Poetické jméno pro materiál síťovité struktury je odvozené od názvu francouzského města Tulle, ve kterém se v 17. a 18. století paličkovaly síťovité stuhy.

Tyl patří mezi materiály, kterým můžete dosáhnout efektního vzhledu a lehkosti vlastní baletkám. Nesprávný střih a výběr levného tylu vás ale můžete stejně snadno vrhnout do kategorie laciná a přeslazená pouťová atrakce.

Jak prát a žehlit tyl?

S měkkým tylem při praní potíž nebývá. Perte v pračce za použití programu na jemné prádlo, pokud štítek oděvu neřekne jinak. Údržba tylu natuženého je o něco složitější. Po praní musíte natužený tyl znovu naškrobit, ještě lépe uděláte, když starost přenecháte čistírně. Pokud nevěříte pračce ani čistírně, nic nezkazíte ručním praním v teplé vodě. Ideálním prostředkem jsou v tomto případě mýdlové vločky nebo tekutý prostředek na choulostivé materiály. Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce.

Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu. Sledujte ale vždy štítek oděvu. Pomačkání se snadno vyvěsí na ramínku.

Výhody tylu

  • Materiál dodá šatům vílí efekt.
  • Tylové sukně působí originálně.
  • Kvalitní tyl velmi dobře drží tvar.

Nevýhody tylu

  • Složitější údržba materiálu.
  • Kvalitní tyl není úplně levná záležitost.
  • Tyl je svou jemností náchylný k natržení nebo propálení.

Jaké existují druhy tylu?

Tyl se nejčastěji se vyrábí z bavlny nebo z chemického hedvábí. Existují dva druhy tylu, měkký a natužený. Měkký tyl se používá na dámské šaty, halenky, svatební závoje. Z natuženého tylu se šijí baletní sukně i výztuha společenských šatů.

Měkký tyl se sametovým puntíkem, měkký tyl, tuhý tylMěkký tyl se sametovým puntíkem, měkký tyl, tuhý tyl

Inspirace z tylu

Jak nosit a nenosit tyl?


Slečna na obrázku ví, že v jednoduchosti je krása. Nadýchaná tmavě modrá tylová sukně by víc než pruhované tričko a boty v tlumeném odstínu ani nesnesla. Její tylový outfit vypadá velmi stylově a šik.

Až budete vybírat, čím doplníte svou tylovou sukni, volte vždy jen jeden barevně výrazný kousek. K objemnému tylu oblékněte nejlépe upnuté tričko a lodičky. Pokud se navléknete do všech barev duhy a přehodíte přes tylovou sukni vytahané tričko, můžete dopadnout „jako od kolotočů“.

Užitečná diskuse: Jaký tyl na sukni a kde ho sehnat

PeehaP: „Zkuste tyl light. Sukni mám ze 6 vrstev plus spodnička. Tyl trčel tak akorát, nebyl příliš jemný, ani příliš tuhý.“

Lamicka: „Moje zkušenost s flex-tex je taková, že jednou přijde látka pěkná, podruhé ne. Což je škoda, protože jejich eshop funguje rychlosti blesku. Na svatební šaty jsem kupovala tyl v Marlen. Byl jemný měkký, ale zároveň takovy pevný, že nepůsobil jako laciný hadr. Je ale drahý. Myslím, že to byl ten šatový.“ Další tipy»

Peklo radí: Jak a s čím kombinovat tylovou sukni na normální nošení?

ad Adéla: „Pro inspiraci se podívejte na heslo tylová sukně na pinterestu .“

Aailyyn: „Jestli je vám mezi patnácti a dvaceti lety a chcete ji na léto jen tak na procházky, tak bych k tomu nosila výrazně barevná jednoduchá tílka. Jinak by asi bylo dobrý specifikovat příležitost, protože se to dá samozřejmě celé posunout i do elegantnějšího až formálního tónu kombinací s košilemi, saky atd.“

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek