Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (840) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
s_sirena
154 příspěvků 4.4.21 14:38

@Porkpiehat a nemohlo se té kamarádce něco stát?

Růže jsou krásné, mě je hodně decimují mšice, zkoušela jsem ty olejové bio postřiky, ale to je k ničemu, každý rok musím vytáhnout chemický jinak by nic nerostlo, ty se pouští už do poupat, žerou mi rybízy, jabloně, i třešně..jsou to potvory…

s_sirena
154 příspěvků 4.4.21 14:52

Mám růže teprve druhým rokem, a jen pár třetím, tak je mám pořád dost malé, a navíc mi úplně ideálně neprosperují, chtěly by více slunce..
Nostalgie
Helenka
Monika

žlutá z lidlu

s_sirena
154 příspěvků 4.4.21 14:55

A dnešní společnice při pletí

ertz
918 příspěvků 4.4.21 17:31

@Porkpiehat Z fotek mě zaujala nejvíc ta Jubilee du Prince…, ta má opravdu zajímavou kombinaci barev. Pullman na poslední fotce mi hodně připomíná Glorii Dei

Barva asi opravdu závisí na teplotě, všimla jsem si toho loni u petunií. Koupila jsem fialové s bílým pruhem a přes léto byly bílé s fialovým páskem, n a podzim zase převládla tmavá fialová.
U těch růží dost záleží na řezu. Někdy se daří a ten velkokvětý keř vypadá dobře. Když hůř rostou nebo se špatně stříhá, jsou to tři trnité kolky s květem ( přeháním, ale už jsem takové taky viděla). V poslední době se mi víc líbí ty keřovité nebo polyanty. A důležitá je pro mě vůně- Ty Baccara a Barkarole krásně voněly - jedna citronově a druhá klasická vůně růží. Dnes jsem obcházela zahradu - narcisy, fialky, petrklíče a meruňky - nádherně voní.
@if5 Na kosatce se taky těším - ta vůně je pro mě nenahraditelná. Ale kosatec „musí“ být modrý (jako měla babička). Jinak je pro mě málo kosatcový.

bao-baba
1656 příspěvků 4.4.21 20:07
@s_sirena píše:
A dnešní společnice při pletí

Pokud se kovově leskne a je poměrně velká, je to pravděpodobně samotářská včela drvodělka.

bao-baba
1656 příspěvků 4.4.21 20:30

@ertz Také se moc těším na kosatce, mám více druhů, hezké jsou nejen modré, posílám i můj oblíbený oranžový (1 Arms wide open 2 Sierra Grande, 3 Starting Spot, 4 Private Treasure

Příspěvek upraven 04.04.21 v 20:44

bao-baba
1656 příspěvků 4.4.21 20:40

I kosatce mají bohužel škůdce, nejen zmiňovaného zlatohlávka, ten je alespoň krásný. Hrozná potvora je moucha květilka, která dokáže zlikvidovat velkou část květů. Navrtá poupata, ukrytá ještě v zelených obalech a naklade do nich vajíčka, nevykvetá poupat vžerou zevnitř tlusté bílé larvy a poupata pak shnijí. Pokud se u vás květilky vyskytly, je potřeba proti nim stříkat (Karate, Mospilan). Poprvé když je květní stvol ještě ukrytý ve vějíři listů, ale můžete jej nahmatat, podruhé asi za týden, když stvoly vyrostou, ale poupata jsou ještě skrytá.

Porkpiehat
2681 příspěvků 4.4.21 20:54

@s_sirena Máte ty růže krásné.
Ta kamarádka je v pořádku, já jsem se také bála, jestli se jí něco nestalo, myslela jsem, že je třeba v depresích (měla a stále má vážné zdravotní problémy). Ale přes kamarádku jsem se dozvěděla, že jedné jediné kamarádce telefon občas zvedne a měla by být v pořádku. Nedělala jsem si iluze o kamarádctví na dálku, ale takhle odstřihnout ze dne na den všechny známé, o tom jsem nikdy neslyšela.

Budu dělat, že jsem neviděla tu vaší společnici. Tyhle potvory nám léta vyžírají izolaci ve střeše, bojujeme s nimi celá naše malá čtvrť. Párkrát už jsme tu měli odborníka, co vystříkal všechny domy, ale vydrží to tak jednu sezonu. Když od toho odhlédnu, tak jsou na pohled hezké, ty naše mají tmavě modrá lesklá křídla, ale jinak mě štvou.

Porkpiehat
2681 příspěvků 4.4.21 21:01

@ertz Ony jsou si růže často dost podobné :-) Já jsem si pokud možno vybírala podle několika kritérií - barva, vůně, remontující, odolné vůči nemocem a parazitům. Vše v zahradě mi má přinášet radost a musí to být téměř samoúdržbové :-)
Každý den se procházím po zahradě a očichávám kytky. Teď převažují hyacinty, ty bych mohla i fetovat.
Zjistila jsem, že se mi pomnožily orientální lilie, tak jestli se mi je podaří uchránit před tím chřestovníčkem, tak to bude zase nádhera.

Vinca_minor
2491 příspěvků 4.4.21 21:41

@Porkpiehat Hyacinty mám ráda pouze na zahradě. V bytě je na mě jejich vůně příliš silná, bolí mě z nich hlava. Ale jsou nádherné. Už nám raší, těším se, až vykvetou.

Ophelie
1132 příspěvků 5.4.21 09:34

@bao-baba vaše kosatce jsou úplně jako z Goghova obrazu…

Všechny fotky růží mě potěšily - miluju je a těším se, až si někdy v budoucnu nějaké vypěstuju. Růžičkářky, nevíte prosím, jak se jmenuje druh růží, které voní po malinách? Nejsem schopna definovat barvu (jako když smícháte něco mezi světle červenou, růžovou, kapku žluté a bílé) - ale a na obrázcích jsem tu pravou též nenašla.

LorelaiH.
3388 příspěvků 5.4.21 10:03

Včera jsem si vzpomněla na všechny zdejší milovnice růží - protože já nedokázala rozklíčovat ani jeden druh :)

s_sirena
154 příspěvků 5.4.21 19:32

@bao-baba ano je to drvodělka, máme je tu každý rok, žije v hromadě ztrouchnivělého dřeva,
Kosatce máte překrásné… mám jich pár, po předchozí majitelce, ale obyčejné, ne takové aristokraty:slight_smile: a mám pocit, že nemají stálou barvu, je to možné?
@Porkpiehat to mě mrzí, že vám způsobují problémy, já jich tu mám jen několik a spořádaně a mírumilovně tu soužijeme…
S tou kamarádkou je to zvláštní, taky mám pár kamarádek na dálku, ale telefoujeme si a občas se navštívíme, pár přátelství mi taky vyšumělo do ztracena, ale nikdy ne takto ráz na ráz…

bao-baba
1656 příspěvků 5.4.21 19:57

@s_sirena Se změnou barvy u kosatců nemám žádnou zkušenost, takže nemůžu poradit.

ertz
918 příspěvků 5.4.21 20:15

@Ophelie U různých odrůd růží se uvádí vůně po meruňkách, malinách apod, ale asi byste musela použít nějaké školkařské seznamy.
@s_sirena Nemůže to být tak, že vám jeden uhyne a ten bujněji rostoucí se rozšíří na jeho místo?
@bao-baba Krásné barvy, mám jen bílý, modrý a modrobílý - podobný Vašemu. Měla jsem na nich housenky, které ožíraly listy - sežraly téměř vše, takže dva nebo tři roky byl nutný postřik proti žravému hmyzu. A k postřikům - manžel byl pro postřiky na letošní rok, prý váznou dodávky, takže koupil až ve 4. obchodě.

bao-baba
1656 příspěvků 6.4.21 09:55

@ertz Na housenky nebo mšice stačí mýdlo nebo jar. Jar se mi osvědčil i proti zavíječi zimostrázovému na buxusu, jen to chce hlídat, jak se první housenky objeví, tak ošetřit. Kosatce v časném jaru mi žrali také slimáci. Vyžrali šťavnaté stonky a nerozvité květy padaly na zem, myslela jsem, že se pominu.

Vinca_minor
2491 příspěvků 6.4.21 14:29

Přesazovala jsem ostružiny k plotu k šopám místo bývalé lísky. Chtěla jsem vyrýpnout těch pár sněženek, co tam rostly. A pod zemí jsem jich našla desítky, jak se snažily prorůst z hloubky přes 20 cm. Dostaly se tam při vykopávání té lísky. Tak jsem je všechny přesadila, chudinky životaschopné, aby příští rok měly snazší práci.

Vinca_minor
2491 příspěvků 6.4.21 14:31

A zahrada má nového nájemníka, korejsou jedličku. Měla by vyrůst do 8 metrů.

s_sirena
154 příspěvků 6.4.21 15:06

@Vinca_minor ta je skvělá, taky mám, ale ještě menší, než vy… měla jsem asi metrovou, ale přišla jsem o ní, ty šišky jsou neuvěřitelné…

Vinca_minor
2491 příspěvků 6.4.21 15:26

@s_sirena Já ji mám ze zahradnictví. Před lety nám nějakej hajzl uřízl jedličku na Vánoce, tak musím vymyslet, jak ji ochránit.
Jak jste přišla o tu svou?

Porkpiehat
2681 příspěvků 6.4.21 15:29

@bao-baba Tady ve Francii se hojně na tyhle škůdce používá roztok se „savon noir“ (tekuté mýdlo na bázi rostlinných olejů, takže je to ekologické). Zatím jsem ho nepoužila, protože dosud stačil sběr, v případě mšic drcení mezi prsty (přejedu prsty přes poupě).
Mně hlemýždi (slimáci jsou tu jen ti velcí leopardí) vyžrali jeden rok všechno listí až do cibule u amarylisů, které jsem dala v květináčích na zahradu „na letní byt“. Trvalo dva roky než se vzpamatovaly. Letos jsem je už chtěla vyhodit a ony ty potvory vykvetly úplně všechny. Tři bílé a tři červené (jeden celočervený a dva s bílými středy). Asi slyšely, že jestli letos nevykvetou, tak je už vážně hodím na kompost.

Porkpiehat
2681 příspěvků 6.4.21 15:35

@Vinca_minor Ano, hyacinty uvnitř jsou dobré bolehlavy :-D
Nám před mnoha lety někdo uřízl smrček na zahradě (v zahrádkářské kolonii), dostali jsem jich několik, když jsme byli na brigádě v lesní školce, takže jsme je měli vypěstované od malinkatého stromečku. Hrozně nás to sebralo, nebyli jsme připravení na to, že by někdo kradl smrček v zahradě. A já (jako dítě) jsem se pak roky utěšovala představou, že až si ho dají do obýváku, ta jim z něj na dárky začnou padat brouci a hlavně pavouci, protože celoročně byl tenhle hodně hustý smrček plný růžné havěti. A pokoutně jsem se při té představě usmívala.

Porkpiehat
2681 příspěvků 6.4.21 15:38

Máte někdo zkušenost s pěstováním avokáda od pecky? Je to manželův experiment, po různých manipulacích s párátky a sklenicemi vody jednou prdnul pecku přímo do zeminy v květináči a hned se zadařilo. Avokádo je zatím velké asi 20 cm, máme ho asi druhým rokem. Zatím je v malém květináči na prosklené verandě, ale nějak nevím, co dál? Přesazovat? Aplikovat nějakou speciální péči?
Děkuji za tipy.

Vinca_minor
2491 příspěvků 6.4.21 16:13

Naše smrčky to kupodivu vždycky přezily, ale ta jedlička byla fakt nádherná. Až bude tahle větší, asi na ni aplikuju ten roztok, co v teple interiéru začne smrdět, a dám k ní výstražnou tabulku.

ertz
918 příspěvků 6.4.21 17:53

@bao-baba Našla jsem kdysi jakože eko postřik - olej (asi 1 dl), lžička jaru, voda, možná trochu mýdla. Likvidovala jsem s tím molice na kadeřávku, tam jsem nechtěla chemii a taky asi není registrovaný postřik. Mšice na růžích jsem likvidovala ručně, ale zimostrázy stříkáme zároveň s vinohradem a stromy. Teď už jsme dělali první jarní postřik meruněk, jabloní… Bez toho to nejde, protože monilie ty stromy úplně zlikvidují. Loni se u nás rozšířil nový škůdce, nevím jestli už je v Čechách (jde to z jihu). Vrtule ořechová - loni jsme nesklidili ani jeden ořech, teď jsem všechny napadené sbírala a pálili jsme to. Ořechy jsou černé a ten obal je červivý - jako třešně. Docela nechutné. Ale v okolí to nikdo neřeší, takže kdoví, jestli nějaké úrody budou. Ořešáky jsme museli začít taky stříkat, protože trpí houbovitou chorobou listů. A teď ještě ty plody.
@Porkpiehat Máme asi 1,30 vysoký stromek. Zatím jsem ho nezastřihla a občas zapomenu zalít, takže mu opadávají listy. Mám ho v chodbě u vchodových dveří. Asi ho zastřihnu, aby se rozvětvil. Letos jsem vyhodila kávovník - už plodil, ale suchý vzduch a přímé slunce nesnese. Nevypadal dobře. Avokádo je trochu odolnější a snad by mělo plodit i u nás.

Stránka:  « Předchozí 1 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek