Flauš je hřejivá tkanina vyráběná z objemné mykané vlny, která může, ale nemusí být vlněná a najdete ji obvykle ve směsi vlny a kašmíru nebo polyesteru.

Kašmír ve směsi přidává na hřejivosti a ubírá na váze; polyester snižuje mačkavost a cenu.

Její název je odvozen z německého “Flausch“ - chomáč vlasů, charakterizujícího zdrsnělý povrch tkaniny, který má keprovou nebo atlasovou vazbu. Ta je částečně zakrytá urovnaným a ležatým vlasem. Látka připomíná plsť. Je příjemná na omak a používá se na klasické pláště, saka, bundy a hlavně kabáty.

Kabáty se typicky šijí z flaušů případně z velurů, lodenů, a efektních tkanin jako je tvíd a buklé.

Jak prát flauš?

Vodu a pračku obejděte obloukem. Je jedno jam moc „čistý“ flauš máte. Vlna obecně nemá ráda vodu. Sebemenší namočení může vést k plesnivění, ztrátě tvaru nebo srážlivosti materiálu. Flauši tak nejvíce prospěje suché chemické čištění.

Inspirace

Plusy flauše

  • Flauš krásně hřeje a hodí se na podzimní i zimní oděv.
  • Nemačkavý materiál.
  • Při správné péči vydrží i několik let

Mínusy flauše

  • Má sklony ke žmolkování.
  • Často se do tkaniny chytají smítka a chloupky.
  • Péče o flauš vyžaduje nákladné chemické čistění.
vlevo: flauš 20% Polyester, 30% Viskoza, 50% Vlna, uprostřed:  flauš 70% vlna, 20% akryl, 10% moher, vpravo: umělý flauš 10% Viskoza, 90% Polyestervlevo: flauš 20% Polyester, 30% Viskoza, 50% Vlna, uprostřed: flauš 70% vlna, 20% akryl, 10% moher, vpravo: umělý flauš 10% Viskoza, 90% Polyester

Peklo radí: Koupit 100% flauš?

Dobry den, prosím o radu. Chci si nechat ušít zimní kabát. V barvě, která mi vyhovuje, jsem našla flauš ze 100% vlny. Jaké budou vlastnosti tohoto materiálu ve srovnání s flaušem, kde je vlny třeba jen 40 procent? Má vyšší obsah vlny nějaká negativa? Odpovědi najdete zde.

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek