Pašmínu pravděpodobně znáte díky šálám, které se z tohoto materiálu tkají. Její název vychází z perského názvu, který v přesném překladu znamená „měkké zlato“ a je ušlechtilou formu kašmíru.

Jemná vlákna pašmíny se získávají z nejkvalitnější srsti tibetských koz. Textilie je přírodní, velmi jemná, hřejivá a má výborné izolační vlastnosti. Pro vyšší lesk a pevnost se míchá 30% hedvábím.

Jak prát pašmínu?

Vlákna pašmíny jsou velmi jemná. Při praní je proto potřeba postupovat obzvlášť obezřetně. Perte ji zásadně v ruce, v lepším případě využijte suchého čištění. Pračka by jemná vlákna zničila a z vzácného kousku by vám zbyl hadr.

Výhody pašmíny

  • Je lehká a velmi hřejivá.
  • Hodí se do každého ročního období. Okolo léta, kdy s sebou chcete nosit něco, co v případě chladu přehodíte přes sebe. V zimě úžasně hřeje, na podzim se hodí k lehčí bundičce.
  • Nemačká se, i když ho pevně zauzlujete.
  • Při správné péči vám vydrží i několik let.

Nevýhody pašmíny

  • Cena jednoho šálu je poměrně vysoká.
  • Často můžete narazit na padělek z polyesteru nebo viskózy.

Dejte si také pozor na napodobeniny pašmíny, které se nazyvají namada nebo pattű.

Jak poznat pravou pašmínu

Pravá pašmína by měla mít etiketu s označením cashmere (kašmír) nebo 70% cashmere, 30% silk (hedvábí). Bohužel se dají tyto cedulky jednoduše obstarat na černém trhu a našít na padělek.

Pravost otestujete podle hřejovosti. Syntetické textilie chladí, zatímco pravé přírodní materiály jako je kašmír, vlna nebo hedvábí příjemně hřejí. Dalším vodítkem může být cena, která se u nejmenších pašmín (vel. S) pochybuje okolo 50 Eur. Třásně by měly být vyhotovené ručně látka by se neměla mačkat.

Inspirace z pašmíny

Peklo radí: Kde objednat pašmínu?

SingleServingJack: Já jsem pašmínu pro přítelkyni objednával na www.pashmina.de a naprostá spokojenost.

buitenlander: Já jsem si svoji pořídila z www.mypashmina.co.uk, celý nákup proběhl naprosto bez problému a šál je pořád velmi pěkný i po dvou letech častého nošení.

Vlevo kašmírová šála z mypashmina.co.uk, cena podle velikosti od 25 do 65 liber. Vpravo original-pashmina.cz, cena podle velikosti 69-199 eur.Vlevo kašmírová šála z mypashmina.co.uk, cena podle velikosti od 25 do 65 liber. Vpravo original-pashmina.cz, cena podle velikosti 69-199 eur.

CO ŘÍKÁ ADA O PAŠMÍNĚ?

Přečtěte si její článek - Co se vyplatí, i když se to draze zaplatí?

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek