vintage

Kvalitní osobité kousky, které přežily svou dobu, zachovaly si svou krásu a dočkaly se návratu své slávy. Historie, tradice, kvalita a luxus, to je vintage.

Zdroj: vlastní koláž vytvořená na polyvore.comZdroj: vlastní koláž vytvořená na polyvore.com

 www.shopruche.com www.shopruche.com

Mezi vintage patří oblečení s více než 20 a méně než 100 let dlouhou historií. To však neznamená, že vše, co najdete v babiččině skříni je automaticky vintage. Opravdové vintage klenoty jsou ušité z nejvybranějších látek a vyznačují se detailním zpracováním. Není proto překvapením, že nejvíce dochovaných kousků pochází z luxusních oděvních domů nebo předních salonů.

Jak poznat vintage

 • Kvalitní materiály - šilo se výhradně z kvalitních materiálů. Žádné průhledné šifonové hadérky ve vintage nenajdete.
 • Vypasování - sukně, kabáty ale i šaty dávaly vyniknout ženskému tělu a jeho křivkám. Typický je vysoký pas, přepásání a šití na míru.
 • Střih do A - pro šaty i sukně byl klasický áčkový styl. Rovné a úzké střihy sukní se nosily minimálně. Střihy do A jsou reminiscenci na Diorský New look, který ovlivnil módu 50. let.
 • Zdobný výstřih, límeček nebo rukávy - oblíbené bylo řasení, volány, mašle ale i čínský golier.

www.stylehaus.jpwww.stylehaus.jp

Co nesmí chybět v šatníku

 • Zdobená blůzka - s mašlí, řaseným žabó či gilierem. Žabó představuje krajkovou ozdobu kolem krku, ale i „volány“ u výstřihu. Golier je zdobný límeček, který bylo možno odepnout nosit a prát zvlášť.
 • Zvonové kalhoty - s vysokým pasem a zdobným páskem.
 • Malá večerní toaleta - zdobená korálky, z hadí nebo krokodýlí kůže.
 • Twinset - souprava pulovru a vesty. Pózovací uniforma sexbomb 40. a 50. let 20. století – např. Marilyn Monroeové, Jane Mansfieldové či Lany Turnerové.
 • Paleto - kabát nebo kožich volnějšího střihu.
 • Doplňky - ve vintage frčí delší náhrdelníky a pravé perly.

barvy vintage

Základ vintage šatníku tvoří neutrální barvy jako béžová, hnědá nebo šedá. Následují pastelové tóny zelené, růžové či modré.

vintage materiály

 • Vlna - Čistou vlnu dnes nahradila levnější zbytková směsovka s polyesterem. Vintage kabát z kvalitní střižní vlny po babičce ale o poznání lépe zahřeje.
 • Hedvábí a satén - Lesklé hedvábné oblečení patřilo vždy spíše ke slavnostnějším oděvům. Krom toho se používalo do letní verze pánských obleků a třeba na letní šaty. Dnes bylo nahrazeno levnějšími a snadno udržovatelnými polyesterovými látkami a acetátem.
 • Kůže - doplňky z umělé kůže do vintage stylu nepatří, jednak dlouho neexistovaly a zadruhé z pozdějších dob se díky (ne)kvalitě materiálu stejně nedochovaly
 • Krajka - Propracované zdobení krajkou je velmi ženské a patří k šatům z dob, kdy se s jejich šitím ještě někdo namáhal.

Vintage velikosti

Vintage kousky nejsou příliš velkých velikostí, protože obezita nebyla v dobách našich předků tak všudypřítomná. Pokud sháníte nadměrné velikosti, inspirujte se a nechte si jej ušít podle dobové předlohy.

Vintage inspirace

Vintage u nás

Dochovaných vintage kousků je na našem území opravdu pomálu. Těch pár krásných kousků, které tu zůstaly, už jsou dnes součástí soukromých sbírek nebo muzeí. Šance, že na vintage narazíte v secondhandu je skoro mizivá. Směrem na západ je situace lepší, ale i tak si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, pokud po vintage prahnete.

Vintage svatba

Pokud patříte k těm náročnějším, nespokojíte se s konfekcí a chcete být v den D jedinečná, koukněte se po svatebních šatech inspirované vintage. Najdete mezi nimi jednoduché splývavé šaty s romantickou krajkou i šaty s krátkým střihem a nadýchanou spodničkou. Vintage nevěsta je křehká a romantická. K šatům zvolte jemné líčení, pastelové doplňky, luční kvítí a nemůžete nic zkazit.

Zdroj: www.justinalexanderbridal.com, www.taofeminino.com.brZdroj: www.justinalexanderbridal.com, www.taofeminino.com.br

Vintage z 50. a 60. let

Submisivní ženu 50. let s pasem staženým v nepohodlném korzetu a rafinovaně zdůrazněnými ňadry nahradila v 60. létech sebevědomá emancipovaná dáma v rovně střižených šatech, která si klidně oblékne neforemný rolák. Zlatá šedesátá dala ženám antikoncepci, rovnoprávnost, minisukně, ostré kontrastní barvy a mnoho dalšího.

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek