Zdroj: H-and-M via coolspotters.comZdroj: H-and-M via coolspotters.com

Heboučký, jemný a jak pěkně hřeje! Takový je nejen proslulý svetr z angory, ale i ponožky, šály a různé doplňky ušité z jednoho z nejjemnějších materiálů.

Občas je termín „angora“ nesprávně používán k označení vlny z angorských koz. Ty ale neposkytují angoru, ale mohér.
Angorská vlna se získává stříháním srsti angorských králíků.

Samotné angorské vlákno najdete ve složení málokdy. Angorská vlna je velmi jemná. Míchá se s bavlnou nebo vlnou, aby bylo vlákno pevnější a lépe odolalo opotřebení. Angora se velmi snadno elektrostaticky nabíjí. Proto ji bezpečně poznáte podle typické chlupaté „aury“.

JAK PRÁT A ŽEHLIT OBLEČENÍ Z ANGORY?

Angorská vlna je velmi náročná na údržbu. Snadno se sráží a plstnatí. U kvalitních, značkových kousků se vyplatí svěřit materiál do rukou odborníků. , že se vám o ně nejlépe postarají v čistírně.

Do pračky by angora měla přijít jen za použití šetrného programu na vlnu. Pokud se rozhodnete oblečení prát v ruce, pak angoru perte ve vodě, která by neměla přesahovat 40°C. Při praní nezapomínejte na aviváž - angora se bez ní velmi snadno elektrostaticky nabíjí.

Protože je vlákno angorské vlny velmi jemné, ždímejte oblečení zásadně v ruce. Vodu vám pomůže vymačkat froté ručník. Svetr zásadně nevěšte, dokud na nacucaný vodou - váha absorbované vody svetr spolehlivě vytahá.

Inspirace z angory


Výhody ANGORY

  • Málokterá vlna zahřeje tak jako angorská.
  • Vlákno je jemné a heboučké na dotek.
  • Odpuzuje vlhkost.

Nevýhody ANGORY

  • Složitá údržba; při praní se sráží a plstnantí.
  • Velmi snadno se elektrostaticky nabíjí.

Peklo radí: Co s línajícím svetrem

Někdy se může stát, že váš nový svetr pouští chlupy po prvním vypraní - ale jak! Co se svetrem, který je sice pěkný, ale chlupy nechá na každém kousku oblečení, který k němu obléknete?

eva64: Mám podobný, vlna s angorou, středně šedý rolák, je tenký, ale velmi příjemně hřejivý. Trochu pouští, ale ne moc, peru ho v přípravcích na vlnu ručně, několikrát vymáchám a do poslední vody dám ocet. Pak to není tak hrozné.
Dovedu si ale představit ten váš, takže pak k němu nosit jen to, co nechytá, např. džíny.

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek