Hermida

Ikonka uživatele Hermida
Registrován od: 22.07.18, naposledy on-line 16.8.19 22:43
Počet příspěvků v diskuzích: 14 Bruntál

Vědění jest nekonečné, a proto ten, kdo zná velmi mnoho, nekonečně málo vyniká nad toho, kdo zná velmi málo

Hodnocení uživatele: 44 17
 
Hermida
14 příspěvků 29.9.18 22:07

Ač se to někomu nemusí líbil, tak uvedený kněz pravděpodobně pociťuje tíživý životní rozpor nebo ztrátu životní identity. Je možné, že v mladickém nadšení vstoupil do kněžského semináře, kde samozřejmě byl náležitě seznámen s povinnostmi a obtížemi, vyplývajícími z kněžského života. Tuto cestu dobrovolně přijal a zavázal se Bohu, jakožto jeho služebník, tedy i s darem celibátu… posléze zjistil, že to má jinak. Že tomu nerozumí průměrný civilní člověk v sekulární společnosti, žijící spíše instinktivním životem, je samozřejmé. Ale, že že to chápe jako problém vysvěcený kněz, to je zarážející. K takovému knězi bych důvěru neměl. Možná nepochopil, že závazek celibátu je povinnost (něco jako zákon v civilním právu), navíc je charakterizován právě jako dar od Boha. Ne tedy, jako překážka, kterou musí potlačit, ale spíše sublimovat pro službu. Kanonické právo nehodnotí celibát jako něco nepříjemného (asketického) proti vůli příjemce. S nepříjemností to mají spojené pouze lidé žijící civilním životem. Kněz by měl být celibátem právě že duchovně obohacován, aby mohl plnit náležitě služebnou funkci, pokud má své srdce otevřené a oddané Bohu a samozř. své obci věřících.
My tedy nemůžeme posuzovat něco na čem nemáme účast. Není možné na to vznášet běžnou racionální logiku. Víra je vždy iracionální, právě proto, že racionalita je spjata pouze s omezeným lidským rozumem.

Diskuzní téma - Váš názor na celibát
Hermida
14 příspěvků 9.9.18 23:49

Asi i záleží, jak se obléká přítel. Je pak i otázkou, jestli se mu Váš „elegantní“ styl nezamlouvá, jako takový svojí povahou, nebo spíše, že se nehodí k jeho stylu. Ono je to asi provázáno.
Pokud to zjednoduším, tak situace má tři řešení. Buď půjdete striktně svojí cestou, nenecháte se zformovat a nevzdáte se tak svobody vlastní volby, nebo se zformovat necháte a mechanicky se přizpůsobíte příteli, nebo můžete zvolit kompromis, tedy, že se nevzdáte svého stylu, ale vyjdete příteli někdy vstříc.
Ve skutečnosti je to spíše o komunikaci. Pokud je tolerantní, tak to jistě pochopí. Pokud bude mít hlubší problém, tak si ho bude muset v sobě nějak vyřešit.

Diskuzní téma - Příteli jsem se víc líbila v původním stylu. Co s tím?
Hermida
14 příspěvků 27.8.18 13:17

if5: Reakce okolí určitě ne. Konvenční okolí není měřítko prakticky na nic, natož, co se týče odívání a nějakého estetického souladu.

Diskuzní téma - Prosím, jaký jsem typ?

Zobrazit všechny příspěvky uživatele Hermida »

Napsat uživateli Hermida zprávu   Přidat uživatele Hermida do přátel

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek