Velur je typ sametu, respektive má typický sametový vzhled. Má krátký a hustý vlas, na omak je velmi jemný. Vyrábějí se z něj závěsy, bundy nebo kabáty, takzvané „dubeňáky“ - navrchu jsou semišové, zespodu hřejí. Nepatří však mezi módní materiály, haute couture velur prakticky nepoužívá.

Velur je také přírodní kůže broušená po rubu, říká se tomu semiš. Používá se na obuv a doplňky.

Rozdíl velur, samet nebo nubuk?

Velur vypadá jako samet, ale pruží (je elastický). Pravý samet se především vyrábí z hedvábí, a proto se používá jeho levnější varianta - bavlněný nebo syntetický samet. Jak vypadá samet a jak ho nosit?

Veluru je podobný také nubuk, který se také používá na boty a doplňky. Nubuk je kůže broušená po lící a je více náchylnější k poškození než velur. Čistí se speciální měkkou gumou. Stejně jako u veluru se bez ochranné impregnace neobejdete.

Jak čistit velur?

Pokud máte velurové boty nebo velurový kabát, pořiďte si ochrannou impregnaci. Jen tak vydrží materiál nepříznivé počasí.

Semišové boty vyčistíte snadno doma. Stačí ho „vyčistit kartáčkem nebo houbičkou s hrubší strukturou, které jsou určeny speciálně pro semiš, a opět naimpregnovat,“ píše článek Jednoduché triky, jak udržet semiš jako nový na Hobby.iDNES.cz.

Jakmile ale zašpiníte velurový kabátek, radši ho svěřte do rukou odborníků. „Ať jde o mastnou skvrnu nebo třeba propisku, radím na nic nečekat a uhánět za odborníky. Každé časové prodlení snižuje šanci na kvalitní vyčištění,“ radí Marie Stejskalové ve zmíněném článku.

Výhody veluru

  • Patří k levnějším materiálům.
  • Dá se využít na kabáty a saka.

Nevýhody veluru

  • Současná móda velur nepoužívá.

Peklo radí: Záchrana semišových bot

Allania píše: „Zkusila bych se poptat po spreji na velurovou kůži a semiš. Mám z velurové kůže lodičky a měla jsem na nich zase světlé fleky od soli. Tuším, že v CCC jsem zakoupila sprej s nějakým černidlem či co a takovou kostku na zdrsnění té kůže a kupodivu se barva sjednotila. Jen je třeba to často opakovat.“

dost_bot píše: „Rozhodně vytřít případnou vlhkost hadrem (setřou se trochu ty hranice skvrny), potom nechat důkladně vyschnout. Nakonec přegumujte speciální gumou na semiš. Pak uvidíte, jestli budete muset do barvy.“ Další tipy>>

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek