Šikmé šití

Vložit odpověď
Ameline

4.4.14 14:54

Mám otázečku na zdejší šijící lid. Nikdy jsem nešila šaty našikmo. Našla jsem si mnoho užitečných tipů, jak postupovat při samotném šití, ale naprosto nic co se týče střihů. Komerční střihy nevedu a nehodlám s tím začínat, dělám si vše sama.

Vyrozuměla jsem, proč je někdy výhodné mít i středový šev a že je vhodné mít větší rezervu kvůli lepšímu splívání. Ale jak je to s tvarováním? Na většině šikmých šatů nevidno záševky. Jenže já tu mám sebe se 40cm rozdílu hrudníku a boků oproti pasu - že by se to zvládlo jen s šikovným vytvarováním ze stran (ostatně to zvládali i v gotice i bez šikmení)? Nicméně s tím, jak se to údajně vytahuje, jak mám vůbec vědět, kde ten pas nakonec bude? Nebo si to jen představuji příliš dramaticky?

 

Inu, šikmo střižené šaty z tkaniny jsem jednou střihla podle trupu úpletového trika a dopadlo to dobře. Taky záleží na tom, jak moc toho konkrétní látka odpustí.

Ale komerčním střihem na nějakou šikmo střiženou trupovou partii bych úplně nepohrdala. Někdy má i šikmý střih tvarování uvnitř dílu, takže při takovém rozdílu prsa-pas-boky bych zapátrala po nějakém takovém šikmém střihu se záševky (případně je tam teda mrskla od oka a zvážila, jestli je nepodložím rovně tkaným proužkem, aby moc „netekly“). A pak už jen krejčovskou pannu nebo pomocníka a zkoušet a zkoušet. Ale bacha, na šikmém se dělají úpravy na těle nepoměrně hůř, protože látka u toho stéká a pracuje.

Osobně mám štíhlý pas a vyčouhlé pozadí, takže u šikmo střižených věcí vzadu v partii pasu to většinou chce úpravy, případně 1) vybrat látku s volnější vazbou, aby se hodně prověsila, následně 2) nechat festovní rezervu v bočních švech a projmout jen lehce, více méně do áčka, a 3) nechat to hodně „stéct“, tj. prověsit kolem postavy.

A je potřeba nechat to pořádně vyvěsit, než se dělá délka, ale to určitě víš.

Ameline: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Renee +1424/-152

4.4.14 17:11

 

Taky muzete vybrat model, kde se pocita s dodatecnym prepasanim. Anebo to rozdelit, nemusi byt vsechny dily nutne sikmo, muzete zkusit vrsek po vlakne a sukni sikmo, to dela hezky efekt. Anebo vsechno sikmo, ale vrchni predni dil po vlakne. Ona se kazda tkanina chova jinak, takze dokud to nenastrihnete, nezjistite to.

DanielaS +65360/-3630

7.4.14 22:19

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek