Syntetický materiál, který má schopnost rychle usychat a absorbovat jen málo vlhkosti, to je polyamid. Skvěle se proto hodí pro sportovní oblečení, funkční a spodní prádlo nebo třeba plavky. Setkáte se s ním ale i u kabátů, svetříků nebo triček. Polyamid je hladký a příjemný na omak. Je to také jeden z nejodolnějších druhů látek, roztrhnout ho dá docela zabrat.

Jak prát a žehlit oblečení z polyamidu?


Polyamidu nedělají dobře vysoké teploty ani ždímání. Zapomeňte také na bělení nebo chemické čištění. Oblečení z tohoto materiálu perte maximálně na 40 stupňů. A jemné spodní prádlo s krajkou nebo funkční oblečení? To vyperte raději v ruce. S polyamidem si ušetříte spoustu času. Uschne totiž velmi rychle a nemusíte ho vůbec žehlit – skoro se nemačká.

Při praní oblečení z polyamidu si ale dejte pozor na přísné rozdělení barev. Obzvlášť bílé polyamidové prádlo perte zvlášť a nejlépe s prostředkem určeným speciálně pro světlé prádlo. Zabráníte tak nečekanému barevnému nádechu, který by prádlo mohlo od ostatního oblečení v pračce chytnout.

A jak prát podprsenky z polyamidu? V ruce, nebo ve speciálním pracím pytlíku? Přečtěte si zkušenosti uživatelek v diskusi Praní podprsenek.

Polyamidová vlákna a kombinace polyamidu s jinými materiály


Nylon je asi nejznámějším a zároveň nejstarším druhem polyamidového materiálu. Vyrábí se už od konce 30. let 20. století. Ve skříni ho najde snad každá žena – nylonové punčochy jsou zkrátka must have kouskem na pracovní schůzku, rande i párty.

Dalším využívaným typem polyamidového vlákna je silon. Vlastence jistě potěší, že silon spatřil světlo světa ve zlínské laboratoři Tomáše Bati v tehdejším Československu. Dneska už je běžnou součástí ponožek a punčoch.

Kombinací polyamidu a polyuretanu vzniká další využívaný materiál - lycra. S tou se také často setkáváme u plavek a spodního prádla.

Polyamid se často využívá jako příměs do různých typů látek. Skvěle doplňuje vlnu v kabátech i svetrech, dodává pružnost bavlně v tričkách a halenkách. Spolu s hedvábím vytvoří základ jemnému spodnímu prádlu. Vzhledem k pevnosti a pružnosti vlákna se využívá také jako materiál pro sportovní tašky a elegantní kabelky.

Výhody

  • Polyamid rychle schne, nemačká se a nežmolkovatí. Je proto perfektní součástí funkčního a sportovního oblečení.
  • Dokáže také absorbovat a perfektně držet všemožné druhy barev. Oblíbí si ho tedy i milovníci pestrých odstínů.
  • Spodní prádlo a punčochy se bez něj snad už ani neobejdou.
  • Vzhledem k hladkému povrchu vláken se dobře a snadno čistí.

Nevýhody

  • Přeci jen se jedná o syntetický materiál, který nesedne úplně všem. Pokud tedy nemáte rádi umělotinu přímo na holé kůži, polyamid zvolte spíše příměs do dalších typů látek (vlna, bavlna aj.).
  • Polyamid barví. Až ho budete prát, pečlivě proto rozdělte všechno prádlo podle barev.

Peklo radí: Jak poznat kvalitní tělové silonky?


Kvalitní silonky nepouští oči, vydrží sem tam nějakou nehodu a nejsou vidět zatržené nitky, dobře drží, vypadají nádherně a vydrží i několik nošení a několik praní.

madline: Doporučuju Marks&Spencer, nejraději mám samodržky s krajkovým lemem, odstín Ilusion, nejsou skoro vůbec vidět na noze (ty tělové jsou dost dohněda). Vydrží x praní, krásně sedí, nepadají, netrhají se.

Další tipy >>

Polyamid vs. polyester


Výroba polyamidových vláken je dražší než výroba polyesteru, takže kde to šlo, byl polyamid nahrazen polyesterem. Většinou se dává jen jako příměs, s výjimkou prádla, punčoch a funkčního oblečení.

Chcete vědět, co píše Ada o polyamidu? Přečtěte si článek Materiály 1: Umělá vlákna

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek