Viskóza je celulózové vlákno, které se vyrábí už od 19. století jako náhražka hedvábí a občas se jí také (zvlášť mezi staršími ročníky) říká jednoduše „umělé hedvábí“. Často jej ale na štítcích najdete pod názvem rayon, protože v textilním průmyslu jsou výrazy rayon a viskóza brány jako synonyma.

Viskóza se velmi často dává do lněných látek jako příměs, je totiž výrazně levnější než len, navíc zlepšuje vlastnosti hrubších lněných látek (jsou pak měkčí, příjemnější na omak).

Plusy viskózy

  • Viskóza je velmi příjemná na nošení. Je měkká a splývavá.
  • Chladí, skvěle se tak hodí na léto.
  • Na rozdíl od jiných materiálů nežmolkuje.
  • Netvoří se v ní statická elektřina, takže nepřitahuje smítka a chlupy.

mínusy viskózy

  • Některé látky mají tendenci se srážet.
  • Je to mačkavý materiál.
  • Častým praním se viskózové oblečení ničí.

Jak prát viskózu

Důležité je vědět, že viskózová vlákna namočením slábnou (na rozdíl od bavlny), takže aby se oblečení nevytahalo, nesmí se ždímat (jen vymačkat) a sušit pověšené. Platí to především pro úplety, tkaniny jsou k tomu méně náchylné. Častým praním se viskózové oblečení ničí, takže kdybyste si náhodou pořídili něco dražšího z umělého hedvábí, je lepší dát to vyčistit a praní neriskovat.

Úpletové prádlo z viskózy se ve většině případů není nutné žehlit, pokud se tak přeci jen rozhodnete, použijte pouze vlažnou žehličku.

Peklo radí: Jak šít z viskózy?

Moir: Pod běhavé materiály je dobré si dát starý ubrus/prostěra­dlo/dostatečně velký kus látky, pak to tak strašně neklouže a chová se celkem mravně

 vlevo 50% bavlna, 50% viskoza, uprostřed  60% viskoza, 40% polyester, vpravo 80% viskoza, 20% polyester vlevo 50% bavlna, 50% viskoza, uprostřed 60% viskoza, 40% polyester, vpravo 80% viskoza, 20% polyester

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek