Šití - kde začít?

Vložit odpověď
Saawrin

27.12.15 22:03

Zdravím všechny,
náhodou se mi do rukou dostal 30 let starý, téměř nepoužívaný šicí stroj Nicoleta. O šití nemám ani tucha, ale když už je ta příležitost, docela bych se to chtěla naučit.
Moje otázka je jasná - od čeho začít? Existuje nějaký přehledný web s návody určený pro absolutní začátečníky? Předesílám, že jehlu a nit jsem držela v ruce maximálně tak při přišívání knoflíků a to ještě blbě. Takže většina návodů je pro mě nepoužitelná, protože absolutně netuším o čem je zrovna řeč.
Problém je, že mám nepravidelnou pracovní dobu a na nějaký kurz se nedostanu. A ještě uvitam případně rady ohledně látek vhodných pro začátečníky - pochopila jsem že např. satén to nebude :) ale vážně netuším kde začít.
Prosím hlavně o rady podle osobní zkušenosti, googlit zvládnu, ale těch stránek je obrovské množství…

 

Zkuste projít články s recenzemi o knížkách o šití, byly tu i věci pro úplné začátečníky. Pokud máte po ruce Ikeu, pro začátečníkajsou dobré jejich bavlny (jen je vhodné je před nastříháním vyprat, aby se vám pak výrobky nesrazily).
Jinak je na rady a porady (a inspiraci) výborné vlákno Burda domácí šití, moc ráda do něj nahlížím.

Saawrin: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Solathis +17172/-3435

27.12.15 22:18

 

Byla jsem podobný případ. Začala jsem bavlnou a dětským povlečením (bez knoflíků), ubrusy atd. Jen rovné šití. Teď si už troufám i na čepici z úpletu a taky fleesové nákrčníky. :-) Každopádně každý kousek přináší velké uspokojení, ikdyž se ne vždy naprosto povede.

Birgit +106/-19

28.12.15 11:34

 

Smelo do toho! Vyberte si príležitosť, pre ktorú budete vlastný výrobok používať. Ideálne takú, kde vám nebude v spokojnosti prekážať drobný nedostatok. Úpletová sukňa na doma, bavlnené tričko do lesa, alebo oversize šaty urobia radosť rýchlo a sú podľa mojich skúseností zvládnuteľné aj pre úplných začiatočníkov. Vyberte si strih z Burdy s označením veľmi jednoduché (very easy). V každom čísle sa nejaké vyskytujú a ďalšie máte na webe

nya +155/-52

29.12.15 08:35

 

Tak asi první, co bych udělala, pokud má stroj 30 let, je kontrola stavu, protože pokud jste nikdy nešila, tak vás může zaskočit to, že stroj není seřízený a budete se zbytečně trápit a hlavně sama nepoznáte, jak to správně má fungovat. Buď požádejte někoho, kdo běžně šije, ať si na 5 minut za mašinu sedne, nebo ji rovnou za cca 500,– nechejte prohlédnout, seřídit a namazat u odborníka. A pak bavlněné zbytky a zkuste polštář, pytlík na bylinky, prostírání. Potom kupte jednu Burdu a zkuste sukni z pevnější nepružné látky.

LEVEBE58 +789/-380

30.12.15 23:40

 

Doporučují knihu Láska na první steh. Byla jsem na tom že začátku stejně jako vy, nejprve jsem zkoušela šít podle burdy, ale kolikrát aby se prase vyznalo v jejich termínech. Navíc v burde easy nebyly pro mě moc lákavé modely. V té knize je všechno pěkně vysvětleno od základu, je tam několik základních střihu s podrobným návodem. Někde je tu na ní v článcích recenze.

mesicek.na.hnoji +1057/-190

7.1.16 20:57

 

kdysi jsem taky začínala na Nicoletě, měla jsem ji od roku 1985 a sloužila mi asi do roku 2010, pokaždé jsem si otvírala návod, jak navlíct jehlu, jak otočit kolečko, až se můj muž naštval a polepil mi ji různejma šipkama, abych to pořád nehledala, a fakt to pomohlo :-) začínala jsem rovnými věcmi, povlečení, záclony, ale ušila jsem i stínidlo na lampu, paok různé tepláčky pro děti, třeba i z hadrú na podlahu, když vypadaly pěkně, nebo jsem objížděla partiáky a Řempo, to byly úplně jiné časy :-)

motiva +1347/-282

29.12.15 22:44

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek