Sotva najdete příjemnější materiál než 100% cotton. Bavlna je přírodní materiál, je prodyšný a příjemný na nošení a snad nejuniverzálnější. Z bavlny si nejčastěji pořídíte bavlněná trička a tílka. Z bavlny se vyrábí také košile, šály, svetry, mikiny, spodní prádlo a punčocháče. Čistě bavlněné prádlo ocení atopici, alergici, vyrábí se z něj i oblečení pro miminka.

Bavlna se používá často jako základ příměsí, například u kalhot nebo triček. Ty obsahují často elastické vlákno, aby látka pružila. Často proto narazíte na trička obsahující polyester nebo elastan.

Do obchodů se dostává také bio bavlna, kterou pořídíte například v řetězcích C&A a H&M.

Jak prát a žehlit bavlněné oblečení?

Barevné kousky, oblečení s příměsí elastanu nebo syntetiky perte na 40°C. Bavlněné oblečení před praním otočte, předejte žmolkům. Jinak bavlna odolá všemu a kamarádí se všemi možnými programy (zvládne bělení o barvení). Proto povlečení a ruční snesou praní i na 90°C. U oblečení se ale přimlouváme maximálně za 60°C - vysoké teploty totiž podporují tvorbu žmolků a seprání barvy.

Při praní dodržujte klasické rozdělení bílé-tmavé-barevné prádlo. Bílé bavlněné tričko může od vašich džín chytnout našedlý odstín.

Protože se bavlněné oblečení mačká, hned po vyprání ho pověste. Jinak vás u žehlení čeká spousta práce. Trička pověste na ramínka a nechte je vyvěsit. Žehlení na vysoké teploty by kvalitním kouskům nemělo vadit. U oblečení s příměsí snižte teplotu a nepoužívejte páru.

Proč se vyhýbat jemňounké bavlně, vysvětluje Ada ve článku Jako v bavlnce.

Peklo radí: Bavlna 98%, Elastan 2%

Allania píše: „Dle mých zkušeností bych kalhoty z takového materiálu už nekoupila. Leda, že mají být spíše volnočasové. Tento materiál se v oblasti kolen celkem dost rychle vytahá a i celkově se kalhoty značně roztáhnou. Prostě po pár nošeních to nevypadá dobře. Kupovala jsem si kalhoty na lítačku tak, že jsem je sotva dopla, dnes je obléknu plně zapnuté a není to tím, že bych zhubla.“

Lucelle píše: „98% bavlna, 2% elastan je složení, které mají běžně džíny, myslím, že i jiná vazba se bude chovat podobně, počítala bych s tím, že se vytáhnou a po vyprání zase smrsknou, šla bych rozhodně spíš do menších.“

Inspirace z bavlny


Jaké existují bavlněné látky a co se z nich vyrábí?

Bavlna jako látka se dělí na tkaninu (košile) a na úplet (trička). „Z názvu vyplývá, že tkanina je tkaná, kdežto úplet pletený. Tkanina se vyrábí na tkalcovském stavu, úplet na pletacím stroji. Tkát i plést lze z nejrůznějších přízí i vláken,“ píše Ada ve článku Bez základů není domu.

Kromě 100% bavlny seženete různě příměsi s elastanem či polyesterem. Existuje také bavlněný tyl, dyftýn, bavlněné froté nebo laminovaná bavlna.

Budete šít šaty nebo sukni? „Musíte se dívat po bavlněné tkanině, ne úpletu! Zkuste najít bavlněný popelín - ten by byl nejvhodnější. Jemné plátno, batist, voál - to vše z bavlny, je také vhodné,“ radí uživatelka linie v diskuzi Látky, které nežmolkují.

Jak vypadá kvalitní a nekvalitní bavlna zblízka? Podívejte se na článek Materiály: Bavlna.

Výhody bavlny

  • Prodyšná bavlna nechá pokožku dýchat, což ocení alergici a všichni, kteří se cítí nepříjemně v umělých materiálech. Na léto ideální.
  • Sotva najdete příjemnější materiál na volný čas.
  • Kvalitní bavlna je pevná, a tak vám kousky vydrží dlouho v šatníku.
  • Oblečení není náročné na údržbu.

Nevýhody bavlny

  • Žmolkuje a snadno se mačká. Tady se bez žehličky neobejdete.
  • Praním se postupně ztrácí barva.
  • Na společenské akce se oblečení z bavlny nehodí.
  • Poznat kvalitní bavlnu je trochu oříšek. Snadno se můžete nechat nachytat levnějšími kousky (dívejte se na cenu, složení i původ).

Pokud obrážíte secondhandy a najdete zachovalé bavlněné tričko s rovnými švy, berte ho!

Jak poznat kvalitní bavlněné tričko?

Kvalita bavlněného oblečení se značně liší. Levný kus oblečení vás sice moc nestojí, ale po pár vypráních vykoukne z pračky kus hadru. Znáte to… „Jeden šev se dole posune dopředu, druhý adekvátně dozadu; jako bonus pozorujeme již nyní znatelnou opranost. Při pokusu nějak to odspoda narovnat se ten hadr překroutí celej,“ píše Ada ve článku Dvě levná, nebo jedno drahé?

Čím to, že se jednotlivé bavlněné látky tak liší? Záleží na délce vláken bavlny, kterým se říká staply. Čím delší stapl je, tím kvalitnější je pak bavlněná látka. Bavlna, ze které se vyrábí levná trička, nejčastěji pochází z Indie nebo Číny. Tato bavlna mívá krátká vlákna, cca 2-25 cm. Právě krátkost vláken a také ne příliš pečlivé zpracování pak mohou za to, že oblečení brzy ztrácí tvar a dělají se v něm díry.

Když na cedulce najdete zkratku ELS (extra-long staple / extra dlouhé vlákno) nebo Sea Island, pak jste narazili na prvotřídní materiál. Kvalitní bavlna pochází například z Egypta; její vlákna mívají 5 a více centimetrů.

Nechcete kupovat nekvalitní oblečení? Podívejte se na video Jak poznat šmejdy v obchodech »

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

\t\t \t \n", "description": "", "dateModified": "2020-01-10T14:39:28+01:00", "datePublished": "2020-01-10T14:39:28+01:00", "headline": "Bavlna", "image": [ { "@type": "ImageObject", "url": "https://images.modnipeklo.cz/i/images/1920/169/143787.jpg?3", "width": "640", "height": "521" } ] }