Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (898) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
2570 příspěvků 17.4.21 18:34

A v Kutilovi jsem dokoupila nové nůžky od Extolu, staré pomalu odchází do věčných lovišť. Ty prostřední na větve už mám vyzkoušené, jsou skvělé.

zwedavka
1273 příspěvků 18.4.21 08:15

Samozavlažovací květináče si vyrábím z obalů na květináč tak, že vložím malý květináč vzhůru nohama nebo nějaký plastový kelímek a k tomu květináč s vloženým knotem z kusu punčochy.
Do dětských pokojů a na skříň, kam nevidím, jsem obal provrtala a přidala hlubší misku jako pojistku proti přelití.

Vinca_minor
2570 příspěvků 20.4.21 14:40

Plastia mi udělala fakt radost. Jako dárek k objednávce měli hnědý obal na květináč, který mě nijak zvlášť neoslovil. Ale naštěstí se mrkli, co mám objednané, a přihodili mi místo toho ještě jeden samozavlažovací květináč z výprodeje ze stejné řady :D Tomu říkám péče o zákazníky. Jo a dá se složit dvěma způsoby.

Porkpiehat
2745 příspěvků 21.4.21 19:16

Podle mých poznámek jsem tyhle tulipány koupila na podzim 2016. Takže letos kvetou pátým rokem. První fotka je obal, druhá fotka je z dubna 2017 (vpravo vzadu je vidět jeden žíhaný tulipán, tehdy byl jediný, docela jsem překvapeně koukala, kde se tam vzal), třetí fotka je z dneška. Všechny tulipány už jsou jen žíhané. Také květy jsou trochu menší než původně. Ne že bych si stěžovala, líbí se mi víc než ty čistě růžové (i když ani ty nebyly ošklivé), ale nechápu, jak je to možné. Když jsem tu v minulosti četla o změně barev tulipánů, tak jsem si zafixovala, že z „neobvyklých“ se stanou „obyčejné“. Tady by to bylo naopak. Tedy pokud ta žíhaná barva není naopak základní a šlechtěním květy „nevyčistili“ do jedné barvy.
A i když mi neporadíte, tak by mě zajímalo, jaké variantě dáváte přednost - jednobarevené nebo žíhané? Tulipány jsem chtěla úmyslně „jednoduché“, ale z těch žíhaných jsem teď unešená :-)

Uživatel je onlineif5
470 příspěvků 21.4.21 19:58

@Porkpiehat Nechci strašit, ale může to být viróza.

s_sirena
170 příspěvků 21.4.21 20:52

@if5 tulipánová pestrokvětost, přenášejí mšice

ertz
954 příspěvků 21.4.21 21:26

„d@Porkpiehat Já už tyhle "zavirované“ tulipány bez milosti vyrývám a vyhazuji, protože se to opravdu přenáší. Návrat k původnímu stavu jsem zažila u papouškovitých tulipánů. Neměnily se barvy, ale květ byl míň a míň nařasený, až už nebyl hezký. V poslední době se mi hodně líbí viridiflora tulipány, naposledy jsem si koupila tyhle 

ertz
954 příspěvků 21.4.21 21:33

Mám podobné růžové jako máte Vy, ale u nás ještě tyto nekvetou. Zatím mi kvete Orange Emperor a ještě sytě lososový, u kterého neznám jméno.

Porkpiehat
2745 příspěvků 22.4.21 10:12

@if5 @s_sirena @ertz Děkuji za informace. Teď mě zajímá, co jiného než že se mi i ostatní tulipány oproužkují se může stát? Jestli budou jen žilnaté a menší, tak mě to absolutně netrápí. Žluté tulipány jsou stejně staré a jsou stále jednobarevné (s černým středem) a stále stejně velké.

Mám dva základní druhy tulipánů ve větším množství - žluté a tyhle růžové. Pak jsem si zasadila do záhonu tulipány z IKEA (koupené již kvetoucí v květináči), které byly už při nákupu nízké a dvoubarevné (viz štítek). Fotky jsou z 2019, poprvé v záhonu kvetly v 2018. Ty poslední dvě fotky jsou tulipány od tchýně. Před lety mi dala plastový květináč s tvrdou hlínou, že v ní má být pár cibulek tulipánů, které jí zbyly. Nenutila mě, nabídla mi je. Ty cibulky byly takové chcípácké, ale byla jsem zvědavá, co to dá. Poprvé mi kvetly v záhonu v roce 2017 (v květináči ne), byl to jeden bíločervený střapatý květ a jeden uzavřenější červenožlutý. Já jsem spíš na jednobarevné, ale když už přežily… Fotka čtyřech tulipánů je z roku 2019, fotka z vázy 2020.
Netuším, jak se ke mě ta viroza dostala (jestli jí mohou mít ty tchýniny tulipány, nikdy jsem její tulipány neviděla a ani nevím, jak mají vypadat ty, co mi dala), nejspíš jí mohla přinést už ta jedna cibule z té růžové sady.

Porkpiehat
2745 příspěvků 22.4.21 10:25

Hlásím úspěch při řízkování růží :-D Odborníci, zacpěte si uši a přikryjte si oči :-)
Ve své mánii hokus pokusů s růžemi jsem se dostala do fáze, že mě napadlo zkusit řízkovat růže k kytice. Byly to růže ze supermarketu, stonky spíš tenoučké a kratší, žádné půlmetrové růže z květinářství, které mají stonek tlustý jako ukazováček Arnolda Schwarzeneggera. Tuhle barevnou kytici jsem si koupila dvakrát, nedokážu odhadnout, ze které se růže chytily, ale odstup byl jen několik týdnů (konec prosince, začátek ledna). Samozřejmě, že jsem měla počíháno hlavně na ty bílé a strakaté :-) Ale osud tomu chtěl, že se ujaly „jen“ ty červené. Z obrovského množství řízků (kolem třiceti?) mi obrazily dva a dva mě nechávají v napětí. Pečlivě jsem si označila květináče, takže vím, že jsou to pouze červené. Ale i tak si říkám, že je to zázrak, protože ty růže cestují kdoví odkud, střídají teplo a chlad, nedokážu odhadnout dobu, kterou byly uřízlé než jsem se rozhodla s nimi experimentovat. A nemůžu brblat ani na barvu, protože čistě červené na zahradě nemám.

Porkpiehat
2745 příspěvků 22.4.21 10:40

@ertz Ty oranžové tulipány jsou krásné. Jak nemám vůbec ráda oranžovou barvu na mém oblečení (nesluší mi), tak jí miluji na květinách. Asi proto mám tendenci pokukovat po růžích, které mají aspoň nějaký nádech oranžové.
Hledala jsem ten výraz „viridiflora“ tulipány, ale nějak nevím, jestli jsou ještě něčím specifické kromě toho, že mají zelený proužek na okvětních lístcích. Nejsem vůbec odborník přes tulipány, tak se různých variantách vůbec neorientuji.

Teď jsem zkoušela hledat ve francouzštině „žíhané tulipány“ (ty tchýniny) a vylezlo mi, že by se jim mělo říkat „Rembrandt“. A češtině jsem teď našla, že to žíhání je způsobeno virem, který je ale pro květy neškodný. Takže jestli to dobře chápu, tak se už takhle tulipány prodávají. Proč je tedy problém s těmi mými tulipány (růžovými) a měla bych se jich zbavit, když je ten vir neškodný?
https://www.nkz.cz/…ovy-tulipany

Vinca_minor
2570 příspěvků 22.4.21 11:21

@Porkpiehat Jsem jako vy - tulipány preferuju jednoduché a jednobarevné. Ale ty vaše žíhané tón v tónu jsou moc hezké.

s_sirena
170 příspěvků 22.4.21 12:50

@Porkpiehat myslím, že je to zdroj nákazy, a může se to od vás šířit i k dalším pěstitelům, kterým už to vadit třeba může…
jinak jsem našla toto:

Virová pestrokvětost tulipánů zůstávala dlouho neodhalena. Žíhané zpravidla žlutočervené květy byly dlouho přisuzovány zvláštní odrůdě a dokonce rozmnožovány. Degradace rostlin totiž probíhá jen pomalu, nakonec však všechny tulipány zahubí.

Jakmile na záhonku něco podobného zpozorujete, musíte včas zasáhnout. Nečekejte, až napadená rostlina dokvete, okamžitě ji odstraňte – ještě dřív, než se na vašich rostlinách objeví mšice. Ty mohou virus mechanicky roznést na další rostliny – stejně jako vy, třeba při řezu květů.

Zdrojem nákazy bývají často bílé lilie, vysazené v blízkosti tulipánového záhonu. Na nich samotných se totiž choroba neprojevuje, jsou však dokonalými přenašeči. Bohužel v současnosti neexistuje žádný postřik, bránit se můžete jen proti mšicím jakožto přenašečům.

Vinca_minor
2570 příspěvků 22.4.21 13:10

Dnešní nákup - dva fialové klematisy Polish Spirit a jeden růžový Comtesse de Bouchaud. Máme u zahradní chaty verandu a na rohu plaňkovou podpěru (na fotce vlevo), ale staré klematisy už nejsou nic moc. A navíc chceme takové, co potřebují na jaře radikální řez. Mám z nich hroznou radost.

Porkpiehat
2745 příspěvků 22.4.21 18:15

@s_sirena Tak to jsem v klidu, jediný exot široko daleko, co tu pěstuje tulipány (a květiny vůbec) jsem já. Takže nehrozí, že bych něčí zahradu nakazila. Ale je dobré to vědět, kdyby na mě někdo tyhle tulipány chtěl, tak mu to vysvětlím, že je dál šířit nebudu.

Porkpiehat
2745 příspěvků 22.4.21 18:27

@Vinca_minor Měla jsem klematis několik let, ale byl čím dál tím horší, letos už je to jen jeden asi 30 centimetrový šlahounek. Věděla jsem, že naše silně zásaditá půda není ideální, při sázení jsem díru vyplnila vhodnou zeminou, ale už jsem dál nic speciálního nedodávala. Takže i když jsem dodržela „hlava na slunci, nohy ve stínu“, tak to nestačilo. Ale uvolní místo něčemu dalšímu, koloběh života v mé zahradě se nezastaví. Prvním rokem byla fakt krásný (2017), pak už se to zhoršovalo. Možná mu neprospívalo to, že byl vysazen na návětrné straně domu a mistrál mu nesvědčil.

ertz
954 příspěvků 22.4.21 19:24
moje tulipány a petrklíče

Moje tulipány a petrklíče

ertz
954 příspěvků 22.4.21 19:27

Na té poslední fotce je vidět jeden květ, který je virózní - ten menší, zakrnělý. Ty tmavě fialové tulipány jsou na špatném místě - moc sucho a horko. Musím je přesadit.
Ještě jsem měla tyhle, ale jen tři poslední, které měli v obchodě a omylem jsem je rýčem přeryla. Tak mám smůlu. 

ertz
954 příspěvků 22.4.21 19:31

@Porkpiehat Ty viridiflora jsou pozdnější a asi jen ten zelený proužek je „zajímavý“.

s_sirena
170 příspěvků 22.4.21 20:31

@Porkpiehat tulipánům se u mě nedaří, závidím vám i ty pestrokvěté, přitom sousedka vedle má nádherné, a zase u ní se nedaří narcisům a já mám krásné…jsou to záhady…

Vinca_minor
2570 příspěvků 22.4.21 21:08

@Porkpiehat Klematisy mají rády hluboce zpracovanou zásaditou půdu s kompostem a místo chráněné před větrem, takže mistrál asi nic moc. Naše klematisy máme, co pamatuju, tj. desítky let, stále rostou a kvetou, ale už to není ono, stává se z nich suché roští. Tak jsem pořídila pozdně kvetoucí, co potřebují hluboký řez (cca na 40 cm výšky). Ta laťková podpěra je pro ně ideální, podpěra a rostliny jsou pod krajem střechy, ale na záhon prší, značka ideál.

Vinca_minor
2570 příspěvků 22.4.21 21:18

A machruju tu s názvy, ale můj vyběr probíhá jednoduše - naklušu do zahradnictví, mrknu, zda se ty fialové, co tam zrovna mají, dají stříhat, a jsou moje.

Porkpiehat
2745 příspěvků 23.4.21 12:35

@s_sirena Jaké máte narcisy?
Já mám mini narcisy (výška asi 10 cm, byly koupené ve směsi s mini irisy a modřenci), pak klasické žluté (na druhé fotce), ty už odkvetly, a začínají kvést ty z poslední fotky, jen střed je víc oranžový a lístky jsou světlounce žluté. Kupodivu nejvíc mám asi těch z první fotky - koupené v IKEA v květináči. Už jich dost rozkvetlo a další mají poupata. I u narcisů (stejně jako u tulipánů) mám ráda klasické tvary a barvy, přesto se mi tyhle plnokvěté moc líbí. Mým snem bylo mít narcis mého dětství, který má malou nízkou tmavou korunku uprostřed a delší bílé okvetní lístky. Kdysi mi ho tu někdo určoval, je to Narcis bílý (Narcissus poeticus). Loni jednou přijel manžel z práce a přinesl mi malou kytičku těhle narcisů. Když jsem se vzpamatovala ze šoku a radosti, tak mi řekl, že je natrhal u silnice. A pak mi přinesl květináč s vyrytými cibulkami, vzal si do auta lopatku a nakopal mi narcicy. Zatím nevím, jestli vykvetou, protože jsem loni všechny cibuloviny vytahala a na podzim nově uskupila, a nevím, kde by tak asi měly na záhonu být.
Takže já jsem celkem nenáročná, podvědomně nejspíš hledám květiny mého dětství a pak ty, které po kterých jsem dlouho toužila.

Porkpiehat
2745 příspěvků 23.4.21 12:41

Aktuálně mi zahrada hýří všemi barvami, nejdřív začaly hyacinty (fialové, několik růžových a bílých), ale ty spálil mráz, který zničil tolik vinic ve Francii. Ale v tu dobu vykvetlé sasanky (sasanka věncová) to přežily a vykvetly mi ve všech barvách z loňska (modrofialová, sytě červená, růžovofialová, bílá, bílý s lehce namodralým středem) a kvetou ještě teď. K tomu žluté narcisy, narcisy bílé plnokvěté, narcisty světležluté s oranžovým středem, brčál menší barvínek @Vinca_minor :-), rozmarýn (malinké fialové kvítky, ale v ohromném množství), tulipány žluté a zavirované růžové a spousta modřenců.
Tohle všechno se vyskytuje na pár metrech čtverečných.

MP blanka
2866 příspěvků 23.4.21 12:41

@Porkpiehat - tak takého manžela si treba zaslúžiť! :-)

Stránka:  « Předchozí 1 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek