Plesnivé boty - co s nimi?

Vložit odpověď
Bara06

15.10.14 19:32

Dámy, prosím o radu. Je to takové trochu blbé. V botníku mi oplesnivěly zimní boty. Já jsem je loni ani nenosila, bylo natolik teplo, že jsem si vystačila s kotníkovými. A letos koukám- a kozačky jsou celé (fuj…) kropenaté zeleně. Co s nimi?
Jsou z broušené kůže. Že je otřu hadrem, to beru jako jasnou věc. V botníku ale ještě chvíli postojí a myslím, že se to stane zase. Navíc se bojím, aby ty plísně neměly nějaký negativní dopad na nohu. Takže co? Antibakteriální sprej dovnitř? Nějaký ceresit zvenku?? Jsem trochu zoufalá, mám je ráda a vyhazovat je asi vůbec nechci.
Děkuji.

 

Stalo se mi to samé. Rozhodně nedoporučuji otírat vlhkým hadrem nebo octem. Pouze důkladně otřít/vytřít čistým lihem, zničí plísně dokonale a plíseň se již nevrátí. Máte asi vlhko v botníku, dejte do něj Ceresit absorpční sáček, který bude udržovat vlhkost, je ho třeba měnit po měsíci.

Bara06: Odpověď mi pomohla, děkuji!

franny1 +37/-6

16.10.14 10:06

 

Nevím, zda to pomůže, ale co ocet, plísně ho prý rády nemají ;)

Enefa +1341/-184

15.10.14 23:45

 

Boty prvně otřete vlhkým hadrem, pokud půjdete hned na sucho, rozprášíte plíseň a její spóry po okolí a všechno budete vdechovat (hadr pak vyhoďte nebo vyperte na vyvářku). Doporučuji ocet - potřete octovým roztokem (ocet voda, cca 1:1) a nechte dokonale vyschnout, po té okartáčujte a impregnujte. Do vnitřku boty bych raději ještě šplíchla nějaký sprej proti plísním, nebo třeba roztok s teatree, ten nemají plísně taky rády.

Bara06: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Atrofie +6229/-1528

16.10.14 00:46

 

Pokud vám botky oplesnivěly jen zvenku, není nic ztraceno. Botky raději neotírejte hadrem, ale lepší bude pořádně vykartáčovat měkkým kartáčem a pak ošetřit přípravkem na broušenou kůži. A hlavně nechat pořádně vyvětrat a nezapomeňte na impregnaci. Ale může se stát, že to budete muset zopakovat víckrát. Pokud jsou plesnivé i uvnitř, zkusila bych je vytřít nějakým přípravkem s „chytrou houbou“ (Pythie Biodeur). A už nikdy neuskladňujte botky neošetřené impregnací.

Bara06: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Caramela +347/-71

15.10.14 20:00

 

Jsou plesnive ty boty nebo „jenom“ prach a zbytky necistot (ktere tam i po otreni pred ulozenim bot zustaly)? Jestli boty, tak bych je asi vyhodila. Pokud plesnivy jen ty necistoty, tak bych boty (nekde venku) peclive vykartacovala a osetrila antifungicidnim pripravkem.

wisp +1004/-79

18.10.14 11:39

 

A co třeba otřít nebo postříkat přímo Savem proti plísním? Nevím, jakou barvu kozaček máte, Savo je dost agresivní, tak by to bylo buď, anebo. Zas jako jednomu z mála přípravků bych mu věřila, že plíseň komplet zlikviduje. A když se nezadaří, vyhodit.. Já jsem si takhle zachránila jinak beznadějně zatuchlé černé outdoorové boty s textilními částmi a kupodivu se neodbarvily.

g.kala +10687/-756

18.10.14 23:06

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek