Štítek chemicky čistit - možné vyprat i v ruce?

Vložit odpověď
hell-no

23.6.14 16:06

Koupila jsem si skvělé sako a bohužel až doma zjistila, že se má čistit pouze chemicky. Rozhodla jsem se si ho i přesto nechat a pak přišla kombinace sako+pouzdrovky bez rukávů+vedro a trošku jsem sako v podpaží propotila. Teď přemýšlím, jestli si můžu dovolit ho lehce přeprat v ruce nebo jestli je nutné ho dát do čistírny a od příště nosit pouze s delším rukávem, aby vnitřek nepřišel do kontaktu s potem? Je z Orsay, stálo asi tisícovku, takže žádný kvalitní poklad to není, ale zas tak levné abych ho po prvním vyprání zničila také ne. Složení je viskóza, polyester a elastan. Zničí se, pokud ho vyperu v ruce? Občas si totiž říkám, že na cedulky takové informace píšou proto, aby to pak u nich člověk nemohl vyreklamovat, ale vydrží i hrubší zacházení…

Najdete v encyklopedii: Módní styly

 

mně věci z čistírny poslední dobou vrací v tak nepěkném stavu, že jsem bílé sako z bershky (takže žádná kvalita) prostě mrskla do pračky na ruční praní. složení je zřejmě bavlna, polyester, elastan (cedulka je pryč) a nestalo se mu nic. usušila jsem ho na ramínku. vypadá líp, než z čistírny. rozhodla jsem se, že takové ty háklivější nikoli drahé věci buď musí přežít pračku, nebo u mě nemají místo, protože nosit je do čistírny po skoro každém nošení je neekonomické (po třech čistírnách se vyplatí nové sako).

nepíšete, jestli je podšité, jestli je barevné, ani nevíme, jak vypadá podložení límce (podšívka se může srazit a podložení pokrčit, vzor zapustit), ale já bych to v ruce vyprala. ve vlažné vodě, mnout jen v podpaží, vysušit v ručníku, usušit na ramínku.

hell-no: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Jiná Realita +246239/-57511

23.6.14 16:24

 

Jak píše většina dam výše, také peru běžně v pračce. Dávám jen na rychlý program (35 minut na 30°C), pak vyklepu, narovnám, usuším na ramínku. Některá nejsou ani potřeba žehlit (ty, kde je víc umělotiny), ostatní přežehlím přes mokrou látku. Zatím všechna saka mají původní tvar. Jelikož saka nosím dost často a někdy i celý den, tak je třeba je prát relativně často a to bych se u čistírny nedoplatila. Asi tedy mít sako za x tisích, tak se chovám jinak, ale všechna saka jsou do 1 000,–.

hell-no: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Lightshadow +21385/-7252

24.6.14 09:13

 

Mám saká podobnej kvality ako vy, konkrétne Zara, Bershka a dokonca aj jedno z Orsay. Všetky som už niekoľkokrát prala práve po tom, čo som zistila, že je šialené ich každú chvíľu nosiť do čistiarne, veď sa človek nedoplatí. Periem normálne na štyridsiatke a akurát ich nechám vysušiť na vešiaku, aby sa vyrovnali a zachovali si tvar. Nežehlím a takto mi už držia vyše poldruha roka…

hell-no: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Dixie Sunday +3928/-1444

24.6.14 06:59

 

Všechna saka peru v pračce a potom žehlím. Zatím to všechna přežila. (Cenově mám ale všechna saka do 600 Kč, tam se ani čistírna nevyplatí.)

hell-no: Odpověď mi pomohla, děkuji!

AnoNe +12739/-3082

23.6.14 20:39

 

Bylo mi v cistirne receno, ze pokud mate na saku zvenku fleky od potu, tak jdou dostat pryc pouze vodou… Moje sako vyprani prezilo, ale melo jine slozeni nez to vase (prevladala bavlna).

hell-no: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Zebra33 +24067/-2176

23.6.14 16:09

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek