Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (921) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
pavka_l
1316 příspěvků 13.10.20 11:00

@MP blanka Já hlasuji pro možnost, že je nemáte ráda a poznaly to. I na malém pozemku je dobré mít stromky - stín, udržení vody atd. A malou úrodu bych neřešila, mně by stačilo, že tak krásně kvetou.

ertz
975 příspěvků 13.10.20 16:35

@MP blanka Já teda nemám sloupovité jabloně, ale pokud jsou plody menší, znamená to, že jabloň jich má víc než je schopna uživit. Řekněme, že na ten stromek zvládne 10 kilo „hmoty“, což může být 50 velkých jablek nebo 150 prcků. Ty plody se musí protrhávat, když je jich nasazených moc (třeba ten shluk jablek na fotce). A samozřejmě stříkat - některé ty Vaše plody mi připadají něčím napadené - proto opadaly už během léta. A pokud stromek jeden rok přeplodí, tak potom odpočívá. Kdybyste vybrali rezistentní odrůdy, tak se postřikům vyhnete. Ale někde už i ta rezistence byla prolomena.

kobylkalucni
438 příspěvků 5.2.21 17:36

Chci letos nasazet na společném dvorku cukrový hrášek, nikdy jsem ho nesázela, tak nemám zkušenosti. Jak vysoký může narůst? Strejda google mi říká něco o necelých dvou metrech, to mi přijde docela dost. Dědeček pěstoval hrášek- sice kuličkový, ale ten narostl maximálně tak 80 cm, metr, víc ne. Je to odrůda Ambrosia. Tím se plynule dostávám k druhé otázce- jak elegantně vyřešit podpěry? Tím, ze to je na společném pozemku, tak to aspoň trochu musí vypadat, zároveň za to ale nechci dat majlant. Napadlo mě cca 5 bambusovych tycek s metrovymi rozestupy a mezi ne vodorovně jutovy provázek v několika patrech, může to fungovat?

ertz
975 příspěvků 5.2.21 20:55

@kobylkalucní Neudrží a jak hrách poroste a bude těžší, sjede vám dolů, bude se špatně obírat, trhat plevel okolo a tak. Prodávají se sítě např na okurky, mají veká oka, ale musíte mít dost pevnou podporu, na kterou to zavěsíte. Mnohem lépe se nám svědčila kari síť rozříznutá na požadovaný rozměr. Plastovýmí pásky jsme ji připevnili ke kovovým tyčím a zapíchneme na místo, kde chceme pěstovat. Ta síť nemusí být už odspodu, stačí 20 -30 cm nad zemí. Jak hrášek poroste, budete ho proplétat oky a vytvoří stěnu.

Bystromila Klíšťová
97 příspěvků 5.2.21 21:41

@kobylkalucni Už máte nakoupeno? Prodávají se i nižší odrůdy, které jsou deklarovány jako samonosné, což uplně není pravda, ale vaše konstrukce je zvládne.

bao-baba
1810 příspěvků 22.2.21 14:43

Už se v sobotu objevily první včelky…

s_sirena
174 příspěvků 23.2.21 09:37

@kobylkalucni měla jsem to u fazolí, mě to fungovalo, provázky se sice trochu prověšovaly a bambusy jsem musela mít opravdu hluboko v zemi ale drželo to, nicméně výroba a následně likvidace byla dost pracná, takže vloni jsem dávala tu karisíť. Má nahoře ty bodce ohnuté do obloučku, ale i tak vzhledově žádná hitparáda. U ostružin mám dřevěné kulaté kůly v nich vyvrtané díry a příčně protažené tenké bambusy /jako žebřík/, to docela splňuje moje nároky jak na pevnost tak na estetiku

Vinca_minor
2712 příspěvků 27.2.21 19:19

Zimní a jarní pozdrav z dnešní zahrady.
PS: Ten záhon není tak moc křivej, mobil to nějak zdeformoval :D

Vinca_minor
2712 příspěvků 27.3.21 22:40

Dnešní akce - kácení jasanu. Pozvala jsem si našeho pána s motorovkou a hodinového zahradníka, který naštípal velké špalky. Každé poleno a špalík a větev mi v rámci úklidu prošly rukama a pak jsem si ještě cvičně naštípala tu závěrečnou hromádku. Su zedřená jak Bulhar. Ale jasan je dole a zpracovanej! A u potoka uklizeno!

Příspěvek upraven 27.03.21 v 22:47

Vinca_minor
2712 příspěvků 27.3.21 22:44

PS: Nekomentujte prosím eleganci zahradních šop. Pomalu se sesouvají, ale nejsou lidi. Dříve je zakrývala líska, výhledově ostružiny.
Neznáte dobrovolníka, který by vyklidil a zlikvidoval ty stávající a postavil nové…?

Porkpiehat
2916 příspěvků 2.4.21 17:44

Dotaz na znalce růží.

Sháním název růží (jejich druh, ne konkrétní odrůdu), které pak slouží na stříhání růží s dlouhým stonkem, co se prodávají v květinářství. Už několik týdnů se snažím na Googlu najít, jak by se mohly jmenovat. Podařilo se mi totiž řízkováním získat jednu rostlinku, které už vyrašily lístky. Další je v nadějném stavu. Na to, že to bylo z růží s tenoučkými stonky prodávanými za pár euro ve velkém pugétu v supermarketu, tak to považuji za úspěch.
Potřebovala bych to vědět, abych vybrala vhodné místo na zahradě na jejich zasazení. Jestli mají normální velikost nebo jestli jsou to nějaké obrovské keře. Pokoušela jsem se růži vyhledávat i s francouzským výrazem „dlouhý stonek“, ale vycházejí mi z toho růže na kmínku. Zkrátka nemůžu přijít na to kouzelné slovíčko, které mi to najde.
Děkuji předem. Budu podávat průběžné informace o vývoji.

ertz
975 příspěvků 2.4.21 18:09

@Porkpiehat Velkokvěté růže (jeden větší květ na stonku) nebo polyanty/mnohokvěté růže (více menších květů na stonku). Teď jsem se ještě dívala do své „literatury“ - velkokvěté se stříhají na 3-5 oček (asi 10 až 15 cm od země), očka by měla směřovat vně keře, aby se nezahustil a byl vzdušný. Jestli to chcete k řezu, tak co nejlepší půdu - úrodná, určitě hnojení, aby vyrostl ten krásný rovný prut. Kdysi jsem pěstovala červené (Baccara, Barkarole) a bílé. Ty červené bych dala do polostínu, protože na horku rychle odkvétaly (byla to temně, sametově červená, krásně voněly). Taky jsem měla žluté, ale ty teda dlouho nevydržely. Žluté odrůdy jsou prý háklivější na pěstování.
Já jsem jen nadšený amatér, třeba poradí někdo odborně.

Porkpiehat
2916 příspěvků 2.4.21 19:19

Fotka není moje, ale z internetu. Je to takováhle růže, která zůstane takhle „zavřená“ až do uvadnutí.

@ertz absolvovala jsem krátký kurz péče o růže, dost jsem toho také nastudovala. Ale o tomto typu růží se nikde nezmiňují. Myslím, že to bude záležitost velkopěstíren a tak se to ani do knih nedostanou.
Mám už sedm růžových keřů různých barev. Čistě červenou ještě nemám. Nějak mi chcípá clematis (u nás pro něj není vhodné složení půdy, to jsem věděla od začátku, ale teď vypadá ještě hůř než předchozí roky), když jsem se o tom zmínila, tak se manžel smál a ptal se, jestli to říkám proto, že místo něj chci dát růži :-D

ertz
975 příspěvků 2.4.21 19:37

@Porkpiehat Já jsem měla , ale rozvinula se do klasického květu.
Zkuste se zeptat ve školce - v ČR růže Pelcovi nebo v Blatné.
Clematis má rád nohy ve stínu a hlavu na slunci (nějakou trvalku u paty)- maminka má šalvěj a klasický C. Jackmanii. Já dávám teď přednost letničkám a rostlinám, které se samy přesévají - zvonky, petrklíče, floxy - putují si zahradou, jak chtějí. Ještě nás čekají výkopové práce, tak nechci do ničeho moc investovat energii. Ale už jsem si vyhlédla keřovitou the Fairy, až bude terén v konečné úpravě.

Porkpiehat
2916 příspěvků 2.4.21 20:06

@ertz Nahlédla jsem do mé (zatím jediné) knížky o růžích, kterou jsem si koupila v sobotu. Zatím jsem přečetla jen pár stránek a tam kde mám záložku se právě mluví o velkokvětých růžích, které také nazývají hybridy čajových růží. A je tam přímo zmínka o tom, že mají dlouhé rovné stonky vhodné k řezu do kytic. Myslela jsem si, jestli takových druhů může být víc, ale sedí to na informace od vás, tak u toho zůstanu. Prošla jsem si na internetu růže, které už mám, a změřila jsem se hlavně na jednu (letos bude v zemi druhým rokem), protože loni měla jeden květ na dlouhém stonku. A nevěřila byste :-) v popisu u prodejce jsou napsány způsoby použití „květy k řezu, masiv, terasa“. Tak to všechno do sebe zapadá :-) Mimochodem je to Pullman Orient Express.

Děkuji za konzultaci ;-) Ve stejné kategorii (květy k řezu) má ten můj prodejce uvedenu i Annapurnu, po které už delší dobu pokukuji, protože má čistě bílé květy a takové ještě nemám. Ale při tom kurzu říkal zahradník, že zlatohlávci ožírají hlavně světlé květy (bílé, žluté), a mě loni zlatohlávci ožrali od půlky sezony všechny květy, takže žádný nebyl hezký. Tak váhám, jestli to riskovat, protože v kompostu si hýčkám larvy zlatohlávků v množství větším než velkém. Dělají mi úžasný kompost, ale dospělí brouci pak likvidují moje růže :-(

Porkpiehat
2916 příspěvků 2.4.21 20:12

@ertz Ty květy vaší růže vypadají úplně sametově. Hledala jsem si ty odrůdy, ta Baccara je skoro černá :-D Já hledám spíš světlejší barvy, ale vypadá hodně zajímavě. Nevím, jestli mám říct, že mám naštěstí nebo bohužel malou zahradu. Už mi z těch růží začíná asi hrabat, protože když jdu kolem nějakého domu na prodej, tak se dívám hlavně na velikost zahrady a odhaduji, jestli by tam šla udělat růžová zahrada :-D Ale kupovat jiný dům nemám v plánu, tak to zůstává ve fázi snění.

ertz
975 příspěvků 2.4.21 20:31

@Porkpiehat V češtině se ještě říká čajohybrid. Mně se hodně líbila Bernstein rose, má opravdu jantarově zbarvené květy, ale vydržela asi 3 roky a uhynula.

ertz
975 příspěvků 2.4.21 21:18

@Porkpiehat Annapurna je krásná, líbí se mi víc než Pullman. Já jsem měla Mount Shasta, má krásně žlutý střed. Hodně se mi líbí růže hugova (R. hugonis). Kvete jen jednou ročně, ale chce víc místa, je to vyšší keř.

s_sirena
174 příspěvků 2.4.21 21:47

@Porkpiehat to je zajímavé, moji zlatohlávci jdou po bezince a růže ignorují… přemýšlím o pokácení bezinky, protože přitahuje mšice a nic z ní nesklidím, protože všechny květy sežerou ti zlatohlávci, ale teď jste mě polekala…aby se pak nepustili do růží

Porkpiehat
2916 příspěvků 3.4.21 15:50

@ertz Možná jsem tu vysvětlovala historii Pullman Orient Express. Když se stěhovala kamarádka, se kterou jsem si byla hodně blízká, tak jsem koupila dvě tyhle růže, pro každou jednu. Že když se na ní podíváme, tak si na sebe vzpomeneme. A ten název růže mi to evokoval. Kamarádka se odstěhovala a okamžitě přerušila kontakt úplně se všemi osobami. A to i s kamarádkami, se kterými se znala daleko déle než se mnou. Já si nejdřív myslela, že jsem udělala něco, čím jsem jí ublížila (i když jsem si nebyla ničeho vědoma). Rok jsem se užírala než jsem se o tom zmínila jiné kamarádce, která se také odstěhovala, ale pokud jedna druhé zavoláme, tak si to vezmeme. A ona mi řekla, že jí udělala to samé, neodpovídá jí na sms ani na telefon. A to byly fakt velké kamarádky, takové to opravdové přátelství. Takže když se teď dívám na tu růži, tak je to taková hořká vzpomínka. Ale růže za to nemůže a odplácí mi to opravdu nádhernou barvou květů, která na jediném květu během kvetení vystřídá všechny odstíny žluté a oranžové, plus světle růžovou.
Aby se to tu trochu oživilo, tak sem dám fotky (katalogové nebo moje) mých růžových květů.

Porkpiehat
2916 příspěvků 3.4.21 16:17

@s_sirena Na internetu se všeobecně píše, že zlatohlávci vyžírají tyčinky z květů růží. Ale mně zlatohlávci vyžírali i pupeny, takže když se podařilo květu rozkvést, tak byl celý zpotvořený. A dospělé květy byly také pokroucené, když vyžírali střed. Neměla jsem opravdu snad jediný květ hezký. Teď jsem znovu hledala něco k zlatohlávkům a na francouzské Wikipedii píší, že buď vyžírají tyčinky nebo celé květy (divoké a šlechtěné růže, ovocné stromy, bez, hloh, tužebník jilmový a miříkovité rostliny). Mohou žrát i zralé plody jako třeba bezu ( :-) ), růže, ptačího zobu nebo tavolníku.
Takže nevím, jestli bych riskovala kácení bezu, kdybych věděla, že by se mohli pustit do růží.
Všichni, co se zabývají „ekologickou“ zahradou tvrdí, že máme nechat zlatohlávky na pokoji, že by se to mělo řešit jen při nějaké invazi. Ale mě jediný zlatohlávek (víc jsem jich nikdy na keři neviděla) stačil zničit všechny květy. Mám dojem, že jsem četla, že máme zlatohlávka sebrat a vyhodit ho mimo zahradu. Ha ha. Já budu také aplikovat doporučený ruční sběr, ale dotyčný zlatohlávek už se nepustí do žádné růže. Je to jako s chřestovníčkem liliovým, široko daleko nemá nikdo lilie, tak jak může najít zrovna ty moje. Každý rok „zničit krtka“ aplikuji na tohoto oranžového brouka a každý rok je tu několik dalších.

Porkpiehat
2916 příspěvků 3.4.21 16:29

Produktové fotky z internetového obchodu toho mého zahradnictví

1. Bolchoi, keříková
  2. Elle, keříková
  3. Jubilé du Prince de Monaco (Padesátiny monackého knížete), keříková (tyhle tři jsou poslední přírůstky)
  4. Pink Cloud, popínavá
  5. Pullman Orient Express, keříková
  6. Terre de feu (Ohňová země), keříková
  7. Violette parfumée (Violka vonná :-), ovšem ta malá fialová kytička se ve francouzštině jmenuje Violette odorante), pnoucí

Všechny růže kromě 5 a 6 byly koupeny loni, 1, 2 a 3 jsem koupila někdy v listopadu, takže jsem je sázela až letos. Takže mi zatím kvetly jen ta pětka a šestka. Moje barvy ovšem nejsou zdaleka totožné z těmi produktovými fotkami.

Porkpiehat
2916 příspěvků 3.4.21 16:50

Pullman Orient Express.
Jedná se o tři květy z roku 2020. Každý se vybarvoval úplně jinak, domnívám se, že to asi závisí na intenzitě slunce.
První dvě fotky květ v půlce června Čtyři zbývající je jiný květ na konci června
Poslední fotka květ v půlce listopadu

Tohle se mi na růžích libí - dokáží pokaždé překvapit.

Porkpiehat
2916 příspěvků 3.4.21 16:57

Nechce se mi hledat, jestli jsem sem dávala loni fotku, ale toho Pullmana mi v červnu decimovali larvy nějaké vosičky, neznám její český název. Ono to vypadá jako housenka, ale je to larva. A jak je ten růžový keř hodně malý (byl v zemi jen jeden rok), tak nemá ani moc listů. Takže než jsem si těch housenek všimla, tak už byly všechny listy ožrané. Tak jsem pak každý den chodila a mačkala… Ty potvůrky se dokáží výborně naskovat, teda když zrovna takhle netrčí. Kdyby mi neožíraly růži, tak bych dokonce řekla, že jsou roztomilé :-)

if5
485 příspěvků 3.4.21 23:28

@Porkpiehat Cítím s vámi, mně zlatohlávci ožírají květy kosatců a vybírají si ty nejkrásnější a nejvíc šlechtěné, obyčejných fialových si moc nevšímají, potvory. Na jednom květu jsem jich našla až pět, nemám to srdce je hubit, tak jsem je opravdu sbírala a odnášela do polí. — A růže máte úžasné!

Stránka:  « Předchozí 1 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 123 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek