Jak správně prát

Vložit odpověď
kitti1

27.6.13 19:22

Má otázka bude znít asi hodně hloupě, ale kdybych věděla jak, tak bych se zde neptala. Mám problém s praním prádla a jeho udržováním v čistotě.
Bydlím na koleji, kde není k dispozici pračka, pořídila jsem si od TV products takovou tu malou ruční pračku. Ale když se podívám na své oblečení, tak to není ono a to oblečení prostě pěkné nemám, i přestože vždy před praním nechám na noc oblečení namočit. Za rodiči stíhám jezdit jen jednou za čas a moc oblečení většinou nepoberu a dávat věci někam do prádelny je pro mě zase časově i finančně nereálné. Že si po nějakém čase kupuji komplet nové spodní prádlo místo toho zapraného a vytahaného mi ani tak nevadí, ale u ostatního oblečení to tak dělat nejde.
Když hledám tipy, jak správně prát, sušit a žehlit, aby oblečení bylo dlouho pěkné, najdu vždy jen tipy pro klasické praní v pračce. Nemá někdo z vás zkušenost a fungující rady, jak prát ručně a nevypadat jak nějaká lesanka? Vždyť ještě nedávno se přece pralo pouze ručně a na čistotu oblečení se přitom dbalo mnohem více než dnes, takže věřím, že v ručním vs. pračkovém praní to nebude, že spíš dělám nějaké chyby.

 

Měla bych jednu, asi zvláštní radu. Bydlela jsem sama v bytě bez pračky přes rok, protože jsem prostě neměla peníze. Známá mi poradila, abych si sehnala velký kbelík (opravdu velký a spíš do výšky) a nový zvon na čištění odpadů. Do kýblu pak klasicky napustit teplou vodu, velice kvalitní prací prášek a „žďuchat“ zvonem. Prala jsem tak všechno, ručníky, povlečení, spodní prádlo i ostatní věci a tedy musím říct, že jsem prádlo měla krásně voňavé a čisté. Máchala jsem pak ve studené vodě několikrát. Dneska mám automatku a stejně mi přijde, že jsem dřív bílé prádlo měla bělejší.
Vím, je to zvláštní, ale mě se to osvědčilo. A radím vám delší násadu na zvonu.

Allania +11628/-696

28.6.13 08:18

 

Taky jsem právala v ruce, dlouho. Nevím, s čím konkrétně máte problém. Za a) pradlo se nesmí nosit do ‚špinava‘. Ano, trapné, ale prostě bílé věci na sebe maximálne 1× b) bílé přeprat v odpovídajících speciálních přípravcích, platí i o dalších c) věci, které se vytahávají ( svetry a spol.) sušit vodorovně na ručníku, pozorně srovnané d)halenky ždímat VELMI opatrně. Klidně déle sušit e) to je velmi duležité: prát po barvách. Nekompromisně. Každý náznak špinavé vody nelítostně vypustit, i kdyby se mělo umyvadlo plnit na každý kousek zvlášť f) velmi poctivě máchat g) pokud možno- máteli na koleji balkon- sušit na sluníčku. H) kvalitní a osvědčené prací prostředky
To, co píšu není na prostředky ani vodu levné- jasně. Ale trošku lepší, než rada přestěhovat se:)
Ps- jak v umyvadle vyprat ložní pradlo, na to sem nikdy nepřišla :)

teetee +5637/-1380

27.6.13 22:58

 

Také jsem nějakou dobu bydlela v bytě bez pračky a - asi to nebudete chtít slyšet - řešila jsem to veřejnou prádelnou. Časově to zas tak náročné nebylo - měla jsem ji relativně blízko od domu, brala jsem se si s sebou čtení, byl tam internet - prostě jsem se snažila ten čas nějak využít. Finančně mi to nijak zvlášť náročné nepřipadalo, zvažte možnost sdílet pračku (ve veřejných prádelnách jsou ty velkoobjemové) s kamarádkou - jasně, prát s někým prádlo asi nebude ono, ale v případě kalhot nebo triček si to dokážu představit. Obecně ale uznávám, že bydlení bez pračky je otrava - zvažte stěhování, nebo zkuste nějakou kolejní radu a navrhněte zřízení prádelny, jestli nejste sama kdo to musí řešit, máte šanci na úspěch. My ji na kolejích před 10 lety měli…

MP Vera +4358/-814

28.6.13 00:00

 

Přiznám se, že když jsem byla bez pračky, tak jsem na žádný způsob praní v ruce, aby to dopadlo hezky (a hlavně to nesušila tři dny) nepřišla.
Prostě jsem jednou za týden vzala tašku s prádlem a jela k nějaké blízké kamarádce na kolej/na byt si vyprat. Na nic lepšího jsem zatím nepřišla.

Martini90 +2129/-352

27.6.13 20:11

 

Na koleji jsme také neměli pračku a domů jsem často nejezdila, takže jsem prala ručně.Koupila bych si mýdlo Heladu nebo Mýdlo s jelenem nebo tak nějak se ty kostky mydla na praní jmenují. Prádlo bych navlhčila a pomydlila,nechala odmočit a pak ručně promnula a důkladně vymáchala. Na praní bych použila mydlový gel, který bych vyrobila postrouháním kostky mýdla a rozvařením v troše vody- dá se uchovávat do zásoby v plastovce. Mám zkušenosti, že mýdlem lze vyprat lépe než prášky.Do máchání doporučuji přidat trošku octa.A valchu jsem měla taky a hodně pomůže.

erima +93/-30

28.6.13 15:23

 

Dřív se sice ručně pralo, ale prádlo se namáčelo a pak se pralo na valše! Jestli namáčítě a přijde vám, že to nefunguje, tak zkuste teplejší vodu a prádlo s práškem promněte. Nebo zkuste přidat více prášku. Další příčinou by mohl být nekvalitní prášek. Zkuste si koupit jiný - zde na MP je o prášcích i diskuse, můžete se tam inspirovat. No a další možností by mohlo být zakoupení té valchy a vyzkoušet prát na ní.

Vzhledem k tomu, že se dnes v pračkách většina prádla pere na 30-40, věřím, že v ruce se lze podobného výsledku dobrat taky. Hodně zdaru

Martishka +903/-68

27.6.13 20:19

 

Vše již bylo řečeno. Ještě bych poradila raději tekutý prací prostředek než prášek. A opravdu velmi důležité je máchat, dokud není voda čirá. Nejlépe ve vaně. Čisté prádlo, v době kdy nebyly pračky, byla dřina.

arjev +527/-187

28.6.13 08:46

 

Já zase nedoporučuju sušit na sluníčku-barvy vyblednou a věšet na kolíčky.Onehdá sem si koupila dvě stejný černý třička,jedno sem si odvezla domů,jedno mám v Praze.V Praze sušim bez kolíčků,prostě oblečení jen přehodím na sušáku a sušim na balkoně když zajde sluníčko.Profukuje to,ale žádnej svit a je stále krásně černý už dva roky.To druhý mi pere babička,vyloženě tam tu látku mezi kolíčky narve,máme ještě ty dřevěný,ty na oblečení taky nechávaj stopy a v těch místech se i prorve po čase,dole ho vytahává na šňůru,takže mi z toho vznikne A-čko a vždycky se suší na balkoně,kam celý den pere sluníčko,takže třičko který bylo praný cca.5× už je na vyhození,s dírama od kolíčků,vytahaný a vybledlý.

buchtenzie +417/-265

28.6.13 08:53

 

Rok jsem bydlela na bytě bez pračky a domů jezdila cca jednou za 3 týdny. Jezdila jsem denně na kole přes celé Brno a do toho obden na volejbal, takže o propocené oblečení nebyla nouze.
Většinou nebyl problém prát v umyvadle s mýdlem/sprchovým gelem (později normálním gelovým pracím prostředkem). Řešila jsem to taky větším množstvím oblečení (na kolo minimálně 3 komplet sady), kdyby se tomu vypranému nechtělo uschnout a pak taky samozřejmě špinavým oblečením nacpaným batohem, když jsem jela na víkend domů.
S kolíčky na prádlo problém vůbec nemám, věším tak trička hodně dlouho a žádné díry nepozoruji. Nejlepší je stejně sušit na ramínkách, ušetří to většinu žehlení.

terkaOl +653/-104

28.6.13 09:26

 

Záleží, jakou máte pračku. Setkala jsem se s dvěma typy, u prvního se klikou otáčelo přímo s bubnem, tam by mi bylo divné, že se prádlo ničí, drhá ovšem míchala prádlo jako mixér lopatkama a vyloženě ho trhala. Jestli máte tu druhou, tak žádnou radu nemám.
Jestli máte tu první, zkusit jí skoro naplnit, ať prádlo nemá tolik prostoru, případně koupit nějaký šetrný prostředek. Nedávno jsem viděla něco jako kondicionér na oblečení, ale vyzkoušený ho nemám.

Nosfi +397/-143

28.6.13 08:09

 

Napadl mě Mr. Bean a veřejná prádelna:o)
A teď vážně - pokud nechcete strávit dvě hodiny s valchou, tak ručně nikdy pořádného vyprání nedosáhnete. To nemluvím o spotřebě vody na důkladné máchání a o ždímání.

+/-

28.6.13 08:18

 

Já jsem jednou prala na pidivalše, byla to plastová destička, která se v pohodě vešla do umyvadla a i špinavé ponožky pak byly jako z pračky. Bohužel netuším, kde to sehnat. Možná v nějakých zásilkových katalozích, tam většinou takové věci mají nebo v zapadlých domácích potřebách někde na maloměstě. A teď jsem četla radu, že skvrny od čehokoli je lepší nejdřív přeprat s práškem nebo pracím gelem ve studené vodě a až pak v teplé, protože teplá voda prý ty skvrny spíš fixuje. Ale nemám ozkoušeno.

ProfZav +1469/-323

29.6.13 14:38

 

tiež som roky prala prádlo v rukách, hlavne spodné prádlo, tričká, blúzky, proste tie jemnejšie, menej odolné veci… prádlo som vždy cez noc namočila, na druhý deň vyprala v rukách, odolnejšie škvrny aj za pomoci mydla, následne niekoľko krát prepláchla… rozhodne nemiešať farby, hlavne biele prať len s bielym! a nesušiť prádlo na slnku… dnes periem takmer všetko v práčke, je to síce jednoduchšie, ale mám pocit, že prádlo mi tak dlho nevydrží ako pred tým, kým som prala v rukách, rýchlejšie sa vyťahajú gumičky a začnú sa párať švíky (a to väčšinou periem na úsporných krátkych programoch)

trinita +2246/-280

29.6.13 23:34

 

Taky jsem dříve prala spoustu věcí v ruce. Sdílela jsem totiž pračku se svou sestrou, která prala hrozně nešetrně, vysoký stupeň teploty, neroztříděné prádlo, domluvy na oddělené praní nepomáhaly, pravidelně se mi do její várky něco připletlo a bylo to dost oprané. Já si praní v ruce nemůžu vynachválit. Je to teda časově a fyzicky náročnější, ale mám ověřeno, že prádlo mi pak vydrží mnohem déle. Prala jsem v ruce téměř všechno, mimo spodního prádla, ponožek a věcí na sport nebo na práci, které byly hodně špinavé, s nimi asi opravdu musíte do prádelny. Jinak do kýble vodu, prací gel a růčo pořádně mnout a drhnout, poté vymáchat v čisté vodě ( i vodu vyměnit) a na chvíli hodit do vody s kapkou aviváže a pověsit. Sice to prádlo schne déle, ale jinak vůně a čistota srovnatelná s pračkou. Doma mi pořád říkají, že mám spoustu oblečení, ale ani moc nenakupuji, prostě mi to díky ručnímu praní vydrží déle. Teď mám už pračku vlastní, ale stejně takové lepší oblečení pořád peru v ruce.

Karja +68379/-6178

1.7.13 15:16

 

Ak prádlo pred praním namáčate, tak by som odporučila namáčať zásadne v studenej vode a namydliť ho mydlom s jeleňom. Ak namáčate do teplej vody, prádlo sa takzvane „zadubí“.Potom ho zľahka preprať, aby sa uvoľnená nečistota dostala von, raz prepláchať v studenej vode a potom normálne oprať v prášku a dôkladne vypláchať.Namiesto aviváže odporúčam použiť trošičku octu.

EJK +2291/-632

4.7.13 21:32

 

rada je, najít si privát s pračkou. lepší řešení, pokud není možné jezdit si k rodičům oprat, podle mě není.

Kralicak +1550/-213

27.6.13 20:47

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek