Zdravotné okienko - čokoľvek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Dalmitka
1739 příspěvků 24.1.20 12:44

Prosím - má tu niekto z vás osobnú skúsenosť s liekom OTEZLA? Pokojne aj do SZ, ďakujem.

Lizbeth
1144 příspěvků 24.1.20 14:25

@MP blanka

Můj děda byl na stará kolena dost nahluchlý a rádio mu řvalo na celej barák. Proto mě neudivilo, že můj tatínek 67 už pár let mluví strašně nahlas a řve..Televizi má taky zesílenou a je to hrozné.
Nedávno ovšem vyšlo najevo, že táta slyší úplně normálně ( maminka ho poslala na ušní) a řve, protože byl před pár lety na operaci štítné žlázy, po které strašně špatně mluvil. Podle mě doktoři něco udělali špatně a on chudák ani neměl svůj hlas a zněl hrozně přiškrceně..na to konto se nutil zvyšovat hlas, aby byl slyšet a zůstalo mu to jako zlozvyk.
Co chci ale napsat je to, že tu televizi si zesiluje tedy právě proto, že údajně neslyší a nestíhá dialogy. Prý neslyší konce slov a koncovky.
Naslouchátko by to tedy asi nevyřešilo, i když kdo ví, co dnes vše dokáží naslouchátka vyladit.

MP blanka
2263 příspěvků 24.1.20 14:39

@Lizbeth ďakujem za odpoveď. Ja viem, že starí ľudia väčšinou strácajú sluch, tak ako to býva aj s ostatným - telo sa proste opotrebováva. Ale jedna vec je vedieť si to rozumne vysvetliť, a druhá je prijať to aj pre seba, nielen ako teóriu. Ale dúfam, že to aspoň nebude na tie načúvacie sluchátka, pretože od dvoch starších ľudí viem, že je ťažké ich nastaviť, príjem je kolísavý a ovplyvniteľný rôznymi faktormi, nehovoriac o troche toho nepohodlia :-). Zatiaľ nepociťujem podstatnú újmu, len mi je smiešne, že sa mi niekedy stáva, že síce počujem, ale nerozumiem. Na môj „ vkus “ hovoria niektorí ľudia strašne rýchlo.

benyka
7986 příspěvků 24.1.20 14:57

@Lizbeth I ta nejdražší naslouchátka mají jednu ďábelskou vlastnost: dají se z ucha vyndat. To se pak můžou doktoři uladit, ale stejně vás staroušek neposlouchá a naslouchátko odlité na míru za drahé peníze odpočívá v krabičce, protože „to žere baterky“, „to potřebuju jenom na televizi“, „když na záchodě spláchnu, tak to dělá moc velký kravál“, „tlačí mě to v uchu“ atd., výmluv kopec. Odmítají si na to zvyknout. Jeden známý dokonce naslouchátko deset let používal a chválil a teď ho odložil. Když se ostatní baví, radši kouká do zdi. No jo, no. Asi ve stáří a nemocech přicházejí na řadu jiné priority. Ale 67, to ještě až takový staroušek není. :-)

Titia
48 příspěvků 24.1.20 15:02

@MP blanka Tohle znám a to je mi dvacet, takže to ještě není opotřebováním :D. Zrovna dneska jsem to řešila při zkoušce, zkoušející nás posadil do druhé lavice a sám si sedl za katedru, takže mezi námi byla jedna řada lavic, což mi s mým problémem moc nepomohlo. Bylo mi hrozně trapné, jak jsem se ho musela pořád ptát, na co se mě ptá a dost jsem se bála, aby si nemyslel, že nic nevím a nesnažím se jenom získat čas. Nejkomičtější na tom bylo, že jsem mu nerozuměla ani výslednou známku, takže to pro mě pak bylo překvapením. A je to přesně to, co píšete, slyším, ale nerozumím a mám to tak už pět let. Co s tím nevím, můj osmdesátiletý děda to má stejně, naslouchátko má taky, ale tenhle problém to neřeší.

Oldyn
6227 příspěvků 24.1.20 15:12

@Titia
Taky slyším špatně, dokonce jsem absolvovala na doporučení ORL, Audiometrii a výsledek? Sluch mám v pořádku, lidi v mém okolí se mají naučit mluvit zřetelně.

Titia
48 příspěvků 24.1.20 15:34

@Oldyn Tam jsem taky byla před pár lety, ale testy mi zas tak dobře nevyšly. Mimo jiné mě posadili do kabiny, dali mi sluchátka a mikrofon a měla jsem opakovat slova, která mi do sluchátek říkali. Byla to taková krátká a snadno zaměnitelná slova jako pes-ves-les. Výsledkem bylo, že na levé ucho jsem měla z deseti dobře snad čtyři nebo pět slov, na pravé sedm, takže se na to můžu vymlouvat. A stěžovat si na ostatní nemám právo, patřím k těm, co rychle mluví a sem tam polknou nějaké hlásky. Ale pracuji na tom a doufám, že se toho jednou zbavím. :)

MP blanka
2263 příspěvků 24.1.20 16:09

@Titia : keď som si teraz čítala, čo ste napísala, spomenula som si, ako som raz skutočne dávno - dávno, tiež ešte neopotrebovaná, zdvihla slúchatko telefónu, a absolutne som nerozumela, čo mi hlas na druhom konci drátu hovorí. Dvakrát som sa spýtala, a keďže som ani potom nerozumela s ospravedlnením že nepočujem, som zložila. Už som na to zabudla, Tieto problémy sa mi viac objavujú až teraz, tak rok - dva. Ale je fakt, že napríklad dcéru som často prosila, aby hovorila pomalšie. Som rada aspoň tomu, že si tiež nemyslíte, že by to vyriešili slúchatka, čoho sa obávam. Ono je to totiž presne tak, ako písala @benyka . Akorát ja tým dôvodom, na rozdiel od nej rozumiem, a verím ľuďom, že im ten prístroj v uchu vadí, a že to píska, atď. No, posťažovala som sa, a viete, že sdelená bolesť - polovičná bolesť, takže vám ďakujem!

MP blanka
2263 příspěvků 24.1.20 16:14

@Oldyn - bez ohľadu na môj terajší problém, ja si skutočne myslím, že mnohí ľudia nehovoria dobre. Nemyslím spisovne, ale prehltajú koncovky, huhňajú, hovoria rýchlo, niekedy to vidím až vizuálne, ako tok, prúd, nie ako jednotlivé slová.

giuliettka
5603 příspěvků 24.1.20 16:43
@MP blanka píše:
@Oldyn - bez ohľadu na môj terajší problém, ja si skutočne myslím, že mnohí ľudia nehovoria dobre. Nemyslím spisovne, ale prehltajú koncovky, huhňajú, HOVORIA RÝCHLO, niekedy to vidím až vizuálne, ako tok, prúd, nie ako jednotlivé slová.

Tak to buďte rada, že ste sa na stredné Slovensko vydala. Na východe by vás šľak trafil. :-D Ja som teraz, na poslednej dovolenke doma, v kuse opakovala „povidz mi to ešči raz a pomalši“! A neter vyzerala, že keď ešte raz poviem pomalšie, tak mi vpáli, a ty si sa kde narodila? :-D
https://www.youtube.com/watch?…

benyka
7986 příspěvků 24.1.20 17:55

@MP blanka Taky si myslím, že rychlá mluva je dneska jaksi moderní. Z dřívějších dob si nepamatuji, že by někdo opakoval v každé větě aspoň jedno nebo dvě slova dvakrát, protože mu huba (pardon) jede rychleji než hlava. Když, tak se to řešilo nějakým tím eeee… Dneska jsou experti, kteří dají jedno slovo i třikrát a ještě k tomu neukončují věty a navazují pořád dál „a“, a pak neví, jak skončit. Asi aby jim nikdo neskočil do řeči (což ostatně taky dřív nebylo, stačí si pustit nějakou politickou debatu z devadesátých let). Zřetelné a rozmyšlené vyjadřování, to se dneska nenosí, rétorika se neučí, a mám pocit, že obyčejné čtení nahlas už taky ne.

Oveeec
2310 příspěvků 24.1.20 18:17

@benyka K tomu mám mimochodem taky článek, a ten je ve sborníku hned před tím článkem, co ho inzeruju vedle ve vlákně :D

Všimli jste si taky toho, jak moderátorky (u moderátorů jsem si toho nevšimla) už pár let vyslovujou sykavky? Tak jakoby šišlavě nebo přes zatnuté zuby. Hrozně mě to rozčiluje, nevím, kde se to vzalo a hlavně proč. Moje soukromá teorie je, že je to proto, že přitom pořád snaží držet sympatický úsměv, ale kdo ví.

MP blanka
2263 příspěvků 24.1.20 19:07

@benyka @giuliettka @Oldyn @Lizbeth - keby ste vedeli, ako ste mi zdvihli náladu! Dobre, prestávam sa sebaobviňovať, pochopila som že chyba je aj na druhej strane. Ale k tomu doktorovi výhľadovo predsalen zájdem, aj keď si pravdu povediac od toho nič nesľubujem.

Titia
48 příspěvků 24.1.20 19:29

Já bych jenom na téma rychlá mluva dodala, že občas je to opravdu problém a asi je to potřeba rozlišovat. Někdo mluví rychleji a hůř vyslovuje z lajdáctví, někdo s tím má potíže a nemůže si moc pomoct. Už od mala mi všichni říkali, že drmolím a že se mi nedá rozumět, případně mě parodovali nebo mi říkali, že pokud nejsem schopná říct to pomalu, tak ať to vůbec neříkám. Jenže, já prostě tu rychlost vůbec nevnímám, naopak. V duchu se slyším úplně normálně, pomalu, a naopak je pro mě hrozně rozčilující poslouchat někoho, kdo mluví pomalu (třeba Zeman). Zároveň mi vždycky ubližovali možná i dobře míněné rady mojí rodiny, kteří si mysleli, že říct mi „zpomal“ stačí. No, nestačilo a naopak ten stres z toho, že nejsem schopná „mluvit jako člověk“ (teď myslím cituju dědečka), vyústil v další problém - zadrhávání se. Teprve až před dvěma měsíci jsem se odhodlala objednat se na logopedii a hned po první návštěvě se mi strašně ulevilo, protože jsem měla konečně pocit, že mě někdo pochopil a taky to vypadá, že s tím vážně jde něco dělat a to je super :) Akorát je mi líto, že se mnou na tu logopedii nikdo nešel když jsem byla malá, ušetřila bych sobě i okolí spoustu trápení.

giuliettka
5603 příspěvků 24.1.20 19:49
@benyka píše:
@MP blanka Taky si myslím, že rychlá mluva je dneska jaksi moderní. Z dřívějších dob si nepamatuji, že by někdo opakoval v každé větě aspoň jedno nebo dvě slova dvakrát, protože mu huba (pardon) jede rychleji než hlava.

Ale ono aspoň z toho mojho východu sa neopakujú. Melú rýchlo pretože to tak majú zažité. Zoberte si takého Moraváka s jeho pomalým spevným prízvukom a priemerného Pražáka. Pražák vraví rýchlejšie. :-D
A kým som žila na Slovensku. tak sa mi nezdalo, že rozprávajú prirýchlo. :-)
a ps manžel vraví, že som mlela rovnako. :-D

giuliettka
5603 příspěvků 24.1.20 20:14
@Titia píše:
No, nestačilo a naopak ten stres z toho, že nejsem schopná „mluvit jako člověk“ (teď myslím cituju dědečka), vyústil v další problém - zadrhávání se.

Dedkovi ste mala odseknúť, že sa má ísť pozrieť niekam do Južnej Ameriky a zistí, že kým by on dohovoril jednú vetu, tak Latinoameričania by prečítali celú Vojnu a Mier. :-D
Ale ono sa mi to dobre kecá v mojom veku, keď som vyrastala medzi samými čo melú rýchlo. :-D
https://www.youtube.com/watch?…

Titia
48 příspěvků 24.1.20 20:34
@giuliettka píše:
Dedkovi ste mala odseknúť, že sa má ísť pozrieť niekam do Južnej Ameriky a zistí, že kým by on dohovoril jednú vetu, tak Latinoameričania by prečítali celú Vojnu a Mier. :-D

Prostě jsem se narodila na špatném kontitnentu :D

giuliettka
5603 příspěvků 24.1.20 20:38

@Titia Nie, špatným poslucháčom. :-D

VeronikK
1180 příspěvků 27.1.20 14:00

@MP blanka až budu mít chvilku čas, napíšu vám ohledně toho sluchu SZ

ertz
189 příspěvků 27.1.20 18:09

@Titia Nemůže to být tím, že v místnosti, kde jste byla zkoušena, nebyly materiály pohlcující zvuk? Zažila jsem to několikrát ve větší místnosti na školení (a la třída), kde si lidé nerozuměli, podle toho kde seděli. Prostě se tam tak nějak měnil/lomil zvuk, že nebylo možné přesně rozlišit, co kdo říká (německy). Dřív bylo všude víc závěsů, nástěnek potažených lněným plátnem, koberce… Dnes je to holá místnost, žaluzie, nábytek a plastová tabule.

MP blanka
2263 příspěvků 27.1.20 18:18

@VeronikK - ďakujem

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek