Šití - spodní nit je moc volná

Vložit odpověď
Draki

12.3.15 21:13

Dobrý den,
začínám šít a mám „trapný“ technický problém. Když zkusím udělat stehy, spodní nit se vůbec nedostane do látky, je jen „obtočena“ horní nití. Nitě se tedy kříží pod látkou a ne v látce, jak by (podle návodu) měly. V návodu na stroj je, že mám při tomto problému zvýšit napětí horní nitě, ale to nepomohlo, i když jsem zkoušela extrémní napnutí, nepomohlo ani snížení napětí, zkoušela jsem znovu a znovu, zda mám nitě dobře navlečené a podobně. Nic nepomohlo.
Stroj mám AEG 1715 (dárek k Vánocům).
Omlouvám se, pokud je dotaz hloupý, ale nemám se na koho jiného obrátit, neznám nikoho, kdo šije, osobně. :) Děkuji za odpovědi.

P.S.: V rámci tréninku rovných stehů jsem si ale i tak zkusila potah na polštářek. :) Mám ze sebe radost a zatím mě to baví. A nebýt MP, nikdy by mě něco takového nenapadlo. ;)

 

Pokud máte nitě správně navlečené,zkuste napětí spodní nitě,niť by se neměla dát uplně volně vytáhnout na pouzdru cívky je šroubek kterým se utahuje,správnost poznáte když konec nitě podržíte a pouzdro s cívkou pustíte jako jojo,pritom je kousek odvine a zase zastaví jak ruku s nití zastavíte.Případně zkusit jinou nit

Draki: Odpověď mi pomohla, děkuji!

vlm +61072/-8940

12.3.15 21:38

 

Napadají mě dvě věci - máte cívku v obalu nasazenou správným směrem? Když za nit potáhnete, musí se cívka odvíjet jakoby „naopak“ než by bylo logické. A za druhé, nevím, proč váš návod radí při volné SPODNÍ niti přitáhnout horní nit, já bych právě horní nit povolila. Nastavení správného tahu nití je opravdu někdy oříšek a liší se v zívislosti na druhu látky.

+/-

15.3.15 10:59

 

Záleží taky, jakou látku prošíváte. Je-li to nějaké obyčejné plátno apod. a zlobí nitě, bude to s největší pravědpodobností provlečením nebo napětím. Pokud ale máte nějakou jemnou, tahavou, klouzavou, může to být nití. Kromě polyesterových (PES) se prodávají i polyamidové (PAD), které jsou tenčí a klouzavější, takže na tyhle potvory tahavé jsou mnohem lepší. Já si takhle jednou kompletně rozštelovala stroj (napětí nití, přítlak patky), abych pak na radu vyzkoušela ty polyamidové, které mi šily s klasickým nastavením jedna báseň!

Martishka +902/-68

13.3.15 13:25

 

Mně obvykle pomohlo povolit horní nit, a co je skoro důležitější, správně zvolit nit a materiál. S napětím spodní nitě bych si u nového stroje radši nehrála, nové stroje bývají z výroby správně seřízené.

Evženie +2336/-330

17.3.15 21:48

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek