Ženy-musí být technicky založené?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
z_dediny
1113 příspěvků 11.5.13 12:20

Otázka zní i jinak: „Musí být muž technicky zaměřený?“ Nemusí. Tak jako žena nemusí být kuchařka. Každý máme nějaké sklony bez ohledu na pohlaví. Schopnost naučit se běžné věci má taky každý z nás. Jen kluky spíš učí opravovat a udržovat věci v chodu a holky zase vařit a uklízet. Umím opravit naši pračku, pověsit lustr a spoustu jiných drobností, ale jen když není manžel doma. On umí vařit, ale taky to dělá, když nejsem doma.
V úvodním příspěvku - taková poznámka by mě taky namíchla a hodně dlouho bych si ji pamatovala. Přinejmenším do prvního žehlení, kdy by jeho věci zůstaly v koši.

Audrey.Piper
412 příspěvků 11.5.13 13:12

Já si myslím, že v zatloukání hřebíků a spravování kol jsem celkem zdatná (na školním výletě jsem nahazovala a namontovávala osičku spolužákům). Ale jakmile dojde na elektroniku, jsem celkem nahraná (neumim ani vyčistit klávesnici).
Editace: myslím, že když si muž ani není schopen sám a bez „keců“ zašít trenky, neměl by vyčítat ženě, že neumí zalepit kolo.

Příspěvek upraven 11.05.13 v 13:16

system_error
855 příspěvků 11.5.13 13:13

Já si taky myslím, že než o vlohách, je to opravdu víc o tom, že člověk se naučí jak - ale musí chtít a mít příležitost to od někoho odkoukat.
Já jsem například měla dlouho pocit, že ovládání elektronických přístrojů je strašně složité, ale zjistila jsem, že není. Když jsem ještě bydlela s našima, měla jsem na úkol zprovoznit aa naučit s zacházet s většinou el. přístrojů - nový digitální foťák například apod. Pak jsem to vysvětlovala našim, jak s tím zacházet. Obvykle stačilo přečíst návod, případně použít zkušenosti z minula. Na složitější věci je můj švagr, ale přece ho nebudem otravovat, aby zapnul foťák, že jo :-)
Jinak mě nekteré „mužské“ práce baví víc jak „ženské“, takže se do nich vrhám s nadšením - například sestování skříní z Ikey - to bylo super 3D puzzle. Manžel dělal jen odborný dozor a doplňoval fyzickou sílu. Takže žádnou extra jemnou květinku nehraju, aspoň můžu na manžela hodit i některé práce v domácnosti, které mě neskutečně nudí (i když se brání, co to jde:-) )
Osobně mě limituje nejvíc moje šikovnost, která není největší, nedostatek trpělivosti a fakt, že jsem spíš chcípák.

AnoNe
884 příspěvků 11.5.13 13:14
@Perpentach píše:
Hrozně mě štve, že nedokážu u posledního auta vyměnit rezervu:-) Za boha nepovolím šrouby u disků. Naštěstí existuje asistenční služba.

Hmmm, to se mi nestalo. Když to nechce povolit ručně, tak na ten klíč prostě několikrát pořádně dupnu nohou, to musí povolit všechno.

Ale pravda, že když jsme koupili auto, tak autobaterie byla zjevně utažená nějakým chlapem. A to jsem fakt nedokázala povolit, šroubky byly tak blbě, že se na to dal použít jen krátký klíč a já jsem na to otočení neměla dost síly a nebyl tam prostor na to, abych se do toho pořádně opřela. Musela jsem poprosit nějakého pána, co šel zrovna okolo. :) Co se síly týče, tak jsou chlapi nenahraditelní.

cibetka 1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 13:30

@AnoNe
Jak dělám doma všechno, tak auto mě nechává naprosto klidnou a dokonce ho ani neumyju. Kdyby muž nevyměkl a nedal mi ho umýt, tak jezdím se špinavým do jeho prodeje. Kdyby někdo chtěl, abych otevřela kapotu, tak preventivně omdlím. V této oblasti se chovám jako absolutní pipina, když píchnu, zavolám muže, ten zavolá službu, ti se o vše postarají. Teď jsem dokonce zjistila, že můj servis má službu, že si sami přijedou pro auto na prohlídku a zase ho přivezou, já ho tam i nerada vozím. Muž zase respektuje tuhle moji nechuť a zaplatí rád.
Je nejlepší, když si lidé navzájem vyhoví a nejsou žádné hádky nebo ukřivděné pocity.

Karja
4837 příspěvků 11.5.13 13:32

Jsem vcelku technicky zdatná a baví mě to, ale nestačí mi síla. Takže občas žádám cizí lidi i o otevření pet lahve (nejhorší je 0,5l Mattoni z automatu, už jí nekupuji). Pak někomu vysvětlujte, že nejste neschopná, jen nemáte sílu!

Perpentach
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 13:35

@Hanc.xxx Ani s větší pákou je nepovolím, dokonce ani když se na ní postavím :-) Nechala jsem si dát nové disky, u předchozích to šlo v pohodě, asi to moc utáhli.

Lachenauerin
544 příspěvků 11.5.13 13:38

Víte co, já myslím, že není vůbec nutné umět si všechno obstarat sám. Je důležité umět si poradit – jakkoli; i tím, že poznáte, koho požádat o pomoc, popř. kdy je efektivnější se do něčeho vrhat sám, a kdy naopak. Ono to, že něco umím nebo hypoteticky umět můžu, taky neznamená, že to (vždycky) musím udělat.

Karoleenah
2322 příspěvků 11.5.13 13:48

Jo, já si myslím, že technicky zdatná celkem jsem, přece jen studuju taky technickou školu, tak se to ode mě docela čeká. Křeslo i pohovku z IKEA jsem si složila sama, při výměně žárovky a věšení obrazů si o pomoc taky neříkám, počítač si zapojím, přeinstaluju operační systém i odviruju, pokud je potřeba, jen o výměnu zdroje jsem radši požádala přítele, tam si moc jistá nejsem. Obecně nemám žádný problém ovládat jakoukoliv domácí elektroniku, tím myslím instalaci tiskárny třeba. A vyhovuje mi, pokud je muž ještě o něco schopnější než já, což momentálně s přítelem splňujeme, on třeba na rozdíl ode mě umí pájet, sekat dřevo, vyměnit kolo u auta (to jsem nikdy ani nezkusila, neb nemám řidičák - ha, další věc, umí řídit!) a nosit těžké věci. :)

Karoshi
344 příspěvků 11.5.13 13:53

Osobně jsem celkem technicky zdatná co se týče počítačů a takové té domácí elektroniky, jakmile má kdokoliv z rodiny nějaký problém s počítačem, volá mně :D Přítel pracuje v oblasti IT a občas mu pomáhám instalovat servery, vyrábět webové šablony a takové ty věci, a pak mám z toho dobrý pocit a říkám mu, že jinou ženskou která by mu nakonfigurovala dovecot server by určitě nenašel :D Co se týče mužských domácích prací, umím vzít do ruky šroubovák, ale to je tak asi všechno, rozhodně se do nich moc nehrnu - s mou manuální zručností je to špatné, nikdy jsem se nenaučila ani vyšívat :D

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 14:42

Mně teda děsně se*e, že jsem se nikdy nenaučila pořádně programovat. Protože jsem líná. Líbí se mi chytré věci a chytrá a úsporná řešení, lidi, co tohle dokážou, velmi obdivuji.

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 14:45

Přiznám se ale, že ráda vymýšlím postupy a promýšlím organizace různých činností. Jsem na vrcholu štěstí, když se to pak povede a všechno klapne.

Karoshi
344 příspěvků 11.5.13 14:48

@DonChichot nevím sice, kolik vám je let, ale troufám si tvrdit že na učení se nových věcí, programování nevyjímaje, není nikdy pozdě. Já momentálně začínám s PHP a je to velmi fascinující, všechno je tak úžasně logické a přehledné že mám chuť u toho nadšeně tleskat rukama :D Takže směle do toho!

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 15:30

@Karoshi
To zase jo, tyhle věci nejsou pro mne problém, taky spravuju web. Jde mi o databáze, sharp a podobné.

Chany
928 příspěvků 11.5.13 15:50
Ženy

MOHOU být technicky zdatné, proč ne. Zrovna tak muži MOHOU být technicky zdatní. Zrovna tak naopak a myslím, že to není v žádném případě něco k vyčítání ( myšleno to lepení kola)
Sama jsem manuálně zručná, ale nepřeháním to. Kolo po cestě bych teda nelepila - zatím je to dobrý, pokud se něco šustlo, vždy se nějaký mužský dobrovolně hlásil s pomocí. :-D Ale kdoví za pár let, že…
Pokud není mužská ruka v dohledu, s ledasčím si poradím sama. Ale když je, tak ji VELICE ráda využiju. A pochválím, samozřejmě. Dělím práce na mužské a ženské, ovšem s tím, že je dobré umět ( aspoň trochu) i ty práce opačného pohlaví. Čili kluci by měli být vedení také k tomu, aby si uměli alespoň něco uvařit, třeba pustit pračku, vzít koště či vysavač do ruky… Holky neubyde, když si poradí se šroubovákem, vrtačkou apod. Protože člověk nikdy neví, kdy to bude fakt potřebovat… ;)

Nihilistka
27 příspěvků 11.5.13 16:06

Nemusí, můžou. Určitě to není na škodu. Já jsem sice docela antitalent, umím leda tak vyměnit žárovku, přitlouct hřebík či sešroubovák nábytek z IKEA, ale kdo ví, třeba bych se techničtější věci i naučila… jenže jsem vždycky věděla, že je poblíž někdo, kdo to umí líp. Vždycky jsem byla hrdá aspoň na to, že se docela postarám o počítač, ten svůj tedy… a pak jsem začala chodit s ajťákem a zjistila jsem, že co se týče oblasti počítačů vím velké kulové. Ale nevadí mi to. Zase umím jiné věci. Ale pokud by mi někdo řekl, že jsem neschopná, proto, že třeba neumím opravit auto… asi bych s ním velmi rychle přerušila styky.

Juliect
301 příspěvků 11.5.13 16:17

Tak já myslím, že jsem hodně praktická, nebojím se práce na zahradě, natřela jsem plot i podbytí na baráku, stavěla i bourala lešení, stěhovala nábytek do patra, vytahovala hřebíky z prken…a přesto jsem technicky víc než nezdatná. je to hlavně pro to, že mám k takovým věcem pořádný odpor. bojovala jsem i v autoškole s tou technickou částí zkoušky, jako naučila jsem se to chápala, ale olej ani kolo nikdy měnit nehodlám.
Nepovažuju za důležité ani nutné vědět a umět všechno a moje zkušenost je taková, že pak nikomu nebudete stát za to, aby vám pomohl. Jak ukážete, že umíte všechno, budete to všechno muset dělat. Zjistila jsem, že mi vyhovuje nechat se radši zachraňovat. prostě mě nebaví dělat všechno, když to může udělat někdo kdo to umí mnohem líp a rychleji a ještě to pro mě udělá rád :)Ať už je to „drahý“ nebo můj skoro dospělý synek. A já je za to pak moc ráda chválím :)
kdybych píchla kolo ani bych ho nedovedla domů, pokud by to nebylo za rohem. A synka nadšeného cyklistu by ani nenapadlo po mně jakékoliv opravné zásahy na kole chtít.

666mahu
1490 příspěvků 11.5.13 18:23

Jsem asi průměrně technicky zdatná, ale dokud není případ nejvyšší nouze, tak se k tomu nehlásím. :-) Nebaví mě to. Jsem ráda, že na truhlařinu a drobnou instalatéřinu, výměnu velkých těžkých kol apod. mám manžela a na elektro a počítače syna.
Když je nejhůř, zvládnu vyměnit žárovku, umím číst v mapách, pistolí bych trefila cíl, a pak nějakou truhlařinu - hoblík, pilku a dláto bych možná zvládla stejně jako některé truhlářské stroje (ke srovnávačce, frézce a cirkulárce se radši nepřibližuju, tam už přišlo o prsty moc lidí). :-)

Minky
125 příspěvků 11.5.13 18:45
@GalianosjednimL píše:
@indyka hlavně natírání, pokud vím, mohou dělat jen vyvolení. Pamatuji si na jednoho, co půjčování štětky a barvy zpoplatnil :)

A já si nejvíc pamatuju toho, který tam „pumpoval do sta“ :-D

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 18:56
Konvalinka
244 příspěvků 11.5.13 21:31

Já se hlásím k nešikům. Jsem tak manuálně nezručná, že jsem se ani nebyla schopná naučit aspoň trochu solidně šít (a že bych to se svou postavou fakt potřebovala) a ani se moc nelíčím, protože moje šikovné ručičky ty barvy vždycky neuvěřitelně rozpatlají i tam, kam nepatří. Natřít plot ale problém nemám, stejně tak např. vyměnit žárovku, nahodit pojistky nebo posekat trávník. To vůbec nepovažuju za mužské práce, to snad musí zvládnout každý! Jelikož nemám partnera, tak jsem se musela naučit i těžší práce, které vykonávají většinou muži. Nějak si s nimi poradím, ale stojí mě to hodně úsilí. Když jsem naposledy vzala do ruky sekeru, málem to odnesl prst:) Mnoho žen to však zvládá s přehledem.
Za opravdu mužské práce považuju takové ty fyzicky náročné, hrubé, např. zednické, s motorovou pilou a těžkým nářadím vůbec.
Vlastně jsem v tomto ohledu ráda, že jsem žena, protože těm se nešikovnost toleruje, kdežto na nepříliš manuálně zručné muže se lidé dívají skrz prsty.

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.13 21:34

@Konvalinka
Já opravdu ráda štípu dříví, polínka bych mohla dělat celý den. Pak taky ráda kosím kosou. Jsou to takové odpočinkové činnosti pro mne.

Petrolejová
7 příspěvků 11.5.13 22:17
@Karja píše:
Jsem vcelku technicky zdatná a baví mě to, ale nestačí mi síla. Takže občas žádám cizí lidi i o otevření pet lahve (nejhorší je 0,5l Mattoni z automatu, už jí nekupuji). Pak někomu vysvětlujte, že nejste neschopná, jen nemáte sílu!

Já lahve docela dost utahuju, pak to chce víc zabrat na otevření a to mě nebaví dělat rukou, mám z toho mozoly :( proto používám buď nějakou látku (utěrku, kapesník, co je po ruce) nebo tohle udělátko od tescomy.

catherinne
13514 příspěvků 11.5.13 22:21

@Konvalinka @DonChichot
Jo, s motorovou pilou mě to baví, baví mě i štípat špalky, jen pak necítím záda. Smontovat věci z IKEA jsou taky hračka. Můžu malovat, natírat cokoli, umím používat vrtačku. Ale určitě bych nevyměnila kolo, nehrabala se v elektrice a odpadech.
Ale mám tak hodného a šikovného muže, že nemusím dělat nic z výše uvedeného, pokud nechci.

trinita
323 příspěvků 11.5.13 22:48

Viem robiť veľa technických vecí, veď som koniec-koncov skončila techniku, čo neviem (alebo nechcem) robiť, posuniem ďalej… doma to máme rozdelené nie podľa toho, čo je „mužská“ a čo „ženská“ robota, ale čo kto zvláda (to že takmer výlučne varím ja, je čistá náhoda) :-) viem zatĺkať klince, vřtať, montovať nábytok, vymieňať žiarovky, šiť, prať, maľovať, robiť šperky, pliesť, variť, montovať nábytok… záhrada a umývanie riadov ma ťažko nebaví, elektrike nerozumiem a preto sa do nej nepchám…

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek