Pohovor na manuální práci. Nebudu overdressed?

Vložit odpověď
midnight sun

25.6.12 10:38

Strávila jsem 5 let v invalidním důchodě a už opravdu potřebuju mezi lidi. Ucházím se o místo prodavačky v supermarketu, budu taky doplňovat zboží, lepit etikety apod. Není to zrovna nejprestižnější zaměstnání, ale moc stojím o to získat ho.
Příští týden se tam jdu ukázat. Naplánovala jsem si, že si obleču vínovou pouzdrovou sukni ke kolenům, béžovou košili s proužky, hnědou koženou kabelku a lodičky stejné barvy, tělové silonky. Cítím se v tom dobře a sama sobě se líbím.
Ale rodina a kamarádka - všichni shodně tvrdí, že je to moc elegantní a zaměstnavatele akorát popudím nebo budu pro smích, že si chci hrát na něco nóbl. Ale jdu se přece přestavit do kanceláře, do práce bych se oblékala jinak!
Co byste radily vy? Mám tu sukni třeba nahradit tmavomodrými džíny (bez ozdob, normálního střihu), aby to bylo víc casual? Díky předem za reakce!

Najdete v encyklopedii: Šaty do práce

 

Myslím si, že nejvíc záleží na pocitu z daného oblečení. Troufám si tvrdit, že na zaměstnavatele zapůsobíte líp, když tam sebevědomě nakráčíte v pouzdrové sukni než kdyby jste se tam vplížila nervózně v džínech a pak zjistila, že to přece jenom není to pravé ořechové, když v kanceláři bude sedět naproti vám paní v kostýmku. Pokud o tu práci stojíte, můžete to dát najevo i oblečením. Jednoduchá sukně, košile, kvalitní kabelka a lodičky nejsou nic zas tak nóbl, aby jste se někde musela cítit „overdressed“ (leda na výletě do lesa). Pochybuji, že vás bude přijímat skladník v montérkách.
Tak ať to dobře dopadne!

smrtonoška +3969/-553

25.6.12 10:58

 

Záleží na celku jako takovém. Pokud ale máte obavu, že budete působit příliš „business“, zkuste vyměnit pouzdrovou sukni za kalhoty (jednoduché, nedžínové) a lodičky, pokud jsou příliš elegantní, za pohodlnější, ale slušivé boty.

Pokud máte možnost, zajděte si do toho obchodu nakoupit. Třeba tam potkáte pobíhající vedoucí/ho prodejny, která/ý Vás pak bude přijímat a bude se Vám lépe odhadovat oblečení.

Krehutka +5778/-501

25.6.12 13:16

 

Nejjednodušší bude, když půjdete hezky oblečná jak jste psala, a sama na téma pracovní oblečení zavedete hovor! Prostě se v průběhu pohovoru zeptáte jako první, v čem se chodí „na plac“ , zda je předepsané nějaké pracovní oblečení, nebo zda se nějaké oblečení fasuje, jakou máte mít obuv. Můžete tak dát najevo, že počítáte s jiným oblečením do práce. Pokud to jsou i potraviny, určitě mají z hlediska hygieny nějaké předpisy. Nevím kam přesně půjdete, ale spousta supermarketů má svoje trička s logy atd. Takže tohle je při pohovoru úplně normální probrat, často se i budoucí zaměstnavatel sám ptá, zda má zájemce najěké otázky k nabízenému místu. Takže buďte hezká a sebevědomá a na téma pracovní oblečení pak zaveďte hovor. Pamatujte na první několikasekundový dojem.

Sharene +540/-210

25.6.12 16:41

 

Midnight sun choďte oblečená presne tak ako ste si to naplánovala. Šanca že v kancelárii bude závistlivá šmudla je málo pravdepodobná. Skor si tá pani pomyslí,že Vám ani nestalo za to sa slušne obliecť. A je šanca 50/50 že Vás može prijímať chlap. To či tú prácu budete schopná vykonávať nebudú pri pohovore posudzovať podľa oblečenia,ale podľa rozhovoru. Podľa rád aké sa Vám tu ponúkajú by musela platiť úmera že robotník uchádzajúci sa o prácu na stavbe má prísť na pohovor v zaprášených montérkach. A to skutočne nie je pravda. A ak Vám náhodou oznámia „:tak choďte dokladať hneď teraz“, tak pojdete a dáte najavo,že pracovať možete v čomkoľvek. Veľa šťastia.

gulietta +17204/-5736

25.6.12 13:56

 

Fandím vám a šla bych oblečená tak, jak popisujete. Jestli se v tom cítíte dobře, je to dost jasný signál - poslouchejte se. Nijak to nepřeháníte, plánujete halenku a sukni, žádný plesovky a jiný nevhodný věci. Na pohorovu ještě nepracujete v tom pravým slova smyslu, jdete do kanceláře, ne rovnou na plac. A přijít do kanceláře v halence a sukni, na tom těžko nacházím něco nevhodnýho. Ano, můžete tam narazit na špatnýho člověka, kterej si o vás udělá mylnou představu nebo i bude žárlit, to se stát může, ale vy to neovlivníte. Máte stejně velkou pravděpodobnost, že svým outfitem uděláte naopak dobrej dojem. Pořád lepší čelit „osudu“ než se přetvařovat - jste dáma, co je na tom špatnýho? Nic.

-Martina- +71/-9

25.6.12 13:15

 

Já bych se tomu vybranému oblečení vůbec nebránila. Někde jsem četla, že člověk by měl chodit na pohovor v o dvě třídy lepším oblečení, než o jakou se uchází pozici. Rozhodně si nemyslím, že byste pohoršila vedoucího sukní a halenkou. Naopak, dáte tak znát, že Vám na práci opravdu záleží a že jsem si na pohovor jen neodběhla od úklidu doma…

Někdo tu psal, že by si o Vás mohly myslet, že jste dámička, že neuděláte svojí práci pořádně, ale možná byste se divily, když tyhle ženský ze supermarketu svléknou povinný úbor a převlečou se do civilu…prošla jsem několik supermarketů díky brigádám a ty holky tam jsou naprosto normální ženský, který se taky chtějí líbit, chodí namalované, v sukni, pěkný kabát,… neříkám že všechny, ale rozhodně to nejsou žádné šmudly…

Držím palce, ať se na pohovoru zadaří!

lenee +130/-22

25.6.12 14:44

 

Tak rozmýšlím, rozmýšlím a myslím, že můžete jít v tom svém. Pokud je to velký řetězec tak vedoucí mívají fasované oblečení (tmavé kalhoty / sukně, košile, šátek či kravata v podnikových barvách), takže pokud ta košile není vyšívaná zlatem a lodičky posázené diamanty, neměla byste nikoho pohoršovat. Možná by se hodila fotka, abychom mohly posoudit, jak to celkově vypadá, ona i košile s proužkem může být buď ležérní nebo velmi formální.

Atlacoya +42255/-5492

25.6.12 13:52

 

Zapeklitá otázka. Považuji za důležitou Vaši větu: „Cítím se v tom dobře a sama sobě se líbím.“ Pohovor je (alespoň pro mě) náročná situace a není třeba si jej ztěžovat oblečením do něčeho, v čem se necítím. Byť by to možná z hledisla dress code bylo vhodnější.
Nicméně přidám ještě jeden úhel pohledu. Zaměstnavatelé mají většinou poměrně přesnou představu o nejvhodnější kandidátce a z účastnic výběrového řízení nehledají tu nejlepší, ale tu, která se nejvíc podobá jejich představě. Pokud se svým oblečením této představě příliš vzdálíte, může to přinést mínusové body.
Ale ty zase vyvážíte svou přirozeností díky výběru oblečení, ve kterém se cítíte..
Jsem moc neporadila, co..?!
Možná bych lehce zvážila výměnu sukně za kalhoty (ne džíny) a lodiček za slušné boty bez podpatku (zmiňované baleríny).

Pavlena +10305/-2361

25.6.12 14:24

 

Já bych trochu „ubrala“. Má zkušenost je taková, že jako mzdová účetní a asistentka personálního oddělení jsem byla mnohokrát svědkem prvního kontaktu mé šéfky a zájemce o zaměstnání a když přišla pěkná paní či slečna v super bussines ohozu, tak moje cuchtová šéfová se tvářila jako kyselá p.del a po odchodu dotyčné měla blbé poznámky. Nemělo by to tak být, ale bylo. Nejlépe bude, když obhlédnete situaci předem a přizpůsobíte se.

eveK +2597/-617

25.6.12 13:57

 

Bohužel si myslím, že byste to oblečení měla trochu „shodit“. Moje mamka pracuje také v supermarketu jako vedoucí, a i ti vedoucí pohybující se i v kanceláři nosí vyfasované, nevkusné, onošené mikiny, včetně dalších slušivých doplňků - pracovní vestičky, a z ní vyčuhující klíčenky apod… Elegantně tam nechodí ani někteří oblastní vedoucí, kteří mají na starosti více obchodů z řetězce. Opravdu byste tak na ostatní mohla působit, že patříte někam výš, a že si práce nebudete vážit, protože příjem dle vašeho oblečení nepotřebujete.

Karja +68379/-6178

25.6.12 17:12

 

Chtělo by to fotku. Sukně s košilí může mít spoustu podob a ze samotného popisu se to bohužel nedá moc odhadnout. Šla byste v tom třeba jen tak na nákup, do banky, na poštu? Pokud ano, tak je to určitě OK. Existují ženy, které kalhoty skoro vůbec nenosí, potom nedává smysl, aby si je oblékaly zrovna na pohovor. Za mě je to tedy spíš hlas pro to, co jste si vybrala; pokud ale sama cítíte, že by to bylo moc, zkusila bych třeba halenku vyměnit za tričko a svetřík, aby to bylo „normálnější“.

prettywoman +539/-158

25.6.12 21:37

 

Určitě se může stát, že budete oblečená lépe, než si představují u uchazečů na tuto pozici. Stejně tak se může stát, že vezmete-li džíny, budete oblečená hůř, než si představují pracovníci v kanceláří, kam půjdete. Taky se může stát, že i když si vezmete džíny a mikinu, ačkoli obvykle chodíte jinak oblečena, a máte jistou úroveň chování, bude z vás to „nedžínové“ cítít na 100 honů, a stejně jim budete připadat „moc nóbl“. Ale jestli nejdete na konkrétní prodejnu, ale na centrálu, tak se taky může stát, že na někoho uděláte dobrý dojem, a dostanete lepší práci, nemyslíte?

To, že máte být oblečená stejně nebo maximálně o stupeň lépe, než okolí, určitě platí. (ne o 2 stupně, jak tady někdo psal, ale jen o 1). Dle mých zkušeností vedoucí prodejny chodí oblečení stejně, jako zaměstnanci, maximálně nemají tričko, ale košili/halenku. Jde taky o to, že pokud jdete přímo na prodejnu, kde budete pracovat, Vaši budoucí kolegové si na Vás udělají názor, a ten se s Vámi potáhne dlouho. Tady hodně záleží na kolektivu - může jim téímto oblečením imponovat, ale taky Vás mohou předem vyloučit z kolektivu jako „tu dámičku“.

Líbil se mi nápad Sharene - během pohovoru zavést řeč na pracovní oblečení.

Nebo bych zvážila vyměnit sukni za vhodné kalhoty, a lodičky, kabelku a halenku si nechat. Kalhoty nejsou obecně vnímány jako tak elegantní oblečení, jako sukně.

Držím palce, ať Vám pohovor výjde!

modra_kocka +6595/-2229

25.6.12 22:12

 

Nic Vám neporadím, ale přeju hodně štěstí na pohovoru!!!

skylor +2162/-347

25.6.12 23:00

 

Dobrý den, myslím si, že vámi plánované oblečení je velmi vhodné, pokud se v něm cítíte dobře. Určitě nebudete overdressed.
Jsem náhodou zrovna jedna taková osoba, které se chodí budoucí zaměstnanci představovat před přijetím do zaměstnání. Oblečení uchazečů o zaměstnání u mě hraje také svou roli. Ale spíše tak, že si vážím toho, že uchazeč přijde oblečený čistě a vkusně. To, jestli se oblékl do obleku nebo do džín celkem neřeším, jde jen o dobrý celkový dojem.
A propos - pokud budete mít pocit, že se na vás budoucí zaměstnavatel dívá divně pro to, jak jste oblečena, radila bych do zaměstnání nenastupovat. Takový zaměstnavatel si vás nezaslouží. Ještě rada na závěr: prosím pozor při podání ruky - „leklá ryba“ dovede mnohé pokazit. Přeji mnoho úspěchů a hlavně - aby vás práce bavila. :)

matka pluku +256/-22

27.6.12 20:21

 

BOHUŽEL!!!!! si taktéž myslím, že obyčejná oficírka z kanceláře, která má pouze jeden nebo dva nepadnoucí kostýmy a „voživeníčko“ namísto pěkného střihu, Vás nevezme, pokud přijdete a budete lépe oděná než ona.
Ale nejen proto, že budete mnohem více dámou, ale asi především proto, že jí v hlavě bleskne, že tu práci nebudete dělat pořádně, protože jste dámička…
Přitom jste jistě báječná a pracovitá žena, která se navíc k tomu všemu ještě vkusně obléká…

Bohužel!!!!! v tomto případě bych se na pohovor oblékla do něčeho podobného v čem bych poté i do práce chodila…asi jeans a svetřík a nízké botky…souhlasím s tím, co píše pixie a LadyPapajka…

Kitina1987 +290/-88

25.6.12 12:39

 

Dobrý den, já osobně se přiklání ke kalhotům, ale v žádném případě bych si nebrala džíny. Halenku i lodičky bych nechala. Přeji Vám úspěšný pohovor a hlavně dobrou práci v dobrém kolektivu

TinkaH +8640/-1341

26.6.12 09:13

 

myslism si ze trosku to stlmit neuskodi..ako tu uz bolo spominane suknu nahradit nohavicami …pocas pohovoru sa opytat ake sa nosi obleceni (dam ruku do ohna ze to bude nejake firemne tricko a nejake standardizovane nohavice ciernej farby )..aspon uvidia ze to beriete vazne…

sharpay +65/-17

29.6.12 21:29

 

Asi je bohužel pravda, že si řeknou, že jste nobl na tuhle práci. Ještě jednou bohužel. Já si myslím, že byste měla jít hezky a slušně oblečená, ale tak, že byste se v tom oblečení mohla zvednout a jít doplňovat zboží. Takže třeba nějaké kalhoty, ne nutně džíny, hezké boty, ale ne lodičky (baleríny, oxfordy třeba) a nějakou košili a svetřík spíš.

LadyPapajka +8547/-3576

25.6.12 11:15

 

Já bych to vyměnila za ty džíny. Obávám se, že by si mohli myslet, že taková nóbl ženská přeci nezvládne doplňovat zboží, že by to bylo pod její úroveň. Myslím, že by se vám mohlo stát, že pak raději vezmou nějakou šmudlu, která vypadá, že se práce nebojí (i když pak může být líná, ale o to nejde).

pixie +1124/-281

25.6.12 11:13

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek