Nylon je asi nejznámější umělé textilní vlákno ze skupiny polyamidů. Proslavil se již ve 40. letech minulého století, kdy se z něj začaly vyrábět punčochové výrobky tzv. nylonky.

V současnosti na něj v čisté formě nejčastěji narazíte kromě punčoch ve sportovním a funkčním oblečení, kabátech, kabelkách a spodním prádle. Často se používá jako příměsový materiál. Je levnou náhradou za hedvábí.

Příbuzným, o něco novějším polyamidovým vláknem, je silon.

Jak prát a žehlit nylonové oblečení?

Většinu nylonového (polyamidového) oblečení můžete prát v pračce a sušit v sušičce na nízkou až střední teplotu. S klidným svědomím používejte i aviváž. Nezapomeňte, že nylon často tvoří pouze příměs v materiálu. Proto sledujte pečlivě štítky na takovém oblečení. Abyste minimalizovali elektrostatický náboj v průběhu sušení, použijte sprej do sušičky. Hodí se i na jiné typy materiálů a usnadňuje žehlení. Nylon se obvykle moc žehlit nemusí. Pokud ho budete chtít vyžehlit, nastavte si na žehličce nejnižší stupeň.

Pokud perete a sušíte prádlo s příměsí polyamidu nebo punčochy, dejte je do speciálního sáčku, aby se nepotrhaly.

TIP: Aby bílé prádlo nezašedlo

Neperte bílé spodní prádlo z nylonu nebo jeho příměsí s tmavými věcmi, jinak vám zašedne a bude působit sepraně. Často způsobí zašednutí prádla i tvrdá voda. Proto přidejte v takovém případě při praní i změkčovač nebo obyčejný ocet. Tak zůstane prádlo bílé.

Peklo radí: Patří tělové silonky do starého železa?

Ada: Všimla jsem si, že se šíří móda pohrdání silonkami. Nevšímám si toho a čekám, až to zase přejde. Na některé příležitosti je trapas jít bez punčoch.

Bubbagump: Tělové silonky vypadají strašně tak akorát v případě, že si majitelka alabastrové pleti navlékne silonky v „tělové barvě“ dam navštěvujících pravidelně solária. A naopak. Co se týká výrazných špiček silonek v sandálkách, dnes už není problém sehnat silonky bez takto zpevněných špiček. Další tipy>>

Peklo radí: Co nylon jako materiál na stahovací spodní prádlo?

Pavla.kub: Na stahovací prádlo se používá materiál ve směsi polyamid a elastan /lycra/. Protože je to speciální materiál/musí být pružný a zároveň dostatečně pevný/, určitě se v běžných obchodech s metráží prodávat nebude. Zkuste se poptat u českých výrobců stahovacího prádla, třeba budou ochotni Vám kus tohoto materiálu prodat.
Další tipy>>

Inspirace z nylonu

Výhody nylonu

  • Málo se mačká
  • Je méně náchylný ke vzniku skvrn
  • Nepoškozuje se praním
  • Snadno se udržuje
  • Je odolný proti oděru
  • Dobře absorbuje barviva. Oblečení z něj snadno obarvíte.

Nevýhody nylonu

  • Neprodyšnost některých typů nylonu je v horku celkem na obtíž
  • Ztrácí svůj tvar ve vlhkém prostředí
  • Můžete jej snáze nezáměrně obarvit

Ada o nylonu

„Polyamid (nylon) se snadno udržuje, podobně jako poylester je méně náchylný ke vzniku skvrn, nepoškozuje se praním, méně se mačká než přírodní látky. Moderní tkaniny a úplety už nemají mnoho společného s neprodyšnými dederonovými a krimplenovými výrobky z let minulých.“ Celý článek

Jak reaguje nylon v testu ohněm?


Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek