Zkrácení kašmírového svetru - jde to vůbec?

Vložit odpověď
smrtonoška

16.11.12 15:03

Zdravím, mám takový spíš teoretický dotaz… Koupila jsem si v SH svetr 100% kašmír - je opravdu skvělý, jemný a měkký. Jediná věc, která mi trochu vadí, je to, že je dlouhý a s rozparky na bocích, což mi přijde trochu nepraktické. Napadlo mě nějak ho zkrátit, ale nevím, jestli má cenu to zkoušet. Šlo by to na stroji, nebo spíš jen v ruce? Nechci ho zničit, kdo ví, kdy zas narazím někde na takový krásný svetr. I když byl za hubičku, tak by mi toho bylo líto. Děkuji za tipy a omluvte, pokud se ptám na hloupost, co se týče kašmíru jsem amatér.

Najdete v encyklopedii: Vlna

 

Co navrhuje Lina-jiná sice technicky provést jde, ale je to taková piplačka s nejasným výsledkem, že bych do toho jako velmi zkušená pletařka nešla. Jednou jsem to dělala a nikdy více. Svetr bych buď nosila tak jak je, nebo věnovala někomu, komu ta délka vyhovuje a počkala si, až se v SH objeví nějaký vhodnější.

Bugatti +50744/-5476

16.11.12 15:55

 

Kašmír nejspíš nepůjde vypárat, ustřihnutí a zahnutí může způsobit zvlnění dolního okraje. Tyhle způsoby zkrácení jsou vratné: 1. rozparky zašít a případně nosit s páskem. Nebo 2. do dolního okraje po zašití rozparků navléct tenkou gumičku a nosit podkasané.

wednessday +954/-182

16.11.12 16:49

 

Jak široký je spodní lem svetru? Má ho vůbec, když má svetr rozparky? (mám na mysli klasický dolní pružný lem a pak už standartně bývá pleteno např. jen hladce). svetry s takovýmto lemem bežně zkracuju. Spodní lem složím přesně na polovinu své šířky (do rubu), lehce zažehlím, přistehuju. A pak už jen z rubu máloviditelným ručním stehem přišívám. jen je nutno při šití pleteninu co nejvíce natahovat. Jinak při oblékání přes hlavu lem nemá potřebnou pružnost a stehy potrhají. mám takto zkráceno několik svetrů a není to k poznání. Hlavně nic nepárajte! :)

Olivera +990/-80

16.11.12 22:03

 

Možná by šlo svetr založit a volně obšít v ruce a potom protáhnout gumu širokou 3 a vice cm jak se vám bude líbit. Vznikne takový jako patent - léga.

trnk +1118/-452

16.11.12 16:18

 

Kasmirove svetry byvaji hodne jemna pletenina, to preplest na jehlice by bylo o nervy…
Jestli nestaci ohnout lem do rubu, jak navrhuje Olivera, a chcete riskovat, ze ocko utece, existuji protitrepici pripravky, tim bych natrela pruh o neco nic, nez budouci lem, na rovne podlozce ustrihla, minimalne se svetrem hybala, znova rozstrizenou prizi natrela. Pak bych okraj olemovala sikmym prouzkem podle potreby bud satenovym, nebo zerzejovym (cili pruznym), zahnula do rubu a neviditelnym stehem prichytila.
Jednotlive pustene ocko se da hackem znova doplest, dela mi to jeden oblibeny svetrik v pruramku a oprava skutecne neni videt.

DanielaS +66329/-3643

19.11.12 15:13

 

Nejde ani tak o kašmír, jako o to, že je to pletenina a hrozí, že Vám uteče oko a horko těžko to budete spravovat. Pokud to půjde, nabrala bych v délce, na kterou chcete svetr zkrátit, jednotlivá oka na kruhovou jehlici. Pod jehlicí (tedy v té části, co má přijít pryč) bych svetr tak ve 3-5 cm ustřihla a zbytek až k té jehlici rozpárala. Nepůjde to snadno, protože budete vlastně párat v protisměru. Z takto získané vlny bych pak svetr pletením zakončila, buď rovnou, nebo bych připletla 3-6 řad nějakého patentu, aby se Vám okraj nevytahoval/ nekroutil.

Lina-jiná +2993/-818

16.11.12 15:50

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek