Ať vás tohle období teprve čeká, nebo už jste si jím prošla, jistě víte, že není tak lehké najít pro tuto příležitost vhodné oblečení. Jsou dány jisté požadavky a ve věku, ve kterém se do tanečních chodí, asi nikdo doma nehromadí tuny společenských šatů. Které by navíc splňovaly všechny důležité podmínky.

Zdroj: vlastní výroba z PolyvoreZdroj: vlastní výroba z Polyvore

Většina tanečních škol má na svých webových stránkách napsáno, jak by měl vhodný oděv vypadat. Dost často jsou ale tyto instrukce hodně stručné a člověk pak těžko ví, co si pod tím vším má vlastně představit.

Jaké šaty do tanečních vybrat


Délka a střih


Všichni zasvěcení by vám určitě řekli, že šaty nad kolena do tanečních prostě nepatří. Ve skutečnosti tento fakt spousta mladých slečen ignoruje a na hodiny tance chodí oblečené do kousků, které rozhodně nekončí jenom nad koleny. Nejspíš i proto spousta škol už leccos toleruje. Pokud vám tedy lem šatů nesahá přesně po kolena, nic se neděje. To stejné ale platí i naopak. Příliš dlouhé šaty raději vynechte. Při tanci by vám mělo být vidět na nohy, aby se dalo poznat, jak vůbec tancujete. Jestli po dlouhých šatech opravdu toužíte, můžete si počkat na prodlouženou, kde vás čekají šaty jako pro princeznu.

Nejčastěji se do tanečních nosí střih do tvaru A. Šaty mají rozšířenou sukni, takže se v nich dobře pohybuje. Volte také vyvýšený pas, případně empírový střih. Pro dobrý pohyb se nejvíce hodí šaty z pružného materiálu. Jestli nechcete investovat do tanečních šatů pro profesionály, není ale vždy snadné takové najít. Pokaždé se tedy ujistěte, že vám vybraný kousek padne, můžete v něm dělat velké kroky a nikde nehrozí roztržení. Proto se taky nedoporučuje pouzdrový střih. Pokud se vám líbí více splývavé šaty, zkuste plisovanou sukni. Také je důležité, aby váš výběr lichotil i vaší postavě.

Měla bych zmínit i volbu výstřihu. Asi nemusím zdůrazňovat, že příliš hluboký výstřih se do tanečních nehodí. Neriskujte ani s korzetovými šaty, protože nikdy nevíte, jestli vám při tanci nebudou padat. Ramínka by tedy měla být podmínkou, i když varianta se spadenými rukávy se dá považovat za dobrý kompromis. I tak si ale v šatech zkuste alespoň pár kroků a otoček, než s nimi nadšeně odejdete k pokladně.

Všechny varianty ale mají jedno společné – správnou volbu spodního prádla. Nechcete si přece krásné šaty kazit tím, že první, čeho si váš tanečník všimne, bude prosvítající prádlo a ramínka od podprsenky. Z tohoto důvodu se také nenosí holá záda. Volte také spíš širší ramínka, abyste si nemusela zbytečně pořizovat podprsenku bez ramínek.

I když se lekce tanečních může zdát krátká, budete se divit, kolikrát si zatančíte. Dá se tedy očekávat, že i sebekrásněji oblečené slečny se zapotí. Proto si dávejte pozor, abyste si nevybrala moc teplý materiál. Dlouhým rukávům se raději vyhněte úplně a když už, tak zkuste tříčtvrteční.

Barva a počet


I když můžete mít pestrobarevnou duši, přece jen popřemýšlejte, než si koupíte něco s barevnými puntíky a pruhy. Tradičně se pestré vzory do tanečních moc nenosí. Nejde o nic závažného, stojí to ale za zmínku. Pokud zvolíte potisk střídmý (např. v podobných barvách jako podklad), měly by vám šaty projít. Raději se ale vyhněte květinkám, které až příliš připomínají léto. Zkuste spíše vzory, které se jen jemně květinami inspirují. Jednobarevnými šaty, a to v klidnějších odstínech (viz obrázek výše), nic nezkazíte. Pokud ale přece jen chcete vyniknout, můžete si troufnout i na výraznější a tmavší barvy, jako třeba modrou, tmavě červenou nebo i zelenou. Šaty vypadají také hezky doplněné páskem, třeba v podobě mašle.

Zdroj: vlastní výroba z PolyvoreZdroj: vlastní výroba z Polyvore

Za velmi řešenou otázku se považuje také počet. Určitě nemusíte na každou hodinu chodit jinak oblečená. Asi ale taky nechcete, aby vás ostatní účastníci poznávali podle toho, že máte pokaždé ty stejné šaty. Vzhledem k tomu, že odění do tanečních žádá docela velkou investici, doporučuje se nakoupit pár kvalitnějších šatů, které vám také vydrží více let. Ty pak můžete doplnit ještě několika levnějšími kousky. Záleží to ale na vás a vašem vkusu. Taky se nebojte specializovaných prodejen, sice se na první pohled zdá, že jde cenově o jinou kategorii než u obchodních řetězců, ale doopravdy se ceny zase tolik neliší.

Zdroje: http://shop.mango.com/CZ, http://www.spolecenske-saty.eu/Zdroje: http://shop.mango.com/CZ, http://www.spolecenske-saty.eu/

Šaty vlevo najdete v Mangu za původních 1799 Kč. Druhé šaty byste koupila ve specializovaném obchodě, kde se prodávají jak svatební, plesové, tak koktejlové šaty, a to za 1600 Kč. Oboje šaty mají být z šifonu. Ceny se tedy zase tolik neliší. Je tu i možnost zajít za krejčovou, tam ale cena hodně závisí na tom, jestli máte svoji látku, jaký střih šatů chcete a taky, o jak dobrou krejčovou jde. Např. cena za práci s šifonem může být klidně i ke 4000 Kč. Ze všech variant ale budou určitě nejkvalitnější.

Sukně? Do tanečních?


Ty se doporučují právě z finančních důvodů. Levněji přece vyjde koupit si jednu sukni a jen obměňovat horní díl. Někde ale převládá názor, že se tahle volba nesluší a tak, pokud nechcete riskovat, se raději přeptejte ve své škole. V zásadě by to ale nemělo způsobit problém. Pro délku sukně a typ vršku platí to stejné jako u šatů. Halenky se nedoporučují, protože můžou při tanci vylézat. Naopak top typu body se jeví jako dokonalé řešení. Ale pozor – nemusí všem sedět. Obyčejnou sukni můžete ozvláštnit krajkovaným nebo jinak zdobeným vrškem. Pokud máte ráda jednoduchost, pohrajte si aspoň se střihem – již zmiňovaná spadená ramínka hned přidají na zajímavosti. Zkusit můžete i tzv. halter top, který je trochu vykrojený u ramen a hodně ke krku.

Vlastní výroba z PolyvoreVlastní výroba z Polyvore

Článek: Sukně pro postavu typu hruška


Dole rozšířené: neboli „fit and flare“. Od pasu dolů chvíli vypadá jako pouzdrovka, ale pak se rozšiřuje. Lichotivý tvar i pro tlustší hrušky.

Maxi: nejlépe ze splývavé látky a buď přiléhavá, nebo široká, žádné tuhé sloupy prosím. Se stehnatou, ale jinak štíhlou postavou můžete nosit nabírané patrové sukně, ale je lepší, když mají sedlo a nabírání začíná až nad „rajtkami“. Celý článek »

Šperky a kabelky do tanečních


S kabelkou tančit nebudete, ale i tak se hodí s sebou něco menšího mít. Můžete si ji pak odložit na židli nebo případně v šatně. Volte buď psaníčka nebo malé kabelky s popruhem. Barva záleží na vašich šatech, ale černá je klasika.

Pokud jde o šperky, nepřehánějte to. Určitě nechcete, aby se vám při valčíku zasekl dlouhý náhrdelník o knoflík tanečníka nebo náušnice zamotaly do vlasů. Do uší si tedy pořiďte spíš pecky. Náhrdelník klidně vynechte, pokud na něm ale trváte, zvolte třeba choker, který obepíná krk, a tak nehrozí žádná nehoda. Prstýnky můžete oželet.

http://www.tanecni-boty.cz/http://www.tanecni-boty.cz/

Boty do tanečních

Nezapomeňte na silonky. Tady můžete využít svou kabelku a vzít si pro jistotu náhradní, protože jak víme, moc rády se trhají. Nevolila bych boty s otevřenou špičkou. Silonky byste totiž musela nechat doma.

http://www.6pm.com/http://www.6pm.com/

Raději se také vyhněte vysokým a tlustým podpatkům. Ideální je ten středně tenký, na konci se rozšiřující. Ten mívají profesionální taneční boty, kterým ale odpovídá jejich cena. Zůstává ale na vás, na čem se do tanečních odvážíte. Myslete taky na pásek kolem kotníku, který zajistí, že vám bota nespadne. Lodičky si tedy nechte na jinou příležitost. Barvu volte tak, aby se hodila k již zvoleným šatům.

Účes a líčení do tanečních

Zdroje. http://www.byrdie.co.uk/, http://lifeasmama.com/, http://www.lindsaymarcella.com/Zdroje. http://www.byrdie.co.uk/, http://lifeasmama.com/http://www.lindsaymarcella.com/

Taneční se většinou konají nedlouho po vyučování, a tak na nějaké velké přípravy nezbývá čas. Tanečnice by ale měly být o něco více upravené, než jak by šly třeba do školy. Zkuste si už předem naplánovat několik lehkých účesů, které se dají obměňovat. Mezi nejjednodušší patří nějaký typ copánku nebo drdolu. Jestli vám vlasy překážejí, ale nestíháte nic složitého, jednoduše si dozadu sepněte přední pramínky. Hezky taky vypadá, když se pak vzadu smotají nebo jinak zajímavě sčešou. Můžete mít i rozpuštěné vlasy. Upraveněji vypadají, když si sem tam nakulmujete pár pramínků.

S líčením to nepřehánějte. Je to sice opravdu individuální, ale výraznější kreace si nechte na prodlouženou. Řasenka a troška rtěnky do tanečních úplně stačí.

Peklo radí: Co na sebe do tanečních?


Linie: „Dívčí šaty do tanečních by měly být ze slavnostních materiálů, v délce ke kolenům a se širší sukní. Výhodou je prací materiál. Nedoporučuje se mít šaty bez ramínek a dvoudílné oblečení (sukni a halenku).
Barvy mohou být jakékoliv, ale ne černá, aby to v sále nevypadalo jak o pohřbu.
V tanečních se učíte tančit a nemůžete se rozptylovat tím, že vám někde něco leze a vykukuje.“

elesse: „Souhlasím s Linie. Jen dodám, že já jsem teda nosila i dvoudílné, černou sukni a nějaký top, přeci jen, mohla jsem pak mít na každou hodinu něco jiného a nebylo to tak nákladné jako šaty…“ Další tipy»

Inspirace do tanečních

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek