Za co jste se oblékaly/i, když jste ještě nepracovaly/i?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
hhhudec
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.13 18:22

@any2 Dopředu píši, že nevím, jestli to dokážu vyjádřit tak jak chci, ale nijak neútočím nebo tak.
Pokud vás rodiče podporují, ale vy do té školy chodíte a máte navíc vynikající prospěch, je to skvělé.
Na druhou stranu, pokud by vás rodiče podporovali a vy na školu s*ala, je to něco jiného.
Bohužel, ne všichni to mají tak, že je rodiče podporují. Někdy to nejde, někdy nechtějí. V takovém případě nezbývá podle mě nic jiného než si tu brigádu najít, na úkor školy.

any2
246 příspěvků 7.2.13 18:29

@hhhudec Kdybych měla sama dítě co na školu kašle neuvidí ani korunu, to je jasné, takových případů, co si přijeli užít vysokoškolský život a do auly vkročili jen u zápisu potkávám dost.

Přijde mi dost zvláštní, že dá rodič dítě na gymnázium a pak ho na škole nechce, nebo nemůže podporovat.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.13 19:40

@any2 Škola i vynikající prospěch je vám na nic. Dnes se počítá, jestli má absolvent praxi v oboru, známky u zkoušky jsou každému ukradené. A když už není ta praxe v oboru, tak aspoň nějaká brigáda, z toho vyplyne aspoň něco pozitivního, od čeho se dá u pohovoru odpíchnout. Absolventi bez praxe zapláčou… a nakonec skončí mimo obor na pozici, na kterou VŠ není vůbec potřeba.

razorblade
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.13 19:47

Ja jsem kapesne nikdy nedostavala, ale nasi mi zase koupili to, co jsem potrebovala nebo chtela (samozrejme v urcite mire). utracet za hadry jsem se naucila az na vejsce, k niz jsem mela dobre placenou brigadu a v pulc vejsky jsem zacala naplno pracovat.

Pirek
7064 příspěvků 7.2.13 21:50

@indyka
Znáte slovo nadsázka? A přečetla jste si celý ten příspěvek, nebo se Vám oči podlily krví a mozek zatemněný rozhořčením ho vymazal z paměti?

No rozhodně nebudu žádná krkavčí matka a nedám ho na dlaždiče, aby nemusel dole klečet, zatímco kamarádi si někam letí. Jen jsem tím chtěla říct, že existují i děti, které se bez co největšího množství podnětů pro zdravý vývoj obejdou, aniž by tím byl jejich duševní rozhled a chuť do života trvale negativně poznamenány.

hhhudec
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.13 22:02

@any2 gympl je škola pro ty, co neví, co by chtěli dělat. Jen málokdo to úspěšně dotáhne. Z toho co vídám, tak gympl není zárukou inteligence. To co poslední dobou vídávám je hrůza.

Olinka
2582 příspěvků 7.2.13 22:17
@hhhudec píše:
@any2 málokdo to úspěšně dotáhne.

Kdo co úspěšně dotáhne? Studenti gympl do konce? Nebo studenti někam po gymplu?

blacken
2464 příspěvků 7.2.13 22:38

@any2 Tak ani sebelepší rodič neví, jestli na to za pár let bude mít. Stávají se různé věci. Tak si holt někteří musíme vybrat, jestli se na to vykašlat rovnou a jít do práce a nebo zkusit obojí a postavit se na vlastní nohy. Mimoto teď to neříkám jako pracující student se špatným průměrem, ale důležitější je umět se „postarat“, než mít jedničky - vídám to dnes a denně, kdy jsou lidi sice s průměrem jedna nakonec totálně nepoužitelní (paradoxně často i ve svém oboru).

Ale asi to vidím jinak, i v době, kdy jsem peníze od rodičů dostávala jsem měla potřebu mít vlastní peníze z brigády, už jen pro ten pocit, že jsem si to zařídila sama.

indyka
625 příspěvků 7.2.13 23:12

@Pirek Znám slovo nadsázka a oči se mi krví nepodlily, děkuji za optání. Jen působilo, že to myslíte fakt vážně :)

(mimochodem, taky ráda používám nadsázku a štve mě, že ji ani můj přítel, což je můj nejbližší člověk, nerozezná a nepochopí. A já zase nerozeznala tu vaši, začínám ho chápat)

Určitě obejdou, ale myslím si, že zvídavý je člověk v každém věku a je jen dobře, když zkouší a objevuje. Moje babička měla celý život takový strohý, ale dnes má 74 a chodí na výlety, na přednášky, na výstavy a já ji nikdy neviděla šťastnější. Holt asi neměla nic takového v mládí, tak teď dohání.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.13 00:19
@DanielaS píše:
(Z cele tehle diskuse mi utkvela Don Chichot vysivajici v sebeobrane a kiwi v dirndlu s bratrickem v kozenych krataskach na korzu :-) )

Jsem měla ty bratříčky dva! Dvojčata! Es leben die Lederhosen! :-)

indyka
625 příspěvků 8.2.13 00:55
@hhhudec píše:
@any2 gympl je škola pro ty, co neví, co by chtěli dělat. Jen málokdo to úspěšně dotáhne. Z toho co vídám, tak gympl není zárukou inteligence. To co poslední dobou vídávám je hrůza.

To máte těžké, mnoho děcek by bylo spokojenějších někde jinde, ale jdou na gympl, protože to chtějí rodiče - a dnes, kdy školy zápasí o každého studenta, mají často přijetí jisté. Sama jsem šla na gymnázium už z páté třídy - byla jsem studijní typ, měla dobré známky, ale taky jsem cítila, že se to tak nějak ode mne čeká. I mého bratra tam celá rodina chtěla a on se vzepřel, že tam nechce a taky tam nešel. Tím, že bylo bráno jako samozřejmost, že tam půjdu, jsem ani neřešila, zda tam chci nebo ne (on to neřešil vlastně nikdo). A v páté třídě málokdo ví, co chce dělat :)

Mám spolužáky, co se v pohodě dostali na školu, která je baví a studium bez problémů zvládají, ale znám i takové, co je nevzali nikam. Ono je to dost kus od kusu.

Juliect
301 příspěvků 8.2.13 10:04

Osobně si myslím, že Pírek chtěla říct, že děcka nemusí mít všecko, respektive, že si všecko nemusí vyzkoušet v mládí. Vzpomínám si na, pro mě hezkou, moudrost z filmu bota jménem melichar, kdy se 15ti letý kluk svěřuje slečně, že ukradl kolo s přehazkou, protože ho chtěl a neměl. Ta moudrost zněla : ukrást něco, jen pro to, abych zjistil, že to vlastně nemusím mít, je kravina. Jde o to, že dostat takhle naservírované všechno je taky blbost. U spousty takových činností zjistíte že je vlastně nemusíte mít. Jako já například lyžování.
Já se taky všeho výletování a pod. se školou neúčastnila, byly jsme holt 2 zaráz a vždycky to nešlo. Jo jasně bylo mi to líto, ale ne vždy a ne nijak těžce. A člověku to něco do života i dá, naučí se poprat s tím, že nemá vždycky všecko. A něco je opravdu vyloženě lepší zkusit si až později…
A děti přece nemáme pro to, abysme jim všechno naservírovali na stříbrném tácu.

Sekhmet
1918 příspěvků 8.2.13 10:24

Když se dětem vždy vše a hned naservíruje na stříbrném tácku, nenaučí se zvládat pocit frustrace, což do budoucna bude znamenat velký problém.

Sibyla
2646 příspěvků 8.2.13 11:22

@Sekhmet Souhlasím zhloubi srdce. Je velmi pedagogické nedat dětem všechno hned, učit je, aby si věc zasloužily. Vždyť ony po něčem touží a můrují (náš rodinný výraz: dítě otravuje a otravuje, že něco chce) - aby na to zapomněly hodinu poté, co to vymůrovaly. Jen těch pejsků, o které se slibovaly starat, a kteří skončí v lepším případě v péči matky, v horším v útulku! Osobně pokládám za velmi užitečný zážitek z doby, kdy jsem měla týdenní kapesné 5 Kčs. Zatoužila jsem po obrázkové knížečce Rumcajs a Manka, která stála asi 22 Kčs. Maminka mi ji odmítla koupit, že to jsou jen fotky z večerníčku, čtení že tam je málo (byla jsem velká čtenářka). A když ji tolik chci, můžu si ji koupit sama, mám přece kapesné! No, měla jsem jen desetikoruu, ale maminka mi na knížku půjčila. Přečetla jsem ji za čtvrthodinu a obrázky se mi rychle okoukaly. A pak jsem tři týdny nedostala kapesné, abych dluh splatila! Bylo to nekonečné! Ale myslím, že mě to naučilo nedělat dluhy a „nežít nad poměry“. Vážně jsem mamince za výchovu vděčná.

continuity
5853 příspěvků 8.2.13 11:37

@Sibyla mluvime jeste stale o skolnich vyletech a koniccich? protoze tam to zaclo.

ze dite nema dostat, na co si zmysli, je v poradku. ale nejak nepobiram, ze by si melo zaslouzit barvicky na malovan, kdyz ty stare vypatlalo, nebo vylet se skolkou nebo s rodicema do bazenu a do ZOO. to by jsme zachvili mohli rict, ze si musi zaslouzit veceri. a pro mne jsou ty konicky a vylety takova duchovni potrava.
a na nasi lasku a pozornost maji deti opravud „narok“. ta by mela byt bezpodminecna.

DanielaS
5310 příspěvků 8.2.13 12:04
@Dalmitka píše:
@DanielaS - to, čo píšete, je naozaj strašné. Keby Vaši rodičia boli v zlej finančnej situácii, možno /!/ by sa to dalo pochopiť, ale takto… Živo si viem predstaviť, čo to urobí s psychikou dieťaťa, podľa mňa to hraničí so zanedbávaním starostlivosti a dokonca aj s určitou formou týrania dieťaťa.

Ale prosimvas, hluboka osmdesata lete, dve deti, jen reknete, kdo jste nenosil obleceni po sourozencich a jinych detech? Akorat v tom rodice nejak ustrnuli, no. Ja pak odesla z domu v osmnacti, takze se ten zvyk zit sromne velmi hodil.

Sekhmet
1918 příspěvků 8.2.13 12:06

@continuity Za mne v tomto případě mluvíme zcela obecně. Dítě má dostat, co potřebuje (základní oblečení, barvičky na VV, boty, jídlo, teplo, péči, pohlazení). Z druhého šuplíčku (tedy z toho „nepotřebuji, ale chci“) pak dle uvážení rodičů - jak moc to chce, jak dlouho to chce (nejde o nějaký rozmar, který přejde za dva dny?), k čemu mu to bude, co už v tomhle měsíci dostal, bude to výchovné?

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.13 12:06

@DanielaS
Já nenosila oblečení po nikom, jsem široko daleko jediný potomek ve skomírající větvi rodiny. Mám jen dvě sestřenice, které jsou mladší o 10 let.

Sekhmet
1918 příspěvků 8.2.13 12:07

@DanielaS V hlubokých osmdesátých a počátcích devadesátých všichni dědili a všichni (až na výjimky) měli holé zadky a počítali každou korunu. Z velké části za to mohla hyperinflace myslím v roce 1993/4, která činila přes 50%. Spoustě rodin to málem podřízlo krky.

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.13 12:08

Zcela subjektivně se domnívám, že proto, že jsem měla všechno, nepřikládám materiálním věcem bůhvíjaký význam a hlavně si přes ně nehojím city.

Pirek
7064 příspěvků 8.2.13 12:09

Budu hrozná matka, odmítající strávit všechna odpoledne v týdnu rozvážením ratolestí po kroužcích a rodinné úspory nedám za výbavu na všechny možné sporty, umělecké a řemeslné aktivity. Ano, budu taková, jako byla moje matka!

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.13 12:17

@Sekhmet
Já si na žádnou takovou hyperinflaci nepamatuju, trochu přeháníte.

Sekhmet
1918 příspěvků 8.2.13 12:20

@DonChichot Pardon, sekla jsem se v roce, bylo to 1991
http://www.estav.cz/…inflace.html

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.13 12:32

To je ale silně zjednodušené. V té době se setkala dvě vládní opatření, která způsobila JEDNORÁZOVÉ skokové zvýšení cen: odbourání státní dotace na potraviny a zavedení DPH. Mělo to odezvu v platech i důchodech, můj muž v roce 1991 nastupoval za 2000 Kč brutto a za rok už byl jeho plat 6500 brutto. Nájem 100m bytu byl přitom 500 Kč. Vy to popisujete jako nějakou apokalypsu, přitom to Češi celkem snadno zvládli. Mí synové se právě v ten rok narodili a žádnou bídu s nouzí jsme netřeli, to bych si pamatovala. Moje mateřská činila 1200 kč a žádné úspory jsme jako manželé těsně po VŠ neměli.
To odbourávání dotace vláda hlásila dopředu, tak se Češi zásobili, což způsobovalo až tragikomické situace. V našem domě zemřel soused a našli ho až po 3 týdnech po čichu, měl doma nasyslenou celou paletu cukru krystal, která trůnila na čestném místě uprostřed obýváku. Nikdo ho přitom nehledal, byt se musel kvůli zápachu otevřít za policejní asistence.

Sekhmet
1918 příspěvků 8.2.13 12:45

@DonChichot No vidíte. Já jsem o hodně mladší, ale vnímala jsem to jinak. Ani jeden z mých rodičů nedostal vyšší plat, alespoň pokud já si to pamatuji. Jen vím, že najednou bylo všechno o dost dražší a máma přestala večeřet a začala po nocích brečet. Měli hypotéku na dům a banka nějak skokově zvedla úroky, nebo co. To je asi tak všechno, co o tom vím, takže se s váma vlastně ani nehádám. Jen vím, že většina rodin v mém okolí na tom byla podobně - tedy prachbídně. Asi jsem z jiného kraje, no. U nás je venkoncem bída pořád, zas tak moc se toho od té doby nezměnilo, jen přibyly supermarkety a herny.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek