Po šatech z elastanu možná žádná neprahneme, přesto bychom si bez něj neuměli představit náš šatník. Elastan dodává pružnost našim tričkům a šatům z úpletu. Bavlněné tričko bez příměsi elastanu se po prvním nošení vytahá. Sportovní oblečení z polyesteru bez elastanu se nepřizpůsobí tvaru těla.

Elastan je pružné umělé vlákno, které vylepšuje naše oblečení už od sklonku 50. let 20. století. Na trhu se můžeme s elastanem i pod obchodními označeními Spandex, Lycra, Dorlastan aj.

Jak prát a žehlit oblečení s elastanem?

Protože je elastan umělé vlákno, snese oblečení s elastanem nižší teploty praní i žehlení než například samotná bavlna nebo viskóza. Perte prádlo v rozmezí 30 a 40 °C.

Většinu oblečení s elastanem nemusíte příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar. U látek s vyšším obsahem umělých vláken (polyester, polyamid) vždy nejprve vyzkoušejte teplotu žehličky po rubu látky.

Inspirace s elastanem

Kolik má vlastně oblečení elastanu obsahovat?

Obsah elastanu závisí na druhu oblečení, které kupujete. V běžném oblečení by měl být jiný podíl elastanu než třeba ve spodním prádle.

Běžná trička nebo úpletové šaty se vyrábějí z bavlny, viskózy, nebo polyesteru. Tyto materiály se ale snadno vytahají. Bez těch několika procent elastanu by se vlánka už nevrátila do původního tvaru. K získání elastických vlastností postačí látkám 2 až 8 procent elastanu.

Kolem 10-15 % elastanu obsahuje funkční prádlo a oblečení na sport. Díky elastanu padnou funkční látky perfektně na tělo a zároveň vás neomezují v pohybu. Odvod vlhkosti a prodyšnost zařídí pak zbylých 85-90 % polyesteru nebo polyamidu.

Plavky a spodní prádlo musí sedět opravdu dobře, obsahují proto 15 až 20 % elastanu. Pokud jste majitelkou většího poprsí, kupte si podprsenku i s větším podílem elastanu. Bude trvat déle, než se vytahá.

Výhody oblečení s elastanem

  • Oblečení díky elastanu déle drží tvar.
  • Lépe se přizpůsobí na tělo.
  • Elastan poskytne volnost pohybu.

Nevýhody oblečení s elastanem

  • Pokud obsahuje například bavlněné oblečení elastan, musíte prát na nižší teplotu.
  • Elastické oblečení žehlete na nižší stupeň.

Článek od Ady: Miluju legíny

„Všimla jsem si, že si někteří moje "nenoste průsvitné legíny bez trika přes zadek“ a „nenoste legíny velikosti M, když máte 90 kilo“ vysvětlili, v duchu oblíbené pekelné výrokové logiky, jako „Ada nenávidí legíny“. Omyl. Mám je ráda, mám jich docela dost ve skříni a s oblibou je nosím." »celý článek

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek