60. léta vnímáme jako divoké období, a to se týká i módy. Submisivní ženu 50. let s pasem staženým v nepohodlném korzetu a rafinovaně zdůrazněnými ňadry nahradila sebevědomá emancipovaná dáma v rovně střižených šatech, která si klidně oblékne neforemný rolák.

Zdroj: vlastní úprava na www.polyvore.comZdroj: vlastní úprava na www.polyvore.com

Zlatá šedesátá dala ženám antikoncepci, rovnoprávnost, minisukně, ostré kontrastní barvy a mnoho dalšího.

Šaty ze slavné mondrianské kolekce YSLŠaty ze slavné mondrianské kolekce YSL

Návrháři se se toužili vymanit z pout tradičních linií a vytvářeli čím dál abstraktnější modely. Jedním takovým hitem 60. let bylo spojení s výtvarným uměním v podobě slavné kolekce Yves Saint Laurenta inspirované Pietem Mondrianem.

Coco Chanel ještě naposled zasáhla do světa módy se svojí revoluční kolekcí dámských kostýmků. Ty měly umožnit ženám pohodlný pohyb v mužském světe byznysu.

Módu řídily celebrity jako například nespoutaná Bridget Bardotová, éterická Audrey Hepburnová nebo perfektně elegantní Jaqueline Kennedyová.

Čím se vyznačuje retro 60. let?

  • Volné linie - Ženy se přestaly šněrovat do nepohodlných korzetů a odložily pásky a vypasované šaty. Oblečení 60. let dává přednost nižšímu pasu a schovává ženské křivky.
  • Abstraktní vzory - Kromě mondrianského vzoru byla oblíbená i kohoutí stopa, v pozdějších 60. letech se přidaly i divoké psychedelické vzory.
  • Materiály - Technologický postup dostal do popředí všechna nová umělá vlákna. Košile z dederonu a podobné skvosty jsme už navždy pohřbili v propadlišti dějin. Dodnes je ale oblíbený například elastan. Novým a oblíbeným materiálem z přírodních vláken byla viskóza.
  • Plastové doplňky - Nadšení z umělé hmoty se projevilo i v oblibě plastových kruhových náušnic, náramků, náhrdelníků, bez kterých si 60. léta už neumíme představit.
  • Natupírované vlasy - Do helmy natupírované vlasy jsou typickým symbolem účesů 60. let.
  • Minisukně - Poprvé v historii začaly ženy nosit minisukně, tedy sukně končící nad koleny.
  • Kočičí oči - Líčení s výraznými linkami, kouřové líčení a nejlépe ještě nalepenými řasami dodávalo ženám kočičí vzhled. Ten zpravidla doplňovaly vykrojené brýle.
  • Výrazné barvy - 60. léta se přímo vyžívají v kombinování ostře kontrastních barev. Velmi aktuální byl i černobílý styl, který důvěrně známe z kostýmků Chanel.
  • Asymetrie - Popularitu si získaly asymetrické šaty a střihy s ramínkem jen na jedné straně.

Retro účes à la 60. léta

„Tupíruj si, dívko, vlasy, bez ohledu na počasí, tupíruj si, neznej bratra, vyžeň účes na tři patra.“

Natáčky mohly ženy na nějakou dobu odložit, v 60. létech frčely vlasy uhlazené do rovna. Účes se zdvihal postupně od patky učesané do čela.

Styl vlasů Bouffant, tedy velkého natupírovaného objemu, zavedla v 60. letech neodolatelná Jackie Kennedyová. Vynález je to ale mnohem staršího data. Tupírovat si nechávala vlasy totiž už francouzská královna Marie Antoinetta, která tak chtěla docílit zdání hustých vlasů.

Retro líčení à la 60. léta

Když už se nebála 60. léta kontrastů v oblečení, nebála se ani výrazného líčení očí. Kouřové líčení a linky končící daleko za okem vykouzlily na každém obličeji výrazné kočičí oči. Díky nelepivé řasence a tekutým linkám je dnes make-up ve stylu retro 60. let mnohem snazší než za dob našich babiček.

Zrození minisukně v 60. letech

Sukně se postupně zkracovaly už v průběhu 50. let. Byla to ale návrhářka Marie Quant, která dala minisukni jméno. Kraťoučké minisukně a minišaty si rychle získaly velkou oblibu u žen. Byly symbolem emancipace. Ženám poskytovala krátká sukně větší volnost pohybu a velkou pozornost.

Outfity inspirované retro 60. léty

Další retro šaty ze 60. let

Zdroj: vlastní úprava na www.polyvore.comZdroj: vlastní úprava na www.polyvore.com

Peklo radí: Mohu mít svatební šaty v retro stylu 60. let?

andiedvorakova: „Pokud na to máte postavu (respektive nohy), klidně do těch krátkých retro šatů jděte. Pokud máte nohy silné, pak bych nebrala kratší šaty než jsou ty na první fotce. Určitě to není nevhodné. Dnes se můžete vdávat prakticky v čemkoliv.“

Birgit: „Dejte pozor na délku, resp. krátkost šatů. Nezapomeňte, že se v těch šatech budete předklánět při podpisu do knihy a v tu chvíli budete zády k hostům, tak aby vám nekoukal zadek.“

madline: „Vhodné jsou na 100%.“ »Další tipy

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek