Na pohřební etiketu pravděpodobně nebudete myslet, dokud ji nebudete potřebovat. Když už k podobné situaci dojde, je třeba pamatovat, že její hlavní podstatou je úcta, jejíž součástí je i výběr správného oblečení. A i když je to právě to poslední, nad čím se vám chce přemýšlet, je třeba se přemoct.

Vlastní koláž vytvořena na polyvore.comVlastní koláž vytvořena na polyvore.com

Váše oblečení by mělo reprezentovat váš zármutek. Vybírejte proto tlumené, jemné a klasické kousky. Obecně platí, že by oděv na pohřeb měl být konzervativní, a to jak v případě barvy tak stylu. Ženy by se měly vyhnout nošení příliš slavnostního nebo odhalujícího oblečení. Vzít můžete kostým, pouzdrové šaty nebo sukni ve vhodné délce. ta by měla minimálně 10 cm nad koleny. Na pohřeb jsou vhodné i kalhoty v kombinací s halenkou, košilí nebo svetrem.

V případě, že si nevíte rady, přemýšlejte o tom, co byste si vzali na obchodní jednání, pracovní pohovor, do kostela nebo synagogy.


Na co si dát na pohřbu pozor?

Pestré barvy a veselé vzory - hodí se spíše tlumené a tmavé barvy.
Výstřihy a příliš odhalené kůže - přednost dejte dlouhým rukávům a mělkému výstřihu. Odhalená ramena ani dekolt se nehodí.
Vysoký jehlový podpatek - jehlové podpatky často působí lacině. na pohřeb se navíc hodí spíše pohodlnější obuv nebo podpatky s širším podpatkem v kterých budete schopná projít hřbitov.
Volnočasové oblečení - vyhněte se džinům, teniskám, mikinám a tričkům.
Výrazný make-up - líčení na pohřeb by mělo být minimální a velmi jemné. Doporučuje se nemalovat si oči, kvůli možnému pláči a rozmazání líčidel.

Barvy oblečení na pohřeb

Barva vašeho oblečení by měla vyjádřit vztah k zesnulému. Čím blíže jste si se zesnulým/zesnulou byli, tím více černý by váš outfit měl být. Blízká rodina, nejlepší přátelé a partneři by měli dorazit opravdu v černé. U pánů se očekává černý oblek spolu s černou kravatou. Ženy by doma neměly zapomenout černé silonky.

V případě, že patříte k vzdálené rodině a známým, můžete od celočerného kompletu upustit. Sáhnout můžete i po jiných formálních a tlumených barvách, jako je šedá nebo tmavě modrá navy. Sáčka, obleky nebo sukně v těchto barvách je vhodné doplnit bílou košilí nebo halenkou.

Sluneční brýle na pohřeb

Sluneční brýle si na pohřeb vzít můžete. Je ale vhodné, si je při samotném obřadu a rozloučení ponechat sundané. Na konci si je opět můžete nasadit, pokud se v nich budete cítit lépe.

Inspirace

www.memorandum.com, www.artbecomesyou.com, www.ripost.huwww.memorandum.com, www.artbecomesyou.com, www.ripost.hu

Peklo radí: Co si vzít na tradiční pohřeb s průvodem?

Holkazpodkrovi: Etiketa praví, že čím vzdálenější pozůstalá/ý zemřelému tím více se může odchýlit od černé (do tmavě modré, hnědé apod.). Jste spíše vzdálenější příbuzná, proto bych se nebála vzít si jinou než černou halenku a tělové silonky.

Moi-bebe: Jakožto poměrně častá návštěvnice pohřbů vám radím - černé punčochy určitě. Starší ročníky si na to dost potrpí. Pamatuji si, jak jsem v pubertě, v srpnu ve 30 stupních, musela mít na dědův pohřeb šaty s dlouhým rukávem a černé punčochy. Babička na tom trvala a asi by jí trefilo, kdybychom to všechny neměly. Takže pokud jde o tradiční pohřeb, vezměte černé silonky. Starší dámy se budou moci soustředit na truchlení a ne na vaše nohy. :)

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek