Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (919) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Singer ka
104 příspěvků 10.6.21 22:32

@MP blanka krtonožka??

MP blanka
2874 příspěvků 11.6.21 08:50

@Singer ka - ďakujem. Nemám v tomto smere žiadne vedomosti, ale potrebovala by som hlavne radu, ako sa nevídaného záškodníka zbaviť. Zvláštne je, že celých 20 rokov tu bol pokoj a mič v podmienkach záhrady sa nezmenilo. Tesne za plotom odteká minerálna voda z kúpeľov, taká menšia stružka, a spodná voda je aj na pozemku.

romulkastasulka
6 příspěvků 11.6.21 09:20

Hrášek, mrkev, okurky, jahody

Porkpiehat
2877 příspěvků 11.6.21 10:31

Krtonožka je něco jako větší cvrček. Nějak mi k ní nesedí ty vyhrabané hromádky (skoro hromady). Může být vidět tunel pod povrchem, ale takhle vyházená zemina?
Existují odpuzovače i „ekologické“ ničení (do díry by se měl nalít rostlinný olej) a krtonožka vyleze a uhyne i bez mechanického zničení.
Krtonožka sice na jednu stranu ničí kořínky, ale zároveň žere larvy. Takže těžko říct, jestli je to jen škůdce nebo i užitečný živočich.

Patřilo by to spíš do vlákna o hmyzu, ale krtonožka je úžasný tvor. Jak je její tělo přizpůsobené životu pod zemí. Viděla jsem jí naživo jen jednou (v jižní Americe), ale mohla jsem si jí odšktnout ze seznamu hmyzu, který znám jen z Ferdy Mravence.

Porkpiehat
2877 příspěvků 11.6.21 10:41

A ještě pro zajímavost. Krtonožka se ve francouzštině řekne courtilière (dobře, to tak zajímavé není), ale lidově se jí říká „taupe-grillon“ = krtkocvrček. Hledala jsem, jakého rodu to slovo taupe-grillon je a objevuje se jak ženského (krtek), tak mužského (cvrček). Takže to může být i cvrčkokrtek.

Justine
8 příspěvků 11.6.21 13:34

@MP blanka je možné, že to je hryzec vodní
https://www.ireceptar.cz/…0000129.html

Vinca_minor
2664 příspěvků 11.6.21 14:14

@Justine Jo, vypadá to na hryzce. Máme ho taky, ale naštěstí u nás asi jen přezimoval, podryl kousek trávníku a barvínky u potoka, teď už máme pokoj. Řádí u sousedky, tam má asi větší klid.

Justine
8 příspěvků 11.6.21 14:21

@Vinca_minor to vám přeju a zároveň závidím. Mám podezření, že u nás úřaduje taky. A zatím si s ním neporadila ani tlupa koček. Hlavně že, obludy jedny, loví ještěrky a netopýry.

Vinca_minor
2664 příspěvků 11.6.21 14:56

@Justine Taky to sobě přeju. Sousedku lituju.

Singer ka
104 příspěvků 11.6.21 15:13

@MP blanka bohužel vám neporadím, jen si pamatuji že před lety s ní měl problémy tchán, a tehdy říkal, teď už bývalý manžel, že jediné řešení je prodat zahradu i nářadí a peníze propít, což vám moc nepomůže.
Zkusila bych google a nějaké zahrádkářské fórum?

MP blanka
2874 příspěvků 11.6.21 15:36

@Singer ka @Justine - Vinca minor - áno, toho som sa bála tak, že som to ani nechcela pomenovať. Doteraz som teda ja mala šťastie, ale pamätám sa, ako moja maminka každý rok doslova plakala, keď videla tú spúšť na svojej záhrade. A ať skúšala, čo skúšala, nič nepomohlo. Ostávalo jej iba zbierať po záhonoch uvädnuté lístie, a keď chcela vytiahnúť napr. mrkvu, nič iné, ako to listie nevytiahla, o koreň sa postaral hryzec. Napriek tomu sa o veľkú záhradu usilovne starala - ja mám iba taký fliačik, a momentálne ma tá predstava márneho boja oberá o všetku chuť ísť sa tam čo i len pozrieť.

Vinca_minor
2664 příspěvků 11.6.21 22:53

@MP blanka Nevím, jak na hryzce, ale na krtky soused doporučuje nehašené vápno do děr. Má už pět let klid a krtka to tak vyděsilo, že si netroufne ani k nám, řádí až u sousedky a u potoka spolu s hryzcem.

Vinca_minor
2664 příspěvků 12.6.21 09:48

Dnes jsem spala na zahradě. Ráno vyjdu z chaty a překvapím na javoru veverku. Koukla na mě pohledem typickým pro všechna u nás se vyskytující zvířata - Co tady děláš? To je přece moje zahrada! A po ránu tu bývá klid! A pak ležérně odhopkala za plot a vykukovala na mě zvědavě zpoza jasanu.

BeKaa
655 příspěvků 12.6.21 22:23

A krtka to tak vyděsilo, že si netroufne ani k nám, řádí až u sousedky a u potoka spolu s hryzcem.

Tak tahle Vaše věta mě rozesmála nahlas… chudák sousedka :-D

Vinca_minor
2664 příspěvků 12.6.21 22:50

Říkám mámě o veverce. A že byla tmavá. Prý u nás vždycky bydlely rezavé. Tak teď nevím, která vždycky sežere všechny lískáče.
Taky jsem překvapila asi drozda, ale ten jen odhopkal pod vedlejší keř a pak mi asistoval u rytí. Myslím, že pro zvířata jsme takoví tiše trpění narušitelé. Je to jejich zahrada.

mikrob
319 příspěvků včera v 10:11

@Vinca_minor U nás v zahradě hnízdí špaček (mimo jiné :-)), v okolí jsou desítky vzrostlých třešní, naše malá třešeň plodí každoročně jen pecky na stopkách…

Porkpiehat
2877 příspěvků včera v 13:00

Jak jsem si stěžovala, že jsem letos neviděla žádného rorýse, tak před pár dny jich před bouřkou kroužilo možná deset. Takže jsem se uklidnila.

Ophelie
1202 příspěvků včera v 16:37

Nepřispěju teď žádným zajímavým zvířetem, ale přesto… Štvou mě mravenci, kteří si v několika keřících jahod udělali malé mraveniště a jahody začaly schnout. Co s těmi staviteli udělat?

bao-baba
1791 příspěvků včera v 19:02

@Ophelie Mravenci, to je peklo. Ty potvory nosí mšice na stromy. Mravence v jahodách bych asi vyplavila vodou.

Singer ka
104 příspěvků včera v 19:13

@Ophelie zkuste nasypat skořici, ja to zkoušela doma, ale nakonec jsem zvolila chemickou zbraň, doufám ze tam nebyl Ferda.

Singer ka
104 příspěvků včera v 19:18

Já dnes objevila další vylíhlé šídlo, po ostatních zbyly jen prázdné kabátky. A teď jsme byli odnést krtka, zachránila jsem ho před kočkama, nevím jestli si ho některá přinesla nebo přišel sám, ale zahradu mu nedám, snad se nevrátí.

Ophelie
1202 příspěvků včera v 19:18

A mravenci možná vysvětlují, proč mám letos poprvé za pět let na rajčatech mšice…
Děkuji za tipy.

Vinca_minor
2664 příspěvků včera v 20:13

@Ophelie Mravenců (i mšic) máme plnou zahradu. Rozšiřovala jsem bylinkovou zahrádku a na ploše 2×0,5 m jsem vyryla dvě mraveniště. Jsou v trávě, v kytkách, ve skleníku, všude. Lehnout si na holý trávník není vůbec dobrý nápad. Kam kopnu do země, tam vykopu mravence. Prostě to tak je.

Porkpiehat
2877 příspěvků dnes v 09:18

Jsem ráda, že v tom nejsem s těmi mravenci sama. Máme jich dokonce několik druhů, od velikosti panelákových faraonů až po opravdové macky. Dnes ráno přišel syn, který spí nahoře na palandě, že má v posteli (zase) mravence. Bojovali jsme s nimi několik týdnů, spíš měsíců, na chvíli byl teď klid a už jsou tam znova. Mravenci jsou mrtví, nebo v posledním tažení, takže to přičítám ošetření střech proti včelám drvodělkám, které proběhlo ke konci minulého týdne. Ale je to příšerný opruz. Občas je nacházíme v koupelně v prvním patře, pokoj našich synů je také v prvním patře. Na verandě se prochází různí mravenci, tam jsem právě našla ty faraony, ale jsou tam i větší. Jednou se dostali přes základy domu do kuchyně a chodili v procesí na kostkový cukr do krabice. Zahradu máme malou, ale mraveniště je tam snad na každém metru čtverečním. Zkoušeli jsme takový posyp, co se prodává. Buď se mraveniště „pocukruje“ nebo se prášek může rozpustit a mraveniště se zalije. Roznáší nám mšice úplně všude, jahody jsem loni zrušila úplně. Jedno z nejlepších rozhodnutí, včera jsem koupila dvě kila jahod, dva různé druhy, jeden 4,50 za kilo, druhý za 6 euro, tolik jahod jsem neměla nikdy, protože se o ně postarali mravenci a hlemýždí (slimáci tu nejsou). Za 10 euro jsem to měla bez starostí a v klidu.
Jo a ještě v jednom mě mravenci strašně štvou, to ještě zlaté to jejich nosení mšic - kdykoli se pokoušíme doplnit trávník, tak jsou schopní během jediného dne odnosit všechno travní semeno. Bůh ví kam. Jednou jsme to teda zjistili, protože přišli deště a v jejich mraveništi vyrostla tak hustá tráva, že byla jako samet. S mšicemi si poradím manuálně, ale to travní semeno mě teda příšerně točí.
V té kuchyni se nám to podařilo vyřešit celkem rychle pastičkou na mravence, ale u dětí v pokoji chodí přes strop, a fakt nevíme, co s tím. Spreje proti lezoucímu hmyzu je sice usmrtí, ale nezabrání jim to vylézat a pak v posledním tažení kousat moje syny. Fakt jsou na pokraji smrti příšerně agresivní a hrozně koušou. Já jsem se jednou opřela předloktím o matraci, neviděla jsem, že by na mě nějaký nalezl a najednou jsem ucítila hroznou bolest.

bao-baba
1791 příspěvků dnes v 10:22

@Porkpiehat Před pár lety mi lezli mravenci do domu na misku s kočičím krmením. Osvěčily se mi takové kulaté krabičky s dírkami, které měly uvnitř návnadu. Neohrožují domácí zvířata, jejich účinek se neprojeví okamžitě, mravenci odnosí návnadu do hnízda, a to se zlikviduje.

Stránka:  « Předchozí 1 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek