Zajímá vás, kde jsou oděvy šity? Třeba od H&M?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ErikPonti
1 příspěvek 30.1.15 16:36
Zajímá vás, kde jsou oděvy šity? Třeba od H&M?

Jistě jste zaregistrovali dokument norského deníku o kambodžských šičkách, co pracují od nevidím do nevidím za almužnu… Pokud ne, je zde:
http://www.aftenposten.no/…7800843.html?…

A tady je reakce společnosti H&M, která tvrdí, že vlastně pracovní podmínky ve třetím světě zlepšuje.:
http://kupnisila.cz/hm-vyroba/

Zajímalo by mě, co si o téhle sociální tématice myslí „milovníci módy“ :-). Vybíráte oblečení taky podle tohohle aspektu? Považujete argumentaci „háemka“ za důvěryhodnou?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lolula
88 příspěvků 30.1.15 21:41

Viděla jsem před 2 dny. Od té doby o tom přemýšlím. Hodně mě to zasáhlo. Bohužel nevím kde je pravda. Skutečnost, že je život v těchto zemích krutý, je nesporná. Otázkou pro mě zůstává do jaké míry za to můžou oděvní řetězce

Doplnění: Vyjádření HaM? Těžko si představit, že veřejně řeknou: ano, chováme se ekonomicky a je nám jedno všechno kolem.

panvi
250 příspěvků 30.1.15 21:52

Njn, jenže když si to tričko za dvě kila koupím, dostane ten dělník dolar za den, se kterým nakrmí celou svou rodinu. Co se stane když to lidi přestanou kupovat? Fabrika může i zavřít a pá pá misko rýže. Tohle je globální problém, nikoliv problém řetězců.

LeChatttNoir
373 příspěvků 30.1.15 22:03

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 12:11

Lolula
88 příspěvků 30.1.15 22:14

@LeChatttNoir Co k tomu ale ty řetězce donutí? Za ceny, které mají teď chodí určitý počet zákazníků, o které by navýšením o dvě stovky přišly. A získali by tím navýšením nějaké nové?

LeChatttNoir
373 příspěvků 30.1.15 22:26

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 12:13

Go-lightly
3429 příspěvků 30.1.15 22:56

Zkuste se zeptat těch lidí, co v té fabrice dělají! Ti pokládají majitele za dobrodince, a svůj (z našeho pohledu žebrácký) výdělek za bohatství. Jak tam, tak v Číně se do podobných fabrik snaží zoufale dostat, protože poměry a výdělky v místních jsou mnohem horší.
@LeChatttNoir Máte plno fair trade obchodů, a ruku na srdce: kupujete tam? Což není proti vám: já to taky nedělám.

LeChatttNoir
373 příspěvků 30.1.15 23:00

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 12:11

vias
532 příspěvků 31.1.15 20:40

Ale podle mě je dobře, že někdo na tyhle pracovní podmínky poukazuje. Jedna věc je, že ti lidé jsou vděční, že mají práci, ale druhá věc je, že to je pořád vykořisťování. Ty pracovní podmínky jsou šílené a tvrdit, že jinak by na tom byli ještě hůř, je alibizmus, není to žádná omluva. Ale ty řetězce se takto stejně vymlouvají anebo se tváří, že o těch podmínkách nevědí (protože zákazníci si zvykli na levná trička a kdyby se prodávala o dvě stovky dráž, zákazníci by šli jinam). Takže je potřeba o tom informovat, aby se dočkaly odsouzení aspoň části veřejnosti, a pak můžeme doufat, že někdo vezme jako svou reklamní kampaň to, že zajišťuje všem zaměstnancům férové podmínky. Je potřeba řetězcům morálku vnutit takto zvnějšku, protože jako na obchodníky na ně jiná páka než špatný mediální obraz neplatí. Pak budeme mít aspoň na výběr, zda podpořit lidštější podmínky a připlatit si, nebo nadále kupovat za stávající ceny. Možná se i ukáže, že ty lidštější podmínky zase tolik nestojí, že postačí, když si nebudou nasazovat tak vysokou marži, ale to už je asi vzdálenější budoucnost.

Olinka
2582 příspěvků 31.1.15 22:50

Dovolila bych si upravit název tématu:

Zajímá vás, kde jsou oděvy shity? Třeba od H&M?

Do tohoto obchodu už ani nechodím, protože všechno vypadá jako špatně olemovaný hadr na podlahu - nutno podotknout, že ani jiné řetězce na tom nejsou bůhvíjak lépe.

Lilly_Ku
715 příspěvků 31.1.15 22:58

Ano, resim to. Hlavne tak, ze omezuju svou spotrebu a nekupuju si desaty par bot a dvacate tricko jen proto, ze je zrovna ve sleve. Snazim se nehromadit veci a celkove zit minimalisticky. Nechci podporovat pobidky k prehnane spotrebe levnych veci na par pouziti. Krome toho, ze bych tim utvrzovala retetce v tom, ze jejich strategie hadru na podlahu za par supu je spravna, je to i ohleduplnejsi k prostredi.
Musim ale podotknout, ze s minimalistickym satnikem jsem spokojenejsi nez s marvanou skrini, takze to neni tak, ze by me tohle chovani stalo spoustu premahani.

Lilly_Ku
715 příspěvků 31.1.15 23:01

@vias
Pod vad prispevek se podepisuji. Je alibismus tvrdit, ze jako koncovi spotrebitele nic nezmenime. Kde nebude poptavka, vytrati se i nabidka, v tomhle maji zakaznici svym opravdu moc neco zmenit.

Lilly_Ku
715 příspěvků 31.1.15 23:02
@Lilly_Ku píše:
@vias
Pod vad prispevek se podepisuji. Je alibismus tvrdit, ze jako koncovi spotrebitele nic nezmenime. Kde nebude poptavka, vytrati se i nabidka, v tomhle maji zakaznici svym chovanim opravdu moc neco zmenit.
Roseline
2319 příspěvků 31.1.15 23:38

Přínos tohoto dokumentu vidím v tom, že lidé získají povědomí o globálních souvislostech, o tom, jak se žije v jiných částech světa. Postavit do centra dění blogery byl velmi dobrý tah, neboť jsou to oni, kdo má velký vliv na mladší generaci. Minimálně by si část lidí mohla utřídit hodnoty a více se rozmýšlet nad svými nákupy - co se množství oblečení týče. Koneckonců jsou to právě blogerky (a blogeři), kdo nám vnucuje představu, že pořád musíme mít něco nového (a ovlivnitelné dívčiny nakupují laciné hadýrky a mají dojem, že jedny šaty si nesmí vzít víckrát).

Nicméně pochybuji, že dokument by mohl mít nějaký větší dopad. Tuto problematiku jsem zaznamenala už před pár lety. Mám pocit, že se opakovaně vynořuje na povrch a upadá do zapomnění.
Mimochodem, docela by mě zajímalo, jak toto přesvědčení vydrží těm, co o tom teď tak horlivě blogují.
Každopádně jako problém vidím, že k oněm diskutovaným řetězců v podstatě nemáme alternativu. Hádám, že největší skupinu čtenářů módních blogů tvoří převážně studentky a pro ně (stejně jako i pro mnoho pracujících lidí) je velkým omezením jejich rozpočet.

Fatabuna
152 příspěvků 1.2.15 02:01

Nedělám si iluze, že by se ostatní řetězce typu Next, Topshop, Primark, Asos a spol. chovaly jinak. A i kdyby se všechny pod tlakem veřejného mínění nakrásně chytly za nos a začaly vyplácet spravedlivé mzdy, nastoupí na jejich místo jiný podnikavec a jsme tam, kde jsme byli. Proč totiž národ masově nakupuje v HM? A nakupoval by tam dál, kdyby vedle byl kšeft s cenami o třetinu nižšími? Trh funguje tak, že kde není poptávka, brzy vymizí nabídka. Takhle například potravinové řetězce vyřadily z prodeje křehčené maso (rozuměj napíchané vodou). Prostě o něj nebyl zájem. Změna musí skutečně začít u spotřebitele, ale jak vysvětlíte většině populace, že je lepší mít jeden kvalitní nadčasový kus než deset levných módních hadrů, to opravdu nevím.

Roseline
2319 příspěvků 1.2.15 09:37

@Fatabuna
Nicméně u velkého množství lidí to není o tom mít jeden kvalitní kus nebo deset levných. Pokud má někdo napjatý rozpočet, tak si může koupit pouze jeden levný kus.

Roseline
2319 příspěvků 1.2.15 09:42

@Fatabuna
Nehledě na to, že např. mladé dívky těžko upřednostní nadčasovou kvalitu.

Bagheera
344 příspěvků 1.2.15 10:37

Nezajímá. Na H&M mě nezajímá vůbec nic, klidně můžou od zítřka zavřít.

Zuzulli
725 příspěvků 1.2.15 11:51

@Roseline Měla jsem na vysoké kamaráda, který byl z chudé rodiny a ten byl úplně u vytržení z toho, že mám oblečení z HM, protože to považoval za luxusní obchod, na který oni nikdy neměli peníze. A když si koupil jednu košili v CA, tak se tím pak všem chlubil, jakou z toho měl radost.

A asi teď budu za tyrana, když napíšu, že mám HM ráda a chybělo by mi. Na druhou stranu mám málo oblečení, jen pár kousků, které unosím a nosím je několik let, což mi přijde i mnohem lepší z hlediska ekologie. A občas mě při pohledu na narvané stojany v obchodech napadá myšlenka, kdo tohle všechno proboha unosí.

Další věcí je, že všechny řetězce zaměstnávají stovky lidí, od výroby až po reklamu a distribuci, asi je to polemika o vyšším dobru, zda raději zaměstnat hodně lidí a i jen tím dolarem na den jim zajistit jídlo a nebo mít další spoustu nezaměstnaných.

Zuzulli
725 příspěvků 1.2.15 11:56
@LeChatttNoir píše:
Myslím si, že by na zlepšení podmínek měly zareagovat hlavně řetězce, nelíbí se mi moc to neustálé obviňování koncového spotřebitele, který si to triko ušité v Bangladéši koupí. Ano koupí, protože často jinou možnost nemá, na malých městech jsou jen vietnamské hadrárny a když už tam otevřou něco trochu „lepšího“ jako HaM nebo Takko, tak kam jinam mají lidi chodit pro oblečení?
A na internetu taky nemůže nakupovat každý.
Já bych byla pro, aby řetězce zavedly pro dělníky lepší podmínky a já jsem ochotná třeba stovku dvě navíc za to triko klidně dát. Jenže - co se z toho dostane k dělníkovi, a co spolkne zase jenom ten řetězec?

Tak pod tohle se klidně podepíšu.

Fatabuna
152 příspěvků 1.2.15 17:06

Však říkám - nevysvětlíte jim to.

Roseline
2319 příspěvků 1.2.15 17:18

@Fatabuna
Ale někdy to není o vysvětlování, jak jsou nadčasové kousky lepší volbou.
Např. u 20-ti leté slečny neočekávám zájem o nadčasovou kvalitu a naopak předpokládám omezené finanční možnosti.
Uznávám, že existují takové, kterým by neškodilo zamyslet se nad ekonomičností svých nákupů. Jedna moje kamarádka byla schopná neustále nakupovat hromadu laciného oblečení, které na sebe vzala párkrát, někdy ani jednou. U ní bylo opravdu úplně marné pokoušet se o osvětu.
Na druhou stranu jiná moje kamarádka měla jednu dobu po zaplacení nákladů na bydlení 4000,– Kč na jídlo, oblečení, drogerii, zábavu, dopravu. Prostě na všechno. Fakt si nedokážu představit, že bych jí začala kázat, že nemá kupovat oblečení levné, ale dražší a kvalitnější.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.15 17:19

V první řadě by mě zajímalo, jestli si někdo vážně myslí, že se toto týká jen H+M. O tom dost pochybuji. Naopak je myslím zcela zřejmé, že totéž se týká i elektroniky, strojírenství, potravinářského průmyslu atd. atd., neboli jde o komplexní problém pracovních podmínek zemí tzv. „třetího světa“. Nejsem chraňbůh žádným advokátem H+M, ale postavit na pranýř zrovna jeden oděvní řetězec, a tuto kritiku zároveň psát na kompu, který byl s pravděpodobností hraničící s jistotou vyroben za stejných, ne-li horších podmínek, je mimořádně, mimořádně, ale opravu mimořádně pokrytecké.

Jestli s tím může něco dělat spotřebitel tím, že nebude nakupovat v H+M? Vyloučeno.
Jestli s tím něco může dělat tzv. západní svět tím, že bude jednotně a cíleně nutit tyto země všemi možnými prostředky, aby respektovaly lidská práva a udělaly si pořádek na pracovním trhu? To už je reálnější, ale nesmí se nechat vyděsit tlakem západního veřejného mínění ve směru „economy first“. A v tom jsem skeptická, stačí se podívat na hysterii, jakou vyvolávají celkem (pro Západ) bezvýznamné ekonomické sankce vůči Rusku.

Tebah
4257 příspěvků 4.2.15 15:53

Spotřebitel se taky může zapojit do různých peticí nebo podporovat NGOs, třeba tady petice za zvýšení mzdy v Bangladéši Kambodži. Greenpeace má zase kampaň DETOX za nepoužívání chemikálií při výrobě oblečení. Kromě toho taky může napsat přímo HM nebo komukoli jinému. Nebo si může koupit něco fair trade nebo z bio bavlny (to občas mají i v HM). Když řetězce uvidí, že je o o to zájem, třeba se nabídka časem rozšíří.

Ale nejdůležitější je podle mě snížení spotřeby.

Oldyn
6401 příspěvků 4.2.15 18:36

Pěkně napsané, hlavně o té mzdě a netýká se to jen číny, ještě nedávno byl nástupní plat v Nové Mosilaně pro snovačku 70kč.
www.nazemi.cz/…zemi2014.pdf

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek