Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (673) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
2067 příspěvků 15.3.20 10:45

@bao-baba Tulipány jsem zatím nerozsazovala ani nevyndavala ze země, je vidět, že se za těch pár let hodně rozmnožili (dělají trsy listů). Nikdy se mi do toho nechtělo, abych nepomíchala barvy, ale teď jsem usoudila, že mi sem tam nějaký vetřelec nebude vadit. Jak se tedy správně o vytažené cibule starat? Nechat je v nějaké přepravce zaschnout, pak odstranit listy (?) a na podzim vysadit. V jakých podmínkách se mají cibule přes léto uchovávat? Na první pohled mi přijde, že narcisů je míň a míň. U tulipánů je to zatím opak.

bao-baba
799 příspěvků 15.3.20 12:43

Porkpiehat@
Tulipány - cibule se sklízejí při částečně zaschlé nati, pokud zaschne úplně, tak se trsy rozpadnou a část cibulek zůstane při sklizni v zemi. Nať se odstraní, půda oklepe a cibule se suší ve stínu v malé vrstvě. Po usušení se nadbytečné šupiny odstraní, ale cibule se násilně neloupou. Poškozené a napadené cibulky je třeba bez milosti vyhodit. Pokud nechcete dále množit, nechte si jen nejpěknější exempláře s určitou rezervou, protože během skladování se může část cibulí zkazit, je třeba je občas prohlédnout. Také je možné cibulky mořit protiplísňovými přípravky, ale já to nedělám. Cibule tulipánů by se měly skladovat v teplotách pod 25 stupňů (teoreticky), ale já je skladuji v takové teplotě, jaká zrovna je, chlazené místnosti nemám :-). Pokud se týká míchání barev, tak vyryté cibulky podle trsů můžete uložit odděleně do misek či ošatek. „Vetřelce“ můžete omezit tak, že na tulipány jiné barvy, než má skupina, uvážete bavlnku nebo mašličku.
Narcisy - sklizené cibule se násilně nemají rozdělovat. Ty, co mají kulatý tvar, by měly poměrně jistě příští rok vykvést. Úbytek cibulí může být způsobený nejenom zmenšováním, ale také škůdci. Myši narcisy podle mne nežerou, neb jsou na rozdíl od tulipánů jedovaté. Tady v ČR bohužel máme mouchu narcisovou, která vleze do země dírami po uschlé nati (otvory v půdě by se měly zahrnout). Larvy vyžerou cibule zespodu. Bohužel se mi to také stalo, z jednoho místa jsem sklidila nádherné velké cibule a všechny jsem musela vyhodit.

Porkpiehat
2067 příspěvků 15.3.20 13:05

@bao-baba Děkuji. Já jsem vždycky čekala, až listy uschnou (protože jsem někde četla, že z nich cibule čerpají ještě živiny, tak jsem jim chtěla dopřát, co to šlo :-) ), ale pak už zase nešly vytáhnout. Nemáme sklep, máme jen garážové stání (v částečně podzemních garážích, tam jsem skladovala hlízy první rok než jsem se rozhodla se na to vyprdnout). V létě je tam také teplo, ale myslím, že by to mohlo být ještě v mezích normy pro uskladnění.
Narcisy jsem měla svoje troje - klasické velké žluté, jedny velké bílé se žlutým středem a pak menší bílé, které byly „plnokvěté“. Pak ještě mininarcisy ve směsi s mini irisy a modřenci. Další narcisy jsou ty, co jsem si koupila občas na jaře v IKEA v květináči a pak je dala do země. Stejným způsobem mi přibývají hyacinty, dávám do země ty, které jsem si koupila původně do interiéru a po odkvětu dala do země. Takže v těch narcisech začínám ztrácet přehled. Ale vzhledem k současným událostem budu mít víc než dost času na větší pozorování kytek na zahradě :-)

bao-baba
799 příspěvků 15.3.20 18:38

Dnes: první rané tulipány

if5
290 příspěvků 15.3.20 23:46

@Porkpiehat @bao-baba Na skladování cibulek a hlíz si šetřím síťky od pomerančů apod., dají se pak třeba rovnou máčet v mořidle.

MP blanka
2379 příspěvků 16.3.20 08:13

@if5 - to je perfektný nápad, cibuľky môžu navyše visieť zavesené vo vzduchu, čo má tiež výhody. Díky, zapamätám a vyskúšam!

chitrá alex
322 příspěvků 19.3.20 15:54

Zmijovec už raší, nabízím k volnému odběru

triga
106 příspěvků 19.3.20 18:46

@chitrá alex
Jé, ten bych brala. Dostala jsem kdysi darem, zapomněla ho jeden večer v autě a přemrznul mi.

Vinca_minor
1541 příspěvků 20.3.20 08:41

Tak to dopadá, když květy z hortenzií stříhají dva různí lidé :D Je to obyč hortenzie, střih snáší dobře, kvete jak vzteklá. Já jsem obrala jen suché květy, máma ji vzala trochu důkladněji :D A kalinu máme ve fázi půlka před, půlka po. Na stříhání jsem aplikovala oblíbenou metodu žaves.

Porkpiehat
2067 příspěvků 21.3.20 13:32

Už jsem si dala stranou první síťku od brambor. Budu muset vykopat všechno - tulipány, narcisy, hyacinty. Zvlášť hyacinty jsem sázela tak různě kde se dalo podle toho, jak mi odkvetly v květináčích zakoupené jen na ozdobu.
Má někdo zkušenost s tím, že by se na zahradě vykopal kvetoucí hyacint a dal se do interiéru? Mám na zahradě tři krásné (ale kvetou mimo hlavní zorné pole), tak jsem si chtěla aspoň jeden přenést přechodně dovnitř. Pokud by zhynul, tak by to nebyla taková tragédie, ale samozřejmě bych raději, kdyby se pak dal zase dát ven.

zwedavka
1085 příspěvků 21.3.20 15:22

Jsou děsně hluboko, mají fakt dlouhatánskou stopku, nebude to pěkné.

Vinca_minor
1541 příspěvků 21.3.20 16:34

Máma loni zasadila ven tři hyacinty a letos jich roste jedenáct. Asi vysemenily nebo co. Je to krásná kytka, ale doma na mě voní příliš intenzivně, bolí mě z ní hlava.

bao-baba
799 příspěvků 21.3.20 16:38

@Porkpiehat
Tak si „přechodně“ dejte do vázy květ :-)

bao-baba
799 příspěvků 21.3.20 16:39

@Vinca_minor
Mám hyacintů hodně, ale ještě se mi nestalo, že by se vysemenily. Množí se cibule. Ale běžně se vysemení krokusy.

Vinca_minor
1541 příspěvků 21.3.20 16:48

@bao-baba Tak se možná samovolně namnožily cibule. Ale rostou s mírnými rozestupy, vypadají spíš na to vysemenění. Každopádně z nich máme radost.

Porkpiehat
2067 příspěvků 21.3.20 16:56
@zwedavka píše:
Jsou děsně hluboko, mají fakt dlouhatánskou stopku, nebude to pěkné.

Jestli to bylo na mě, tak hluboko nejsou, dlouhatánskou stopku také nemají. Stonek mají stejně dlouhý jako kdyby byly v květináči z obchodu.

@Vinca_minor Viděla bych to stejně jako @bao-baba, množí se mi cibulemi (jako třeba tulipány, u cibule se udělají po stranách malé cibulky). Moje nové hyacinty mají menší květy, než cibule zesílí. Kolega vůni hyacintů neměl rád, kolegyně si do malé kanceláře se třemi lidmi jeden donesla a voněl opravdu silně. Já ho nechám buď v hlavním obýváku (strop je až do patra), pokud bude vůně silná a někdo z rodiny si bude stěžovat, dám ho na verandu.

@bao-baba Nakonec jsem vykopala hyacint, který byl z části překrytý starčekem, takže bych ho stejně dřív nebo později vyndala. Mimochodem starček jsem si vypěstovala ze semínka, byl jediný, který se podařilo vypěstovat do „dospělosti“, na to že je dvouletka, tak ho letos budu mít už čtvrtým rokem :-) Je obrovský a ta jeho ojíněná barva dodává kontrast zbytku klasicky zelených rostlin. Jestli bůh dá, tak bych si chtěla letos koupit sazeničky, pěstování od semínka je fakt náročné.

ertz
288 příspěvků 21.3.20 17:33

@Porkpiehat Já myslím, že starček je polokeř jako šalvěj nebo levandule. V dětství jsme je dávali na hřbitov s voskovkami jako letničku, ale všimla jsem si v jedné zahradě, že je mají tak 5-8 let staré keříky. Zkuste ho nařízkovat ( třeba se stimulátorem růstu, jestli máte) nebo jen tak napíchat do hlíny. Já jsem si tak namnožila chryzantému (a chytila se na teoreticky úplně nevhodném místě). A to jsem opravdu jen dva ulomené polodřevnaté výhonky v létě strčila do půdy.

Čírina
223 příspěvků 21.3.20 18:16

@Vinca_minor Metoda žaves? Mám mezeru ve vzdělání!
@ertz Dík za tip s tou chrzyantémou.

Porkpiehat
2067 příspěvků 21.3.20 19:41

@ertz Na sáčku se semínky bylo napsáno dvouletka, tak jsem čekala, že první rok bude podobný tomu, co je vidět na okrasných výzdobách ve městech, druhý rok vykvete a uhyne. Takže jsem mile překvapená z jeho houževnatosti. Našla jsem si ho teď na Wikipedii a může dosáhnout až 1 m. Netušila jsem to, takže jsem ho nechala volně růst a větvičky se mu rozlezly do stran. Takže mi teď na jaře zakrýval tulipány i hyacinty. Manžel mi udělal drátěný kulatý plůtek, který ho usměrnil a nebudu stínit nízkým kytkám. Dokonce roste na místě, které mi plně vyhovuje z hlediska kompozice rostlin :-)

A ačkoliv mi sousedovic kočky několikrát v zimě vyhrabaly meruňku z pecky (chodily se vyměšovat hned vedle a v rámci hrabání jí několikrát vytrhly ze země i s kořeny), tak má narašené listy a vypadá, že všechno to jejich hrubé zacházení přežila.

bao-baba
799 příspěvků 21.3.20 19:56
@Čírina píše:
@Vinca_minor Metoda žaves? Mám mezeru ve vzdělání!
ža-ve-s = žádné velké s…í
další obdobná zkratka je vů-ža-s = vůbec žádné s…í
Vinca_minor
1541 příspěvků 21.3.20 23:30

@bao-baba @čírina Přesně tak, žádné velké s*aní :D Při stříhání keřů vysoce oblíbené. Ještě maminka s oblibou používá Dřífnešovu pracovní metodu - jdu si pro konev, ale potkám nůžky, tak dřív než zaleju, tak ostříhám keř.

Porkpiehat
2067 příspěvků 22.3.20 10:27

Hyacint zůstal v domě, vůně se tak akorát rozptýlila, takže je to příjemné, něco jako vonná svíčka nebo tyčinka.

Další zahrádkářský dotaz. Co děláte s cibulemi amarylisu? Loni jsem je dala v květináčích ven (ne do země) a hlemýždi (slimáky tu máme jen občas) mi ozřaly všechny listy až dovnitř cibulí. Takže moje původní myšlenka, že z listů si vezmou živiny a zesílí, padla. Mám několik cibulí, které kvetly jsem v okamžiku koupě a od té doby nic (cca dva roky). Samozřejmě, když jsem se šla teď podívat, jak to s nimi vypadá, tak jedna začala tlačit květ :-) To mi dělají schválně, protože nemám žádné hnojivo (kromě univerzálního).
Přesazujete na léto amarylisy do záhonů a pokud ano, za jakých podmínek? A kdy je zase vracíte do květináčů. Letos to vypadá, že na zahradničení budeme mít opravdu hodně času (i přes domácí výuku). Se sousedkou jsme se shodly, že si nesmíme vypotřebovat všechnu práci hned teď :-)

Čírina
223 příspěvků 22.3.20 10:33

@Vinca_minor V tom případě používám Dřífnešovu metodu často a nejen na zahrádce. :)

ertz
288 příspěvků 22.3.20 10:59

@Porkpiehat Amaryllis /správně hvězdník/ jsem nikdy v záhoně neviděla, myslím, že u nás je jen pokojová kytka. S tím přesazováním si přidáte dost práce. Mně teď dokvétá poslední, bílo-zelený s červenými proužky. Už má dost velké listy, ty první kvetly skoro bez listů. Teď budu normálně zalévat až do léta. Někdy v srpnu přestanu, počkám až zaschnou listy (to trvá dlouho, mamka je pak po měsíci normálně uřízla). Strčím někde do kouta a pak v prosinci nebo lednu nakouknu, jestli se něco neklube. Téměř nehnojím max jednou za měsíc - dva). Má se přesazovat, když ke konci klidového období, nebo můžeze jenom vyměnit část zeminy shora. A hodně prodávaných substrátů je obohacených o hnojivo, takže, když vyměníte část zeminy, nemáte pak 6 týdnů hnojit. A někde jsem četla, že květuschopná cibule by měla mít asi 8 listů.

ertz
288 příspěvků 22.3.20 11:03

Mně začaly rašit i hlízy begonií, přesněji ta nejstarší, velká aspoň 20 cm. Vůbec se mi nechce ji sázet, zatím je na volno ve sklepě, nemám totiž chladné světlé místo, kam bych tyto rostliny mohla dávat. Poslední volná místa obsadí asi rajčata a papriky, které chceme vysít.

Stránka:  « Předchozí 1 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek