Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (930) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
EmilyG.
2149 příspěvků 3.6.20 13:12

@s_sirena souhlasím, ještě horší je škumpa.

kobylkalucni
467 příspěvků 3.6.20 13:28

Po dvou letech od zasazení mi poprvé v životě vykvetl angínovník. Jsem z něj nadšená.

EmilyG.
2149 příspěvků 3.6.20 15:07

@kobylkalucni krása, podle názvu - je to léčivka?
Edit. tak alergické příznaky jsou docela děsivé, musí stačit šalvěj. Ale pěkný je moc.

MP blanka
2942 příspěvků 3.6.20 15:10

@s_sirena -tak práve toho sa bojím. Skúsim ešte tento rok, ostatne nič iné mi ani neostáva, a na jeseň to vidím na vyhlásenie totálnej vojny :-). Ak musím voliť medzi monokultúrou akokoľvek krásnou, a pestrou záhradou, budem musieť byť tvrdá. A som zvedavá, koľko rokov mi bude potom trvať zbaviť sa aj tých zvyškov, čo asi predsalen ostanú v pôde.

kobylkalucni
467 příspěvků 3.6.20 20:42

Květina byla testována na lidech-konkrétně tedy hlavně na mě a nějaký účinek to mělo, alergické projevy ani nesnesitelné pálení nezaznamenáno, pouze snesitelné. Nečekejte tedy žádný zázrak, ale když nic lepšího není, člověk je rád za cokoliv. OT- lepší na krk než tantum verde, orofar a já nevím co ještě je salolové kloktadlo. Je na recept a ne každá lékárna ho míchá, ale funguje zázračně (ehm hrubo tedy překračuji doporučenou koncentraci…).

@EmilyG. píše:
@kobylkalucni krása, podle názvu - je to léčivka?
Edit. tak alergické příznaky jsou docela děsivé, musí stačit šalvěj. Ale pěkný je moc.
s_sirena
177 příspěvků 4.6.20 14:44

@MP blanka část záhonu jsem zryla do 40 cm hloubky, zeminu jsem prohlížela a vybírala kořeny, a přesto po pár týdnech mám několik nových šlahounů, a to mě čeká na podzim druhá část, kde jsou obří denivky, nechtěla jsem je před kvetením přesazovat, ty jsou porostlé skrz… Ještě takto bojuju s mahonií, zlatobýlem a líčidlem.. Chvilka nedbalosti a vyrážejí všude… @EmilyG. Ano škumpa je taky šílená, prorostla mi od sousedky… Koukaly jsme na to překvapeně obě, příroda je fascinující..

Porkpiehat
2986 příspěvků 4.6.20 14:58

@s_sirena Mně se rozbujela mateřídouška, chytla se až na třetí pokus, ale tahle teda stojí za to. Hned vedle mám třezalku, ta se několik let tvářila, že mele z posledního, ale asi to byly mimikry, protože její oddenky vylézají min. 50 cm od hlavní rostliny a to všemi směry. Ale zatím mě to nijak neomezuje, tak vytahávám a vytahávám bez nějakého pokusu o odkopání. O maliníku, který se podplazil pod zakopanou obrubou záhonu a vyrostl v trávníku, ani nemluvím :-)

EmilyG.
2149 příspěvků 4.6.20 15:31

Ještě jednu takovou sv.ni mám na zahradě, pupalku. Když kvete je to krásně zlatý obrazec, ale je to šílený agresor! Kořeny prorůstají x metrů daleko, tři metry od ostatních vyleze nová a tváří se jakoby nic.

EmilyG.
2149 příspěvků 4.6.20 15:33

@kobylkalucni díky za tip na to kloktadlo!

Vinca_minor
2958 příspěvků 4.6.20 16:38

Leta jsme sousedili s neudržovanou zahradou. Jejich ptačka úspěšně prorůstá kořeny k nám a naše maliny zase zdrhly k nim, ale po obnovení zahrady si je rádi nechali. Škumpa je totální plevel, ale nejneuvěřitelnější jsou naše jabloně. Jsou skácené už 25 let, pařezy jsme vykopávali, a přesto nám stále ze zbytků kořenů všude rostou malé jablůňky.

MP blanka
2942 příspěvků 4.6.20 21:42

@s_sirena - to sa mám na čo tešiť! „ Kdyby sem to byla bývala věděla, nebyla by sem si to sadila! “ :-)

s_sirena
177 příspěvků 5.6.20 19:36

@MP blanka to stejné mi dnes řekla kamarádka, která si u mě brala před dvěma lety odkopek… :grin:

Čírina
465 příspěvků 6.6.20 17:00

Tak mně vykvetla po třech letech od zasazení pivoňka. To by bylo fajn, ale mám vtíravý pocit, že měla být plná tmavě červená, a ne světle růžová jednoduchá. No nic, tak příště…

Porkpiehat
2986 příspěvků 6.6.20 22:00
@Čírina píše:
Tak mně vykvetla po třech letech od zasazení pivoňka. To by bylo fajn, ale mám vtíravý pocit, že měla být plná tmavě červená, a ne světle růžová jednoduchá. No nic, tak příště…

Nemůžou reagovat na složení půdy jako třeba hortenzie?

Porkpiehat
2986 příspěvků 6.6.20 22:10

Máte někdo zkušenost s vysazením minirůží? Tak nějak se stalo, že jsem si letos koupila už čtyři - fuchsiovou, oranžovou, stř. růžovou a tmavě červenou. Na stránkách pro zahradníky, které sleduji, v jednom videu pan zahradník říká, že neexistují interiérové růže, že i minirůže jsou venkovní a že by po určité době uvnitř (než se asi člověk dostatečně pokochá) měly jít růže ven. Já jsem mojí první růži (venkovní keříkovou, teď má asi 150 cm) měla několik prvních let jen v plastovém květináči ze zahradnictví, přežila to v pohodě i ve velkých mrazech bez nějakého přikrývání. Pro tyhle růže jsem zatím nenašla místo, tak hrozí, že také budou nějakou dobu v květináči.

Porkpiehat
2986 příspěvků 6.6.20 22:29

Ta moje první růže byla v květináči od 2011 do 2016, v 2017 už kvetla v záhonu. Ukázala se opravdu vytrvalou. Když jsem jí dostala, tak to bylo od lidí, které nemám moc ráda (jsou dost falešní), navíc byla plná mšic. Tak jsem jí macešsky nechala venku bez velké péče (jen zalévala). Nakonec jsem se rozhodla, ať se teda ukáže, co dokáže. Do té doby jsem jí nemusela stříhat, protože v květináči skoro nerostla, ale kvetla. Za ty tři roky v zemi ohromně zesílila. A každý rok, když začne kvést, tak se nemůžu vynadívat na tu hru barev. V popisku od pěstitele (na internetu) je uvedena barva oranžová. Ale barva se mění podle fáze květu - růžová (světlá, střední i tmavá), žlutá (světlá i tmavá), oranžová (světlá i tmavá). Na fotkách je jedna a ta samá růže. Asi ne nadarmo se jmenuje „Ohňová země“. Loni jsem si v tom zahradnictví koupila další - Pullman Orient Express, barva by měla být žlutá/oranžová/světle růžová + dvojbarevná (podle obrázku budou mít lístky dvě barvy). Má už nasazeno na dvě poupata.
Já jsem v mládí nechápala vášeň pro růže na zahradě (ale ani jako romantický symbol v kytici - dávám přednost jiným květům), ale už ta první mě svou barvou naprosto odrovnala a začínám si připadat jako závislák. Kdybych měla na zahradě víc místa, tak jich určitě (těch velkých) mám víc.

ertz
1023 příspěvků 7.6.20 08:24

@Porkpiehat Pivoňky barvy nemění, @Čírina měla smůlu, záměna odrůd. Mně letos poprvé vykvetla pivoňka po původních majitelích, ze které vždy rostl jen jeden dva lístky. Já jsem ji přesadila na lepší místo a manžel na ni vysypal 15 cm hlíny a pevně udupal (myslel, že je to plevel). A ona se přesto probojovala, nádherně voní a je bílá, ale ne klasická, má větší ty vnější lístky. To mě moc potěšilo.

Minirůže mám, maminka jednu dostala k MDŽ od ROH (to je doba :-)), je bílo-červená a možná ještě menší než ty Vaše. Namnožily jsme je, rostly v trsu a ten jsme rozdělily na 3. Jinak v místnosti ty minirůže chytily vždy plísně, takže venku je jim lépe. Loni jsem jí dala růžovou, už je půl roku v záhoně, ale přirůstala hůř. Velikostně bude asi jako ty Vaše. Až uvařím marmeládu, tak sem dám fotky.
U těch květináčů jde asi hlavně o velikost kořenového balu - některé odrůdy dobře snesou málo místa.

Čírina
465 příspěvků 7.6.20 09:28

@Porkpiehat Ne, pivoňky rostou tak, jak jim velí odrůda. Ostatní koupené pivoňky jsou OK, podle obrázku. Asi záměna, ale řešte to po třech letech, když už jste účtenky bezpečně vyhodili.

Čírina
465 příspěvků 7.6.20 09:35

@Porkpiehat Jo, a máte moc krásné růžičky.

Porkpiehat
2986 příspěvků 7.6.20 09:40

@ertz Tu, kterou jsem sem dávala, není minirůže. Je to keř, který má být podle popisu 1-1,5 metru velký. Ty mini růže jsou opravdu malinkaté. Tyhle dvě jsem si koupila v místním květinářství koncem dubna, abych je podpořila po znovuotevření obchodů. Ty druhé dvě z tohoto týdne jsou zhruba stejně velké jako tyhle. Úplně jsem zapomněla, že mám ještě žlutou minirůži, ta už je nějakou dobu venku (ale také letošní).
Tyhle z fotek jsem musela dát ven, protože na verandě mám ještě kanlanchoe a na jedné se objevily takové pavučinky s miniaturními breberkami, které po nich pobíhají, tak aby také ještě něco nechytily. Když jsem přinesla tyhle minirůže, tak jsem se musela smát, protože měly naprosto totožné barvy (včetně odstínu) jako ty kalanchoe - oranžová a fuchsiová. Evidentně mám tendenci vybírat pořád stejné barvy.
Zatím jsem se nezajímala, jak je to s řezem minirůží. Nerada bych je zdecimovala, ale ani nechci tenké „ocásky“.

Třeba ta vaše pivoňka potřebovala pořádnou porci nové zeminy.

Čírina
465 příspěvků 7.6.20 11:04

@Porkpiehat ty minirůžičky jsou tak roztomilé, vážně přemýšlím, že si nějakou pořídím za okno.
S tou pivoňkou je to smutná story, chlapi na ní šlápli, když opravovali plot, pak jí něco sežralo květy a teď, když se do toho dala, vidím, že je jednoduchá světlounce růžová, když jsem chtěla červenou plnou. Prostě jí na podzim vykopu, přesadím jinam a zasadím novou, snad už správnou.

Porkpiehat
2986 příspěvků 7.6.20 11:58

@Čírina Nám žrali pivoňku mravenci. Vždy se dostala do fáze uzavřeného poupěte, byla obalená mravenci a pak nic. Zahradu jsme měli u lesa, takže mravenců požehnaně, chodili jsme tam jednou za týden (bylo to hodně daleko), takže se nedalo vystopovat, co s tou pivoňkou dělají. Je to záležitost stará tak 30-35 let, takže si podrobnosti moc nepamatuji.
Za tyhle z květinářství jsem platila 10 euro za každou, normálně bych si je za tu cenu nekoupila, ale bylo to v rámci podpory místních podnikatelů. Ty druhé dvě (musím je vyfotit) stály každá 3,99 euro, dnes je ve Francii svátek matek (mají to jinak než zbytek světa :-) ), tak je měli i v supermarketu.

ertz
1023 příspěvků 7.6.20 13:36

@Porkpiehat Minirůže nemusíte stříhat, jen se na jaře odstraní uschlé větvičky. Tu dolní sytě růžovou barvu má maminka, vedle modré zvonky a obojí teď kvete.
@Čírina Jednoduchá pivoňka bude lepší pro hmyz.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.20 14:13

Kdysi jsem si koupila minirůžičky v květináči a po odkvětu jsem je vysadila do zahrady. Bohužel z nich nikdy nebylo nic než dlouhé šlahouny s trny. Vyklučit se nechtějí nechat, tak to vždycky jenom ustřihnu nad zemí, protože jsou v místě, kde na tom nezáleží.

Porkpiehat
2986 příspěvků 7.6.20 15:01

@ertz Teda to je krásná barva! Šla jsem se pokochat na stránky zahradnictví, odkud je mám a to jsem si naběhla. Napadlo mě, že bych si mohla pořídit popínavou růži :-) Už jsem si na ní (ně) vyhlédla místo (místa) v zahradě. Manžel nápad přivítal, takže se tam asi příští týden vypravím, na co otálet.
@benyka Když se nechytí, tak se svět nezboří. Svojí službu udělaly (přinesly mi radost a potěchu oka), pokud se chytí, tak to bude bonus.

Stránka:  « Předchozí 1 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 124 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek