Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (919) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Singer ka
104 příspěvků 24.5.21 19:25

@petasilvinka a kdepak je objednavate?

Vinca_minor
2664 příspěvků 25.5.21 06:56

Vypadá to, že se naše srdíčka hezky ujala. Jsou u tújí v sousedství sněženek a modřenců. Snad se jim bude dařit.

zwedavka
1274 příspěvků 25.5.21 22:22
@Porkpiehat
@Porkpiehat píše:
Kutnal jste někdo tu morušku jako čerstvý plod? V Čechách má být jen v Krkonoších a ještě vzácně, ale třeba si někdo z vás ďobnul ve Švédsku.
PS: moruška má být na finské dvoueurovce!

Ochutnala jsem před lety dvaceti pěti v Norsku. Jemná sladkokyselá chuť, marmeláda musí být moc dobrá.
Párkrát jsem byla na jamparádě v obci Kunratice u Frýdlantu. Skvělá akce, stovky vzorků marmelád a džemů od lidí z okolí i z dálky, tuším že i s jiných kontinentů. Ochutnávalo se pomocí dřívek (jakoby od nanuku), kdejaké ovoce čisté i ve směsi, ale morušku neměli. Více https://www.jamparada.cz/

Porkpiehat
2877 příspěvků 26.5.21 07:15

@zwedavka Děkuji za poznatek ze života. Teď jsem jí právě jedla k snídani :-) Předpokládám, že by jí IKEA měla mít ve všech zemích, tak můžete ochutnat i marmeládu.

Singer ka
104 příspěvků 2.6.21 08:43

@Porkpiehat líhnoucí se vážka pro hmyzí znalkyni

Porkpiehat
2877 příspěvků 2.6.21 13:55

@Singer ka Kolik hodin jste tam ležela než jste to vyfotila? ;-)

Zeptám se tady, nebudu hledat jiné vlákno. Po ránu nám tu děsně řvou ptáci (to si dělám legraci s manželem, že není slyšet vlastního slova, jsme za ty štěbetálky rádi) a já bych se chtěla naučit aspoň některé podle zpěvu rozpoznat. U sousedky pod střechou jsou kosové, nějaký černý štěbetálek jí posedává na komíně, ale já vůbec nevím, jak zpívá kos (každopádně jsem si to představovala jinak). Všechny domy v naší čtvrti mají hlinědé tašky (vlnité), takže pod střechou hnízdí spousta ptáků, u nás je to několik rodin vrabců. Ještě tak před dvěma lety jsme tu měli por střechou každý rok rorýsy, ale nevidím je ani létat ve vzduchu, tak nevím, jestli tu ještě nějací jsou.
A teď ten dotaz: Nemáte někdo odkaz na nějaké stránky nebo kanál na Youtube, kde se dají poslouchat hlasy ptáků? Stačili by mi základní druhy, nepotřebuji nějaké vzácnosti. Děkuji předem.

Singer ka
104 příspěvků 2.6.21 16:05

@Porkpiehat byla to náhoda, neležela jsem tam hodiny pod sítí, posypaná listím :-D
na hlasy používám tohle
https://www.mujrozhlas.cz/…a-muhlsteina

Porkpiehat
2877 příspěvků 2.6.21 17:04

Šla jsem zalít zahradu (sice skoro každý den prší, ale v úhrnu to skoro nic nedá) a zjistila jsem, že mám ohlodané listy dvou orientálních lilií. Docela jsem zírala, protože chřestovníček liliový vykousne z listu menší oblouk a daří se mi ho odhalit celkem brzy. Ale tohle bylo jak celá jeho rodina i se vzdálenými příbuznými. Brejlím a hledám toho oranžového brouka a všimnu si černých bobků na listech. Ale ani to mě ještě netrklo. Až pohled z oka do oka s jasně zelenou housenkou velikosti mého malíčku mě donutil opustit pátrání po tom malém broučkovi.
Vyfotila jsem si jí a zkoušela jsem jí najít na internetu. Není to jednoduché, protože nejpřesnější podobu (do všech detailů - barva teček na boční linii, špička na zadečku včetně krátké žluté linky, barva přísavek atd) má housenka nočního motýla Amphipyra pyramidea. Když už jsem připustila, že by to mohla být housenka nočního motýla (mátla mě barva a hladkost, ale na denního by byla teda sakra velká). Český název je blýskavka ořešáková / lesknačka rudokřídlá. Snadno se prý zaměňuje s Amphipyra berbera, což jsem vyloučila protože jsem našla obrázek, který porovnává jejich housenky.
Ale může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že housenka, která se má živit listnatými dřevinami (dub, líska, lípa, topol) se živí listy lilie??? Přitom jsme obklopeni ze všech světových stran dubovým lesem.

A můžete hádat, jestli housenka u nás na zahradě zůstane, když likviduji každou prťavou housenku, která ožírá moje růže. Pro váhající připomínám, že jsem dva roky po sobě chovala housenky bource morušového ;-)

EDIT: Vrchní fotka je moje, spodní je z internetu.

Singer ka
104 příspěvků 2.6.21 19:29

@Porkpiehat bourec díl I.,nasleduje díl ii. lesnačka rudokřidlá :-)

s_sirena
174 příspěvků 2.6.21 21:37

@Porkpiehat tak jistě, musíte přece zjistit, co se z ní vylíhne :grin:

s_sirena
174 příspěvků 2.6.21 21:40

@Porkpiehat jinak kos nezpívá, ale vřeští, alespoň ten náš, samička tak jako houká, to se dá, ale chlapec má děsný ječák… Odvádí pozornost od samičky, aby mohla v klidu nasbírat žížaly a nakrmit mladé, a pak se vystřídají… Ona si sedne kocourům pod nos a kosák krmí…

Porkpiehat
2877 příspěvků 2.6.21 22:33

@s_sirena Manžel odchází do práce po 6h30 a to je venku opravdu řev. Asi jsem ujetá, ale já si skoro pokaždé říkám (místo brblání, že skoro neslyšíme vlastního slova), jaké máme štěstí, že jsme na venkově a tohle můžeme poslouchat.

bao-baba
1791 příspěvků 3.6.21 09:45

@Porkpiehat Můžete zkusit mobilní aplikaci Atlas ptáčkaře. Kromě placené verze je i free verze, kde je toho také dost.

Singer ka
104 příspěvků 3.6.21 16:51

Naše žabka, skokan zelený

Porkpiehat
2877 příspěvků 3.6.21 17:22

@Singer ka Přestaňte nám tu namlouvat, že neležíte celé dny u vody a nečekáte na vhodnou fotku! :-)

Singer ka
104 příspěvků 3.6.21 17:26

Zdvojeno

Příspěvek upraven 03.06.21 v 21:03

Singer ka
104 příspěvků 3.6.21 20:48
@Singer ka píše:
@Porkpiehat :-D tohle fotil manžel, ja ji ani neviděla, jen slyším…a on se zvedl a vrátil se s fotkama
Singer ka
104 příspěvků 6.6.21 19:09

.

Porkpiehat
2877 příspěvků 6.6.21 19:38

@Singer ka Stopovala jste hlemýždě, aby vás dovedl k tomu čtyřlístku? :-)

Porkpiehat
2877 příspěvků 6.6.21 19:44

Dnes jsem na další rostlině na zahradě našla pěnu, které připomíná plivnutí. Jako dítěti mi to bylo podáno, že jsou to sliny vzteklé lišky ;-), takže jsem se tomu zdaleka vyhýbala. Když jsem byla s jedním z mých dětí na školním výletu, tak jsme se od paní průvodkyně dozvěděli, že uvnitř žije nějaká larva nebo housenka. Ale tehdy se nám jí na té louce napodařilo najít. Tak jsem teď opatrně rozrýpla tu pěnu a je tam! :-) Můžete mi někdo říct, jestli mají ty „sliny“ nějaký český název? Francouzi tomu říkají „kukaččí plivanec“ :-D
A při zjišťování informací na internetu jsem zjistila, že dospělec je taková ta malá skákavá potvůrka v trávě (česky by to měla být Pěnodějka). Nikdy by mě nenapadlo, že ta pěna pochází od tak malého hmyzu, myslela jsem, že to bude něco většího.

Singer ka
104 příspěvků 6.6.21 19:53
pavka_l
1312 příspěvků 6.6.21 20:53

@Porkpiehat Pěnodějka, jéé, připomněla jste mi dětství, dlouho jsem ty pěnové plivanečky na trávě neviděla.

Porkpiehat
2877 příspěvků 6.6.21 21:26

@pavka_l Můžu vám je vyfotit :-D

s_sirena
174 příspěvků 6.6.21 23:16

@Porkpiehat pěnodějku nemám, ale mívám hlenku, ta je taky dobrá…

MP blanka
2874 příspěvků 10.6.21 21:10

Po viac ako 20 rokoch kľudu sa na našu záhradu prisťahoval agresor. Nedokážem posúdiť, či je to krteček, či aký čert, ale za zhruba týždeň, čo som objavila prvé známky jeho devastačnej činnosti, už toho stačil podrýt a prohrabať dosť. Diery sú hlboké, a kde nie sú diery, je viditeľná brázda v pôde, keď do nej kopnem, zem sa preborí. Samozrejme ničí korienky rastlín. Môžete mi pomôcť nejakou radou? Ďakujem.

Stránka:  « Předchozí 1 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek