Díky akrylu si můžeme dovolit mít ve skříni svetr v pomalu každé barvě. Je mnohem levnější než vlna a na rozdíl od levnějších vlněných svetrů nekouše. Výhod má umělá látka více, při nákupu mějte ale na paměti i jeho nevýhody.

Jak prát a žehlit akryl?

Před praním si přečtěte cedulku výrobce. Pokud jste ji už ustřihli, většina akrylových svetříků se pere na teplotu 30°C. Na vyšší teplotu by se vám mohlo oblečení srazit.

Akrylové oblečení perte opatrně a příliš ho neždímejte, ani nesušte pověšené. Akryl má totiž stejně jako vlna tendenci se vytahávat a poškození by bylo nevratné.

Akryl se při praní neobarví. Navíc se ani příliš nemačká a snadno se žehlí.

Jaké existují akrylové látky a co vše se z akrylu vyrábí?

Akrylový úplet v podobě svetrů má dnes v šatníku většina žen i mužů. Akrylová tkanina se vyskytuje v našich domácnostech zas v podobě levných dek, nábytkových potahů a imitací kožešiny.

V obchodech se můžete s akrylem setkat ještě pod názvy Dolan, Dralon, Orlon a Cashmilon. Používá se jako imitace jemného vlněného kašmíru.

Výhody akrylu

  • Když budete nosit akryl, ušetříte.
  • Je měkoučký. Akrylový svetr, šála či rukavice nekouše.
  • Akryl na rozdíl od vlny nechutná molům.
  • Oblečení rychle schne a nemačká se.
  • Jako každé umělé vlákno o akryl snadno zasmrádne.

Nevýhody akrylu

  • Akryl nemá takovou hřejivost jako vlna.
  • Často se vytahá a ztratí tak tvar po několika nošeních/praních.
  • Akrylové oblečení většinou nedosahuje elegance přírodní vlny.
  • Poměrně snadno žmolkuje a svetry z něj nemají tedy dlouhou životnost.
  • Svetr z akrylu je mimo jiné hořlavý. Na akrylových výrobcích proto často najdete cedulku Keep Away From Fire.

Inspirace z akrylu

Jak nakupovat akryl?

Až si půjdete do obchodu pro akrylový svetřík, vyhněte se kouskům, které vypadají nepříjemně uměle už z dálky. Také od pohledu řídký beztvarý úplet doporučujeme nebrat.

Při výběru se řiďte hmatem. Zkušenost uživatelky Amun vypovídá o tom, že i akrylový svetr umí kousat: „Materiál svetru je 80% akryl a 20% polyamid. Kouše a škrábe tak příšerně, že se nedá nosit ani přes tlusté bavlněné tričko. Zkusila jsem ho vyprat v aviváži, ale zlepšení nula.“

Dobrým kompromisem je směs akrylu s přírodními vlákny. Často ho najdete ve směsi s vlnou, viskózou nebo bavlnou.

Nekupujte šály z akrylového „kašmíru“. Při intenzivním nošení hrozí, že se látka velmi rychle „odře“ a začne žmolkovat. Pokud už trváte na akrylové pašmíně, noste ji jen přes svetr nebo kabát jako přehoz.

Peklo radí: Jak vybíráte svetr z akrylu?

panvi: Nejlepší svetr co mám hřeje a vypadá už roky stejně. Složení má 90% akryl, 10% mohér. Jde to, nosím ho když není úplně zima, na kůži ho ale nenosím, vždy pod ním mám dlouhý rukáv. Další se složením 85% akryl, 15% vlna je taky super. Oba svetry mě hřejí, nesmrdí, nekoušou.

Zebra33: Není akryl jako akryl a stejně tak není vlna jako vlna. Teze, že se v akrylu zpotíte a bude nasledovat hotové inferno, z mé zkušenosti neplatí. Mám v šatníku například svetr 100% vlněný United Colors of Benetton, který nestál málo, a přesto ukrutně kouše a žmolkuje. Další tipy >>

Článek od Ady: Umělá vlákna

„Je zvykem na akrylové svetry nadávat, nicméně vlny rozhodně není dost pro všechny, takže se musíme s akrylem smířit. Nemá ostatně jen špatné vlastnosti…“ číst dále >>

Video od Ady: Jak se chová akrylový svetr při zkoušce ohněm?


Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek