Záhrada, pestovanie, kvety

Fotoalbum tématu (663) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
benyka
7988 příspěvků 19.9.19 10:28

@Porkpiehat Radši bych koupila roubovanou. Mám pocit, že z pecky vyroste jen nějaká ta základní odrůda, resp. někdo říká, že to nemusí být pláňka, ale co vlastně vyroste, je nejisté. Měli jsme na zahradě tři takové podezřelé stromky, dva uhynuly mladé, ten, který vydržel, měl nekvalitní, malé a měkké meruňky mdlé chuti vhodné tak na marmeládu. Nestojí to za tu práci.

mikrob
216 příspěvků 19.9.19 11:14

Stromek z pecky se dá pěstovat, je to úplně v pohodě. Permakulturním zahradníkem panem Svobodou je to dokonce vřele doporučované :-) My máme jednu takovou nektarinku z pecky, kterou kdysi dcera zapíchla do tehdy ještě záhonku, nyní trávníku, roste krásně, je to teda keř (ne strom), letos měla docela hodně a dobré plody. Ze začátku jsem se potýkala s kadeřavostí, ale když se na jaře ty kudrnaté lístky otrhají, trochu se to přihnojí a občas zalije, tak je to v pohodě. Meruňku máme taky, ale zatím neplodí. Zkuste a uvidíte, podetnout můžete vždycky :-)

Josefka
576 příspěvků 19.9.19 11:32

@Porkpiehat Právě, že stromky takto „vzešlé“ bývají odolnější. Naši mají dvě meruňky a většinou jabloní z pecky, přeroubovanou jen polovinu a úrodu nevídanou! (jenže - Polabská nížina)
My máme na zahradě broskev z pecky. Experiment zatím nehodnotím, protože nezaplodila ale koupený stromek nepřežil ani jednu zimu a tato již třetí.

s_sirena
24 příspěvků 19.9.19 11:49
@Porkpiehat píše:
Potřebuji radu ohledně nemocí. Před dvěma roky jsem zasadila jostu, loni neměla žádné plody (nebo možná několik kuliček), letos byly některé větvičky docela obsypané, ale než plody dozrály, tak úplně nebo částečně zhnědly (takový odstín hnědé jako když třeba hnijou jablka). K tomu se ve stejnou dobu na listech objevily hnědé skvrny. Potřebovala bych vědět, jestli to vzniklo vedrem/úpalem (objevilo se to zhruba v době, kdy tu byly čtyřicítky) nebo je to nějaká nemoc. Hned vedle je ostružiník a jahodníky, nic z toho vedro nepoznamenalo, ani jiné rostliny v zahradě. Listy jsme nekropila, pokud by při zalévání byly některé mokré, tak pouze v spodní části keříku, ale postižené listy jsou všude.
Jostu jsem si koupila úmyslně, protože má odolávat nemocem, pamatuji si, jak jsme měli pořád problémy s angreštem.

To vypadá na padlí, houbová choroba, stříká se dvakrát při prvních lístcích a při květu, dle pokynů na přípravku…

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 14:12

@benyka Mně nejde vůbec o to, jestli z toho ve finále něco bude, spíš mi šlo o to, jestli už to někdo vyzkoušel a s jakým výsledkem. Já o ovocném stromku jinak neuvažuji, ale když už máme tohoto prťouse, tak bych to chtěla zkusit.

@mikrob Jak říkáte, podetnout to můžeme vždycky :-)

@Josefka Právě to, že přežila v květináči o průměru 15cm tuhou zimu, mi přijde jako dobrý začátek.

U nás to bude zase spíš hokus pokus ve stylu bource nebo získání soli z mořské vody (bohužel přestal fungovat mikroskop na připojení do PC, je nějaký problém s programem a nedokážeme to vyřešit, takže fotka nádherných krystalů bohužel nebude :-( ).

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 14:19

@s_sirena Předpokládám, že padlí má tendenci se vracet, grrr. Štve mě to, protože jsem schválně kvůli tomu kupovala jostu, která má být odolná. Celý keřík mi začíná lehce lézt krkem (jde proti základní myšlence mé zahrady - musí se sama postarat o sebe a kromě občasného zalévání a přihnojení mi musí přinášet jen radost :-) ).

Podívejte se na meruňku, jak se snaží :-) To je rostlina podle mého gusta :-D

s_sirena
24 příspěvků 19.9.19 15:09

@Porkpiehat Ano, padlí je úporné. Já jsem ze zahradničení dost rozčarovaná, moje představy o bio zahradě vzaly za své. Mám na zahradě snad všechny škůdce i choroby a pokud chci alespoň nějaké výpěstky, bez chemie se neobejdu. I rezistentní angrešt chytá padlí, meruňku stříkám proti moniliové spále, mšice taky musím redukovat. Jinak o meruňkové semenáče se budu cíleně pokoušet. Ve sklepě už mi stratifikují pecky. Ale je to pokus na roky, než zjistím kolik z nich plodí a jak. Moje zkušenost s roubovanými stromy není dobrá. Naopak vídám u známých semenáče, silné zdravé a dlouhověké. I když plody jsou třeba drobnější, výhody podle mě převažují.

ertz
190 příspěvků 19.9.19 18:32

@Porkpiehat Při zasazení pecky nemáte jisté vlastnosti stromu ani plodů, může Vám doma vyrůst strom velký jak hrom a zrovna třeba odrůda, která vyžaduje podmínky, které jí nemůžete nabídnout nebo Vás to bude stát hodně sil. Pokud jde jen o pokus - budiž, ale po x letech piplání Vám bude líto stromek vytnout, bude Vám zabírat místo a užitek může, ale taky nemusí být. Vytnout strom a odstranit kořeny bude stát nemalé úsilí a určitou dobu / u broskví je to asi 7 let/ na tom místě nemůžete pěstovat peckoviny - aby si půda „odpočala“. Vlastní zkušenost - ve školce nám nabídli odrůdu jabloně, která nám podle plodů vyhovovala, ale na silně rostoucí podnoži patří do spíše horších podmínek. Takže v našich dobrých roste jako ďas, stále řezat se nedá, je problém ji udržet v rozumných mezích a je nám líto to vytnout, zvlášť když má chutné plody - které aby rostly, vyžadují specifický řez. U meruňky / aspoň u nás v ČR/ musíte počítat aspoň se dvěma postřiky proti monilioze + nějaký řez je občas taky nutný. Kvůli monilioze odumírají celé stromy. V jednom příspěvku je tu zmíněna broskvoň, která nepřežila zimu - ty se zásadně vysazují až na jaře a meruňky myslím taky, zvlášť jestli máte mrazivé zimy - stromek v zimě uschne.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 18:38

@s_sirena To jsem přesně potřebovala vědět :-) Takže josta udělá místo nejspíš červenému rybízu, který chci přesunout a na jeho místo dát venkovní azalku (z květináče). Vedle azalky přijde ta meruňka. Růže měla mít místo u vrátek, ale teď přemýšlím, jestli nepůjde na místo, kam měl jít červený rybíz… :-) Když jsem svoji minizahrádku zakládala, tak jsem si na to namalovala plánek, kde bude jaká cibulovina a trvalka. Teď jsem v podobné situaci, kdy po několika letech budu obměňovat to, co nejde. Mám nádherné lilie (takové ty exotické), velice se jim daří, přes zimu zůstávají v zemi, ale z prvního patra mi je sloní strom a nevidím na ně. Rozhodla jsem se část přesunout na jiné místo, jsou tam celkem na husto. Takže víkend bude věnován zahradní architektuře. Možná někam píchnu i tu hortenzii, která je v květináči. Začíná mě trochu nervovat, protože moc nekvete, je náchylná na omrznutí (přestože jí různě přikrývám), letos to vypadalo nadějně, nakonec omrzly nové vrcholové lístky. Stejně jako s azalkou je problém, že máme velmi zásaditou a jílovitou půdu, ale budou se holt muset snažit.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 18:46

@ertz Děkuji za rady. Ale jak už mě tu všichni znají - jsem, co se týká zahrady, celkem nemilosrdná. Takže nám nebránilo podříznout malou třešeň (od původních majitelů), která sice měla úžasně dobré třešně, ale nemohli jsme si je vychutnat, protože nám na ní nosili mravenci mšice (přes všechno lepidlo napatlané na kmínek) a když to nebyli mravenci, tak se o zkázu staraly vosy. Pokoušeli jsme se dělat vše možné i nemožné několik let, až jsem si řekli tant pis a stromek byl poslán do věčných lovišť.
Pro meruňku bude rozhodující výška lehce přes metr - to přeroste plot a bude vystavena krutým podmínkám - mistrál a mrazy (jeden rok nám zmrzlo vše vodorovně s horní částí plotu (listy na katalpě a šeřík) a vše co bylo „dole“ bylo netknuté. Tak se bude muset holka snažit.

benyka
7988 příspěvků 19.9.19 19:05

@Porkpiehat Mně třešeň taky žraly mšice, a mravenci měli po kmenu dálnici, Nové výhony byly každý rok zkroucené a mšicemi přímo olepené. Navíc mi celou úrodu dost často sklidili špačci, sítě nepomáhaly. Ale trvalo to jen pár let dokud byl ten strom malý. Vždycky po třešních jsem ty výhony s mšicemi ořezala a odvezla na skládku. Od určité velikosti stromu už tam mšice nejsou (asi je to už pro mravence daleko). A po špačcích a ostatních ptácích se letos slehla zem. Je tam naprosto mrtvolné ticho, až mi z toho někdy běhá mráz po zádech.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 19:10

@s_sirena Nejde mi o bio zahradu (ale je to samozřejmě příjemné plus), ale o to, že mě příšerně otravuje se o nemocné rostliny starat (ale dávat málem umělé dýchání kudlance mi nevadilo :-) ). Jsem v tomhle fatalista a jsem pro přírodní výběr. Vzhledem k suchům, které nás postihují, se musí jednat o rostliny, které odpovídají krušným provensálským Alpám. V žádném případě nechci vysazovat něco, co vyžaduje vydatnou zálivku nebo speciální péči. Je tu každé léto přísný zákaz zalévání, takže i když jsem měla velkou zásobu dešťové vody, tak jsem s ní šetřila. Sice by nejspíš nikdo nezjistil, že jsem vzala vodu z vodovodního řadu, ale beru to jako podvod, a pokud chci udělat něco pro přírodu, tak musím začít takovými drobnostmi jako je přiměřené zalévání. Takže náš trávník dostal pořádně zabrat (po posledním dešti se vzpamatovaly tak 2/3), a na rozdíl od sousedky, která jakože nechtěně nechala pravidelně hrát děti na trávníku se zahradní hadicí a jejíž trávník je tudíž hezčí, jsem já na ten svůj pyšná. Zkouším různé druhy trávníků, číhám na správné období (kdy je hlášen déšť v průběhu několika dní). Na jaře mi trávník sousedka hrozně záviděla, přitom v tom bylo opravdu jen to, že jsem sledovala přírodu.
Tím, že mám malou zahradu, tak mohu s mšicemi bojovat ručně - když jsou na růžových poupatech, tak je jednoduše rozmáčknu hromadně mezi prsty. A trpělivě čekám, až dorazí nějaká beruška s larvou. To je pak fičák a po mšicích ani stopy.
Jeden rok jsem měla dokonce chřestovníka liliového a to si myslím, že jsem široko daleko jediná, kdo má lilie. Teď mi něco vykusuje poupata růží. Ale asi nejhorším škůdcem jsou hlemýždi (ne slimáci, toho tu máme jen slimáka největšího (leopardí), ale toho v zahradě akceptuji a nechávám), sežrali mi všechny listy na malých slunečnicích, takže jsem se bez nich letos musela obejít.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 19:18

@benyka Máme tu mravenců spoustu, různé druhy, kdyby se neživili chovem mšic, tak jsou celkem zajímaví na sledování. Ale tahají mšice všude, kde se jim to hodí (nejvíc na tu růži). Jednou jsem našla na zídce mrtvé ptáčátko a už na něm byli mravenci. Bylo zajímavé, že se na něm střídaly různé druhy. Asi nejzajímavější bylo pozorovat ty strážce s ohromnou hlavou a kusadly, tak na to z povzdálí dohlíželi.
Hmyz se snažím podporovat, takže květy stříhám až když jsou opravdu uvadlé, aby si včely a další hmyz přišly na své. Ale třeba jsem zjistila, že uvadlé (téměř odkvetlé) květy růží nemůžu stříhat ráno, protože v nich nocují zelené kobylky. Pokaždé, když jsem chtěla nějaký květ ustřihnout, tak tam aspoň jedna byla. V kamenné zídce žijí ještěrky a pavouci, které tam i přes můj odpor k osminohému hmyzu nechávám. Před pár dny jsem si fotila pavoučici se zadečkem obsypaným malými pavoučky. Je pravda, že při focení jsem měla husí kůži jako oškubaná dvacetikilová krůta a trochu se mi dělalo blbě od žaludku, hlavně proto, že můj foťák dobře přibližuje, ale za to pozorování to stálo.

benyka
7988 příspěvků 19.9.19 19:32

@Porkpiehat :-) Dejte pavoučí foto, člověk se rád přiučí. Letos máme na zahradě hromadu šneků s domečkama. Prý se to u nás kdysi běžně jedlo, bylo to jídlo chudých. No, nevím. Já jsem zatím spíš pro ty houby. Jeden rok mi rostly v trávníku václavky, a i když jsou to dřevokazné houby, docela mě ten guláš po dlouhé době potěšil.

s_sirena
24 příspěvků 19.9.19 19:47

@Porkpiehat nemyslela jsem bio v pravém slova smyslu, spíš že nechci být otrokem zahrady, jenže nějak se mi nedaří. Já jsem přes jídlo, takže toužím po jedlé zahradě, moje představa byla zahrada, kde je pořád něco k jídlu :grin: mám všechno možné, ale k jídlu ve výsledku není skoro nic, všechno má nějaké choroby, plísně, škůdce. I na těch bramborách byla mandelinka, tu teda sbíral manžel ručně. Mám asi padesátiletou třešeň, nádherný strom, ale třešně k ničemu, je masivně napadená vrtulí, je to pozdní chrupka, ta tmavě rudá i uvnitř. Zraje v 5. třešňovém týdnu, a to fakt nejde. 100% plodů je s jednou a více larvami, a jak mají čas, střed třešně už hnije, když dozrává, takže nejenže nemám užitek, ale každoročně likviduju desítky kilogramů hnijících, kvasících, spadaných třešní. A mám dilema, z piety udržovat nádherný strom, k němuž mám respekt, nebo ho pořezat a vysadit rannou třešeň, a čekat… Mšice mi na rostlinách tvoří souvislý povlak, to ručně nejde. A nejsou to jen ty zelené ale i černé a šedé, je to děs.

s_sirena
24 příspěvků 19.9.19 19:59

@ertz četla jsem, že u peckovin je velká šance že náhodný semenáč bude plodit pěkně, u jabloní to smysl nemá, ale ty meruňky zkusím. Vzala jsem si pecky u kamarádky, která má semenáč a nemusí stříkat proti moniliové spále. Což je skvělé. Koupila jsem si Darinu, která by měla být odolná proti MS, ale i přes postřik má každoročně pár větví chycených a navíc není roub dobře srostlý, obnažuje se a tvoří bouli, bojím se že stejně plodit nebude.. Ta stará je zase obrovská a postřik je obtížný.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 20:04

@s_sirena Zrovna čtu komiks o Darwinovi, u vás na zahradě by se vyřádil, nejspíš by našel i nové živočišné druhy :-)
Nešly by ty třešně zkvasit aspoň na nějakou lihovinu? Děda Komárek tvrdil, že ty červy ve švestkách tomu dodávají sílu…

Je to naprd, když zahrada nepřináší radost, ale jen starosti. Tomu se chci právě vyhnout. Krásně se mi rozrůstá ostružiník. Maliník byl letos také obsypaný. Musím jít po těch nejzákladnějších a nejodolnějších odrůdách. Proto také ten nápad s peckovou meruňkou. Čas a podnebí ukáže, kdo z mých rádců tady měl pravdu.

Porkpiehat
1885 příspěvků 19.9.19 20:09

@benyka Pavouka strčím do Housenek :-) Sama je považuji za mírně (i více) nechutné, tak tu nechci někomu působit újmu. Tušila jsem, že miminkovské fotky budou k ničemu, pavoučice byla na bílé omítce a už po svítání, takže blesk nefungoval. Ale skočila jsem vám do zahrady vyfotit pavouka, kterého jsem dnes večer našla. Když jsem stříhala odkvetlé růže, tak jsem tam narazila na zbytky pavučin. Ještě že jsem byla v té době v bláhové nevědomosti… Ale dám i toho miminkovského, na zadečku jsou přeci jen trochu vidět malé nožičky.

ertz
190 příspěvků 19.9.19 20:18

@s_sirena U meruněk nemám zkušenost se semenáči. Co se týká monilie, poslední rok byly napadeny i staré, zdánlivě zdravé stromy, přestože jsme provedli jarní i zimní postřik. Také jsem už viděla monilii na třešni, višni a odumřel nám na jaře během týdne krásný desetiletý stromek broskvoně, takže předpokládám, že teď bude taková vlna napadení, než budou nové odolné odrůdy. U broskvoní jsme semenáče měli, byly to ale bělomasé odrůdy dozrávající v září. Jeden strom měl jemně nahořklé, osvěžující plody, ale vyrostl blízko hranice pozemku, takže jsme ho nakonec museli odstranit a rozhodně to chutˇově nebyla broskev pro každého. Ostatní asi 4 stromy měly nedobré plody. Také se snažím o ovoce a zeleninu s minimem postřiků, úplně bez to už asi nejde. A raději 4 postřiky doma než 16 postřiků u ovoce z obchodu.
@Porkpiehat možná vám mistral bude tu meruňku tvarovat sám a uvidíte, jestli strom vydrží. Podívejte se, co a jakým způsobem roste v okolí. Bratr má zakrslou švestku s kmínkem asi 15 cm, nad ním je asi 30 - 40 cm korunka, jedná se o odrůdu z Lipníka - ta by se Vám hodila přesně k té zdi, protože její celková výška má být max metr. Nevím, jestli by to tak šlo i u meruňky, ale níž založená koruna by asi byla výhodná.

s_sirena
24 příspěvků 20.9.19 20:22

@Porkpiehat jestli máte velká suchá, tak co réva? Prý koření hluboko a vodu si vytáhne sama.

Porkpiehat
1885 příspěvků 20.9.19 22:43

@s_sirena jílovitá půda a vysoka nadmořska vyska výběru moc nenapomáhá. Ale máme planou révu, podedeli jsme ji po původních majitelích. Museli jsme ji přesadit, ale znovu se chytla. Ta nám zvlášť na podzim dela radost.

s_sirena
24 příspěvků 21.9.19 13:59

@Porkpiehat aha, tak to jste limitovaná, já jsem v úrodné povltavské nížině, a vzhledem k oteplování sousedi sklízí fíky a kiwi.. Daří se tu všemu a tím pádem i škůdcům.
Ta naše třešeň je obří, očesat nejde, a to co padá je už shnilé, takže ani na pálenku z červa to není..

Porkpiehat
1885 příspěvků 21.9.19 14:48

@s_sirena Asi můj nejhorší protivník je silně zásaditá a kamenitá půda. Časem plánuji zahrádku obohatit o rostliny kvetoucí na skalách podél silnic.

vlm
4885 příspěvků 21.9.19 15:24

.babi leto

s_sirena
24 příspěvků 22.9.19 15:41

@vlm krásné jezírko, je samočistící nebo filtrace?

Stránka:  « Předchozí 1 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek