Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (890) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
ertz
951 příspěvků 2.5.21 13:28

@Porkpiehat Maminka už ty plnokvěté drobné nemá. Vyfotila jsem velkokvěté, které má a moje tulipány.

ertz
951 příspěvků 2.5.21 13:32

Na posledních dvou fotkách je stejný druh, na poslední fotce je vidět to virové napadení, takže po odkvětu je vyryju a vyhodím.

Porkpiehat
2737 příspěvků 2.5.21 14:34

@ertz A nebude po odkvětu už pozdě? Jestli to ze zde uváděných odkazů chápu dobře, tak to přenášejí mšice, takže než ty zavirované odkvetou, tak mohou nakazit ty okolo.
Ty bílé narcisy se žlutým středem mi také připomínají narcisy z dětství. Ty co mám teď mají střed spíš do oranžova a okolní lístky slabě žluté. Takže tyhle bych také brala.

ertz
951 příspěvků 2.5.21 19:37

@Porkpiehat Přísně odborně bude pozdě, ale mám virem napadené i keře, které nám chrání dvůr před nežádoucími pohledy (pustoryl a bezy). Ty bezy jsou napadené hodně (zkroucené listy), na pustorylu je taková světlejší mozaika. Ale máme dosti veselé sousedy, takže ty keře potřebujeme. Bezy asi vytneme, už jsou z nich skoro stromy, ale ten pustoryl necháme. A pustoryl půjde, až uděláme neprůhledný plot :-). Takže ty tulipány dám do vázy a zbytek vyhodím. Přemýšlím, jestli budu zlomyslná a dám je do popelnice na bioodpad nebo uvědomělá a dám je do směsného odpadu, s tím rizikem, že budu vypadat, že neumím třídit. Toto je důvod, proč nekupuju „no name“ substrát - myslím, že společným kompostováním se viry a zbytky pesticidů pěkně šíří.

ertz
951 příspěvků 2.5.21 19:43

Letos se mi rozrostl zahradní plicník - má krásnou růžici bíle puntíkovaných květů a květy jako ten léčivý. Kvete už skoro měsíc a vypadá moc dobře. Obvykle je to chudák, ale letos je chladněji a víc prší, tak je i u nás hezký. Chtěla jsem ho vyfotit, ale na fotce to nevyznělo.

pavka_l
1301 příspěvků 3.5.21 18:01

@ertz Já myslím, že ten Váš plicník je plicník lékařský, nevím, že by byl nějaký zahradní neléčivý ;-)

bao-baba
1708 příspěvků 3.5.21 18:27
@ertz píše:
Přemýšlím, jestli budu zlomyslná a dám je do popelnice na bioodpad nebo uvědomělá a dám je do směsného odpadu, s tím rizikem, že budu vypadat, že neumím třídit. Toto je důvod, proč nekupuju „no name“ substrát - myslím, že společným kompostováním se viry a zbytky pesticidů pěkně šíří.

Sice nekupuji no name substrát, ale pochybuji, že by běžný substrát (ne speciální výsevní) byl nějak propařovaný nebo dezinfikovaný. Tak za ostatní zahrádkáře prosím raději dejte infikované rostliny do směsného odpadu. Jednou jsme koupili substrát v Hornbachu a všechno, co jsme do něj zasadili, zakrnělo a posléze odumřelo. Řekla bych, že v něm byly zbytky herbicidu.

Vinca_minor
2546 příspěvků 3.5.21 20:00

@pavka_l Plicníky mají víc druhů a v zahradnictví jsem viděla i nějaké kultivary, ale nejsem machr přes plicníky. Krom toho lékařského, ten poznám bezpečně a umím ho i latinsky.

ertz
951 příspěvků 3.5.21 20:06

@bao-baba Taky se mi to stalo, takže teď máme buď svůj kompost nebo beru jednu osvědčenou značku. Asi to spálíme, to bude nejlepší.
@pavka_l Ten lesní u nás kvete kratší dobu a nemá tak výrazné skvrny na listech, tak jsem si říkala, že to bude nové šlechtění, asi jako popenec v trávníku versus panašovaný popenec do květináče. Ale možná má na zahradě lepší podmínky, tak je krásnější. Dostal se ke mně „náhodně“ v kořenovém balu keře, který jsem kupovala od kolegy z Vysočiny.

Porkpiehat
2737 příspěvků 3.5.21 20:09

@ertz Už poněkolokáté studuji ten virus a pořád mi z toho vychází, že napadá „jen“ tulipány a lilie. Takže jestli máte napadené i bezy a pustoryl, tak to bude nejspíš něco jiného. Podle francouzských zahradnických poraden by měl být pustoryl dost odolný, maximálně „oidium“ (to bude asi nějaké padlí) a pak napadení mšicemi (ale není tam nic o tom, že by ty mšice měly přenést nějakou nemoc jako u těch tulipánů).

ertz
951 příspěvků 3.5.21 20:23

@Porkpiehat Oidium znám - máme vinohrad :- ). Těch virových chorob je hodně, pro každou skupinu rostlin jsou, známé jsou na zelenině nebo třeba „padání aster“, když vám naráz uhynou všechny sazenice. Já jsem googlila i na Mendelově univerzitě. Nic se s tím nedá dělat, prostě likvidovat napadené rostliny, protože z těch okrasných se to přenáší dál na užitkové, a tam už to problém je. Hned vedle keřů máme jabloně a teď ještě jíme svoje jablka, takže tam by mě to mrzelo.

ertz
951 příspěvků 3.5.21 20:51

@Porkpiehat Teď mi to teprve se zpožděním došlo, na bezu a pustorylu je jiný virus než na tulipánech, takže by ten tulipánový virus nemusel vadit. Ale stejně je radši vyhodím, co kdyby zmutoval :-)

pavka_l
1301 příspěvků 4.5.21 12:20

@ertz U nás má i plicník v lese výrazné skvrny na listech, možná je to prostředím.

ertz
951 příspěvků 4.5.21 13:57

@pavka_l Asi ano, u nás má světlejší skvrny na listech, ale nic moc hezkého, dole pár listů a pár stonků s květy. Tenhle má krásnou listovou růžici a hodně květů, takový svěží „bobek“ asi jako tu 

pavka_l
1301 příspěvků 4.5.21 14:52

@ertz Krásný je, já mám plicník moc ráda pro ty různé barvy kvítků.

Porkpiehat
2737 příspěvků 4.5.21 17:51
@ertz píše:
@Porkpiehat Teď mi to teprve se zpožděním došlo, na bezu a pustorylu je jiný virus než na tulipánech, takže by ten tulipánový virus nemusel vadit. Ale stejně je radši vyhodím, co kdyby zmutoval :-)

Před rokem a kousek bychom se takové dedukci společně zasmály jako dobrému vtipu. Dnes jsme s kolegyní zkoušely vyjmenovat všechny mutace covidu a ona přišla s bretaňskou a nemohly jsme přijít na to, jak moc se rozmnožila nebo jestli zmizela :-D Takže teď už bych věřila asi všemu.

Porkpiehat
2737 příspěvků 4.5.21 17:54

Dva plnokvěté narcisy (ty co voní po konvalinkách/jasmínu) jsou skoro celé sežrané. Asi vyrazím na noční lov s baterkou, po dešti z minulého týdne se asi přihnali hlemejždi.

Stránka:  « Předchozí 1 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek