Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (849) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
2511 příspěvků 6.4.21 18:58

@ertz Ten olejovo-jarový postřik použila máma na rajčata spolu se skořápkami pod rostlinku při sázení. Škůdci si ani neškrtli, fakt to fungovalo.

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 6.4.21 19:21

@Porkpiehat Avokáda mám už několik let, dočetla jsem se, že mohou plodit mezi 4. až 6. rokem, ovšem některé druhy avokád vám nebudou plodit nikdy. Mám je jako stromky, bez milosti stříhám ve výšce, jakou zrovna u dané rostliny chci. Může být přes léto třeba pod pergolou nebo pod stříškou i venku. Všechny rostliny mám uvnitř, nechce se mi s tím tahat, mají už dost velké květináče. Umístění moc neřeším, kde je zrovna místo, tam ho postavím. Přímo na okno dávám jen maličké rostliny. Vlastně ani nevím, jestli opadají, většinou je stříhám na jaře, někdy na konci léta. Možná ta moje opadat nestačí.

ertz
928 příspěvků 6.4.21 20:27

@Vinca_minor Tak pod rostlinku nevím - jar (a mýdlo) by měl fungovat jako smáčedlo a olej " obalí" ty škůdce a oni se snad udusí. Asi něco jako Biool. Já jsem to měla na molici a na ni toho moc není a na listovou zeleninu jsem nic „chemického“ nechtěla dávat.

s_sirena
158 příspěvků 6.4.21 20:57

@Vinca_minor dělali nám novou střechu, a potřebovali postavit lešení zrovna tam, kde stála, musela jsem jí přesadit, no a bohužel to nezvládla…

Vinca_minor
2511 příspěvků 6.4.21 22:10

@ertz Pardon, špatná formulace. Vaječné skořápky pod rostlinu, olej s jarem jako postřik.

Porkpiehat
2689 příspěvků 7.4.21 08:25

Od toho avokáda moc nečekám, ani jestli bude mít plody. Jen bych ho nechtěla zahubit. Přes léto je na verandě hrozné vedro, tak ho budu muset dát ven.

Porkpiehat
2689 příspěvků 7.4.21 08:38

Ve Francii probíhalo sčítání ptáků, před pár dny jsem se dočetla, že je o 5% vrabců míň než loni. No nevím jak kde, ale na naší zahradě jich je každým rokem víc a víc. Hnízdí pod střechou a také v popínavé rostlině, která zaplnila celou zeď (do výše prvního patra) a kde se to vrabčáky jen hemží. Dnes ráno jsem nestačila zírat, protože na naší pidizahrádce (respektive trávníku) normálně ráno ďobou brabci, ale dnes ráno tam byli čtyři větší tmaví ptáci s trochu tečkovanými zády. Nechtěla jsem se moc přibližovat, abych je nevyplašila, na první pohled jsem si řekla, jestli to nejsou špačci (ta mračna, co tu na podzim krouží jsou strašidelná), ale nebyli tak lesklí, tak jsem usoudila, že jsou to samičky kosů. Jedna sbírala do zobáčku stébla a létala k sousedce pod střechu, ostatní jen zobaly. Pak jsem zahlédla i černého kosa, tak to asi opravdu byly samičky kosa.
Jen mě mrzí, že jsem letos neviděla ani jednu sýkorku (různé druhy) nebo červenku. Z okna kuchyně vidím na plot sousedky (asi 2m od okna) a tam si v zimě tihle ptáčkové chodí sedat.
Jak to máte s ptáky na zahradách?

ertz
928 příspěvků 7.4.21 14:01

@Porkpiehat V ČR se sčítají ptáci myslím druhý lednový víkend. My jsme sčítali už dvakrát a výsledky najdete tu https://ptacihodinka.birdlife.cz/#…. Mají to moc pěkně zpracované
Po sčítání pošlou vysvědčení na jméno člověka s vyznačením druhů. Je to moc pěkné, obzvlášť pro děti.
My máme na zahradě hodně ptáčků - modřinky, koňadry, stehlíky, zvonky, zvonohlíky, mlynaříky, červenky, drozdy, kosy, špačky, rehky - rekord 7 dlasků naráz na jedné lísce. Dřív pravidelně létal brhlík, ale v sousedství skáceli vysoký smrk a brhlíci zmizeli. Přiznávám, že mě to baví a máme dvě krmítka na dohled od kuchyňského okna. Z větších poštolky, strakapoudi, naposledy jsem viděla žlunu. Máme blízko sady, pole a les a přímo u domu husté keře.
Teď si uvědomuju, že u nás vůbec nejsou vrány a havrani.

bao-baba
1683 příspěvků 7.4.21 14:06

@Porkpiehat U nás moc ptáčků nemáme, kvůli kocourovi. Sice žádného nechytil, ale ruší je. Nejvíce je u nás sýkorek koňader a rehků domácích. Objevují se tu konopky, hrdličky, sem tam kos. Ale kosů je málo, měli nějakou nemoc a hodně jich pomřelo. Také se u nás v hustém živém plotu objevil střízlík, zřídka vidíme králíčka, strakapouda, někdy se objeví i konipas-třasořitka, občas nám vybírá hmyz z trávníku žluna zelená. Na jaře přiletí špačci, v létě sem tam vídám vlaštovky a na podzim se někdy objeví hejna houfujících se drozdů cvrčal. Loni se nám bohužel zabil o okno brhlík. V době předkočkové byli u nás na krmítku i zvonci zelení, čížci, pěnkava jikavec, hýl, dlask nebo stehlík. Na nebi vídám kroužit poštolky a pár krahujců. Na střešním trámu nám občas hřaduje nějaká menší sovička, poznám to podle vývržků. A samozřejmě tu straší hojně strak, z čehož tedy radost nemám. Vrabce u nás na zahradě a jejím bezprostředním okolí nemáme, ale v některých zahradách jsou. Červenku jsem tady neviděla, škoda, jsou mi moc sympatické. Slýchám skřivánka a když jsem dříve chodila večer z práce od autobusu, ozýval se slavík. Ale ten se asi odstěhoval, porazili vysoký smrk, kde na vrcholku sedával.

Btw. stehlík - zrovna dnes jsem si koupila Nový prostor a na titulní straně je obrázek stehlíka. Chtěla jsem dát dotaz do příslušného vlákna, ale zeptám se tady z jedné vody načisto. Vzpomněla jsem si, že mi moje babička o něm recitovala básničku o stehlíkovi, jak pomáhal chudému rolníkovi, který obdělával pole plné bodláků. Když stehlík sbíral semínka bodláčí, promeškal chvíli, kdy Pán Bůh barvil ptákům peří. Přiletěl pozdě, barvy došly. Pán Bůh se nad ním smiloval a vlhkými štětečky se zbytky různých barev ho pomaloval. Neznáte někdo tu básničku?

Příspěvek upraven 07.04.21 v 14:10

Vinca_minor
2511 příspěvků 7.4.21 14:10

Ptáků spousta, ale já je nepoznám. Jeden rok jsme měli něco jako zmateného drozda, ale kulatějšího. Zpomaleně se procházel po zahradě, vůbec si nás nevšímal, mohla jsem se k němu přiblížit na metr. Byl boží, říkali jsme mu drozdík, ale netuším, co to bylo.
Taky máme ježky, hladové veverky, roháče, vosy, ondatry. Jsme za městem a sousedíme s potokem, tak je tam živo. A nás to moc těší.

ertz
928 příspěvků 7.4.21 14:12

@bao-baba Vidíte a straky my vůbec nemáme. Jikavce občas v zimě a vrabců spoustu - ale polních. A k mamince, která má slepice, létají zase převážně domácí.
Kocoura máme taky ( a kočky z okolí k nám chodí), občas nějakého ptáčka chytí, ale přesto jich máme dost (asi ty keře). Máme krmítko na vysoké noze (stojí na tyčí ve volním prostoru) a kocour často číhá pod ním. Před pár dny na něj vyskočil a visel za přední nohy - samozřejmě se tam nevyškrábe :-)).

Vinca_minor
2511 příspěvků 7.4.21 14:21

@ertz Keře dělají hodně, máme v nich hnízda. U nás mají ptáci kombinaci keřů i vysokých stromů u potoka. A když při západu slunce začnou zpívat, vůbec se mi nechce domů.

s_sirena
158 příspěvků 7.4.21 14:24

@Porkpiehat @ertz když přiletí havrani, skoro se bojím vycházet ven :grin:
Jinak máme i jiné ptáčky, sýkorky, stehlíky, kosy, hrdličky, v létě netopýry, ale zase nemáme vrabce..

Porkpiehat
2689 příspěvků 7.4.21 16:32

Stehlíky jsme měli také. Možná letos byla mírná zima a tak neměli potřebu tihle ptáci přilétat k nám do zahrady a obživu našli jinde. Zato vrabci pochopili, že to krmení je teda jen pro ně :-) Takže jeden nebo dva řádí v krmítku a zbylí čekají pod stromem a zobou spadané zrní :-D A tohle zrní k nám poprvé letos do zahrady přilákalo hrdličku, jednou tu dokonce byly dvě. Jinak je vídám jen na telefonních drátech, sice blízko, ale v zahradě nikdy nebyly. Zato hmyzu tu máme požehnaně, loni nebo předloni samičku a samečka roháče (každý na jiné straně zahrady), když jsme je dali k sobě, tak se k sobě vůbec neměli :-D Pak samozřejmě evergreen - kudlanky. A také různé pavouky, kterým teda neholduji, ale v zahradě je samozřejmě nechávám. Bydlíme v zástavbě, ale hned vedle lesa, takže na té naší pidizahrádce nic nepřehlédnu. Když se mi po trávníku procházel dudek, tak jsem všeho nechala a jen se kochala.
Kdyby ta stěna polezlá tou stálezelenou popínavou rostlinou nebyla severní, tak nahoru dáme DIY bydlení pro netopýry (ti tu jsou, večer je slýcháme i vídáme). Manžel byl do toho hrr, dobrovolně by ho udělal, ale v zimě je na té straně při mistrálu i -15°C (a pocitově ještě víc), to by chudáčkové zmrzli. Na jiných stranách domu bychom nesplnili požadovanou výšku od země.

if5
461 příspěvků 7.4.21 16:52

@ertz Nálet vrtule jsme vloni měli taky a nevím, jak by se na vzrostlém ořešáku dala „řešit“. Ořechy jsou normálně použitelné, jenom se musely včas zbavit zčernalé rubiny a usušit.

zwedavka
1272 příspěvků 7.4.21 18:04

Ad sloupcové jabloně: na YouTube jsou skvělá videa pana Jana Urbánka, trochu upovídaný, ale krásně vysvětluje u skutečných stromků řez a další věci.
Ad ochrana jehličnanů před vánoční loupeží: nejsem si jistá, jestli jsou stromky něčím stříkány nebo je to jenom prohlašováno, my jsme dělali jenom to druhé. :-) V lese chlapi vylamují půlku horního přeslenu, stromku to neublíží. Na zahradě by vám to asi vadil olámaný stromek. Dalo by se to natřít repelentem proti zvěři, třeba Morsuvin, Averzol apod., malé množství by se dalo získat třeba u hajného. Je to bílý, šedivý, zažloutlý nátěr, časem oprší.

ertz
928 příspěvků 7.4.21 18:43

@if5 Naše ořechy jsou pozdní, takže padaly obalené černou kaší s pěkně tlustými červy. Spálili jsme je. Našla jsem, že jednak pomůže postřik (máme motorový postřikovač, takže spodní polovinu stromu ošetříme). A hlavně se musí zlikvidovat mouchy, které se líhnou v létě a vylézají z půdy. Jednak zase chemicky nebo zakrýt v určenou dobu půdu, postižené plody na podzim spálit. Uvidíme.

s_sirena
158 příspěvků 7.4.21 19:59

@ertz já takhle bojuju s vrtulí třešňovou, a je to marné, je to obrovský strom, zkoušela jsem postřiky, ale už se neprodávají systémové, ty prý zabíraly. Ty co jsem zkoušela, byly k ničemu. Podpůrná opatření jako vyčistit prostor pod třešní a lepivé desky nezabraly vůbec, myslím si, že i když omezím vrtule kolem svého stromu, přiletí od sousedů. Třešeň je hodně pozdní, napadení masivní, dají se jíst zkraje, ale to nejsou zralé, jakmile dozrají jsou už kvůli vrtuli nepoživatelné…

s_sirena
158 příspěvků 7.4.21 20:08

@Porkpiehat Roháče máme taky, kudlanky ne..ty vám závidím, ale měla jsem tu vážku… zlatohlávky a vloni poprvé chroustíky, prý se líhnou jednou za tři roky, ještě že tak, ti byli protivní, létaly jich hejna, zamotávali se mi do vlasů, byli dost velcí a hluční… Já jsem chtěla umělá hnízda pro vlaštovky, sedávají nám tu na drátech, ale hnízdí jinde, ale mám zábrany k nám ptáky lákat, když mám kocoury…

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 7.4.21 21:17

@s_sirena Možná proto hnízdí jinde. Ale můžete jim pomáhat stravou - pěstujte to, na co se slétává hmyz, nebo jim pomáhejte při stavbě hnizda, stačí vyrobit na zahradě bláto. Ale hlídejte kočky, vlaštovky bláto nabírají na zemi, kočky vypozorují, kam létají a počíhají si na ně. Případně dát bláto tam, kam kočka nemůže, například na balkon.

s_sirena
158 příspěvků 7.4.21 21:21

@Byljednoujedenživot to chtěl dělat manžel, chystat bláto vlaštovkám, vloni o tom myslím psali…ale bydlíme u řeky, tak mi to moc nedávalo smysl, můžou si nabrat tam… těch 300m je asi nevytrhne…

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 7.4.21 21:44

@s_sirena To záleží. Také máme dům u přírodního zdroje, bláto vyrábíme a létají k nám. Jednoduše asi ví, že tam je, najdou vždycky bez problému, nemáme nikde příkré svahy, naberou do zobáku a letí pryč. Nabírají ze země, ale prý to jde i z nádoby. Nezkoušela jsem. Vyrobit bláto mi nevadí, zavlažím zahradu. Je to hezká podívaná. Jsou neúnavné.

Porkpiehat
2689 příspěvků 8.4.21 17:27

To slyším poprvé, že se vyrábí bláto pro vlaštovky. To je roztomilé. Dochází mi, že u nás vídám čím dál tím míň rorýsů. Ti hnízdili také pod střechou, ale teď je to tam samý brabec. Fakt jich tu kroužilo dost. Musím to letos sledovat, jestli se objeví.

Musela jsem opakovaně zasáhnout v kompostéru, kde se mi uhnízdily myši a rejsci. Máme kompostér ze dřeva, nahoře s víkem. Dole je oddělané prkno a tímto prostorem odebírám zeminu. Mně by ty myši až tak nevadily, ale podle chroupání se nám usídlily pod střechou (chroupou jinak než ta včela, co žere dřevo), a nechci, aby nám jednoho krásného dne spadly do obýváku. Loni jich prý bylo podle souseda ve všech domech a zahradách neúrekom. Tak jsem musela nasadit pastičku. Už se v těch počtech ztrácím, ale myslím, že to byly v první vlně tři myši a jeden rejsek, ten mě překvapil. Pak mi došlo, že tam hoduje na mých larvách zlatohlávků a žížalách, které si tam hýčkám. Takže když jsem znovu zahlédla dalšího rejska, tak zase pastička. Konečný součet tři myši a tři rejskové. A nejsem si jistá, jak moc velké škody ti rejskové napáchali, ale při odebírání zeminy jsem našla jen pár larev. A to je tam jindy dole víc larev než zeminy.

s_sirena
158 příspěvků 8.4.21 17:37

@Porkpiehat než jsme pořídili kocoury, měli jsme na zahradě úplné myší sídliště, místama jsem se propadala do spleti chodeb, bez kocourů si to neumím představit, v sezoně donesou 5 kusů denně, na podzim začali přinášet i potkany, ale pravda je, že žijeme v tomhle směru na nepříjemném místě, máme v blízkosti skládku, pole, řeku a areál zavřené továrny..

Porkpiehat
2689 příspěvků 8.4.21 18:00

@s_sirena To máte odvážné kočky, když si troufnou na potkany. To bych oželela, že nebudu mít vlaštovčí hnízda.

Stránka:  « Předchozí 1 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek