Polyester je umělý materiál, který vás obleče od hlavy k patě. Polyesterovou příměs najdete v bavlněných i vlněných svetrech, tričkách i vlněných kabátech. V polyesterové róbě budete vypadat skvěle i po několika hodinách plesání. A po tom všem hodíte polyester normálně do pračky a nic se mu nestane.

Ne všechny polyesterové látky jsou tak zázračné a je třeba rozvážně vybírat látku, než si ji koupíte.

Jak prát a žehlit oblečení z polyesteru?

Večerní šaty do pračky neházejte. Především ždímání by jim opravdu neprospělo. Jinak prát polyester můžete bez větších potíží.

Barevné prádlo házejte do pračky s podobnými barvami a perte na 30°C. Bílé prádlo z polyesteru klidně vyperte i na 40°C. Aby vám polyester ošklivě nežmolkoval, perte látku obrácenou naruby.

Pokud máte doma mazlíčka, přidejte do pračky změkčovač tkanin, zamezíte tím nabalování různých chlupů na látku.

Žehlení většiny polyesterových látek není nutné. Pokud přeci jen chcete něco přežehlit, zvolte nejnižší stupeň na žehličce a nejdřív jen opatrně přejeďte žehličkou po kousku látky. Doporučujeme žehlit látky naruby a přes mokrou útěrku.

Co s cedulkou DRY CLEAN ONLY?

V některých případech můžete natrefit na cedulku DRY clean only i tam, kde byste to nečekali. Například na polyesterovém úpletu, či šatech s příměsí polyesteru. Jak postupovat?

V diskusi Proč jen dry cleaning? radí uživatleky , jak prát šaty s polyesterovou podšívkou:

modra_kocka: „Polyester se sice nesráží, ale je citlivý na vysoké teploty. Takže na 90° bych ho asi neprala. Šaty bych prala na 40°.“

Bjeta: „Tuhle cedulku vesele ignoruju a peru na 40°, a nic strašnýho se mi s oblečením zatím nestalo. Spíš bych věřila konspiracním teoriím o kartelu mezi výrobci oblečení a čistírnama.“

Peklo radí: Jak na mastné skvrny na bundě z polyesteru?

Zoe: "V žádném případně nehodit jen tak do pračky!!! Skvrna se zapere a už s tím nic neuděláte. Na skvrnu z klobásky by mohl účinkovat jar, ale já bych zkusila ten technický benzin (pokud není na štítku zakázaný).

Osobně mám bohaté pozitivní zkušenosti s čistěním skvrn perchlorem (přesněji perchloretylénem). Ten je účinnější, ale je s ním třeba opatrně zacházet - např. plasty leptá. Doporučuji čistit venku kvůli výparům."

eriam: „Zkus jádrové mýdlo (s jelenem nebo Lanzu). Silně odmašťuje a já s ním mám dobré zkušenosti.“

Inspirace z polyesteru

Jaké existují polyesterové látky a co se z nich vyrábí?

Polyesterové hedvábí, neboli šifon (PES), je velmi vhodné na všechny letní tuniky a byznys splývavé halenky. Velmi rychle schne a nemusí se příliš žehlit.

Úplety z polyesteru mají velký rozptyl v kvalitě. Záleží hodně na příměsích, které výrobce do polyesteru použije. Z polyesterových úpletů vznikají především trička a svetry.

Ani dnešní byznys dress by se neobešel bez polyesterových kostýmků, kabátků a pánských obleků. Výhodou tohoto materiálu je, že na rozdíl od hedvábí je méně náchylný na pomačkání a lépe se čistí. Oproti vlněným oblekům se v polyesterovém saku zase neuvaříte.

Duté vlákno je velmi oblíbená hypoalergenní náhrada peří v dekách a polštářích na spaní. Na rozdíl od peří jej můžete bez výčitek hodit do pračky.

Polyesterové mikrovlákno je skvělé na sportovní oblečení. Většina triček a kalhot na fitness, běh, nebo cyklistiku je vyrobena především z polyesteru s malou příměsí elastanu.

Výhody polyesteru

  • Nemačká se, a proto s ním zdatně můžete nahradit pravé hedvábí v hedvábných večerních šatech.
  • Protože jsou vlákna velmi lehká, rychle schnou. Polyester se tedy hodí i na sportovní oblečení.
  • Tenké polyesterové látky jsou skvělé na lehké letní halenky.
  • Cena výrobků z polyesteru je téměř vždy znatelně nižší než kousků z čistě přírodních materiálů.

Nevýhody polyesteru

  • Některé látky z polyesteru jsou neprodyšné tak, že se v nich ve vyšších teplotách velice pravděpodobně zpotíte a zapaříte. Proto nedoporučujeme volit spodní prádlo z těchto polyesterových látek pro časté nošení.
  • Žmolkuje. Polyester umí být pěkná potvora. Žmolkování se ale zdaleka netýká všech látek. Právě při vybírání například vlněného kabátu věnujte struktuře látky větší pozornost.

Jak poznat kvalitní polyester při nákupu?

Vybírejte hmatem. Nepříjemný škrábavý materiál polyesterového trička z tržnice se po prvním vyprání rozhodně nezlepší. Správný polyesterový úplet by vás měl už při prvním doteku chladit.

Na fotce vidíte, že i když může být v látkách jen malý rozdíl, vizuálně vám méně kvalitní polyesterové šaty udělají medvědí službu. Nejenže v nich budete vypadat nevkusně, ale především můžete působit o pár kilo těžší.

Kvalitní a nekvalitní šaty z polyesteruKvalitní a nekvalitní šaty z polyesteru

Přečtěte si Adin hate Smrt polyesterovému saténu a vyvarujte se nejčastějších chyb

Kombinace polyesteru s jinými materiály

Prakticky neexistuje látka, se kterou by se polyester nedal kombinovat. Spíše záleží na povrchové úpravě tkaniny či úpletu.

Polyester často doplňuje přírodní vlákna skoro ve všech možných kusech v šatníku.

Adin článek: Polyesterová epidemie

Začaly jsme v obchodech průměrné cenové hladiny, těch, kde se musí hledat, ale obvykle se najde. Promod, Reserved. Na cokoli jsem sáhla, bylo mi už na dotyk protivné. Začala jsem prohlížet cedulky a divila jsem se čím dál víc. V Promodu už prakticky nenajdete bavlněné tričko, všechno je z polyesteru, viskózy nebo nějakých směsí. Celý článek

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek