Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (921) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
s_sirena
174 příspěvků 10.5.21 22:38

@Porkpiehat vykvetly ty poslední narcisy, a na podzim jsem koupila v OBI ve výprodeji cibulky tulipánů, docela koukám…

Porkpiehat
2907 příspěvků 11.5.21 15:54

@s_sirena Mně vykvetl jen ten jeden a poslední dobou dost prší, tak ho nemůžu očichávat podle libosti. Snad to bude příští rok lepší.

Porkpiehat
2907 příspěvků 11.5.21 16:02

Jako můžu být ráda, že mi šeřík ten silný mráz, co byl před měsícem, nespálil, ale kvete hrozně divně. Z celého květenství vykvetla třeba jen třetina (ne víc než polovina) kvítků a to všechny v jednom uskupení. Zbytek kvítků v každém květenství jsou ještě malé kuličky/poupátka. Takže to moc na řez do vázy nevypadá.
PS: Odskočila jsem se na ten šeřík podívat, jestli se to od rána nezměnilo (už asi tři hodiny neprší a svítí sluníčko) a na těch několika kvítcích tam hodovala dlouhozobka :-)

s_sirena
174 příspěvků 11.5.21 21:48

@Porkpiehat to musí být zážitek, nikdy jsem ji neviděla…

Porkpiehat
2907 příspěvků 12.5.21 09:00

@s_sirena Já už jsem jí viděla několikrát v minulosti, každopádně si pamatuji moje první „setkání“. Může to být tak dobře 20 let, párkrát přiletěla k sousedům na balkón na truhlíky s květinami (petunie?). Ale u nás na zahradě jsem jí viděla nejspíš poprvé. Pamatuji si ještě jedno setkání, když jsem se nastěhovala do Francie, tak v prvním bydlišti nám vlétla dovnitř a kroužila kolem ventilační mřížky. Dlouhozobka se neokouká, zírám na ní pokaždé. Teď byla ode mě ani ne půl metru, tak jsem jí mohla dobře šmírovat.

Singer ka
120 příspěvků 13.5.21 21:03

@Porkpiehat viděla jsem dlouhozobku taky poprvé možná před dvaceti lety, vůbec jsem netušila co to je…loni jsem se ji snažila vyfotit, ale moc povedené to není, bohužel, snad někdy příště

Vinca_minor
2695 příspěvků 13.5.21 21:42

@Porkpiehat @Singer ka Dlouhozobka, to je takový ten hmyzí „kolibřík“?

Singer ka
120 příspěvků 13.5.21 21:47

@Vinca_minor přesně ten

Porkpiehat
2907 příspěvků 13.5.21 22:29

@Singer ka @Vinca_minor @s_sirena Našla jsem tu fotku z roku 2009 - moje první setkání tady ve Francii.

ertz
975 příspěvků 14.5.21 05:59

Dlouhozobka nám pravidelně létá na zahradu, ale spíš až v létě a největší magnet pro ni jsou vysoké plamenky (floxy). A jak jsme se tu bavily o virech - tam, kde mám ty virózní tulipány, mám právě floxy a zdá se mi, že se jim nějak vlní lístky. Měla jsem tam i fialky (běžné plané), nechávala jsem je růst v záhonech a jeden rok měly ztluštělé listy. Fialky jsem zlikvidovala, tulipány půjdou taky, ale ty floxy by mě mrzely.

Porkpiehat
2907 příspěvků 14.5.21 11:28

@ertz Jestli nechcete mít zavirované všechny tulipány, tak se těch nakažených rychle zbavte. Já si ty svoje nechám, ale hlásím, že to chytly úplně všechny. Loni absolutně nic, jen část těch růžových (mezi kterými byl od začátku ten jeden vetřelec). A jak postupně rozkvetly všechny, tak je vidět, že jsou „postižené“. Ty růžové jsem hlásila, že to mají všechny, žluté přišly o tmavý střed, velikostně jsou o trochu menší než těch pár žlutých, které zatím odolaly (ty nenakažené jsou trochu stranou a pak jeden hned vedle těch nakažených, zřejmě rebel :-), poměr zdravých a nakažených je tak asi 1:10, takže čekám, že příští rok to budou všechny). Dvoubarevné z IKEA jsou nyný žíhané. Jen ty tchýniny žíhané (bílo červené se střapatými okraji) zůstaly tak jak byly :-)
Udělali jsme rodinnou poradu (s manželem), padlo rozhodnutí, že všechny tulipány necháme do příštího roku a uvidí se, co dál. Ty tulipány z IKEA byly už od začátku s krátkým stonkem, takže nejsou v okolní zeleni moc vidět.

Porkpiehat
2907 příspěvků 14.5.21 11:37

@ertz Nemohly se ty lístky floxů zvlnit kvůli mrazům? Já mám na nejstarším růžovém keři zvlněné určité listy (je přesně vidět, které byly maličké, když přišel ten silný mráz začátkem dubna), starší listy a ty co vyrostly potom, to nemají. Kupodivu se ten mráz vyřádil jen na té nejstarší růži, která je umístněna o víc než metr výš než ty ostatní. Zbylých si mráz ani nevšiml.
Planá vinná réva začala obrážet, vypadá to, že ten mráz nakonec zvládla, u každého zmrzlého pupenu je nový, živý, přesně jak to vysvětloval jeden odborník ve videu na Youtube, když tam rozebírali zničení vinic.

Vinca_minor
2695 příspěvků 14.5.21 15:40

Další nákup na maminčinu objednávku: šalvěj, majoránka, rozmarýn (měli jsme nádherný, ale zmrzl), rybíz červený a černý, bílá růže (měli velkokvětou Helgu) a jedno překvapení navíc - bílá srdcovka. A teď to ještě všechno převézt vlakem :D

Vinca_minor
2695 příspěvků 14.5.21 20:04

@Porkpiehat Máme ho! Loni jsme dostaly cibulky od spolusboristky a netušily jsme, jaké narcisy nám vykvetou. A ony poetické!

Porkpiehat
2907 příspěvků 22.5.21 13:45

Mělo by to být spíš k tématu „Co jste si dnes koupily“, ale týká se to marmelád, tak to dám sem. Dnes jsem si v IKEA koupila kromě tradiční brusinkové marmelády i další z pomerančů a květů bezinek a třetí byla deklarovaná na regálu jako z bílých moruší, ale na štítku na sklenici je ostružiník moruška. To mu na kráse neubírá, jen mě to zmátlo. Bylo mi divné, proč se něco jmenuje marmeláda a něco džem (ve francouzštině), teď jsem zjistila, že marmelády jsou jen z citrusů (za mého mládí se říkalo džem tomu, co mělo kusy a bylo tekutější, marmeláda byla hutná a bez kusů :-) ).
Kutnal jste někdo tu morušku jako čerstvý plod? V Čechách má být jen v Krkonoších a ještě vzácně, ale třeba si někdo z vás ďobnul ve Švédsku.
PS: moruška má být na finské dvoueurovce!

ertz
975 příspěvků 22.5.21 20:52

@Porkpiehat To s marmeládou z citrusů byl nějaký předpis z EU, jinak ve všech knihách o zpracování ovoce je rozlišená marmeláda od džemu tak, jak píšete. Brusinkovou z Ikey mám doma už hodně let a strašně mi nechutná, pomerančová mi taky nechutnala - byla s kůrou, takže nahořklá a já nic hořkého nejím (max léky). Ale Ježíšek mi přinesl knížku o zavařování od Grossularie - líbí se mi vizuálně a jsou tam některé recepty, které mě lákají.

Porkpiehat
2907 příspěvků 22.5.21 21:55

@ertz Já si brusinkovou objednávám v IKEA i k jídlům, které jí nemají v popisu. Jako marmeládu bych jí nejedla, mám jí ráda jako přílohu. Dnes večer jsem ochutnala tu moruškovou i pomerančovou a obě mi chutnají. Manželovi v moruškové vadila zrníčka (já je miluji). Hořké nemám ráda, hořké alkoholické nápoje (Becherovka, Fernet atd.) vyloženě nesnáším, je mi po nich šoufl (i po mini panáku).
Takže já jsem s nákupem spokojená.

ertz
975 příspěvků 23.5.21 09:02

@Porkpiehat Becherovku, Fernet + Magistr taky nesnáším, stačí si čichnout…

Teď jsem prošla zahradu (než začne zase pršet) a bezy jsou plné mšic. Včera už jsme museli postříkat ovocné stromy kvůli mšicím. A já přemýšlím, jestli ty bezy na sebe stáhnou mšice ze zahrady, které by jinak lezly na jiné rostliny. Nebo naopak přilákají mšice z celého okolí a ty pak lezou všude jinam. Na meruňkách jsme měli mšice zelené, na hrušních černé (a ty jsou i na bezu). Oba druhy letos hodně vypasené, úplně jsem si vzpomněla na Ferdu mravence, jak ty mšice dojili jako krávy.

Jordaan
9441 příspěvků 23.5.21 10:46

Muj dosavadni pestovatelsky uspech. Rajce a ruze, oboje zakoupene v mini verzi, rajce melo jen 3 listy a oboje roste jak z vody. Ruze ma vonici poupata a brzo vykvete. Dite jim rika Asterix a Obelix. Na fotkach jsou v rozmezi 5 dnu. Take vytvetla levandule, kterou jsou koupila jako male zelene krovi. A posledni rostlinu mame misto zviratka :-).

Gorilka
1418 příspěvků 23.5.21 11:24

@Jordaan Špirlice…

Porkpiehat
2907 příspěvků 23.5.21 16:50

@ertz Také mám na růžích mšice, zelené i černé. Zatím ne moc, ale vždy jsou na dohled mravenci, kteří si je tam nosí. Každá velká mšice má kolem sebe hromadu mšičátek. Také jsem zabila dvě hodně tmavé housenky (slepí si listy k sobě, udělají jakousi pavučinu a žerou listy) a jednu větší zelenou, něco jako píďalka. Stejnou jako ty dvě tmavé jsem už měla na jiné růži. Až pojedu do mého oblíbeného zahradnictví, tak se poptám po přírodním spreji proti škůdcům (na bázi esenciálních olejů). Listy by mi totiž tolik nevadily, ale mám vyzřená už dvě malinká poupátka.

ertz
975 příspěvků 23.5.21 17:56

@Porkpiehat Já jsem měla loni vyžraná poupata pivoněk, ale opravdu půlka toho poupěte vykousaná. Mravenci a mšice tam byli, ale teď jsem tam našla i malého brouka, leskle zeleného, něco jako třetinový zlatohlávek. Zatím mšice obírám ručně, ale na těch stromech už si to bez chemie neumím představit. Pak sem dejte, co Vám poradili v tom zahradnictví, kdybych mšice našla na zelenině, vyhnula bych se chemickému postřiku.

Porkpiehat
2907 příspěvků 23.5.21 21:57

@ertz Mšice jsem dosud obírala ručně, ale měla jsem jen jeden růžový keř. Teď jich mám sedm a i když kontroluji pravidelně, tak nemůžu uhlídat všechno.

Já už vím, co si chci koupit, jen tam musím zajet. Majitel připravuje vlastní směsi na ošetřování rostlin. Tohle je přírodní odpuzovač mšic, červce, housenek a svilušek. Obsahuje citronelu, dva druhy mát, šalvěj a oregano v roztoku ze slunečnicového oleje.
Pak má ještě druhý přípravek proti padlí a podobným nemocem. Koupila bych si oboje.
Ještě kdyby tak bylo něco proti mravencům. Nejen že nám okupují celou zahradu, ale opakovaně se na různých místech dostávají do domu, a to i v prvním patře.

Ophelie
1204 příspěvků 24.5.21 08:43

@Vinca_minor ta bílá srdcovka vypadá jako několik rokokových pastýřek -nádherná!

@Porkpiehat uvítána dlouhozobkou -to je milé:o)

petasilvinka
9 příspěvků 24.5.21 08:46
Zahrada

Pravidelně pěstuji popínavé jahody v truhlíku a vždy se jim daří.

Stránka:  « Předchozí 1 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek