý infarkt. Ani mamka o svojej mame, ktorá umrela strašne mladá, takže vlastne sme ju nikdy nepoznali, nikdy nehovorila ako o nebožke, vždy to bola pre ňu mama a pre nás babička. Hovorili sme o nej ako o babičke a prívlastok dediny kde žila s dedkom pred smrťou. Mne len naozaj včera to vysvetlenie @Rezyna zdvihlo kufor a adrenalín. Prišlo mi to docela hrozné, spomínať na niekoho už len sposobom smrti.
Ospravedlnujem sa všetkým.

EmilyG.
1691 příspěvků 17.4.20 11:14

@giuliettka jj,ale co my víme.

EmilyG.
1691 příspěvků 17.4.20 11:17

@Ghost B.C. ted jsem si vzpomněla že to používá i jeden pražský architekt, mně se to "paní docela líbí.
to je o zvyku.

Úplně mimo, ale vzpomněla jsem si jak jsme si kdysi v Praze kupovali první auto a prodejce nás oslovoval " panstvo ", bylo to strašně trapné.
Byli jsme mladí, on mohl mít kolem padesátky, tak nám oběma bylo blbé se ohradit.

giuliettka
6710 příspěvků 17.4.20 11:23
@Ghost B.C. píše:
@EmilyG. No jestli je to nějaká krajová specialita, tak budiž, ale „tady“ (jihočeský kraj) je fakt asi jediný, koho jsem takhle slyšela označovat svojí manželku. Všichni ostatní používají normální moje žena, se ženou, s (mojí) Danou/Janou/Boženkou.

Bojím sa teda fest, ale aj tak sa spýtam, čo je vlastne na mojí paní špatně? Moj manžel to používa tiež a viem to, lebo tak hovorí o mne trebárs aj do telefonu, keď to počujem. Kurierovi, že on doma nebude, ale bude doma moje paní a prevezme to ona. Ja nepoužívam můj pán, ale manžel, ale asi preto, že som Slovenka. Jako štve Vás to preto, že to vyznieva, že ona mu vládne?

ertz
405 příspěvků 17.4.20 12:20

@giuliettka Můj manžel to používá taky, na mě to působí archaicky nebo vznešeně jako z pohádky (buďte mou paní). Většina lidí v mém okolí používá jména (pokud se blíže známe) nebo manžel,–ka, muž, žena. Jen jedna kolegyně říká „můj“ bez jména. Ale to už mi evokuje to rčení : „dó, jak můj s mojó“. U nás se tak běžně mluví ( dělajó s mojó motykó…)

vlm
5128 příspěvků 17.4.20 12:46

@giuliettka není na tom nic špatného, můj manžel, taky o mě mluví jako o své paní, a on je pro mě manžel, pro známé používáme jména, takže jak tu kdysi psavala jedna uživatelka"je to cajk"

EmilyG.
1691 příspěvků 17.4.20 12:58

@ertz dělajó, vidijó :-) Vy jste někde na Hané?

Vinca_minor
1656 příspěvků 17.4.20 12:59

@ertz „Dó, jak muj s mojó“ říká moje maminka :D Je z Olomouce. V Hranicích se „muj“ a „moja“ říká běžně.

Ghost B.C.
3904 příspěvků 17.4.20 13:04

@giuliettka Aha, už vidím, kde nám vzniká nedorozumění. Tohle není paní s dlouhým í. Natož vznešená „moje paní“. To, o čem mluvím ja je, „pani“, krátce. Něco jako panimáma. „Pani(nko), jako tu koupelnu takhle nemyslíte vážně, že ne?“ Nebo fakt slyším rozdíl mezi paní a pani jen já?

Příspěvek upraven 17.04.20 v 13:09

Vinca_minor
1656 příspěvků 17.4.20 13:09

@Ghost B.C. Můj nevlastní dědeček svou ženu přímo oslovoval „pani“. Jednou přišel se slovy „pani, koupil jsem nám krásná dřevěná křesílka“. Máme je dodnes, jsou to nejpohodlnější křesílka, jaká znám, a vždy si u nich vzpomenu na „pani“.

Ghost B.C.
3904 příspěvků 17.4.20 13:14

@Vinca_minor Já nevím, mne to fakt tahá za uši. Něco jako to paninko. Ale uznávám, že možná i tahleta krátká verze lze použít nějak normálně. Jen ten můj kolega to neumí.

Moir
2385 příspěvků 17.4.20 13:15

Referování o partnerovi jako „manžel tohle, manželka támhleto“, když je dotyčný ve skupině lidí, kteří toho partnera znají, patří tzv. „do party“, to mi připadá fakt divné, zvlášť když před svatbou to byl Petr, respektive Alena. Tak nějak, jako by se z partnera svatbou stala instituce.

Vinca_minor
1656 příspěvků 17.4.20 13:16

@Ghost B.C. Mě to taky tahá za uši, ale u dědy mi to přišlo normální. Možná proto, že jsem to slýchala od dětství.

ertz
405 příspěvků 17.4.20 13:24

@EmilyG. Na okraji Hané :-)

giuliettka
6710 příspěvků 17.4.20 13:27
@ertz píše:
@giuliettka Ale to už mi evokuje to rčení : „dó, jak můj s mojó“. U nás se tak běžně mluví ( dělajó s mojó motykó…)

Náhodou to je pekné, dělajó. :-) Čo robia keď dó? Sex? Alebo čo vlastne je dó?

KajčaLiška
123 příspěvků 17.4.20 13:34

@Ghost B.C. „Pani“ mi taky vadí, ale ne ani v oslovení moje pani, ale spíš v oslovení od cizích lidí. Je to takové mírně urážlivé oslovení, typu „uhněte, pani!“. Bavilo mě oslovení mladá pani, které mezi sebou hojně používají důchodkyně. Až do chvíle, kdy mě tak oslovil mladík z přepravní společnosti. Měla jsem potom asi týden depresi :-D

KajčaLiška
123 příspěvků 17.4.20 13:35
@giuliettka píše:
Náhodou to je pekné, dělajó. :-) Čo robia keď dó? Sex? Alebo čo vlastne je dó?

Tipuji, že „jdou“?

EmilyG.
1691 příspěvků 17.4.20 13:38

@giuliettka jdou :smiley:Víš co je skřidla?
Te, te se dlóhá, podé mě to skřidlo…byla jsem na brigádě kdyz me tak odlovila uklizecka v kuchynce, vis co chtela?:smiley:

giuliettka
6710 příspěvků 17.4.20 13:38

@EmilyG. Tanier?

Stránka:  « Předchozí 1 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek