lodičkový výstřih s ohnutým límcem - jak ušít

Vložit odpověď
modročočka

14.6.14 10:27

Vážení,

uměl by mi prosím někdo poradit, jak se šije lodičkový výstřih s „ohrnutým“ límcem? Chtěla bych, aby výsledek vypadal jako na obrázku vlevo - límec působí plasticky, je „přizvednutý“ - a ne jako na obrázku uprostřed - kde je plochý a zcela leží na šatech. Zakončení límce na zádech si představuji přibližně jako je na obrázku vpravo.
Zkušenosti se šitím nějaké mám, ale čím podrobnější budou rady (vyztužení? spodní strana límce užší, aby se horní vrstva vyklenula?), tím budu spokojenější :)
Pokud by měl někdo i obrázek střihu takového límce, budu šťastná.

Vřelé díky!

 

Určitě je střižený „na koso“.
ZD bych „vytáhla“ ze střihu a PD taktéž, ovšem u PD bych vnější okraj límce střihla o kousek (0,5 cm) kratší, aby se límec postavil. Límec na ZD - spodní stříhat o 0,1 cm menší, límec na PD - spodní stříhat o cca 0,5 cm užší. Spodní límce asi vyztužit - záleží na materiálu.
Těžko se mi hledají slova, jak to popsat, ale ještě přidám radu - vzít starý kus látky, nastříhat a zkoušet a zkoušet, dokud nepadne. :-)

modročočka: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Betynka02 +3149/-502

17.6.14 10:53

 

Šaty s tímto límcem jsem nalezla cca v roce 1988 na půdě našeho domu. Byly z jemného brokátu temně tyrkysové barvy a dle sdělení mé mámy si je sama šila moje nevlastní teta (ročník 1944) do tanečních. Padly mi do oka, ale tehdy mi bylo 13 let a neměla jsem do nich prsa, takže jsem si na ně pár let musela počkat. A za 5 let jsem v nich pak sklidila velký úspěch na imatrikulaci :-) V devadesátých letech byly opravdu neobvyklé. Dodnes lituji, že jsem je po dalších cca 5 letech nošení vyhodila (rozpadly se stářím, bohužel), protože ten límec byl skutečně takhle krásně plastický přesně jako na prvním obrázku. Vzpomínám si, že byl střižený šikmo a měl vepředu uprostřed šev směrem shora dolů. Ten prostorový efekt musel být opravdu vytvořený rozdílnou délkou horního a spodního dílu límce, jak už tady někdo zmiňoval. Kdy ale ten rozdíl určitě nebyl po celé délce stejnoměrný. Že já blbec to nerozpárala, a neokopčila si střih než jsem to vyhodila, protože nikdy předtím a ani potom jsem tento překrásný detail naživo už na nikom neviděla.
Jo, a ještě jedna věc - vyžehlit ten límec fakt nebyla žádná legrace.

saisanka +76/-9

18.6.14 03:04

 

Řekla bych, že to bude střiženo na koso nebo do kruhu.

Moir +22736/-3653

16.6.14 08:57

 

Muzu se doma podivat, jak je reseny tenhle. Jinak bych rekla, ze ten lezaty je tvarovany jako podsadka , zatimco ten zvednuty je bud vyztuzeny a strihany vcelku s dilem zivutku, nebo ma stojacek.

DanielaS +65360/-3630

17.6.14 08:53

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek