Jak zvolit cíl práce

Vložit odpověď
MaláEli

11.4.16 12:08

Dobrý den,

omlouvám se, že zakládám diskuzi na téma, které tu možná moc nepatří, ale mám takový problém. Studuji VŠ (první rok) a mám napsat asi 6-stránkovou odbornou práci na jakékoliv téma, ideálně prý máme psát o tom, co nás zajímá, baví. Samozřejmostí je použití literatury. Dost uvažuji o tom, že bych zvolila jako téma Modu 20. století, ale problém je, že musíme kromě tématu napsat ještě cíl práce, a já tak nějak tápu v tom, na co se nejvíce zaměřit. Vývoj materiálu nebo psát něco na ten způsob, že kdysi lidé dodržovali dress code a dali si na sobě jakoby více záležet než dnes (dříve asi neexistovalo jít do divadla v orvaných džínách, že jo nebo mít večerní šaty a na tom nějakou bundu a podobně). Inspirujete mě Vy svou radou na co, byste se konkrétně zaměřili Vy? Budu ráda za jakýkoliv podnět. Děkuji.

 

Móda jako nástroj tyranie. :-)

benyka +100438/-24391

11.4.16 12:43

 

Odborná práce na 6 stránek je tak trochu nesmysl. U odborné práce jen popis toho, co je předmětem výzkumu, zabírá více místa. A 20. století je také velmi dlouhé období, kdy se toho stalo tolik, že je v rámci století možné definovat nejméně 6 odlišných úseků (monarchie, 20-30. léta, válečné a těsně poválečné období materiálové nouze, období 50.-60. let, hippies a boho móda, … Od 80. let je móda dost tolerantní, s malými úpravami se nosí kdeco a mění se to téměř tak rychle, že si nevšimnete, že už se to nenosí. Možná, že bych se u tak stručné práce zaměřila jen na jeden účel oblečení a ten bych porovnala. Nevím, co konkrétně studujete, ale co takhle vývoj předepsaného oblečení do zaměstnání v oboru, pro který se připravujete? Jinak dějiny odívání vydává již léta na pokračování NLN, většinu svazků napsala Ludmila Kybalová, ale některé díly mají i jiné autory.

MaláEli: Odpověď mi pomohla, děkuji!

LEVEBE58 +789/-380

11.4.16 17:49

 

Cílem práce je komparace vlivu etikety na odívání ve 20. století (třeba si vyberte konkrétní období) a v současnosti. A celé 20. století bych do seminárky nedávala, protože to je na rigorózní práci a následné vydání 10 svazků encyklopedií. :)
Jinak bych vycházela například ze Špačka pak z nějakých dobových knih, určitě tam někde bude něco o tom, že dámě nesměl být vidět ani kotníček a podobně. Ale to by měl poradit někdo fundovanější, než já. :-D
Ve zkratce, myslím, že zdroje najdete a jde jen o to, nějak šikovně je napasovat na vaše téma. Nevím, do jaké míry máte povolenou úvahu, ale v nějakém závěrečném shrnutí bych pak právě porovnávala informace získané v teorii. V tématu se nějak moc nevyznám, jsem jenom solidární studentka. :-D
Jinak nevím, jestli jste zaznamenala, ale v rychlovkách je tento odkaz na knihy, tak to třeba pomůže: http://www.dressful.com/…useum-of-art.

MaláEli: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Ter.S. +63/-105

11.4.16 15:41

 

Ako napísala Skylor, tak cieľ práce nemôže byť komparácia (ako radí Ter.S) čohokoľvek s niečím, lebo komparácia je metóda. Ako názov to byť môže, no cieľ je dokázať, že porovnávané subjekty sa v niečom zhodujú, alebo v niečom líšia, poprípade podmieňujú.
V tomto prípade je cieľom zistenie, či hypotéza napr. „vplyv etikety mal v roku 1920 väčší význam na odievanie ako v súčasnosti“ je ne/pravdivá. Stanovenie hypotézy patrí do úvodu. Jadro je výčet argumentov a faktov, ktoré majú vašu hypotézu potvrdiť alebo vyvrátiť. V závere zhodnotíte, či je vaša hypotéza platná alebo nie.
Pokiaľ nemáte zadanie písať názorovú esej, tak sa voľným úvahám radšej vyhnite.

Dám vám ale tip. To, že vám bolo povedané, že máte napísať prácu z oblasti ktorá vás baví neznamená, že máte písať prácu absolútne mimo okruh vášho štúdia. Na škole totiž budú predpokladať, že vás baví to, čo študujete a preto na tej škole ste. Výber témy by mal byť určite v okruhu vašich záujmov súvisiacich so školou. Takže ak študujete právo, biológiu či pozemné stavby, téma móda je úplne mimo. Pokiaľ študujete odevný marketing, masmediálnu komunikáciu alebo dejiny, tak táto téma môže byť.

Prácu vám zadali písať pravdepodobne preto, aby ste si precvičovali písanie prác, kým sa pustíte do bakalárskej práce a aby ste neboli príliš vyhúkaní z toho, že práca má mať relevantné zdroje (teda nie odkazy na wikipédiu a topky), má spĺňať odborné štandardy (napr. vedieť odlišovať a správne určiť práve ten cieľ a metódy) a má mať formálnu úpravu. Ten, kto bude prácu hodnotiť sa bude pozerať teda primárne na tieto aspekty, takže si na ne dajte pozor.

Kassasndra +958/-554

13.4.16 15:25

 

Jen technická rada: hodně lidí si plete pojmy CÍL a METODA. Např. výše uvedená komparace je metoda (stejně jako např. experiment, pozorování apod.), která má pomoci dosáhnout cíle, kterým je u odborné práce ověření HYPOTÉZY. Pozor: hypotéza neověřuje, co si o daném tématu myslíte, ale platnost dat.

Základní vysvětlení pojmů např. tady: http://web.ftvs.cuni.cz/…hypotezy.htm

skylor +2162/-347

12.4.16 17:27

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek