Pohodlné, volné střihy hiphopového oblečení vyjadřují určitou povznesenost nad společností. Nositelé hip hop stylu tím chtějí naznačit, že mají vlastní názor a životní příběh.

Zdroj: vlastní úprava na polyvore.comZdroj: vlastní úprava na polyvore.com

Průkopníky značkové hip hop oblečení byly gigantické firmy jako například Adidas, Vans Nike a dceřiná společnost Jordan. Ovlivnil ho nejprve sport (například basketbal a basebal). V době největšího rozmachu mnoho hiphopových umělců a rapperů ale začalo zakládat své vlastní značky. V čele s rapperem Nellym, 50 Centem, nebo Eminemem začali právě umělci udávat směr.

Dnes módní hiphopové scéně vévodí například Kanye West, Tyga, Chris Brown, Lil Wayne nebo přeslazená Nicki Minaj.

JAK vypadá hip hop oblečení

zdroj: http://www.aliexpress.com/zdroj: http://www.aliexpress.com/

Nemusíte Hip hopem přímo žít. Můžete se do něj na jeden večer třeba převléct a rozšířit si tak svoje módní obzory. V elegantních šatech se zlatým řetězem a placatým kšiltem budete působit rebelským dojmem. Všudypřítomné zlato a loga značek dokazují, že hip hop už dávno nemusí být pouze stylem chudých vrstev. Základem všech skříní, ale vždy bývá těchto pár nezbytností:

  • rovné kšilty - Kšiltovky fitted (celé čepice) nebo snapbacks (čepice s páskem) kšiltem dopředu nebo dozadu jsou signálním znamením.
  • volné tepláky, džíny nebo kraťasy - Nejtypičtější u mužů, ideálně pokud z nich navíc vykukují značkové boxerky.
  • tenisky (sneakers) - Ačkoliv spousta hiphoperů vypadá tak trochu zváleně, či dokonce potrhaně, na teniskách nikdy nešetří. Není divu, designové kolekce tenisek se pohybují často i v řádech tisíců!
  • velká sluchátka - A pokud možno co největší, bez hudby není hip hop a sluchátka velká jako satelitní přijímače často poslouží i jako minireproduktory.
  • oversize mikiny, trika a sportovní dresy - Zde platí heslo „Pohodlí nade vše!“, volné oblečení je navíc ideální při tanci a sportu.
  • rasta copánky, vyholené obrazce - Dříve převažovaly u afroameričanů, dnes už je vídáme v nejrůznějších provedeních i na mnohých evropanech a evropankách.
  • tetování - Rapper, který nemá tetování, nemá ani životní příběh. Potetovaná těla bývají nejlepším doplňkem.
  • zlato - Tím se rozhodně nešetří! Že už ho máte v podobě prstenů, řetězů či náušnic a hodinek dost? Pořád nestačí! Novým nešvarem celebrit se stávají dokonce i pozlacené zuby!

Ženy a hip hop oblečení

I ženy a dívky nosí volné střihy a pohodné tenisky, často ale volí i sexy variantu. Inspiraci najdete v hudebních videoklipech slavných rapperů a hiphopových zpěváků. Volné kalhoty, upnuté džíny s vysokým pasem, podpatky i krátká trička. To vše k tomu patří. Je potom už zcela na vás, do jaké míry chcete tento styl následovat. I v dámské módě je zlato nedílnou součástí.
Klasickou ukázkou je zpěvačka Fergie ze skupiny The Black Eyed Peas. V současnosti stylu vévodí jedna z nejlépe placených amerických rapperek Nicki Minaj nebo Missy Elliott. V česku se do popředí se svým neokoukaným vzhledem dere rázná dvacetiletá Sharlota.

Fergie z Black Eyed PeasFergie z Black Eyed Peas

Kde koupit hip hop oblečení

Obchodů, které obléknou fanouška hip hopu od čepice, přes mikinu, až po boty, je nesčetně mnoho. Nejznámější u nás je Hip hop shop. Chybu neuděláte ani se značkami Horsefeathers, Funstorm, DC, Fox, Quiksilver, Roxy, Dakine nebo Santa Cruz.

Dnes veškeré trendy určuje internet a celebrity. Stačí tedy, aby si nějaká ze slavných topmodelek oblékla rovný kšilt a během následujících dní se i ramínka luxusnějších módních domů hemží hiphopovými prvky. Levnější verze řetězů zlaté barvy můžete pořídit například v Claire’s, stylovou kšiltovku za pár kaček v HM a volné džíny jsou samozřejmostí snad už úplně všude.

Doporučujeme Ady článek Kanye v supermarketu.

Vznik a vývoj hip hopu

Hiphopová kultura vznikla v New Yorku už v 70. letech s příchodem hispánců, jamajských a afrických přistěhovalců. Postupně se rozšiřoval po celé Americe. Styl oblékání, stejně jako hudba, se od té doby změnil. Dnes je oblíbenou součástí módy po celém světě a napříč všemi etniky.

Ačkoliv se hip hop může zdát jako hudba minulosti, rovné kšilty, řetězy a pouliční rap stále dobývají nejen americký Bronx. Zlatý řetěz obléká kde kdo a hiphopera, jak ho známe z dob největšího hiphopového boomu v 90. letech 20. století, už vídáme opravdu zřídka.

Hip hopová hudba vychází z africké kultury s výraznými bubny. Opakující jednoduché rytmické motivy najdeme i v hip hopu. Rap, slovní doprovod, je agresivní. Texty jsou často o penězích, sexu a násilí. Rappeři si slovy vyřizují účty s nepřáteli.

Zahraničí nejvíce reprezentují Jay-Z, Eminem, Kayne West nebo 50 Cent.

Český a slovenský hip hop známe v podání Rytmuse, Ektora, Vladimira 518 a Majka Spirita. Do ucha fanoušků hip hopu se zapsaly skupiny Kontrafakt a Peneři strýčka Homeboye (PSH).

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek